10 zalet wypoczynku na Cyprze z czterolatką
Wyspa Afrodyty od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Słoneczne plaże, lazurowe wody, wyborna kuchnia, przyjaźni ludzie – to tylko kilka argumentów za tym, by tu przyjechać z rodziną.
Oto dziesięć powodów, dla których urlop z czterolatką na Cyprze, będzie na pewno udany.
1. Krótki lot
Cztery lata to już poważny wiek, w tym wieku na ogół już się nie śpi w ciągu dnia. A więc nie ma co liczyć na to, że dziecko prześpi lot samolotem. A na Cypr leci się tylko niecałe trzy I pół godziny. To akurat tyle czasu, by pobawić się ulubionymi pluszakami, przeczytać i obejrzeć ulubioną (lub nową) książkę I jeszcze obejrzeć film. Loty do Pafos oferuje linia lotnicza Ryanair. W sezonie letnim (koniec marca – koniec października) polecimy do Pafos z Warszawy M. (1 raz w tygodniu) oraz Krakowa, Gdańska i Katowic (2 razy w tygodniu). Bilety w sprzedaży na stronie www.ryanair.com można zarezerwować już od 39 zł za lot w jedną stronę.
2. Plaże i woda
Ponad 65 plaż na Cyprze otrzymało w ubiegłym roku Błękitne Flagi. Przypomnijmy, że Błękitna flaga to światowe oznakowanie ekologiczne przyznawane przez Fundację Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Kopenhadze. Aby otrzymać Błękitną Flagę trzeba spełnić i utrzymać szereg rygorystycznych kryteriów środowiskowych (m.in. czysta woda i czysty brzeg), edukacyjnych, związanych z bezpieczeństwem i związanych z dostępem do plaż (miedzy innymi dla osób niepełnosprawnych). Na wschodzie wyspy przeważają plaże o złotym piasku, kilka z nich uchodzą za najpiękniejsze nie tylko na Cyprze, ale i nad całym Morzem Śródziemnym (np. plaża Nissi w Ayia Napie). W centrum wybrzeża pojawiają się plaże żwirowe, potem pokryte kamieniami, dalej na zachód piaszczyste. Każda spodoba się dzieciom.
3. Klimat
Trudno zmarznąć na Cyprze. I to nie tylko latem, wiosną czy jesienią. Tutaj nawet zimą jest ciepło. Rzadko tutaj pada deszcz(głównie zimą i na początku wiosny), rzadko tez temperatura spada poniżej plus 10 stopni Celsjusza. Średnia roczna temperatura wynosi 24 stopnie Celsjusza.
4. Mity greckie i zabytki
Wiele się działo na Cyprze przez prawie 10 tysięcy lat historii. Oczywiście trudno dzieciaki na ogół namówić na wielogodzinne zwiedzanie zabytków. Na Cyprze jednak warto namówić malucha na krótkie wycieczki połączone z opowiadaniem dziecięcych wersji mitów greckich czy opowieści o chrześcijańskich świętych lub krucjatach. Miejsca takie, jak wykopaliska z doskonale zachowanymi mozaikami z motywami mitologicznymi, miejsce narodzin Afrodyty, jej łaźnia, zamki krzyżowców, antyczne ruiny. Przy odpowiednim przygotowaniu i narracji, wszystkie te miejsca stanowią scenografię do opowieści rodziców i tło do inscenizacji według własnego scenariusza.
5. Zwierzaki
To co kochają prawie wszystkie dzieci – żywe zwierzaki. Oczywiście, na Cyprze – wyspie kotów, tych ostatnich jest najwięcej. Potrafią podbiec po poczęstunek podczas śniadania w hotelu i żeby zostać pogłaskanym przy antycznych ruinach. Pozują do zdjeć i dają się głaskać. Warto też wybrać się do Oślej Farmy, by przejechać się na osiołku, nakarmić. Karmienie jest dozwolone a nawet wskazane w Camel Parku. Tu maluchy mogą pojeździć na konikach pony lub na wielbłądach. Oprócz tego obejrzeć inne zwierzęta i oczywiście dokarmić je. Mały raj dla dzieci. A oprócz tego mogą na wyspie obejrzeć muflony i żółwie morskie (te ostatnie nawet tuż po wylęganiu).
6. Aquaparki
Kilka wielkich aquaparków zlokalizowanych jest wzdłuż całego wybrzeża, od Ayia Napy do Pafos. Doskonałe miejsca na oderwanie się od basenów hotelowych czy plaż. Kilka godzin zapewnionej doskonałej I mokrej zabawy. Atrakcje dla dzieci w każdym wieku – od zjeżdżalni typu “Kamikaze” po małe zjeżdżalnie i małe grzybki. Wszystkie aquaparki położone są blisko najważniejszych miejscowości nadmorskich.
7. Przyroda
Są chwile – zwłaszcza latem i nad morzem – kiedy wydaje się na pierwszy rzut oka, że Cypr jest ubogi w roślinność. Co prawda jedynie 18 proc. powierzchni wyspy jest pokryta lasami, ale o tym, jak błędna jest opinia o ubogiej roślinności, można się przekonać wyjeżdżając w góry Troodos. Zielone lasy, różnorodność gatunków drzew. Wszystko zaś cypryjskie rośliny (bardzo często endemiczne odmiany, jak cedr cypryjski), możemy zobaczyć w jednym miejscu – ogrodzie botanicznym Cyherbia Od maja cała wyspa pachnie ziołami i kwiatami. Bugenwille i dżakarandy zdobią ulice dużych miast i wiosek. A do zbierania i małej nauki botaniki służą najlepiej szyszki cedrów i pinii oraz strączki drzewa chlebowego.
8. Jedzenie
Nawet najbardziej marudne dziecko znajdzie coś dla siebie wśród dań tutejszej kuchni. Jeśli nie lubi wielkich ryb, skusi się na anchoise. Z dań mięsnych dostępne jest praktycznie wszystko, do tego bogactwo sałatek i pyszne chleby. No i oczywiście słodkości – dużo słodsze od polskich, ale z niewiadomych przyczyn uwielbiane przez dzieci.
9. Hotele
Trzeba wybierać te, które zaznaczają (chwalą się) atrakcjami dla dzieci. Ale I tak prawie wszystkie cztero- i pięciogwiazdkowe hotele są przystosowane do pobytu rodzin z dziećmi. A więc możemy liczyć na baseny o głębokości od 130 do 150 centymetrów – idealne dla malucha od niedawna pływającego bez wspomagaczy (koła, rękawków itp), zjeżdżalnie, brodziki, sztuczne rzeki, grzybki wodne, wodospady. Cypryjczycy lubią dzieci, lubi więc je i obsługa hotelowa. Lubi i serdecznie je traktuje, z dużą (bardzo dużą) wyrozumiałością.
W pokojach rodzinnych do dyspozycji 4-latak jest nie przystawka, ale dorosłe oddzielne łóżko lub piętrowe łóżko w w oddzielnej części wspólnej sypialni.
10. Ludzie
Już to kiedyś pisałem – ludzie są największym skarbem Cypru. Są wyspiarzami, więc serdeczność, gościnność i uśmiech mają w genach. 340 słonecznych dni w roku sprawia pewnie, że łatwiej im się uśmiechać i być pogodnym. Wszyscy lubią dzieci, zaprzyjaźniają z nimi, chcą się bawić, gościć, oprowadzać. Niezależnie czy jesteśmy w wielkim mieście, czy w malej górskiej wiosce – dziecko u boku to bonus sprawiający, że szybko zdobywamy serca gospodarzy. Zresztą po kilku godzinach biesiady z Cypryjczykami czujemy się, jakbyśmy bawili się rodziną. Uczucie bezcenne.
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Narty, termy i party na Chopoku
Jasna to największy ośrodek narciarski nie tylko na Słowacji, ale i w naszej części…
0 Komentarzy4 Minuty
17 stycznia 2025
Praktyczny przewodnik po Panamie: luksusowe hotele, autentyczne doświadczenia i wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podróżą
Panama to kraj pełen kontrastów, od nowoczesnych hoteli w stolicy po tradycyjne farmy w…
0 Komentarzy4 Minuty
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
2 stycznia 2025
Ras Al Khaimah po raz szósty z rekordowym noworocznym widowiskiem
Ras Al Khaimah szósty rok z rzędu Nowy Rok świętuje rekordem. Emirat przywitał 2025 rok…
0 Komentarzy2 Minuty
28 grudnia 2024
100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2024
Po raz dziewiąty ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce –…
0 Komentarzy87 Minuty
23 grudnia 2024
Mazury Zachodnie – kraina jezior, historii i niespiesznego wypoczynku
Mazury od lat przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem. Jednak niewielu zdaje…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Zima na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nadzieja na turystyczny renesans
W zimowym sezonie Dolny Śląsk i Opolszczyzna stanowią wręcz idealne miejsca dla turystów.…
0 Komentarzy20 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty