10 lat z Modą na Mazowsze
Moda na Mazowsze obchodzi 10 urodziny. W tym czasie projekt realizowany przez MROT podpowiadał turystom, jak niebanalnie spędzić czas, przeżyć niezwykłą przygodę, poznać nowe smaki, znaleźć inspirację czy po prostu dobrze wypocząć na Mazowszu.
Moda na Mazowsze to – oprócz tytułu magazynu – jeden z najważniejszych i jednocześnie najbardziej rozbudowanych, długofalowych projektów promocyjnych Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Na początku był to serwis internetowy informujący w zupełnie nowy sposób o atrakcjach turystycznych województwa mazowieckiego. Od pierwszych dni nastawiony był na odkrywanie nieznanych dotąd atrakcji turystycznych przemawiających do wszystkich zmysłów. Kolory, zapachy, smaki i muzyka oraz opowieści, a także cuda, których można tutaj dotknąć – to był punkt wyjścia do budowania nowej platformy opowiadającej na nowo o Mazowszu.
Jednocześnie powołano do życia magazyn z wyborem propozycji miejsc do zwiedzania i wydarzeń, w których warto wziąć udział na Mazowszu. Tak zaczęła powstawać baza atrakcji, kontaktów i kalendariów imprez charakterystycznych dla regionu. Naturalne było także przejście do social mediów – barwne opowieści o województwie mazowieckim pojawiły się na Facebooku i Instagramie oraz na YouTube i TikToku.
Społeczność pasjonatów Mazowsza
Dziś Moda na Mazowsze to ogromna społeczność zgromadzona wokół tematyki turystycznych atrakcji regionalnych i gigantyczna baza informacji o miejscach, ludziach i imprezach. W sumie to ponad 400 tys. osób, do których dociera przekaz i które dzielą się informacjami o tym, jak można atrakcyjnie spędzić czas na Mazowszu. To tysiące filmików, rolek i relacji, a nawet filmów; ostatnio doszły do tego nadawane na żywo programy z ciekawych miejsc, pełne gości i fascynujących informacji.
O ich jakość i content dba redakcja – grupa osób zbierających, tworzących i publikujących materiały: teksty, zdjęcia, filmy, infografiki. Ale także ogromne zaplecze w terenie: lokalne i regionalne środowiska turystyczne oraz organizacje pozarządowe, przewodnicy, przedsiębiorcy, samorządy. Ważną grupą są też turyści – ludzie szukający ciekawych form spędzania wolnego czasu na setki przeróżnych sposobów. A wreszcie – mieszkańcy Mazowsza, niesamowici, zafascynowani swoimi małymi ojczyznami ludzie, którzy znają cuda tego regionu często lepiej niż własną kieszeń. Dzięki nim zbiorowa opowieść o województwie mazowieckim jest tak bogata i wciągająca.
Nowy sposób opowiadania o regionie
W serwisie i artykułach publikowanych w magazynie zrezygnowano z języka klasycznych przewodników na rzecz nowocześnie budowanej informacji. Podstawą przekazu jest storytelling – opowieści angażującej emocje odbiorcy. Zwłaszcza w pandemii nabrała tempa promocja Mazowsza za pomocą lokalnych legend osadzonych w kontekście geograficznym, historycznym, kulturalnym, biograficznym… Dzięki tym podróżom, nawet jeśli tylko wirtualnym, wielu odbiorców tego przekazu zakochało się w opowieściach o Mazowszu i ich bohaterach.
Hasztag #Mazowsze
Znakiem rozpoznawczym projektów realizowanych pod szyldem Mody na Mazowsze są hasztagi. Od lat w ten właśnie sposób oznaczane są akcje, których owocem są cykle opowieści połączonych jakimś tematem lub hasłem. Czasami powstają dzięki temu osobne publikacje, na przykład internetowe przewodniki z zestawem pomysłów na wycieczki w określonej porze roku (#wiosennewędrówki czy #aktywneferienaMazowszu), wyprawy na dwóch kółkach (#roweroweMazosze) lub zwiedzanie konkretnego terenu (#nadbużańskakrainaspokoju). Działa to też w drugą stronę: nowy przewodnik staje się motorem cyklu krótszych publikacji (#industrialneMazowsze).
Jedną z takich akcji jest #poznajciemojeMazowsze. Dzięki temu hasztagowi można podzielić się swoimi odkryciami na Mazowszu albo wskazać ciekawe atrakcje leżące blisko miejsca swojego zamieszkania. Stanowi to później inspirację do przygotowania materiału i podzielenia się odkryciem z całą społecznością. Największą wartością projektu jest to, że podpowiedzi wypływają od mieszkańców regionu i odwiedzającego go turystów. Odzwierciedlają zatem to, czego ludzie szukają w turystyce.
Z ręką na pulsie
Zmienia się turystyka, zmienia się też Mazowsze. W ciągu 10 lat funkcjonowania Mody na Mazowsze rozwinęły się nowe sposoby podróżowania. W serwisie znalazło się więc więcej miejsca dla turystyki rowerowej. Rośnie infrastruktura kajakowa – pojawiły się opisy szlaków na rzekach Mazowsza. Samorządy coraz liczniej zagospodarowują tereny nad zalewami, jeziorami i rzekami – co było inspiracją dla numeru poświęconego wodnym atrakcjom Mazowsza. Dla miłośników kina i seriali są propozycje zwiedzania Mazowsza na Filmowo. Dla poszukujących wypoczynku blisko natury, ale z wygodami – przegląd najciekawszych glampingów.
Materiał partnera
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty