100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2022
Po raz siódmy ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce – osób, które realnie wywierają największy wpływ na turystykę w Polsce. Na tegorocznej Liście znalazło się 15 reprezentantów touroperatorów i agentów, 9 przedstawicieli hotelarzy, 23 reprezentantów samorządów i organizacji turystycznych, 7 urzędników, 10 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych, 5 reprezentantów portów lotniczych, 7 przedstawicieli atrakcji turystycznych, muzeów, parków rozrywki, 5 reprezentantów ubezpieczycieli. 16 osób zadebiutowało na Liście lub wróciło na nią po przerwie.
Siódma edycja Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce to nie tylko drugi z rzędu rok powrotu do normalności. Podobnie jak rok temu na liście dominują ludzie turystyki, zaś urzędników – tak licznych w czołówce Listy w latach covidu – jest mniej i znaleźli się na mniej eksponowanych pozycjach.
Przypominamy, że pierwszy raz nasza Lista (jeszcze jako „50”) ukazała się w grudniu 2016 roku. Byliśmy – jako redakcja portalu WaszaTurystyka.pl – pierwsi i do tej pory jesteśmy jedyni, którzy pokusili się o zebranie w jednym miejscu ludzi decydujących o kondycji szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce.
Jak co roku wypada nam podkreślić, że nie jest to ranking popularności ani lista najbardziej lubianych osób w branży.
Co roku, po opublikowaniu Listy, zdarzają się komentarze Czytelników dotyczące niektórych nazwisk na Liście. I co roku powtarzamy: nasza „100” to osoby, których decyzje biznesowe (niekiedy polityczne), sukcesy (lub porażki) zawodowe mają wpływ na sytuację w branży turystycznej. Wpływ pozytywny – co oczywiście jest wspaniałe dla nas wszystkich oraz wpływ negatywny – z którym musimy się pogodzić.
Jak to robimy?
Pierwszy etap to wybór, który dokonywany jest w gronie ekspertów tworzących tegoroczną kapitułę. Prawie trzysta nazwisk z szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce – przedstawicieli biur podróży, hotelarzy, turystycznych izb gospodarczych, działaczy samorządów turystycznych, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, urzędników odpowiedzialnych za turystykę i naukowców.
W drugim etapie każdy z 15 ekspertów nadsyła swoich 40 propozycji najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce oraz krótkie uzasadnienia dotyczące każdej z kandydatur.
Co roku Kapituła bierze pod uwagę wpływ na kształtowanie procesów i struktur polskiej turystyki, stopień przyczyniania się do osiągnięcia sukcesu (lub porażki) przez polską turystykę lub poszczególne jej segmenty, zasoby finansowe (własne lub organizacji czy firmy przez daną osobę zarządzanej), wpływ na zatrudniane osoby, wiarygodność, medialność, popularność (w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu), wizerunek, publiczną i środowiskową aktywność.
W tym roku z list przesłanych przez członków Kapituły utworzyła się rekordowa lista 176 osób i z tych utworzyliśmy ostateczną 100.
Grupę ekspertów stanowili:
Marcin Chiliński, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych
Michał Kalarus, redaktor naczelny magazynu Think MICE
Jarosław Kałucki, rzecznik prasowy Travelplanet.pl
Anna Kołtan, kierowniczka biura Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego
Paweł Kunz, właściciel firmy Traventures, dziennikarz i ekspert turystyczny
Przemysław Marczyński, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej
Rafał Marek, prezes Krakowskiej Izby Turystyki
Marzena Markowska, zastępczyni redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl
Mariusz Piotrowski, redaktor Fly4free.pl
Wiesława Przybylska, Polska Izba Turystyki
Anna Ptak, członek zarządu Turystycznej Organizacji Otwartej
Jerzy Szegidewicz, Instytut Gospodarki Turystycznej
Rafał Szubstarski, redaktor naczelny pisma Hotelarz
Bartłomiej Walas, dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji WSTiE
Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl
Pierwsza czwórka bez zmian
Rok 2022 był pierwszym rokiem post-pandemicznym. Jest też rokiem bandyckiej, barbarzyńskiej napaści Rosji na sąsiadującą z Polską Ukrainę. Wojna ta to kolejny cios w naszą turystykę przyjazdową.
Od pierwszego dnia napaści na Ukrainę branża turystyczna branża turystyczna rozpoczęła akcję pomocy zarówno dla uchodźców z Ukrainy, jak i tych, którzy zostali w kraju, walcząc z agresorem. Ta branża, którą zdziesiątkował kadrowo covid, która dwa lata walczyła o przetrwanie, teraz dała przykład mobilizacji i organizacji działania.
A jednocześnie w roku 2022 podróżowanie, wypoczynek za granicą stał się łatwiejszy głównie dzięki zniesieniu restrykcji COVID-19. Pamiętajmy jednak, że w krajach azjatyckich obostrzenia zniesiono stosunkowo późno. Ożywienie podróży w okresie wakacji 2022 dało nadzieję na pierwszy normalny sezon turystyczny od 2019 roku.
Rok odrabiania strat
To był rok – dla większości branży – zarabiania pieniędzy i częściowego odrabiania strat.
W kończącym się roku ludzie branży mieli co robić i nareszcie mogli poświęcić się głównie pracy, którą kochają i do której są profesjonalnie przygotowani. Nie musieli codziennie drżeć o kształt decyzji rządowych, nie musieli walczyć o kredyty i wczytywać się w warunki otrzymania pomocy w ramach kolejnych tarcz. Liczyła się rzetelna obsługa klienta.
A urzędnicy? Mniej mieli pracy doraźnej, nie musieli skupiać się na negocjacjach, wyszarpywaniu środków finansowych i pomocowych dla branży, więc… nieco zwolnili. Branża wciąż czeka na co najmniej dwie ważne ustawy. Ustawa, która docelowo będzie regulowała obszar hotelarstwa oraz pilotażu i przewodnictwa turystycznego wciąż istnieje w fazie projektu – co prawda mocno zaawansowanego i spełniającego większość postulatów branży, ale tylko projektu. Jednak to i tak lepiej, niż w przypadku zapomnianej chyba przez wszystkich ustawie i promocji turystycznej (zwanej czasami ustawą o POT) – nie słychać ani o pracach nad nią ani o jakichkolwiek konsultacjach. Rozmowy o opłacie turystycznej ciągną się bez żadnego widocznego efektu.
Listę „100” wybrali zaproszeni przez nas eksperci z różnych sektorów turystyki. Oczywiście, traktujemy to jako swego rodzaju zabawę, ale Lista „100” jest odzwierciedleniem faktycznego stanu polskiej branży turystycznej.
Kobiet tyle samo, ale są awanse
Na tegorocznej Liście znalazło się 15 reprezentantów touroperatorów i agentów (w 2021 było ich również 15), 9 przedstawicieli hotelarzy (w 2021 – 11), 23 reprezentantów samorządów i organizacji turystycznych (w 2021 – 20), 7 urzędników (w 2021 – 6), 10 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych (w 2021 – 13), 5 reprezentantów portów lotniczych (w 2021 – 6), 7 przedstawicieli atrakcji turystycznych, muzeów, parków rozrywki (w 2021 – 6), 5 reprezentantów ubezpieczycieli (tak samo jak w 2021).
W pierwszej setce tym razem znalazły się 24 kobiety, identycznie jak w ubiegłym roku. Rok kobiet w turystyce, który ogłosiliśmy w 2021, to dopiero wstęp do niwelowania szans zawodowych wśród płci. Wciąż bowiem mało (naszym zdaniem za mało) kobiet zajmuje wysokie stanowiska w firmach, organizacjach, izbach z branży turystycznej. Taka sytuacja była jednym z powodów ogłoszenia przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl wspólnie z kierownictwem Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, roku 2022 Rokiem Kobiet w polskiej turystyce. Rok temu napisałem, że mam nadzieję, iż „szklany sufit” w branży turystycznej zostanie przebity i co roku udział kobiet w „100” będzie dużo większy. Wszak w branży większość pracowników stanowią właśnie kobiety.
Siłą branży są nie tylko liderzy
Lista „100” nie jest rankingiem biur podróży ani hoteli czy przewoźników. Tak więc na ogólną ocenę składają się czynniki wymienione przez mnie w części „Jak to robimy” i nie są to tylko i wyłącznie wyniki finansowe danej firmy.
My dodamy, że równie ważni są ludzie, którzy w tym roku nie znaleźli się w „100”. Często brakowało naprawdę bardzo niewiele. Podkreślę jeszcze raz – w tym roku Kapituła przyznała punkty 176 osobom. Branża turystyczna jest wielką siłą. Zatrudnia setki tysięcy osób i po covidzie powinna być traktowana jako odrębna gałąź gospodarki. Nie „dodatek” do kolejnych resortów, których szefowie często zapominają, że mają u siebie również turystykę.
Drodzy Czytelnicy, przyjrzyjcie się tegorocznej Liście 100.
Oto Lista „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”
1. Piotr Henicz, wiceprezes Itaka Holdings
Pozytywna twarz polskiej turystyki. Widoczny wszędzie: na konferencjach branżowych, eventach, w programach telewizyjnych, radiowych. Nie tylko nie boi się występować przed ludźmi, ale robi to bardzo fachowo. Zawsze przygotowany, każdy jego udział w jakiejkolwiek konferencji branżowej dodaje temu wydarzeniu kilka punktów.
Itaka to rzadki przykład wizji touroperatora skali europejskiej, zaś wiceprezes firmy jest oazą spokoju: tłumaczy, wyjaśnia, pokazuje, doprecyzowuje. Gasi pożary, wierzy w pragmatyzm i zmiany, szuka możliwości ekspansji poza Polskę, m.in. poprzez wejście na rynek węgierski. Jest rzeczowy i ceniony przez branżę.
To menedżer z kategorii naturalnych liderów, który przyjmuje taką rolę i w pełni się z niej wywiązuje. Przed nimi trudne zadanie obronienia pozycji Itaki jako lidera na rynku. To na pewno najbardziej wpływowa postać w polskiej turystyce, a jego działania często obserwuje cała branża.
Piotr Henicz to profesjonalista, angażujący się także w działania poza Itaką, chociażby jako wiceprezes PIT. W momentach kryzysowych wykazywał się ogromnym spokojem i zapewniał odpowiednią komunikację zarówno w kontekście B2B, jak i B2C.
Miał olbrzymi wpływ na kształt porozumień z rządem w zakresie rozwiązań pomocowych w czasie pandemii. W efekcie tych działań najwięksi organizatorzy wyjazdów wyszli z kryzysu obronną ręką. Przy okazji Itaka i Rainbow zdobyły w tym czasie dominującą rolę w Polskiej Izbie Turystyki.
2. Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego
Prezes największej w kraju spółki hotelowej z polskim kapitałem. Wpływowa postać nie tylko w hotelarstwie. Bardzo aktywny w środowisku turystycznym. Niezwykle rozpoznawalny, a do tego świetny mówca i prelegent na wielu branżowych konferencjach.
W czerwcu Rada Nadzorcza spółki PHH wybrała Gheorghe Mariana Cristescu na prezesa spółki Polskiego Holdingu Hotelowego na kolejną, trzyletnią kadencję. Pełni on tę funkcję nieprzerwanie od 2016 r.
PHH umiejętnie korzysta z Polskiego Bonu Turystycznego – od początku jego uruchomienia w PHH zrealizowanych zostało ok. 65 tys. noclegów, a do obiektów trafiło blisko 12 mln zł.
Od pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę, PHH mocno zaangażował się w pomoc dla naszych sąsiadów. Podczas Wielkanocy prawosławnej w różnych częściach Polski odbyły się Śniadania Wielkanocne dla Ukrainy, organizowane wspólnie przez Polski Holding Hotelowy i Caritas. Ponad 7 tys. gości z Ukrainy zasiadło przy świątecznym stole w hotelach i obiektach PHH, a w całym kraju – dzięki wsparciu akcji przez inne podmioty – około 20 tys. osób.
Do jesieni PHH dzięki wspólnym działaniom z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, Fundacją PFR i świętokrzyską Fundacją „Kaganek” przekazało na Ukrainę łącznie 15 tirów z łóżkami polowymi, materacami, pościelą, meblami kuchennymi i domowymi oraz sprzętem AGD. W hotelach i obiektach PHH udostępniono w tym roku ponad 250 tys. noclegów dla osób przybyłych z Ukrainy.
Mimo tak wielkiego zaangażowania w działalność społeczną, spółka odnotowała zysk w wysokości ponad 33 mln zł.
3. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
Patrząc obiektywnie: najważniejszy urzędnik zajmujący się turystyką w Polsce. Jednocześnie, co nieczęste w tym rządzie, fachowiec w swojej dziedzinie – turystyce. Zaangażowany w działania pomocowe na rzecz gospodarki turystycznej, m. in. przedłużenie ważności Polskiego Bonu Turystycznego.
Na plus trzeba zapisać, że Andrzej Gut-Mostowy w tym roku zainicjował Program Polskie Uzdrowiska, dzięki któremu bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 5 mln zł otrzymało w sumie 50 gmin uzdrowiskowych w całej Polsce. Wynegocjował także zwiększenie budżetu na promocję Polski o prawie 15 milionów złotych (oprócz 60 mln zł na promocję „przez sport”).
Od samego początku inwazji rosyjskiej na Ukrainie wraz z polskim Ministerstwem Sportu i Turystyki aktywnie domaga się zakazu udziału Rosji i Białorusi w międzynarodowym sporcie. Skutecznie apelował również o usunięcie Rosji ze Światowej Organizacji Turystycznej. To pierwszy taki przypadek w historii tej organizacji. Jest stanowczy w swoich decyzjach. Uważa również, że w Igrzyskach Europejskich organizowanych w Małopolsce nie powinni brać udziału sportowcy z Rosji i Białorusi.
Niestety wciąż nie znalazł sposobu na skuteczne ściągnięcie do Polski turystów zagranicznych. Podległa mu Polska Organizacja Turystyczna otrzyma dodatkowe 60 mln zł na promocję Polski we współpracy z klubami sportowymi. Nie określono jednak zasad tej współpracy, sposobu podzielenia tych środków i może okazać się, że będą to pieniądze wyrzucone w błoto (dodatkowym minusem tego pomysłu jest niski poziom sportu klubowego).
4. Rafał Milczarski, były prezes zarządu PLL LOT
Prezes PLL LOT, który w tandemie z Michałem Fijołem odpowiedzialny jest za rozwój narodowego przewoźnika. Ważna persona zabiegająca o powrót przewozów lotniczych na kurs wzrostowy po pandemii.
Na koncie ma wiele decyzji, które w ostatnich 12 miesiącach stymulowały rynek – m.in. tania pula biletów wakacyjnych, nieoczywista siatka połączeń, nowe rynki do ekspansji. Skala wyzwań wciąż jest ogromna, chociażby w kwestii pozycjonowania PLL LOT jako linii kierującej ruch z krajów ościennych do hubu w Warszawie, skąd podróżni mogliby lecieć dalej, także na inne kontynenty.
Jest zaangażowany w odbudowę sektora lotniczego. W 2022 roku LOT dopiero zbliżył się do wyników sprzed pandemii, ale wszystko wskazuje na to, że te zostaną osiągnięte już w 2023 roku.
Zdaniem Rafała Milczarskiego, CPK jest projektem przyszłościowym dla Polski, a warszawskie lotnisko Chopina nie ma dalszej możliwości rozwoju. Dąży do tego, aby PPL LOT stał się linią pierwszego wyboru dla całej Europy Środkowej i Wschodniej oraz linią lotniczą operującą z CPK. Stanowczo podkreśla, że Centralny Port Komunikacyjny nie jest zagrożeniem dla portów regionalnych, a sam projekt integrujący kolej i lotnisko w jednym miejscu może być okazją do zmiany w pojęciu podróżowania po Polsce i z Polski.
Nieustannie najważniejszym i kluczowym rynkiem dla PLL LOT pozostaje USA i Kanada. To te przewozy generują największe przychody wynoszące około 30 proc. Siatka długodystansowa będzie oparta mocniej o Warszawę i Stany Zjednoczone, natomiast w Azji LOT stawia na pewny i stabilny rynek koreański oraz Japonię.
5. Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanair
Dzieli i rządzi na polskim niebie. Od jego decyzji, pomysłów na rozwój i siatkę połączeń oraz bezkompromisowej presji na porty lotnicze – mimo pozoru spontaniczności, podpartych ciężką pracą wielu fachowców w centrali – zależą losy sporej części turystyki wyjazdowej w Polsce. Wielki krytyk posunięć polskiego rządu w zakresie inwestycji w CPK i w port lotniczy w Radomiu.
Jest twarzą największego przewoźnika lotniczego w Polsce, a jednocześnie prezentuje zerojedynkowe podejście do biznesu. Człowiek, który polaryzuje branżę, mając moc sprawczą do rozwoju lub zamknięcia wielu biznesów opartych na nadziejach współpracy z trudnym graczem, jakim jest Ryanair.
Michael O’Leary zdecydowanie uważa, że lotnisko w Radomiu nie jest alternatywą i chce wyhamować rozwój w Warszawie. Przewoźnik tnie połączenia z Warszawy-Modlina z 46 do 42 tras. Za to dodał pięć połączeń na zimę z Wrocławia i Łodzi. Lata do Alicante, Brukseli, Mediolanu, Tuluzy i Poznania.
Plany na przyszły rok są ambitne – docelowo obsługiwanych ma być 185 mln pasażerów. Globalnym celem Ryanaira jest obsłużenie 225 mln pasażerów do 2026 roku.
Choć przez wiele lat Ryanair oficjalnie wzbraniał się przed współpracą z biurami podróży, w 2022 roku umożliwił zakup swoich biletów przez system rezerwacyjny Amadeus. To ważny krok na drodze do prawnego ucywilizowania pakietów dynamicznych opartych na biletach przewoźnika.
6. Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki
Chwilami wydaje się, że Dominik Borek to jednoosobowy departament turystyki. Pracowity, rzetelny prawnik, od 2018 roku zastępca, a następnie dyrektor Departamentu Turystyki. Prezentuje wartościowe i merytoryczne podejście do regulacji związanych z funkcjonowaniem turystyki. Osoba bardzo aktywna, stanowiąca dla branży mocne wsparcie.
Tytan pracy, erudyta i ekspert legislacyjno-prawny. Szef projektów legislacyjnych tworzonych w i wychodzących z Departamentu Turystyki, takich jak projektowane założenia do ustawy o rodzajach usług turystycznych, modernizacja Centralnego Wykazu Obiektów Zakwaterowania, ujednolicenie nazewnictwa w PKD, terminologii GUS. Jedna z niewielu osób w strukturach rządowych (a może jedyna) znająca bardzo dokładnie polskie prawo turystyczne. Otwarty na komunikację z branżą i na jej argumenty. Gdyby mógł więcej zdziałać, to by to robił.
Jego praca ma na celu wzmocnienie ochrony konsumentów, zwalczanie nieuczciwych praktyk, podniesienie standardów usług oraz bezpieczeństwa w obiektach. Dominik Borek powszechnie uważany jest za rzetelnego i kompetentnego prawnika. Problem jednak polega na tym, że w zakresie prawodawstwa w minionym roku w zasadzie w MSiT nie doszło do skutku.
Dominik Borek to – w ogólnym poczuciu branży – właściwy człowiek na właściwym stanowisku i strach pomyśleć, jaki bałagan zapanowałby w departamencie turystyki, gdyby nagle odszedł do sektora prywatnego. Dopóki mu się chce działać w administracji, MSiT powinno go wykorzystać do realnej pracy, a nie tylko do występowania na spotkaniach z branżą i tłumaczenia się z zaniechań resortu.
7. Michał Fijoł, członek zarządu Polskich Linii Lotniczych „LOT” SA
Menedżer z dużym międzynarodowym doświadczeniem. Druga najważniejsza postać PLL LOT po prezesie Rafale Milczarskim. Bazujący w swojej pracy na danych, badaniach i analizach. Fachowiec, epatujący encyklopedyczną wiedzą i tysiącami liczb oraz statystyk. Przekłada „myślenie życzeniowe” narodowego przewoźnika w skuteczne negocjacje biznesowe. Mocny punkt PLL LOT.
Ceniony ekspert branży cyfrowej, odpowiedzialny za rozwój biznesowy. Zarządzał kilkoma przedsięwzięciami z zakresu internetu i technologii. Jest rozpoznawalną w branży turystycznej osobą, chętnie występującą publicznie, nie bojącą się przedstawiać wyrazistych opinii. Zacieśnia współpracę między narodowym przewoźnikiem a pozostałymi interesariuszami rynku, jest otwarty na wspólne projekty z touroperatorami i narodowymi ośrodkami promocji.
Michał Fijoł jest przychylny modernizacji portu lotniczego w Radomiu, który miałby odciążyć stołeczne lotniska. W perspektywie krótkiej i średniej, ale też długoterminowej, LOT zakłada, że działania te mają w pełni uzasadnienie biznesowe. Pierwsze Boeingi 737-800 w barwach LOT-u z Radomia do Rzymu, Paryża i Kopenhagi mają wystartować w 2023 roku.
W zamieszczonym sprawozdaniu finansowym PLL LOT za 2021 rok, przewoźnik wykazał 1,3 mld złotych straty. Strata operacyjna bez uwzględnienia amortyzacji zamknęła się w kwocie 1,09 mld złotych. Marża operacyjna osiągnęła minus 42,4 proc. Natomiast przychody wyniosły 3,07 mld złotych. Ich poziom był o 8 proc. niższy w odniesieniu do 2020 roku, chociaż wówczas odnotowano o ponad 30 proc. mniej podróżnych.
8. Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, lubianych i szanowanych urzędniczek. Najskuteczniejsza prezes wszystkich ROT-ów w Polsce. Inne Regionalne Organizacje Turystyczne powinny ją sklonować. Królowa turystyki na Mazowszu, obdarzona wielkim zaufaniem branży turystycznej w regionie, ale i poza nim.
Izabela Stelmańska to znakomity przykład autentycznej i niewymuszonej kariery w środowisku turystycznym. Najbardziej rozpoznawalna, lubiana i szanowana urzędniczka i działaczka samorządowa w jednej osobie. Powszechnie uważana za turystyczną twarz Mazowsza. Niezwykle aktywna i skuteczna – w trudnym okresie potrafiła zadbać o pomoc dla mazowieckich przedsiębiorców. Szczególnie intensywnie propaguje turystykę aktywną i kulturalną.
W kwietniu 2022 roku ponownie wybrana na została ponownie wybrana na prezeskę zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Sprawnie poprowadziła tegoroczną kampanię promocyjną opartą na skojarzeniach – MAZOmiejsca, MAZOsmaki, MAZOczas, MAZOpodróże.
Niedawno została odznaczona za zasługi dla województwa mazowieckiego Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Na sukces MROT składa się potencjał wszystkich członków, których jest obecnie 129, oraz stabilność finansowa, gwarantowana przede wszystkim przez wsparcie samorządu województwa, dzięki któremu budżet MROT wynosi obecnie ponad 3,6 mln zł. W najbliższym czasie Izabela Stelmańska zamierza stworzyć nowy oficjalny portal turystyczny województwa mazowieckiego, dopracować projekt Laboratorium Inicjatyw Turystycznych oraz postarać się o silniejsze wsparcie rozwoju mazowieckich marek turystycznych, a także informacji turystycznej.
9. Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego
Tytan pracy, który pędzi od hotelu do hotelu i od eventu do eventu z niespożytymi siłami króliczka Duracell. Aż dziw, że żaden diler samochodowy nie podpisał z nim umowy na reklamę – Mączyński „wykręca” na liczniku kilometraż godny kierowcy TIR-a. Marcin Mączyński to prawdopodobnie cyborg hotelarstwa – nikt inny by nie wytrzymał takiego tempa pracy.
Bardzo aktywny, działa na rzecz poprawy kondycji branży i integracji przedstawicieli tego sektora. Nieoceniony głos Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w mediach. Pokazuje się w nich, kiedy tylko istnieje potrzeba lub pojawia się wątpliwość dotycząca sytuacji w hotelarstwie. Rzeczowo i jednocześnie zrozumiale dla ludzi spoza branży tłumaczy problemy związane z podwyżkami cen w hotelach, broni wszystkich hotelarzy, a nie tylko tych zrzeszonych w IGHP. Zaangażowany w realizację projektu #MiastoTurystyka organizowanego wraz z Polską Organizacją Turystyczną, a także w promowanie dobrych praktyk poprzez przyznawanie certyfikatów „Hotel Dobrych Praktyk IGHP”.
Sekretarz IGHP buduje jedyną poważną sieć samorządu hotelarstwa. Został nominowany w głosowaniu Top 100 Most Influential People in the Event Industry. Powszechnie uważany jest za twarz polskich hotelarzy.
Głównie dzięki jego staraniom IGHP stale powiększa swoje szeregi, m. in. przyciągając nowych członków atrakcyjnymi, dobrze zaplanowanymi oraz ciekawie realizowanymi szkoleniami. Dzięki staraniom Marcina Mączyńskiego i całego zarządu izby, nowa ustawa o usługach hotelarskich jest w zasadzie gotowa i co ważne – jej projekt zawiera wszystkie najważniejsze postulaty środowiska hotelarskiego.
10. Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze
W dużej mierze od niego zależą decyzje dotyczące rozwoju rodzimych portów lotniczych, w tym również Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma ambicje, żeby kreować kierunki rozwoju polskiego rynku lotniczego. Na pewno w najbliższych latach jest to jeden z głównych rozgrywających na polskim rynku lotniczym.
Pilnuje ukończenia budowy lotniska Warszawa-Radom – w 2022 roku PPL odebrało terminal, zaś pierwsze loty mają wystartować wiosną 2023 roku. Udało mu się przekonać znaczących touroperatorów, by od przyszłego sezonu latali czarterami z radomskiego lotniska (m.in. Itakę, TUI Poland, Nekerę, Coral Travel). Z kolei LOT ogłosił otwarcie regularnych połączeń lotniska Warszawa-Radom z Kopenhagą, Paryżem i Rzymem.
Prowadzi intensywną politykę personalną, doprowadził do zmiany prezesa portu lotniczego w Poznaniu, próbował tego samego we Wrocławiu (sytuacja jest rozwojowa), a także w Katowicach.
Stanisław Wojtera zaktywizował działalność PPL w zakresie integracji branży. Przedsiębiorstwo zainicjowało powstanie Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+ i było w 2022 roku gospodarzem największej w Europie Środkowej konferencji poświęconej branży lotniczej – AIR 2022 – Airport Innovation Roundtable for Central Europe. Wzięli w niej udział przedstawiciele kilkudziesięciu portów lotniczych z 15 krajów.
11. Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow
Niezmiennie trzyma w ryzach całe Rainbow. Biuro zaś – nie bez kozery – nazywane jest coraz częściej „królem egzotyki”. To między innymi dzięki łódzkiemu touroperatorowi, podróże egzotyczne stały się dla części Polaków nieomalże powszechne.
W 2022 roku biuro Rainbow podpisało z PLL LOT umowę na świadczenie usług czarterowych w sezonie turystycznym “Zima 2022/2023” na rejsach samolotami Boeing 787-8 Dreamliner i Boeing 787-9 Dreamliner. Umowa opiewa na kwotę 364,5mln złotych i jest największą umową czarterową w historii polskiej turystyki egzotycznej. Jest to również największa umowa czarterowa w historii Polskich Linii Lotniczych LOT. Rainbow poleci w tym sezonie Dreamilnerami LOT-u na Dominikanę, Kubę oraz do Meksyku, Tajlandii i Wietnamu z aż czterech miast w Polsce.
Rainbow to również lider innowacji, jeśli chodzi o pracę z agentami szczególnie w części systemowej. Ich rozwiązania po prostu działają.
W ofercie Rainbow na nadchodzące Lato 2023, znalazło się około 270 programów czarterowych oraz realizowanych samolotami rejsowymi.
12. Dariusz Górzny, prezes Wakacje.pl
Dariusz Górzny stoi na czele Wakacje.pl od sześciu lat. W tym czasie spółka dynamicznie rozwijała się zarówno organicznie, jak i przez akwizycje sieci My Travel, Wakacyjny Świat i platformy rezerwacji miejsc przy lotniskach Parklot.pl.
Prezes firmy będącej największym multi-agentem turystycznym w Polsce to człowiek-konsolidator rynku agencyjnego, doskonale rozumiejący potrzeby klientów. W czasie prezesury Dariusza Górznego Wakacje.pl podwoiły swój udział w rynku.
Pod względem liczby obsłużonych klientów i obrotów Wakacje.pl są w pierwszej piątce firm turystycznych w Polsce (biorąc pod uwagę segment touroperatorski i agencyjny łącznie). Rok 2022 był zdecydowanie najlepszym w 23-letniej historii spółki. W ramach realizowanej w „Strategii 2025” Wakacje.pl konsekwentnie stawiają na poszerzanie półki produktowej, procesy automatyzacji sprzedaży i obsługi posprzedażowej, omnichannel i rozwój technologiczny.
13. Kaan Ergun, CEO Eastern Europe w Coral Travel Group
W 2022 roku Kaan Ergun awansował w strukturach holdingu na stanowisko dyrektora operacyjnego na Europę Wschodnią, lecz nadal jest postacią numer jeden w polskiej spółce Coral Travel.
Polska spółka-córka Coral Travel jest jedną z najsilniejszych w całym holdingu Coral Travel Group (dawniej OTI Holding). W tym roku ma szansę zrównać się obrotami z działającą w Niemczech Ferien Touristik (Coral Travel Germany).
Coral Travel jest doskonałym przykładem, jak w większości homogeniczna oferta może być hitem sprzedażowym na wrażliwym na aspekt cenowy rynku polskim. Turcja stała się szczególnie popularnym kierunkiem wyjazdowym Polaków, którzy głównie korzystali z oferty Coral Travel.
W roku 2023 Coral Travel zakłada wzrost podaży o 10-15 proc. Około 85 proc. ofert kupowanych przez klientów Corala w ramach ,,premiery lata’’ to wyloty do Turcji. Pozostałą część sprzedaży stanowią przede wszystkim pakiety do Grecji, Bułgarii i Hiszpanii. Częściowo złożą się na to kolejne loty do Turcji, m.in. z nowego terminala w Radomiu. Na razie firma planuje latać stamtąd do Antalyi dwa razy w tygodniu, rozważane jest też Bodrum. Według szacunków, do Turcji z Coralem polecieć ma 430 tys. osób w 2023 roku.
14. Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej
Poznań bez Janka Mazurczaka? To niemożliwe, prędzej koziołki zejdą z ratuszowej wieży, a ludzie o nich zapomną, niż branża przestanie kojarzyć Jana Mazurczaka ze stolicą Wielkopolski.
Urodzony działacz społeczny i patriota poznański oraz kibic jednego poznańskich klubów. Ekspert w zakresie tworzenia DMO, członek Rady Ekspertów ds. Turystyki. Jednocześnie chętnie dzieli się swoją wiedzą, nie boi się głosić niepopularnych poglądów, umie współdziałać na wielu poziomach – od lokalnego po ogólnokrajowy.
Jan Mazurczak jest organizatorem niezliczonych imprez promocyjnych, study tours i eventów dla krajowych i zagranicznych biur podróży. Potrafi nie tylko docenić wagę wizyt studyjnych, ale i analizuje ich efekty i wyciąga wnioski. Jest przykładem tego, jak wynieść działanie lokalnej organizacji turystycznej na światowy profesjonalny poziom, a jednocześnie nie zamykać się we własnych schematach i pozostawać otwartym na nowe perspektywy w biznesie turystycznym.
15. Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki
Jeden z nielicznych rodaków, łączących eksponowane stanowisko zarówno w polskiej, jak i europejskiej turystyce. Do czerwca 2022 r. prezes ECTAA (dwie kadencje). Inicjator wielu działań, które pomagały branży przetrwać kryzys pandemiczny – także w zakresie lobbowania legislacyjnego.
Choć PIT nie zwiększyła w sposób spektakularny liczby członków, to pozyskała w tym roku co najmniej jednego poważnego – firmę Sabre. W izbie powstał w mijającym roku Oddział Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej. W marcu z funkcji wiceprezesa zrezygnował Andrzej Kindler, jeden z bardziej znanych w środowisku działaczy, zaangażowany mocno w ostatnich latach w prace legislacyjne, rozmowy ze stroną rządową i innymi organizacjami.
Paweł Niewiadomski “rzuca” PIT na zapomniane wody – jest inicjatorem nowych targów turystycznych International Tourism & Travel Fair Warsaw, których PIT ma być współorganizatorem.
16. Jozsef Varadi, dyrektor generalny Wizz Air
Jozsef Varadi to doskonały przykład menedżera, który rozumie zasadność wprowadzania zmian, chociażby w kwestii zrównoważonego rozwoju floty samolotów lub zwiększenia działań proekologicznych. Jednocześnie nie zapomina o stronie przychodowej.
Wizz Air zwiększa liczbę maszyn bazowanych na lotniskach polskich oraz konsekwentnie rozbudowuje sieć połączeń z Polski, dodając egzotyczne kierunki, m.in. Abu Zabi, Akabę, Maderę, Marakesz.
Na pokładach samolotów popularnej węgierskiej „landrynki” dziesiątki tysięcy naszych rodaków zaznało przyjemności pierwszej nietypowej pod kątem kierunku podróży, m.in. na Islandię, do Maroka, Gruzji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
W związku z wojną na Ukrainie przewoźnik udostępnił sto tysięcy bezpłatnych biletów dla uchodźców na łącznie 61 trasach z Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji.
Dyrektor Wizz Aira został uwzględniony w plebiscycie Forbesa i uznany za jednego ze 100 self-made Węgrów.
17. Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej
Nie przejął się przysłowiem o ponownym wchodzeniu do tej samej rzeki i od kwietnia 2022 znowu prezesuje POT, dzieląc rzeczoną funkcję z pracą na stanowisku prorektora w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa.
Stawia w swoich działaniach na badania, współpracę z partnerami oraz wykorzystanie efektu synergii, a pracę na „nowym-starym” stanowisku rozpoczął od zaproponowania nowej struktury organizacyjnej, która ma zapewnić lepszy „work flow” i ustabilizować POT.
Rafał Szmytke jest widoczny na licznych spotkaniach branżowych, wydaje się, że chętniej i uważniej niż przed laty wsłuchuje się w postulaty branży turystycznej. Brawa za akcją pod hasłem „Poszukaj Resetu na polskiej wsi”, promującą turystykę wiejską, agroturystykę, a także tzw. slow travel – oraz za inaugurację kampanii „Polska bez barier”, zachęcającej osoby niepełnosprawne do korzystania z uroków podróżowania po całej Polsce.
18. Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przewodniczący rady nadzorczej Orbis
Ireneusz Węgłowski to reprezentant interesów hotelarzy. Szanowany specjalista, negocjator, człowiek-instytucja. W duecie z Marcinem Mączyńskim sprawia, że głos hotelarzy wybrzmiewa donośnie, a ich interesy są dobrze zabezpieczone.
To nadal jeden z najważniejszych decydentów branży hotelarskiej w Polsce i jedna z najbardziej utytułowanych osoba na liście wpływowych w branży. Prezes IGHP, Przewodniczący Rady POT i Przewodniczący Rady Nadzorczej Orbis SA. Niezbyt często pojawia się̨ na forum branżowym, a także w turystycznych mediach, jednak jego spokój i opanowanie uratowały niejednokrotnie branżę w podbramkowej sytuacji kryzysowej. Ireneusz Węgłowski to osoba ciesząca się ogromnym szacunkiem w branży oraz w strukturach rządowych. Niezwykle wyważony i sprawiedliwie oceniający sytuację. Podejmowane przez niego działania mają na celu przede wszystkim dobro branży.
19. Marcin Dymnicki, prezes TUI Poland
Przykład prezesa jednego z największych i najbardziej znaczących biur podróży w Polsce, który nie ma potrzeby pokazywania się w mediach i żyje z dala od światła telewizyjnych kamer.
TUI Poland świetnie sobie radzi na polskim rynku i choć konkurenci narzekają na jego politykę cenową, to za – mocno prawdopodobnym – przyzwoleniem niemieckiej centrali, taką polityką zdobywa czołową pozycję wśród touroperatorów. Praktycznie przez cały rok 2022 spółka TUI Poland była postrzegana jako lider pod względem najtańszych ofert.
TUI Poland nie boi się także rozszerzać działalności na mniejsze lotniska w Polsce. Od sezonu letniego 2023 zaoferuje połączenia do tureckiej Antalyi z niszowych portów. Jest drugim touroperatorem, po Coral Travel, który oferuje rejsy do tureckiego kurortu z Zielonej Góry w sezonie letnim.
Marcin Dymnicki nie istnieje personalnie w świecie turystyki. Nie bywa, nie przemawia, nie pokazuje się, a mimo to jest jednym z najważniejszych rozgrywających w branży.
20. Maciej Nykiel, prezes Nekery
Najdynamiczniejszy prezes biura podróży w Polsce: nie boi się zmian (casus Radomia, casus wejścia na rynek z ofertą polską), umie sprzedać swoje racje na spotkania branżowych, ale i w mass-mediach. Profesjonalista, innowacyjny, dobrze diagnozujący obszary z możliwością rynkowego wejścia i budowania nowych produktów odpowiadających na potrzeby turystów.
Kierowane prze niego biuro Nekera w sprzedażowym roku 2022 osiągnęło obroty w wysokości 48 mln zł, czyli dwa razy większe niż w 2021 i wypracowało zysk na poziomie 400 tys. zł. Firma stawia na jakość i udogodnienia, czego przykładem mogą być usługi VIP dostępne przez system MerlinX czy HelpDesk.
W przyszłym roku m.in. Nekera chce się wyróżnić na rynku wycieczkami do sąsiadujących z Polską krajów, takich jak Słowacja czy Litwa. Już teraz biuro zasłynęło organizacją imprezy narciarskiej Ski Closing w Jasnej w Niżnych Tatrach na Słowacji oraz Ski Opening we Włoszech. Z roku na rok zwiększa się liczba chętnych na te imprezy.
21. Tomasz Berdowski, założyciel, prezes i menedżer MerlinX
Tomasz Berdowski to prawdopodobnie najbardziej niedoceniona osoba w Polskiej turystyce. Bez niego turystyczny świat touroperatorów i agentów zawaliłby się jak domek z kart. Z jego systemów korzysta większość polskich biur podroży. Oprogramowanie MerlinX jest nieustannie doskonalone i unowocześniane.
MerlinX to wielofunkcyjna, innowacyjna wyszukiwarka i porównywarka ofert turystycznych wszystkich wiodących touroperatorów. Jest to wiodące na rynku narzędzie spełniające wszystkie wymagania nowoczesnego biura podróży. Oferuje niespotykany dotąd w innych rozwiązaniach komfort pracy w każdym miejscu i na każdym komputerze.
Dzięki nowym rozwiązaniom system Merlinx stał się bardziej przyjazny – a biura podróży zyskały możliwość konfigurowania aplikacji pod swoje potrzeby. I choć świat cyfrowy się zmienia, a najwięksi touroperatorzy przechodzą na swoje systemy rezerwacyjne, widoczność oferty w systemie MerlinX oraz obroty generowane w nim przez touroperatorów nadal ma kluczowe znaczenie na rynku sprzedaży pakietowanych ofert turystycznych.
22. Olga Krzemińska, prezeska Agencji Power i Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel
Olga Krzemińska to liderka sektora MICE. Na początku 2022 roku została wybrana prezeską Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel na drugą kadencję. To także najbardziej wyrazista i znana postać z Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.
Dała się szerzej poznać w trudnym okresie covidowym, inicjując i wdrażając działania na rzecz pomocy branży spotkań́. Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana przez organizacje branżowe. Nominowana w głosowaniu Top 100 Most Influential People in the Event Industry. W lutym 2022 roku Olga Krzemińska znalazła się w pierwszej dziesiątce w międzynarodowym rankingu najbardziej wpływowych w Nowej Europie agencji w przemyśle spotkań i wydarzeń.
Agencja Power obchodziła w tym roku 25-lecie działalności. W tym czasie firma zorganizowała blisko 2 tys. różnego rodzaju projektów zarówno eventowych w Polsce, jak również incentive travel i wyjazdów biznesowych do ponad 60 krajów świata na sześciu kontynentach.
23. Agnieszka Puszczewicz, była dyrektorka Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie
Na pewno najpopularniejsza przedstawicielka narodowych organizacji turystycznych w Polsce. Miała wielki wpływ na strategię promocji Chorwacji w naszym kraju. Pracowita, kompetentna, niespokojny i życzliwy duch turystyki. Zaangażowana nie tylko w promocję Chorwacji, ale i integrację środowiska turystycznego.
Pod koniec 2021 roku zrezygnowała ze stanowiska, wróciła na nie na początku 2022 roku. Jednak brak porozumienia z szefostwem w centrali spowodował powtórną rezygnację Agnieszki Puszczewicz jesienią tego roku. Mimo to zostawia organizację z jeszcze większą liczbą polskich turystów odwiedzających Chorwację niż w roku ubiegłym.
Angażuje się na 101 proc. nie tylko w pracę, ale także w edukację, spotkania, integrowanie środowiska. Chorwacja zatęskni za tak skuteczną dyrektorką w Polsce.
24. Władysław Grochowski, prezes Hoteli Arche
Wizjoner, społecznik, inwestor. Jego zaangażowanie w odnowę i odbudowę zabytkowych fabryk i przekształcanie ich w piękne hotele zasługuje na uznanie. Konsekwentny i uparty w swoich działaniach. Zaangażowany w akcje społeczne i dobroczynność.
Władysław Grochowski powołał własny sztab kryzysowy. Podczas wojny w Ukrainie około 2,5 tys. ludzi przebywało w obiektach Arche, a Fundacja Leny Grochowskiej pomogła im przysposobić się do życia w Polsce.
Łączy podejście biznesowe z pomocą ludziom. Jako jeden z pierwszych pokazał, że warto nie tylko mówić o sytuacji w Ukrainie, ale i realnie pomagać – w lutym otworzył drzwi swoich szesnastu hoteli dla 5 tys. uchodźców z Ukrainy, zabezpieczając przy tym w budżecie kwotę 5 mln zł na ich wsparcie. Firma zorganizowała także transport do obiektów.
Władysław Grochowski został w ostatnim wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodą Inspiratora Hotelarstwa i tytułem Człowieka Roku Propertynews.pl w plebiscycie Prime Property Prize.
25. Anna Jędrocha, prezeska Symposium Cracoviense i wiceprezeska Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce
Jedna z najbardziej doświadczonych i cenionych organizatorek MICE w Polsce. Nominowana w głosowaniu Top 100 Most Influential People in the Event Industry, uczestniczka i współorganizatorka wydarzeń takich jak Spotlight on Poland, Think Mice Mashup Meetings, Meetings Week Poland czy 61. Kongresu ICCA w Krakowie.
Anna Jędrocha aktywnie działa w Stowarzyszeniu Konferencje i Kongresy w Polsce, m.in. pracuje nad Programem Ambasadorów Kongresów Polskich. Przez wiele lat była prezeską Krakowskiej Izby Turystyki. Obecnie działa w PIT, szczególnie w zakresie zagranicznej turystyki przyjazdowej i MICE.
Anna Jędrocha została również Ambasadorką „Roku kobiet w turystyce”, dzięki jej zaangażowaniu jedna z sesji Akademii Liderek Turystyki odbyła się w Krakowie. W czerwcu została sekretarzem zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
26. Andrzej Kobielski, członek zarządu i dyrektor handlowy Enter Air
Mózg i twarz Enter Air. Znany i lubiany w branży turystyczny. Nie boi się dyskutować, twardo broni swojego zdania i odnosi sukcesy w trudnym dla branży okresie.
Linia lotnicza Enter Air ma za sobą bardzo udany rok. Już w pierwszych sześciu miesiącach tego roku osiągnęła 817,8 zł przychodów, o 165,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2021 i prawie o 30 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2019 roku.
Przychody Enter Air w trzech kwartałach 2022 roku wyniosły 1,82 mld zł, czyli o 116 proc. więcej od 844,6 mln zł w analogicznym okresie 2021 roku W porównywalnym okresie przed pandemią Covid-19, czyli w trzech kwartałach 2019 roku przychody spółki wyniosły 1,34 mld zł, co oznacza wzrost w obecnym roku o prawie 36 proc. W samym trzecim kwartale bieżącego roku przychody Enter Air przekroczyły 1 mld zł i były o 87,4 proc. wyższe od trzeciego kwartału 2021 roku.
27. Łukasz Adamowicz, wiceprezes BFC Travel i Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel
Przedstawiciel branży MICE, która jako jedna z pierwszych zamknęła się podczas pandemii… I jako jedna z ostatnich wraca do normalnego funkcjonowania.
Kompetentny profesjonalista o świeżym spojrzeniu na rolę MICE w ogólnym podziale tortu turystycznego. Często i chętnie zabiera głos na spotkaniach branżowych, zarówno związanych ściśle z sektorem MICE, jak i tych dotyczących szeroko rozumianej turystyki wyjazdowej.
Na początku roku został ponownie wybrany wiceprezesem Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel. Jest również prezesem Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether.
Łukasz Adamowicz jest mocno zaangażowany w prace zespołu roboczego ds. wsparcia sektora MICE, powołanego przez Radę POT. W ostatnich miesiącach brał aktywny udział w wydarzeniach takich jak Era Eventu 2.0, Future for Meetings: Nowe otwarcie – Nowe szanse. Nominowany w głosowaniu Top 100 Most Influential People in the Event Industry.
28. Tomasz Koralewski, prezes łódzkiej Organizacji Turystycznej
Jeżeli Łódź pojawiła się w świadomości przeciętnego turysty jako ciekawy kierunek na wyjazd krajowy, jeśli tak wiele imprez turystycznych odbywa się właśnie w Łodzi (m.in. X Forum Promocji Turystycznej) – to w dużej mierze zasługa Tomasza Koralewskiego i zebranej przez niego ekipy.
To człowiek czynu – wystarczy rzucić myśl, pomysł, a on od razu działa. Jest twórcą silnej metropolitarnej lokalnej organizacji turystycznej. Obecnie ŁOT zrzesza ok. 100 firm i instytucji turystycznych i staje się typową Destination Management Organization. W kwietniu 2022 r. Łódź była gospodarzem jubileuszowego 10. Forum Promocji Turystycznej, następnie jednodniowej międzynarodowej konferencji skierowanej do sektora turystyki przyjazdowej i MICE „Spotlight on Poland: Relax – Explore – Enjoy”. Pod koniec roku do Łodzi zawitało Gremium Ekspertów Turystyki.
29. Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity
Od 30 lat związany z Polskimi Kolejami Państwowymi, z PKP Intercity od 2006 roku. Przez te lata przeszedł przez niemal wszystkie szczeble zawodowe, od dyżurnego ruchu po stanowiska menadżerskie. Od marca 2016 roku pełni funkcję prezesa zarządu PKP Intercity. W tym roku ponownie wybrany na prezesa zarządu.
Marek Chraniuk to jeden z głównych architektów zmian na kolei, których beneficjentem są pasażerowie przyzwyczajeni do tego typu transportu. Wprowadził wiele zmian do skostniałego organizmu kolejowego, a wśród nich te interesujące zwłaszcza dla osób podróżujących często pociągami. Do dynamicznego systemu sprzedaży i oferty Promo (wcześniej, od lipca 2021, EIP i EIC) dołożono kategorię IC oraz TLK. W ramach wielkiej akcji promocyjnej do sprzedaży w tym roku trafiło 1,2 mln tanich biletów. Do połowy listopada sprzedano ich ponad 930 tys.
Spółka jest w trakcie modernizacji i wielkich zakupów mających na celu unowocześnienie taboru kolejowego. W październiku Marek Chraniuk zawarł umowę z PESA Bydgoszcz w sprawie dostarczenia nowych lokomotyw.
30. Alina Dybaś, prezes Turystycznej Organizacji Otwartej
Kobieta petarda, bezkompromisowa, przebojowa, konkretna. Niestrudzona działaczka społeczna. Prowadzona przez nią organizacja szybko stała się aktywnym graczem wśród stowarzyszeń i samorządów turystycznych w Polsce.
TOO niestrudzenie walczy z szarą strefą – od początku istnienia organizacji wpłynęło do niej ponad 400 zgłoszeń dotyczących podmiotów podejrzanych o nielegalną działalność. TOO zgłasza te firmy do odpowiednich organów nadzoru i – co najważniejsze – coraz więcej jest przypadków, że te zgłoszenia dają efekty: podmioty wpisują się do rejestru.
Pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę Alina Dybaś zainicjowała akcję „Turystyka – Ukrainie”. W ciągu dwóch godzin miała do dyspozycji sztab czterdziestu ludzi, a chwilę później było już pięćdziesięciu. Na granice ruszyły autokary po uchodźców, w kraju uruchomiono punktu informacyjne, zorganizowano sieć informacyjna i noclegową. W kwietniu 2022 roku Alina Dybaś podsumowała trzy miesiące akcji: „Turystyka Ukrainie” przewiozła około 70 tys. uchodźców, około 45 tys. osób otrzymało zakwaterowanie, 11 tys. kolejnych osób przewieziono dalej do innych krajów.
TOO dołączyła do akcji Śniadania Wielkanocne dla Ukrainy, organizowanej wspólnie przez Polski Holding Hotelowy i Caritas.
31. Michał Leman, członek zarządu i dyrektor zarządzający Flixbusa
FlixBus działa na polskim rynku pięć lat. W tym czasie w ciągu zielone autobusy przejechały łącznie 184 miliony kilometrów, co przełożyło się na 230 milionów zł wpływów do budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
Michał Leman i jego zespół sukcesywnie rozwijają siatkę połączeń i stosują rozsądną politykę cenową. To daje przepis na sukces transportowy w Polsce. Obecnie zielonymi autobusami można podróżować z Polski aż do 360 miast w kraju i za granicą, co oznacza trzykrotny wzrost oferty. Łącznie w ofercie FlixBusa w Polsce znajduje się 130 krajowych i zagranicznych połączeń, obsługiwanych przez 27 lokalnych partnerów autobusowych.
32. Agnieszka Sikorska, dyrektorka Śląskiej Organizacji Turystycznej
Doskonały przykład na to, że wyczucie potrzeb turystów, wrażliwość na uwypuklanie lokalnych atrakcji i praca u podstaw w zakresie redefiniowania oferty turystycznej może doprowadzić do zmiany postrzegania regionu Polski, który niekoniecznie kojarzy się z turystyką i wypoczynkiem. Pod kierownictwem Agnieszki Sikorskiej organizacja podejmuje kolejne inicjatywy – nie brakowało ich też w 2022 roku.
W ramach podpisanego porozumienia z Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną, w 2022 roku realizowane były wspólne działania obydwu regionalnych organizacji turystycznych.
Agnieszka Sikorska jest jedną z Ambasadorek Roku Kobiet w turystyce.
33. Grzegorz Bosowski, prezes Fly.pl
Firma kierowana prze niego obchodziła w tym roku 15-lecie. Grzegorz Bosowski od początku zasiadał w zarządzie Fly.pl, od 2010 roku prezesem zarządu, zaś od 2017 – właścicielem firmy.
Fachowiec od sprzedaży online, pozycjonowania stron internetowych i niebanalnych kampanii reklamowych. W uznaniu zasług w tym roku zaproszony do jury jubileuszowej, X edycji konkursu e-Commerce Polska Awards organizowanym przez Izbę Gospodarki Elektronicznej.
Ten rok jest dla firmy wyjątkowo udany. W listopadzie Fly.pl wygenerował obroty o kilkadziesiąt procent wyższe niż w listopadzie 2021 oraz listopadzie 2019. Co prawda po części wzrost obrotów jest pokłosiem rosnących cen, jednak dobra passa firmy trwa.
34. Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektorka Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego
Najlepszym dowodem na jakość jej pracy na rzecz rozwoju turystyki jest powierzenie jej funkcji prezeski Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych na kolejne cztery lata. Kontynuuje projekt Akademia Liderów, który pozwala rozwijać umiejętności kadrom turystycznym. Jest symbolem i twarzą świętokrzyskiej turystyki.
Wypromowanie województwa jako atrakcyjnego celu podróży to w znacznym stopniu jej osobista zasługa. Obecnie jej wiedza, doświadczenie, kontakty i marka osobista są jedynym gwarantem jakości promocji turystycznej regionu. Zaangażowana w rozwój turystyki aktywnej, a nawet biznesowej na terenie województwa świętokrzyskiego.
35. Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
W rządzie odpowiada za rozwój infrastruktury, jest pełnomocnikiem Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jego pozycja na liście jest niższa niż w ubiegłym roku, bo i temat CPK zszedł nieco na dalszy plan wobec wydarzeń geopolitycznych i zawirowań gospodarczych.
Zaangażowany w powstawanie Centralnego Portu Komunikacyjnego i współpracy z konsorcjum Foster+Partners i Bura Happold. Odpowiada za przygotowanie i realizację CPK. W jego opinii już w 2027 roku można spodziewać się zakończenia budowy lotniska. Co do samego CPK przyznaje, że model biznesowy lotniska będzie zupełnie inny niż do tej pory zakładano, więcej niż zakładano będzie też przewozów cargo.
36. Paula Fanderowska, wiceprezeska zarządu spółki Kraków 5020 i prezeska zarządu Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce
Aktywna, doświadczona menedżerka i ekspert w obszarze przemysłu spotkań oraz event marketingu. Działa m.in. w SKKP, bierze też aktywny udział w pracach nad Programem Ambasadorów Kongresów Polskich.
Od roku 2014 roku, po zakończeniu misji dyplomatycznej jako Konsul RP w Caracas (Wenezuela), do 2022 roku związana z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem ICE Kraków.
Współorganizatorka Meetings Week Poland. Została wyróżniona honorową odznaką „Za zasługi dla turystyki”. Zaangażowana w organizację 61. Kongresu ICCA w Krakowie jako wiceprezeska zarządu Kraków5020. Nominowana w plebiscycie Top 100 Most Influential People in the Event Industry.
37. Radosław Damasiewicz, prezes zarządu Travelplanet.pl
Prezes jednego z najważniejszych multi-agentów turystycznych, który realizuje strategię online oraz offline, także w zakresie punktów partnerskich i franczyzowych.
Wcześniej w firmie Travelplanet.pl był dyrektorem marketingu i e-commerce. Z firmą związany od 2010 roku. Zaangażowany w każdy realizowany temat. Ciągle poszukuje i znajduje usprawnienia, inspirując zespół i całą organizację do ciągłego rozwoju. Jego duża wiedza i doświadczenie pozwalają współpracownikom na swobodny i kreatywny proces tworzenia, bez obawy, że gdzieś w trakcie zgubiony zostanie pierwotny cel projektu.
Absolwent kierunku marketing internetowy w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
38. Mariusz Jańczuk, prezes Itaka Holdings
Osoba znacząca w turystyce. Współtwórca Itaki, na której skupił całe swoje życie zawodowe. Wciąż wyznacza trendy na rynku turystyki wyjazdowej i wyszukuje coraz to nowe kierunki podróży zagranicznych dla Polaków.
Mariusz Jańczuk większość pracy zawodowej spędza w podróży, jest mniej widoczny w mediach niż wiceprezes firmy Piotr Henicz. Jednak nieustannie działa merytorycznie w Itace zajmując się głównie wartościowymi produktami. Jego zamiłowanie do odkrywania nowych kierunków dla turystyki masowej przeważnie leży u podstaw produktowego sukcesu firmy.
39. Artur Tomasik, prezes Katowice Airport
Zarządca portu lotniczego w Katowicach – Pyrzowicach, beneficjent umiejętnie przyjętej strategii rozwoju, opartej nie tylko na regularnych połączeniach rejsowych, ale zwłaszcza na czarterach. Doskonale rozumie potrzebę kohabitacji różnych linii lotniczych w regionalnym porcie.
W tym roku po raz pierwszy w historii portu we wrześniu przekroczona została granica liczby 400 tys. pasażerów. Do tej pory najlepszy wynik pochodził z października 2018 roku, wtedy w lotnisko w Katowicach odnotowało 372 tys. podróżnych.
W październiku bieżącego roku z pyrzowickiej siatki połączeń regularnych skorzystało 251,3 tys. pasażerów, tj. o 102,9 tys. więcej (o 69,3 proc.) niż w tym samym czasie w zeszłym roku.
40. Radosław Włoszek, prezes MPL Kraków – Balice
Włodarz największego regionalnego portu lotniczego w kraju. Skutecznie realizuje strategię rozwoju małopolskiego lotniska, dbając o różnorodność oferty i nie wpadając w zaklęte koło obietnic niskokosztowych linii. Zarządza drugim największym portem lotniczym w Polsce z rosnącym potencjałem obsługującym Małopolskę, Śląsk oraz północną część Słowacji.
Od połowy roku krakowskie lotnisko notowało każdego miesiąca ponad 700 tys. obsłużonych pasażerów: w czerwcu – prawie 719 tys. pasażerów, w lipcu 745 tys., w sierpniu – ponad 777 tys.; we wrześniu – niespełna 717 tys. pasażerów, a w październiku – 745 tys.
41. Marcin Wujec, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych
W tym roku dotychczasowy prezes OSAT został wybrany podczas walnego zgromadzenia na kolejną kadencję. To dzięki niemu rola OSAT w ostatnich latach mocno wzrosła. To zupełnie inna organizacja niż przed kilku laty. Marcin Wujec jest jej prezesem już kilka lat i konsekwentnie buduje jej silną pozycję.
Obecnie w Stowarzyszeniu aktynie działa około 350 członków. Na początku roku OSAT utworzyło aplikację mobilną – Wakacyjny Ekspert. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa klientów oraz poprawę dostępności usług dla osób niepełnosprawnych. Projekt został dofinansowany z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
42. Łukasz Habaj, prezes eSky.pl
Na początku roku firma MCI Private Venture FIZ, z portfela giganta polskiego rynku Venture Tomasza Czechowicza, ogłosiła zakup 55 proc., czyli kontrolnego pakietu spółki eSky. Założyciele spółki wciąż pozostają na pokładzie, mają wspierać dalszy rozwój, zasiadając w radzie nadzorczej.
Wartość sprzedaży Grupy eSky za pierwsze trzy kwartały 2022 roku wyrażona w TTV (ang. Total Transaction Value) wzrosła o 88 proc. w porównaniu do identycznego okresu w ubiegłym roku i wyniosła 2,1 mld zł. Warto zaznaczyć, że wynik ten jest lepszy od przed-pandemicznego 2019 roku – wzrósł o 11 proc. W trzech kwartałach 2022 roku Europa kontynentalna odpowiadała za zdecydowaną większość przychodów firmy – prawie 70 proc. (1,4 mld zł).
43. Wiola Samborska, dyrektorka Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”
Udało się jej wypromować Hydropolis – raczej placówkę edukacyjną niż muzeum – jako jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia. Wydawać by się mogło, że po zdobyciu przez Hydropolis Złotego Certyfikatu POT (w 2021 roku) osiądzie na laurach. Ale to nie leży w jej naturze.
W „Hydropolis” wciąż się coś dzieje, nie ma chyba mieszkańca stolicy Dolnego Śląska, który by tam nie był. Zespół Wioli Samborskiej uczestniczy w różnych wydarzeniach turystycznych, kulturalnych, edukacyjnych, wykorzystując je do promocji. Wiola Samborska jako pomysłodawczyni Roku Kobiet w turystyce, zorganizowała Akademię Liderek Turystyki.
44. Samir Hamouda dyrektor generalny Sun & Fun Holidays
Od wielu lat z powodzeniem prowadzi działające na niełatwych rynkach biuro Sun & Fun Holidays. Mimo wielu lat turbulencji w Egipcie i Tunezji firma trzyma się w czołówce najbardziej znaczących polskich touroperatorów.
Choć dyrektor Sun&Fun Holidays nieczęsto występuje publicznie, jego wypowiedzi na forach branżowych i w mediach zawsze są fachowe i świadczą o dogłębnej znajomości branży.
Miniony sezon był bardzo owocny dla touroperatora – zwiększył liczbę i klientów, obsługując ponad 65 tysięcy osób. Bestsellerem Sun & Fun od zeszłego roku jest grecka wyspa Samos. Wakacje w rytmie slow na najbardziej zielonej greckiej wyspie okazały się strzałem w dziesiątkę.
45. Leila Ben Arfi, prezeska Best Reisen
Założycielka i prezeska touroperatora specjalizującego się w organizacji wyjazdów do kierunków egzotycznych. Krok po kroku realizuje zamierzone cele. Promuje w Polsce modę na wypoczynek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w innych dalekich krajach.
Best Reisen już kilkukrotnie miał być pokonany przez konkurencję i zmieciony z rynku, ale jak na razie nikomu nawet na chwilę nie udało się zatrzymać jego ekspansji. Firma umiejętnie dostosowała się do rynkowych trendów i rozbudowała ofertę o kierunki dostępne dzięki hubom w Zatoce Perskiej.
W ostatnim czasie Best Reisen otrzymało nagrodę Biura Promocji i Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah „Oryksy 2022”, w której zostało wyróżnione za najbardziej aktywne biuro, które wysłało najwięcej turystów do emiratu Ras Al Khaimah.
46. Rafał Marek, prezes zarządu Krakowskiej Izby Turystyki
Krakowskim przedsiębiorca prowadzący własną firmę Consulting RM. Od dwóch lat prezes Krakowskiej Izby Turystyki, wcześniej obejmował stanowisko wiceprezesa i dyrektora izby. Zaangażowany w realizacje działań na rzecz rozwoju i promocji turystyki. Dąży, aby KIT stała się organizacją jeszcze bardziej profesjonalną, która wspiera swoich członków na wielu obszarach, m.in. promocyjnym i prawnym.
Obecnie KIT liczy ponad 200 członków, a w planach jest jej dalszy rozwój ilościowy i jakościowy. Intencją prezesa jest włączenie do prac izby również właścicieli obiektów noclegowych oraz niezrzeszonych dotychczas organizatorów turystyki szkolnej.
47. Renata Łątka, dyrektorka sprzedaży Hanse Merkur
Od początku działalności w Polsce Hanse Merkur co rok rośnie, a Renata Łątka z nieznanej nikomu firmy ubezpieczeniowej stworzyła jedną z najbardziej rozpoznawalnych w branży marek. Specjalistka i doradczyni w zakresie ochrony ubezpieczeniowej, dbająca o komfort i bezpieczeństwo podróży klientów.
Umiejętnie reorganizuje priorytety firmy w odpowiedzi na zmiany rynkowe i analizę pojawiających się trendów. Jest bardzo aktywną i rozpoznawalną w branży specjalistką. Żaden ubezpieczyciel nie zaliczył tak udanego debiutu, jak Hanse Merkur i nie ma co ukrywać, że to w głównej mierze zasługa katorżniczej wręcz pracy Renaty Łątki.
48. Tomasz Pędzik, dyrektor Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce
Skutecznie próbuje odczarować wizerunek naszych sąsiadów jako kraju niezbyt atrakcyjnego dla polskich turystów. Udaje mu się to – w 2021 roku polscy turyści wykupili w Niemczech 2,6 mln noclegów, tylko o 900 tys. mniej niż w rekordowym roku 2019 i o 14 proc. więcej niż w roku 2020.
Prowadzi dużo działań marketingowych, doskonale rezonujących w publicznej przestrzeni. Szanowany fachowiec z przeszłością w branży turystycznej. Zna mechanizmy rządzące polskim rynkiem biur podróży, łatwo dociera z przekazem zarówno do firm turystycznych, jak i do branży. Najskuteczniejszy do tej pory dyrektor Niemieckiej Centrali Turystycznej w Polsce.
49. Marcin Małysz, prezes Exim Tours
Kto zna Marcina Małysza ten wie, że musiał nadejść moment, w którym obecny prezes Exim Tours znalazł się w gronie najważniejszych managerów polskiej turystyki. Wiele osób obserwuje go i ocenia przez pryzmat poprzednika. To dobrze dla niego, bo musi trzymać odpowiednio wysoki poziom.
Ten rok był udany dla prowadzonej przez niego firmy. Exim Tours w ciągu ostatnich pięciu lat podwyższył wartość swojej gwarancji ubezpieczeniowej o 227 proc. – z 15,6 mln na 51 mln zł. Liczba obsłużonych klientów wzrosła w tym samym czasie o 249 proc. – z 56,4 tys. do 197 tys. Rok temu odnotowano 118,9 tys. klientów.
W roku 2023 Exim Tours planuje loty czarterowe do Albanii, Bułgarii, Egiptu, Tunezji (kontynentalnej i na Dżerbę) oraz do Turcji.
50. Marek Goczał, właściciel Energylandii
Właściciel największego i stale rozwijającego się parku rozrywki w Polsce i Europie Wschodniej. Energylandia to największy Park Rozrywki w Polsce, położona w Zatorze, niecałe pół godziny drogi z Katowic i Krakowa, a 17 km od Wadowic i Oświęcimia.
Zgodnie z aktualnymi trendami optymalizacji i wykorzystania szans Energylandia jest największym beneficjentem bonu turystycznego. Od chwili wejścia w życie programu Polski Bon Turystyczny, tj. od lipca 2020 r. do 12 września 2002 roku, w Energylandii dokonano płatności bonami na kwotę ponad 116 ml zł.
Wśród wielu wyróżnień, jakie otrzymał park, warto wymienić najnowsze – zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Unikatowa atrakcja turystyczna”.
51. Lucjan Karasiewicz, prezes Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej
Kieruje jedną z największych polskich sieci hotelowych, składającą się z dziesięciu hoteli trzygwiazdkowych (ponad 900 pokojów) i siedmiu ośrodków wypoczynkowych w całej Polsce. Ponad połowa z nich położona jest w najpopularniejszych miejscowościach nad Bałtykiem – od Świnoujścia po Krynicę Morską. Inne obiekty znajdują się w górskich kurortach – m.in. w Krynicy Zdroju, Ustroniu i Wiśle. Jeden obiekt zlokalizowany jest nad jeziorem Dąbrowa Wielka.
Ponadto NAT posiada własną stację narciarską „Cieńków” w Wiśle, która dysponuje kolejką linową z czteroosobową kanapą oraz wyciągami talerzykowymi. W 2002 roku głosowaniem internautów Cieńków zdobył tytuł „Mistrza Beskidzkich Stoków 2022”.
52. Karolina Warzybok, prezeska zarządu Ecco Holiday
Firmą zarządza od lipca 2019 roku, ale związana jest z nią od 2007 roku, kiedy jako dyrektor ds. rozwoju sieci sprzedaży odpowiadała za współpracę z biurami franchisingowymi, partnerskimi i agencyjnymi.
Należąca do spółki marka Ecco Travel jest liderem w programach objazdowych po Chinach, Izraelu, Gruzji, Indiach. Touroperator od kilku lat pozostaje jedną z najbardziej rentownych polskich firm turystycznych. Polityka Ecco Holiday polega na zabezpieczaniu wyniku finansowego przez różnego rodzaju narzędzia inwestycyjne. Swego czasu jako jeden z pierwszych touroperatorów w Polsce, wprowadził do oferty produkty oparte o pakietowanie dynamiczne i ograniczył znacząco korzystanie z przelotów czarterowych.
53. Grzegorz Polaniecki, członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air
Członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air SA od 17 grudnia 2014 roku. W 1991 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera środowiska na Politechnice Lubelskiej. W latach 1996-2004 zajmował kierownicze stanowiska w Eurolot. W latach 2004-2006 był dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu Centralwings. W latach 2006-2009 pełnił funkcję doradcy inwestycyjnego w Gryphon Investment Bank. Pracował również w PLL LOT S.A.
Enter Air obsługuje największych touroperatorów na polskim rynku i jest obecnie największym graczem spośród linii wyspecjalizowanych w czarterach. W pierwszym półroczu Enter Air wypracowało rekordowe przychody na poziomie prawie 820 milionów złotych, przebijając tym samym wyniki sprzed pandemii.
54. Michał Kaczmarzyk, prezes zarządu Ryanair Sun
Umiejętnie balansuje między rozwojem siatki połączeń dedykowanej klasycznym turystom, jak i oferty czarterowej, stanowiącej pomost między tanim przewoźnikiem a biurami podróży. Na stanowisko prezesa został powołany w 2017 roku. Z dużym powodzeniem rozwija biznes czarterowy, a także rozwój marki Buzz nie tylko w Polsce.
W barwach Buzz w Polsce w 2021 roku pojawiły się nowe samoloty B737 “Gamechanger”, które zapewniają o 4 proc. więcej miejsc na jeden lot, a jednocześnie spalają o 16 proc. mniej paliwa i zmniejszają emisję hałasu nawet o 40 proc.
Przed dołączeniem do Buzz Michał Kaczmarzyk pełnił funkcję dyrektora generalnego Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze w Polsce oraz prezesa zarządu Lotniska Chopina w Warszawie.
55. Marta Chełkowska, prezeska zarządu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Od 2007 roku jest dyrektorką Departamentu Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Realizuje zadania wynikające ze Strategii Województwa Pomorskiego, jest również zaangażowana we współpracę państw bałtyckich, m.in. pełniąc funkcję członka komisji rewizyjnej Związku Miast Bałtyckich od 2003 roku.
Jako prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej od 2009 roku jest liderką promocji regionalnej na rynku krajowym i zagranicznym. Skutecznie buduje wizerunek Pomorza jako miejsca przyjaznego przedsiębiorcom.
Prowadzony przez nią PROT jest często stawiany za wzór współpracy między regionalną organizacją turystyczną a lokalnymi organizacjami turystycznymi.
56. Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk
Z branżą lotniczą i gdańskim lotniskiem związany jest od ponad ćwierć wieku. Jest jednym z najbardziej aktywnych prezesów w rozmowach i apelach o lepsze warunki dla branży lotniczej. Udzielał się w negocjacjach dotyczących m.in.: opłat terminalowych, zakazów lotów. Nie boi się wyrażać swoich opinii.
Specjalista w branży lotniczej, ekspert i wykładowca akademicki. Wielokrotnie nagradzany za swoje umiejętności menedżerskie. Od 2010 kieruje spółką Port Lotniczy Gdańsk, wcześniej przeszedł przez wszystkie szczeble kariery, a od 1997 roku obejmował stanowisko wiceprezesa. Jest pierwszym zarządzającym portem lotniczym w Polsce, który rozpoczął budowę nowoczesnej przestrzeni komercyjnej przy lotnisku, Airport City Gdańsk.
57. Łukasz Wysocki, prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej
Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, zrzeszającej ponad sto organizacji, firm prywatnych i instytucji publicznych, których celem jest rozwój i promowanie turystyki w Gdańsku.
Aktywnie działa na rzecz turystyki w Gdańsku i w całym regionie. Często wyróżniany za realizowane projekty. Promocja miasta stanowi jego główny cel zawodowy, który realizuje poprzez wdrażanie nowych pomysłów i koncepcji np. wspólnej platformy eventowej czy Karty Turysty.
Oprócz szeregu zasług i sumiennej realizacji bieżących zadań na wyróżnienie zasługują z pewnością dwa projekty – przynosząca bardzo dobre skutki i wielokrotnie nagradzana akcja #CityWillWait oraz organizacja cyklicznej konferencji NTT (New Trends in Tourism).
58. Andrzej Olszewski, założyciel Żywego Muzeum Piernika i Domu Legend Toruńskich
Jest bardzo aktywny w branży turystycznej. Twórca trzech popularnych atrakcji turystycznych w Toruniu. Wśród nich najbardziej rozpoznawalne jest Żywe Muzeum Piernika. Chociaż muzeum jest tylko z nazwy, bo placówka zamiast oglądania eksponatów daje możliwość uczestniczenia w swoistym spektaklu poświęconym dawnym tradycjom, połączonym z warsztatami z wypiekania i zdobienia pierników.
Po okresie covidowym udało mu się utrzymać wykwalifikowaną kadrę i stopniowo odzyskać, a nawet przekroczyć dawny poziom liczby zwiedzających. Nie tylko w okresie wakacyjnym bilety do muzeum trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
59. Katarzyna Szepczyńska, dyrektorka Działu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych w Uniqa
Na początku lutego 2020 roku UNIQA ogłosiła przejęcie spółek AXA w Polsce, w Czechach i na Słowacji, pod warunkiem uzyskania niezbędnych zgód regulatorów. Wartość transakcji wyniosła około 1 mld euro i jest to największy zakup firmy w historii UNIQA Insurance Group AG, jak i największe, jak do tej pory, przejęcie dokonane przez austriacką firmę ubezpieczeniową w Europie Środkowej i Wschodniej.
Wraz z przejętą marką, do Uniqa przeszła też kadra firmy Axa, między innymi dyrektorka działu ubezpieczeń turystycznych, Katarzyna Szepczyńska, która jest znanym na rynku turystycznym menedżerem i specjalistką od ubezpieczeń turystycznych.
60. Grzegorz Biedroń, prezes zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej
Przewodnik, pilot wycieczek, historyk i samorządowiec, który pełnił funkcje m.in.: burmistrza Limanowej i radnego Rady Miejskiej w Limanowej. W tym roku po raz kolejny został wybrany na prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej, a także został powołany przez Ministra Sportu i Turystyki do Rady Ekspertów ds. Turystyki.
Jako prezes MOT skutecznie pozyskał w ostatnich dwóch latach ponad 16 mln złotych dofinansowania na projekty promujące małopolską turystykę. W 2022 roku władze województwa małopolskiego wraz z miastem Kraków w kooperacji z Małopolską Organizacją Turystyczną w roli lidera, przygotowało projekt „Małopolska – cel podróży”. Głównym celem nowej kampanii jest promocja Krakowa i Małopolski na arenie międzynarodowej.
61. Barbara Tutak, prezeska zarządu Warszawskiej Organizacji Turystycznej
Doświadczona znawczyni turystyki, która wyprowadziła Warszawską Organizację Turystyczną na wysoki poziom. Osoba o olbrzymiej wiedzy merytorycznej. Nie działa spektakularnie, ale konsekwentnie i zdecydowanie.
W ostatnim roku promowała historyczne hotele stolicy, a najnowszym jej projektem jest Klub Odkrywców Warszawy, którego celem jest zachęcanie do zwiedzania stołecznych muzeów i instytucji kultury. W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą oraz następujących po sobie obostrzeniach WOT stanęła przed nie lada wyzwaniem.
Stolica jest też ważnym kierunkiem dla branży MICE. Warszawska Organizacja Turystyczna przedstawiła informacje dotyczące rynku konferencyjnego za maj 2022.
62. Elżbieta Szumska, założycielka i właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku
Założycielka, właścicielka i przewodniczka w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Swoją pasją i zaangażowaniem pomogła przekształcić dawną kopalnię złota, położoną w małym miasteczku Złoty Stok, w jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Polski.
Osiągnęła sukces dzięki ciężkiej pracy, a dzięki swoim badaniom odnalazła trzy zaginione sztolnie – wejścia do kopalń – które odrestaurowała i udostępniła zwiedzającym.
Jako trzecia osoba z Polski została wyróżniona tytułem osobowość roku w plebiscycie Europa Nostra. Ta europejska nagroda trafiła na ręce szefowej złotostockiej kopalni za działalność filantropijną na rzecz historii i dziedzictwa kulturowego oraz za prowadzenie zrównoważonej działalności.
63. Elżbieta Lendo, prezeska zarządu Polskich Hoteli Niezależnych
Od ponad 25 lat związana z finansami. Od 2014 roku zarządza grupą spółek, które są operatorami obiektów hotelowych i rekreacyjnych działających w grupie Lendo Hotels Group. Współtwórczyni Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego w Olsztynie. Od ponad 13 lat pracuje także w Biurze Regionalnym woj. Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli, przy którym działa Dom Polski Wschodniej.
W tym roku dołączyła do grona członków Europejskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Hoteli – European Hotel Managers Association.
Polskie Hotele Niezależne wsparły inicjatywę Waszej Turystyki i Hydropolis, dołączając do Roku Kobiet w Turystyce i organizując serię spotkań – Campy Hotelarek – dla kobiet zatrudnionych w hotelarstwie.
64. Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej
W lipcu 2021 roku objął stanowisko wiceprezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Wcześniej od grudnia 2018 r. pełnił funkcję zastępcy prezydenta Kielc. Odpowiadał m.in. za zadania z zakresu turystyki, sportu, edukacji, kultury i zdrowia. Przez wiele lat jego kariera związana była z hotelarstwem. Przez pięć lat był zastępcą dyrektora jednego z największych kompleksów hotelowych w Kielcach.
Na forum Europejskiej Komisji Podróży apelował o wsparcie promocyjne oraz wzmocnienie przekazu medialnego i zapewnienie przyjeżdżających o tym, że Polska jest krajem bezpiecznym. Reprezentant POT w licznych spotkaniach z branżą. Zaangażowany w projekty promujące regiony mniej znane, stawiające na turystykę aktywną, blisko przyrody.
65. Anna Żabska, prezeska zarządu Zamku Książ w Wałbrzychu
Ambitna i skuteczna prezeska Zamku Książ. Od stycznia 2018 roku pełni również funkcję prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w 2005 r. jako pracownik Biura Prezydenta Wałbrzycha. Pełniła funkcję rzecznika prasowego i kierownika Biura Prezydenta. Tworzyła i przez lata koordynowała Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny.
W tym roku po raz drugi z rzędu Zamek Książ otrzymał prestiżowy tytuł specjalny Zamek Zadbany. Każdy zysk, nawet ten, który spółka wypracowała w okresie pandemii, przeznacza na prace inwestycyjne i remontowe w zamku. Do samego zamku od początku 2022 weszło pół miliona turystów (nie wliczając w tę liczbę osób, które bezpłatnie spacerują po tarasach i okolicy).
66. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki
Polski historyk sztuki, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ i Muzeum Narodowego w Krakowie. Od dwóch lat jest dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki. Zarządza najbardziej cenionymi zbiorami muzealnymi w całej Polsce.
Od czasu objęcia stanowiska dyrektora, skutecznie realizuje swój program, zwiększając dostęp do ekspozycji i wzbudzając tym samym zainteresowanie turystów kulturą oraz sztuką. Powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego na członka II kadencji Rady Instytutu Polonika.
67. Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezeska Polskiej Organizacji Turystycznej
Jako wiceprezeska Polskiej Organizacji Turystycznej jest odpowiedzialna za oddział Wieliczki, w którym realizowany jest projekt Bonu Turystycznego oraz Certyfikatu Dobrych Praktyk Polskiej Organizacji Turystycznej. Po odejściu Rafała Szlachty do czasu powołania nowego prezesa odpowiadała za prowadzenie POT.
Uważa, że Polski Bon Turystyczny to świadczenie, które mogłoby znaleźć się na stałe w polityce społecznej państwa. Dotychczasowa pomoc dla branży turystycznej spełniła swoje zadanie. Statystyki aktywacji i wykorzystania PBT przez beneficjentów wskazują, że do połowy września 2022 roku aktywowanych zostało blisko 4 mln bonów, asuma zrealizowanych przy ich udziale płatności wyniosła blisko 2,9 miliarda złotych. Możliwość wykorzystania bonu została wydłużona do wiosny 2023 roku.
68. Jarosław Lichacy, prezes Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych
Przedsiębiorca i pracownik dydaktyczny Politechniki Koszalińskiej, specjalizujący się w turystyce. Założyciel i prezes Darlot – Serce Polskiego Wybrzeża, jednej z najciekawiej prowadzonych lokalnych organizacji turystycznych. Jego dorobek i wiedzę doceniają koledzy z branży.
Na początku czerwca ponownie wybrany prezesem zarządu POLOT, co stanowi dowód zaufania ze strony ponad 100 LOT-ów, którzy są naturalnymi partnerami w systemie POT-ROT-LOT.
Darlot pod jego wodzą należy wyróżnić za sprawne poruszanie się w mediach społecznościowych i wykazywanie się w nich dużą kreatywnością, a także za przedsiębiorcze podejście do prowadzenia organizacji.
69. Nikolaj Kostov, dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Bułgarii
Od końca marca 2021 roku jest dyrektorem Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Bułgarii. Studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Handlowej.
Jako dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Bułgarii jest odpowiedzialny za promowanie Bułgarii jako bezpiecznego całorocznego kierunku turystycznego, ułatwienie nawiązywania stosunków między firmami turystycznymi z Bułgarii i Polski, organizowanie konferencji, seminariów i innych spotkań w celu przedstawienia potencjału bułgarskiej turystyki, a także utrzymywanie bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami branży turystycznej, mediami oraz turystami. Jest bardzo aktywny w, uczestniczy w spotkaniach, targach i konferencjach, dba o to, by marka Bułgarii była obecna na spotkaniach branżowych.
70. Dariusz Kuś, prezes zarządu Port Lotniczy Wrocław SA
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Graduate School of Banking w Kolorado. Zasiadał w zarządzie Banku Współpracy Europejskiej oraz prowadził projekty finansowania dużych inwestycji, głównie w branży biopaliw.
Od maja do września Lotnisko we Wrocławiu obsłużyło 1 mln 633 tys. pasażerów. W sierpniu Port Lotniczy Wrocław obsłużył 370 tys. pasażerów, co stanowi wzrost o 50 proc. w stosunku do roku ubiegłego i odtworzenie ponad 96 proc. ruchu w analogicznym okresie w 2019. Lotnisko prognozuje, że rok zamknie liczbą nawet ponad 2,7 mln podróżnych.
71. Anna Górska, doradca zarządu Symposium Cracoviense sp. z o.o.
Aktywnie i skutecznie promuje Polskę na arenie międzynarodowej. Uznawana za cenionego eksperta, komentatora, doskonale znana w środowisku międzynarodowym. Od lat aktywnie udziela się społecznie w międzynarodowych organizacjach.
Jest pierwszą w historii Polką w strukturach zarządu ICCA (International Congress and Convention Association). Do jej zadań jako przewodniczącej należy przygotowanie rocznych planów dla oddziału, edukacja członków i rozwój aktywności stymulujących kontakty biznesowe pomiędzy nimi. W 2022 roku w Krakowie odbył się pierwszy po pandemii kongres ICCA.
Od początku 2022 konsultant HelmsBriscoe, globalnego lidera w dziedzinie selekcji hoteli i miejsc spotkań. Prowadzi też firmę zajmującą się doradztwem i konsultingiem w branży MICE.
72. Carey Robert, prezes Wizz Air
Uzyskał dyplom w dziedzinie inżynierii przemysłowej na Arizona State University oraz tytuł magistra administracji biznesowej w Harvard Business School. Swoją karierę w lotnictwie rozpoczął dwadzieścia lat temu w America West Airlines, a następnie w Delta Air Lines.
Kadencja Roberta Careya jako prezesa to dla Wizz Aira czas gwałtownego rozwoju. Mimo pandemii otworzono wiele nowych połączeń. To również czas wyzwań – w roku 2022 linia lotnicza, podobnie jak wiele innych europejskich przewoźników, borykała się z gwałtownym wzrostem popytu.
73. Marek Niechciał, członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Ekonomista i urzędnik państwowy. Obecnie członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, odpowiedzialny za obszar turystyki.
W ramach UFG działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, będący drugim filarem zabezpieczeń dla klientów organizatorów turystyki. Odprowadzając od 2016 roku składki, polscy touroperatorzy wpłacili już do TFG kwotę opiewającą na ponad 230 mln zł. Coraz częściej słychać w branży głosy o koniecznej reformie systemu zabezpieczeń, aby odciążyć legalnie działające firmy płacące zarówno ubezpieczycielom prywatnym za pierwszy filar zabezpieczeń, jak i odprowadzającym składki do TFG.
74. Janusz Molus, dyrektor biura sprzedaży ubezpieczeń turystycznych TU Europa
Rozpoznawalny i aktywny ekspert w branży turystycznej. Były dyrektor generalny Polskiej Izby Turystyki. Obecnie dyrektor biura sprzedaży ubezpieczeń turystycznych TU Europa.
Janusz Molus, znany z fachowej wiedzy w zakresie ubezpieczeń turystycznych i systemu zabezpieczeń finansowych dla touroperatorów, odważnie zabiera głos i nie boi się zajmować wyrazistego stanowiska w palących kwestiach. Jest zwolennikiem kompleksowej reformy systemu zabezpieczeń i jego naprawy.
Firma ubezpieczeniowa, w której pracuje, jest grupą z 25-letnim doświadczeniem. TU Europa SA jest dostawcą gwarancji ubezpieczeniowej dla touroperatorów: Rainbow, Grecos, Oasis Tours.
75. Justyna Zając-Wysocka, doradca podatkowy, radca prawny i prezes zarządu w Małopolskim Instytucie Studiów Podatkowych
Wybitna znawczyni polskich finansów. Jest radcą prawnym, doradcą podatkowym oraz doktorantką w Zakładzie Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ekspert w Polskiej Izby Turystyki i członek Europejskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych i Touroperatorów (ECTAA). Wieloletni współpracownik polskich i międzynarodowych firm doradczych. Jedna z założycieli Stowarzyszenia Doktorantów i Doktorów Prawa Podatkowego z siedzibą w Krakowie. Członek polskiego Oddziału IFA (International Fiscal Association).
To dzięki niej polska branża turystyczna potrafi poruszać się w gąszczu przepisów finansowych. Niezrozumiałe i często sprzeczne regulacje, w interpretacji Justyny Wysockiej-Zając zaczynają nabierać konkretnego znaczenia.
76. Dawid Lasek, przewodniczący Rady Ekspertów ds. Turystyki i wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki
Zaangażowany w rozwój Euroregionu Karpackiego i umacniania więzi oraz wymiany turystycznej pomiędzy Polską i jej sąsiadami z terenu Karpat. Dzięki swojemu doświadczeniu skutecznie buduje markę Karpacką w Polsce i Europie integrując poszczególnych interesariuszy projektu. W 2022 roku zorganizowano wyjazdy prasowe, mające na celu promocję walorów turystycznych terenów transgranicznych Euroregionu Karpackiego.
Z początkiem roku Dawid Lasek ponownie stanął na czele Rady Ekspertów ds. Turystyki. Wraz z Przewodniczącym Rady POT Ireneuszem Węgłowskim w imieniu branży zarekomendował przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego do końca marca 2023 roku.
77. Krzysztof Jędrocha, wiceprezes Jan – Pol S.A. i dyrektor ds. handlowych w hotelu Wyspiańskim
Ekonomista z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży turystyczno-hotelarskiej. Pracował w Almatur, Logostour, Cracow Tours i Symposium Cracoviense. Od 1995 roku wiceprezes zarządu Jan – Pol S.A. Aktywny i kompetentny przedsiębiorca, umiejący patrzeć szerzej niż własny biznes. Jest współzałożycielem Krakowskiej Izby Turystyki i wieloletnim członkiem władz naczelnych Polskiej Izby Turystyki. Za zasługi dla Krakowa w 2007 roku został odznaczony medalem Prezydenta miasta Honoris Gratia.
Firma Jan – Pol S.A zarządza dwoma obiektami w Krakowie – 4-gwiazdkowym Amadeusem i 3-gwiazdkowym hotelem Wyspiański.
78. Jan Bosnovic, dyrektor sprzedaży w Tatry Mountain Resorts
Jeden z największych promotorów Słowacji na polskim rynku. Menedżer z ponad 20-letnim stażem pracy w branży turystycznej.
W 2002 roku został Dyrektorem Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce – zajmował się promocją walorów turystycznych i budowaniem marki turystycznej Słowacji na rynku polskim. Na stanowisku tym odznaczał się wybitną aktywnością.
Obecnie jako dyrektor sprzedaży w Tatry Mountain Resorts odpowiada za nawiązywanie kontaktów z sektorem MICE, obsługę klientów biznesowych, współpracę z biurami podróży, dziennikarzami oraz marketing TMR na rynku polskim. Ośrodki TMR przyciągają nie tylko wyjazdy incentive czy konferencje z Polski, ale również współpracują z biurem podróży Nekera, które już po raz drugi zorganizuje w ośrodku w Jasnej zamknięcie sezonu narciarskiego.
79. Sebastian Nasiłowski, właściciel Tourist Polska i skarbnik Polskiej Izby Turystyki
Właściciel Biura Podróży Tourist Polska oraz Serwisu rezerwacyjnego Lulubeds.pl, skarbnik i członek zarządu Polskiej Izby Turystyki, przewodniczący zespołu ds. Turystyki Przemysłu Spotkań i Czasu Wolnego przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, członek rady Polskiej Organizacji Turystycznej.
Uznawany za specjalistę w dziedzinie organizacji wycieczek autokarowych dla klientów indywidualnych oraz grup zorganizowanych, szczególnie po Polsce i krajach europejskich. Swoją karierę w branży turystycznej rozpoczynał jako pilot wycieczek i licencjonowany przewodnik turystyczny.
Za swoje działania Sebastian Nasiłowski został wyróżniony i odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
80. Wojciech Skoczyński, prezes zarządu Grecos Holiday
Mimo zawirowań rynkowych związanych z pandemią, wojną w Ukrainie i ciężkiej sytuacji ekonomicznej, a także spadku pozycji Grecji na liście najpopularniejszych kierunków wybieranych przez klientów biur podróży (obecnie króluje Turcja), Grecos nadal plasuje się w czołówce wśród polskich touroperatorów. Dzięki niemu Polacy każdego roku poznają nieodkryte dotychczas zakątki Grecji.
Po trzyletniej przerwie uruchomił też połączenia czarterowe do Grecji z portu lotniczego w Łodzi: na wyspy Rodos i na Kretę Wschodnią, na lotnisko w Heraklionie. Korzystając ze zjawiska odroczonego popytu po pandemii w 2022 roku Grecos notował wiosną rekordową sprzedaż.
81. Jerzy Kapłon, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
Członek Rady Polskiej Organizacji Turystycznej. Otrzymał godność Członka Honorowego PTTK – najwyższe wyróżnienie w PTTK. Organizacja nadal jest jedną z najsilniejszych marek kojarzonych w Polsce z turystyką aktywną i górską.
Jerzy Kapłon, wybrany na stanowisko prezesa w 2019 roku, dynamicznie działa i odgrywa swoją rolę, w szczególności przy zwiększeniu aktywności turystycznej po pandemii. Zarządza szlakami i infrastrukturą schronisk górskich, społecznością przewodników górskich i miejskich oraz strukturą powiązaną z Zarządem Głównym i siecią oddziałów i kół PTTK w Polsce. Stara się uporządkować regionalne struktury.
82. Witold Ignatowski, współwłaściciel Consulting Plus Hospitality
Ceniony oraz wybitny ekspert hotelarstwa i gastronomi. Jest członkiem Rady Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Jego praca została doceniona na arenie europejskiej i jako jedyny Polak otrzymał prestiżową nagrodę European Hospitality Foundation, nazywaną hotelarskim Oskarem.
Do jego największych osiągnięć zalicza się utworzenie sieci polskich Hoteli DeSilva, skupiającej kilkanaście obiektów. Obecnie już tylko doradza zarządowi DeSilva. Jest współwłaścicielem firmy consultingowej, działającej w branży hotelarskiej w zakresie zarządzania, oferującej doradztwo techniczne i koncepcje funkcjonalne w branży HoReCa.
83. Janusz Mitulski, starszy dyrektor ds. rozwoju w regionie Europy i Ukrainy Sieci Marriott International
Analityk, doradca hotelowy i wykładowca. Przeszedł do Mariott International w 2015 roku z firmy Horwath HTL Polska, gdzie przez ponad pięć lat był partnerem i szefem w zespole doradztwa hotelowego i turystycznego.
Jako dyrektor rozwoju sieci Marriott International jest odpowiedzialny za jej ekspansję na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, Krajów Bałtyckich oraz Ukrainy. Aktywnie angażuje się w działania na rzecz całej polskiej branży hotelarskiej i dzieli się swoją wiedzą.
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członek międzynarodowej organizacji zawodowej The Royal Institution of Chartered Surveyors (MRICS).
84. Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”
Od ponad dwudziestu lat społecznie działa na rzecz rozwoju i promocji turystyki wiejskiej. Propagator turystyki wiejskiej, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.
Patronuje lokalnym i regionalnym organizacjom stowarzyszającym obiekty turystyki wiejskiej. Jej celem jest prowadzenie wszechstronnych działań na rzecz promocji i rozwoju polskiej turystyki obszarów wiejskich.
Umiejętnie współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa przy promocji turystyki wiejskiej. Wspólne, wystylizowane na ludowo stoisko federacji i ministerstwa pojawia się na najważniejszych targach turystycznych i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających, organizuje konkursy i degustacje.
85. Andrzej Hulewicz, wiceprezes Mazurkas Travel
Na początku 2022 roku zajął piąte miejsce w międzynarodowym rankingu najbardziej wpływowych w Nowej Europie agencji w przemyśle spotkań i wydarzeń.
Razem z Andrzejem Bartkowskim stworzył Mazurkas Travel, jedno z czołowych i największych biur DMC zajmującego się turystyką przyjazdową w Polsce. Wraz ze wspólnikiem prowadzi hotel i centrum konferencyjne MCC Mazurkas i Mazurkas Catering 360, posiada firmę transportową (Mazurkas Transport). Działa w EUROMIC, jest członkiem SOIT, SITE i członkiem Rady Programowej Think Mice. Marka Mazurkas jest jedną z najstarszych, najsilniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na polskim rynku turystyki przyjazdowej i MICE.
86. Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka”
Kopalnia od czasów przed pandemicznych konsekwentnie realizuje swój plan rozwoju, wykorzystując potencjał zarządzanej Kopalni i zwiększając liczbę turystów. Optymalizuje przy tym wszystkie elementy zarządzania ruchem, takie jak pory dnia, sezonowość i przepustowość. Tym samym poprawiając ostateczny wynik finansowy spółki.
Kopalnia w Wieliczce, po rekordowym 2019 roku (1 863 tys. gości), przez ostatnie dwa lata odnotowywała ruch turystyczny na poziomie 441,1 tys. w 2020 r. i 693,6 tys. w 2021 r. W 2022 roku obsłużonych zostało blisko 700 tys. turystów. Mijający rok, mimo wojny w Ukrainie, przyniósł wzrost liczby zwiedzających. Kopalnię odwiedził milionowy turysta, który pojawił się w podziemnej Wieliczce w listopadzie 2022.
87. Jerzy Świątek, dyrektor Biura Ubezpieczeń Turystycznych w SIGNAL IDUNA Polska TU S.A.
Posiada wieloletnie doświadczenie w branży turystycznej oraz ubezpieczeniowej. W swojej karierze ponad 16 lat współpracował z branżą turystyczną, a dodatkowo przez 12 lat poszerzał wiedzę w sektorze ubezpieczeń. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał pracując m.in. dla Juventur S.A., Gerling Polska TU S.A., a także dla Polskiego Biura Podróży Orbis Sp. z o. o.
W Signal Iduna jest odpowiedzialny za kreowanie polityki sprzedażowej i współtworzenie oferty dla branży turystycznej oraz klientów indywidualnych. Uhonorowany odznaką „Za zasługi dla ubezpieczeń”.
88. Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych
Od ponad dwudziestu lat jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. Przewodniczący zarządu gmin Krynicko-Popradzkich. Doktor nauk prawnych oraz wieloletni samorządowiec.
W ostatnich latach skutecznie zmienia wizerunek gminy, w której powstają nowe obiekty, zwiększające potencjał oraz liczbę przyjeżdżających turystów. Prowadzi skuteczny lobbing i buduje program wsparcia dla uzdrowisk.
Na początku lutego 2022 roku został powołany do reaktywowanej Rady Ekspertów Turystyki, która na skutek rekonstrukcji rządu została przeniesiona do Ministerstwa Sportu i Turystyki.
89. Krzysztof Celuch, właściciel Celuch Consulting
Mówca, trener, konsultant biznesowy, wykładowca akademicki i przedsiębiorca. Kieruje firmą Celuch Consulting, pomagającą organizacjom i przedsiębiorstwom w obszarach zarządzania, komunikacji i motywacji, rozwoju biznesu, w szczególności w odniesieniu do przemysłu spotkań. Związany z uczelnią Vistula, kształci młode kadry biznesu hospitality, współorganizuje konkurs Kompasy Vistuli, mający na celu wyłonienie i uhonorowanie absolwentów, którzy odnieśli znaczący sukces na polu zawodowym związanym z szeroko pojętą gościnnością.
Jest autorem opracowania Poland Events Impact, badajcego wpływ ekonomiczny przemysłu spotkań na gospodarkę Polski.
90. Piotr Wnukowicz, dyrektor wydziału turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny jest za przygotowywanie dokumentów strategicznych w dziedzinie Turystyki dla województwa dolnośląskiego oraz nadzorowanie badania ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku.
Doświadczony i kompetentny urzędnik, jest rozpoznawalnym w branży dyrektorem wydziału turystyki dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego. W swoich działaniach bardzo profesjonalny, wszelkie inicjatywy rozpoczyna od dogłębnych analiz i badań. Chętnie spotyka się̨ z branżą̨ turystyczną. Odbierany jest jako osoba o dużej wiedzy i znajomości wszelkich tematów związanych z gospodarką turystyczną.
91. Dorota Lachowska, dyrektorka Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Od 2007 roku jest związana Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną, gdzie trzy lata później objęła stanowisko dyrektorki biura zarządu. Tworzy miejsce przyjazne nie tylko dla turystów, ale też dla mieszkańców regionu oraz całej branży turystycznej.
LROT ma na koncie wiele wydarzeń promocyjnych i turystycznych. W tym roku był to m.in. konkurs „Na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022”, czy też 175. Urodziny Bolesława Prusa. W ramach akcji odbyły się wydarzenia poświęcone temu pisarzowi, który był związany z województwem lubelskim. W sierpniu zorganizowano m.in. spotkanie upamiętniające pojawiający się w „Lalce” warszawski sklep Minclów, który w rzeczywistości znajdował się w obecnej lokalizacji lubelskiej informacji turystycznej, a także spacer śladami pisarza.
92. Adam Wawoczny, prezes zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej
Wieloletni dyrektor Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, prezes zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz prezes Stowarzyszenia Sumina na rzecz Odnowy i Rozwoju Górnego Śląska. Pomysłodawca, realizator, a także koordynator wielu projektów m.in. z zakresu ochrony środowiska, w tym powietrza, wód i dziedzictwa przyrodniczego, inicjator projektu LIFE pt. „Śląskie. Przywracamy błękit” dla całego województwa śląskiego.
Śląska Organizacja Turystyczna z sukcesem promujących walory turystyczne tego nieoczywistego kierunku podróży. W 2022 roku wydała przewodnik „Śląskie bez barier” dla osób z niepełnosprawnościami.
93. Paulina Szulc, prezeska zarządu Traveligo.pl
Od momentu rozpoczęcia swojej działalności w branży turystycznej związana jest z Traveligo.pl. Od 2003 roku wiceprezeska, a od 2015 roku – prezeska firmy. Ukończyła warszawską Szkołę Główną Handlową. Wbrew przeciwnościom losu i tragedii, która dotknęła jej firmę przed laty, od lat skutecznie działa na rynku agentów turystycznych, rozwijając markę biura wyspecjalizowanego w sprzedaży online.
Paulina Szulc jest ostatnio bardzo aktywna, obecna na wielu spotkaniach branżowych, konferencjach i spotkaniach dotyczących oferty kierunków turystycznych. Dba o poszerzanie swojej wiedzy o produkcie, co przekłada się na jakość obsługi klienta.
94. Grażyna Grot-Duziak, członkini zarządu Weco Travel, prezeska SITE Polska
Specjalistka z zakresu business travel i MICE. Wykreowała i wprowadziła na rynek polski markę Weco Travel. W tym roku przestała pełnić funkcję dyrektora działu Meetings & Incentives Weco Travel, a rozpoczęła współpracę jako MICE senior associates, reprezentując spółkę w organizacjach branżowych oraz pełniąc funkcje doradczą dla działu Meetings & Incentives Weco Travel.
Od ponad 30 lat zaangażowana jest działania na rzecz branży. Jest członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Dwukrotnie nagrodzona w MP Power Awards w plebiscycie MP Power 12, w kategorii Meeting Planner – Incentive Travel.
95. Marcin Lewandowski, dyrektor sprzedaży Meet the Bidder
W ostatnich latach z pasją i zaangażowaniem organizuje największe w Polsce spotkania dla branży MICE i luxury travel – Meet The Bidder. Wydarzenie odbywa się od 2012 roku w marcu, czerwcu i listopadzie. Do tej pory zorganizowano 31 edycji warsztatów, które mimo pandemii, a w 2022 roku – wojny w Ukrainie, hamującej zainteresowanie odwiedzinami w Polsce – cieszą się coraz większym powodzeniem i przyciągają wystawców z różnych kontynentów.
Na Vistula University – Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula Marcin Lewandowski pracuje jako nauczyciel akademicki i prowadzi zajęcia z zakresu turystyki biznesowej. W wolnych chwilach bierze udział w biegach charytatywnych i ubrany w strój spartanina wspiera Fundację Spartanie Dzieciom.
96. Grzegorz Chmielewski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i prezes Śląskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki
Wieloletni działacz społeczny, prezes Oddziału Śląskiego Polskiej Izby Turystyki, a także wiceprezes zarządu w Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. Prowadzi biuro podróży Poltours w Gliwicach, w branży kojarzony jest jednak przede wszystkim jako członek władz i jeden z żelaznych filarów Polskiej Izby Turystyki.
Jest jednym z autorów renomy PIT jako marki w branży turystycznej i jednym z najaktywniej działających społeczników w turystyce. Znany z tego, że mniej mówi, a więcej robi, co w działalności organizacji branżowych jest rzadką i niezwykle cenną cechą.
97. Artur Krysztofiak, dyrektor biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej
Od lipca 2019 roku jest dyrektorem biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Wie, jak skutecznie zmieniać postrzeganie województwa, wypromować szlaki wodne, napędzać koniunkturę, a także nawiązywać udane współprace z mediami i influencerami.
Działał w Związku Międzygminnym „Puszcza Zielonka” jako koordynator turystyki i zasiadał w zarządzie Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Związany był również z Urzędem Miejskim w Gnieźnie, gdzie odpowiadał za promocję oraz Urzędem Miasta i Gminy w Pobiedziskach, gdzie pełnił funkcję rzecznika prasowego.
98. Bartłomiej Walas, dziekan wydziału turystyki i rekreacji WSTiE, koordynator ds. projektów strategicznych w wydziale turystyki Urzędu Miasta Krakowa
Współautor koncepcji strategii marketingowej Polski w sferze turystyki na lata 2012-2020, strategii marki Polish Prestige Hotels & Resorts, diagnozy stanu turystyki w Warszawie. Jest autorem koncepcji i opracowania „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028”.
Zgodnie z tą strategią pod koniec 2022 doprowadzono do przyjęcia przez Radę Miasta uchwały o powołaniu lokalnej organizacji turystycznej w Krakowie. W strategii zawarto również pomysły na odbudowę turystyki po pandemii, rozwój przemysłu spotkań, a także wejście na ścieżkę zrównoważonego rozwoju w krakowskiej turystyce.
99. Dariusz Wojtal, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki, prezes zarządu Oddziału Turystyki Przyjazdowej PIT
Wieloletni działacz i wiceprezes Polskiej Izby Turystyki, od 2021 działa w ramach nowo utworzonego w izbie Oddziału Turystyki Przyjazdowej. Od 2021 roku wchodzi też w skład komisji rewizyjnej Warszawskiej Organizacji Turystycznej. Od początku w sferze jego zainteresowań, zarówno w działalności biznesowej, jak i społecznej, jest turystyka przyjazdowa.
Obecnie oddział PIT ma o co walczyć, bo „przyjazdówka” która najbardziej ucierpiała i najwolniej odradzała się podczas pandemii, otrzymała drugi cios w postaci wojny w Ukrainie. Cios ten powalił ten segment branży na łopatki, obecnie mówi się o 95 proc. spadku w obrotach biur turystyki przyjazdowej w porównaniu z okresem sprzed pandemii.
100. Jakub Feiga, dyrektor biura zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej
Od 15 czerwca 2021 jest dyrektorem biura zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Z organizacją był już związany znacznie wcześniej. Od września 2014 roku obejmował stanowisko zastępcy dyrektora zarządu DOT. W tym czasie był odpowiedzialny m.in. za koordynację międzynarodowego projektu „Wspólne Dziedzictwo” w partnerstwie 11 podmiotów o łącznej wartości 2,5 mln EUR, współpracę z zarządem. Był też dyrektorem biura odpowiedzialnym za nadzór nad bieżącym funkcjonowaniem, sporządzanie planów i sprawozdań z działalności.
W roku 2022 DOT przeprowadziła szereg kampanii promujących region, między innymi konkurs „Zdobywca Szlaku Tajemniczych Podziemi”, konkurs na wakacyjny film „lato movie”. Rozwijała też swój portal pod marką Dolnyslask.Travel.pl.
Przeczytaj całe wydanie „100 najbardziej wpływowych”
Pełne opisy, artykuły i komentarze dostępne w wydaniu specjalnym Magazynu Wasza Turystyka, do nabycia w salonach empik (od 29 grudnia) oraz online.
POWIĄZANE WPISY
13 stycznia 2025
Rekordowa suma zebrana podczas IV Gali Waszej Turystyki – ponad 243 tys. zł na Dom Dziecka w Kłodzku
IV Gala Waszej Turystyki zakończyła się sukcesem, jakiego jeszcze nie było – rekordowe…
0 Komentarzy2 Minuty
28 grudnia 2024
100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2024
Po raz dziewiąty ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce –…
0 Komentarzy87 Minuty
25 listopada 2024
Filoksenia w nowoczesnym wydaniu – rozmowa z Costasem Giakoumis, dyrektorem handlowym sieci Atrium Hotels and Resorts
Od marzeń o idealnym obiekcie po sieć luksusowych hoteli na Rodos – Atrium Hotels and…
0 Komentarzy5 Minuty
30 lipca 2024
W biurach podróży wcale nie jest drożej. Dość manipulowania danymi [OPINIA]
Cierpiąca na brak rzetelnych, bieżących i opartych na naukowej metodologii danych branża…
1 Komentarz17 Minuty
23 lipca 2024
Druskienniki i Birsztany – litewskie uzdrowiska na wyciągnięcie ręki
O uzdrowisku w Druskiennikach słyszał niemal każdy. Coraz większym zainteresowaniem…
0 Komentarzy4 Minuty
27 czerwca 2024
Bogata oferta turystyki silver na Mazowszu
Wiek to jedynie stan umysłu. A skoro tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać…
0 Komentarzy10 Minuty
20 czerwca 2024
Wianki nad Wisłą – otwarcie sezonu turystycznego na Mazowszu
Już 22 czerwca na warszawskim Podzamczu odbędą się kolejne, uwielbiane przez mieszkańców…
0 Komentarzy2 Minuty
23 kwietnia 2024
Otwarcie sezonu turystycznego w Chorwacji
180 polskich touroperatorów, agentów turystycznych, ekspertów z branży i dziennikarzy…
0 Komentarzy3 Minuty
20 marca 2024
Festiwal „Szlakiem wody” 22 marca w Hydropolis
Z okazji Światowego Dnia Wody 22 marca 2024 Hydropolis oraz kolektyw Outriders zapraszają…
0 Komentarzy3 Minuty