1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu

W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na królów Polski w Gnieźnie. To wydarzenie w historii naszego kraju nie może przejść bez echa – wobec tego Pierwsza Stolica Polski przygotowała szereg wydarzeń, które mają upamiętnić koronację.

Centralnym punktem kulturalnego programu obchodów tysięcznej rocznicy koronacji dwóch pierwszych królów Polski w Gnieźnie będzie ogromne, plenerowe widowisko historyczne, które zrealizowane zostanie na Placu Świętego Wojciecha, u stóp gnieźnieńskiej Katedry. Widowisko planowane jest na dwa sierpniowe weekendy, a każdorazowo na specjalnie skonstruowanych trybunach zasiąść będzie mogło łącznie 12 000 widzów.

W widowisko zaangażowani będą aktorzy i wolontariusze, w sumie ponad sto osób, a sama realizacja ma zachwycić światłem, dźwiękiem, scenografią i kostiumami, w tym elementami mappingu. Widowisko ma połączyć walor edukacyjny z rozrywkowym, ucząc w prosty, ale efektowny sposób o tym, jak wyglądały wydarzenia, które przyczyniły się do powstania Państwa Polskiego.

Odbędą się także specjalne edycje sztandarowych imprez Pierwszej Stolicy: Koronacji Królewskiej i Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który ogromem wydarzeń wypełni wszystkie weekendy lata.

Nie można także zapomnieć o wydarzeniach o charakterze oficjalnym – 26 kwietnia 2025 odbędzie się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a w gnieźnieńskiej katedrze planowana jest Msza Koronacyjna towarzysząca uroczystościom odpustowym ku czci Świętego Wojciecha, a we wrześniu natomiast odbędzie się kolejny Zjazd Gnieźnieński.

Od kilku miesięcy w Gnieźnie, z inicjatywy Prezydenta Gniezna, działa Komitet Honorowy, na którego czele stoi Prezydent RP – Andrzej Duda, w jego skład wchodzą także Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, gnieźnieńscy parlamentarzyści, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojewoda Wielkopolska, Starosta Gnieźnieński oraz Prymas Polski.

Równolegle do niego spotyka się Komitet Roboczy, który pracuje nad rocznicowym kalendarzem oraz harmonogramem poszczególnych wydarzeń.

„Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie. To ważna rocznica, nie tylko dla gnieźnianek i gnieźnian, ale dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, którzy mogą czuć się częścią jego pięknej, tysiącletniej historii. Upamiętniając wstąpienie na tron Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta, przez najbliższe dwanaście miesięcy wspominać będziemy wszystkich tych, którzy skupieni wokół idei rodzącego się państwa polskiego, poświęcali czas i energię, byśmy dziś mogli znaleźć się w dumnym gronie krajów Europy z wielowiekową tradycją państwowości. Obchody wypełni kilkaset działań obejmujących, zgodnie z dewizą organizowanego w Gnieźnie od lat Królewskiego Festiwalu Artystycznego, sześć stanów skupienia kultury, czyli sztuki wizualne, teatr, film, muzykę, literaturę oraz fotografię. Cieszę się, że Pierwsza Stolica Polski, jej mieszkanki i mieszkańcy będą świadkami tak wielu ważnych, historycznych wydarzeń” – mówi Michał Powałowski, Prezydent Miasta Gniezna.

Oprócz warsztatów czy wystaw historycznych w Gnieźnie przewidziana jest również m. in. specjalna edycja Festiwalu Kultury Słowiańskiej Koronacja Królewska, podczas której będzie można posmakować i poczuć klimat wczesnego średniowiecza. W piastowskiej wiosce u stóp Matki Polskich Katedr spotkać będzie można groźnych wojów, zwinnych łuczników, zręcznych rękodzielników, tajemnicze wiedźmy oraz kucharzy przygotowujących swojskie jadło. W wakacje 2025 roku, w dwa weekendy sierpnia, planowane jest także ogromne wydarzenie plenerowe wykorzystujące potencjał drzemiący w gnieźnieńskiej historii związanej z początkami państwa polskiego.

Ma ono połączyć elementy historyczne, muzyczne oraz multimedialne i każdorazowo skupić ponad 2000 osób. Oficjalne obchody obejmą klamrą z jednej strony kwietniowe spotkanie Posłów i Senatorów w Gnieźnie – przy okazji oficjalnych obchodów Patrona Miasta – Świętego Wojciecha, a z drugiej wrześniowy Zjazd Gnieźnieński organizowany przez Archidiecezję Gnieźnieńską, na który do Pierwszej Stolicy Polski zjedzie prawie tysiąc intelektualistów z całego świata, by dyskutować o tym, co chrześcijanie mogą zrobić dla przyszłości Starego Kontynentu.

„Jubileusz milenium koronacji stwarza wyjątkową szansę dla rozwoju turystyki kulturowej, szczególnie w regionach związanych z początkami państwa polskiego. Jest to okazja do zaprezentowania bogactwa naszego dziedzictwa historycznego w sposób atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy. Gniezno, miejsce tych historycznych wydarzeń, stanowi centralny punkt Szlaku Piastowskiego – najstarszego szlaku turystyki kulturowej w Polsce. Nie bez powodu Szlak Piastowski został uhonorowany przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego. Jest to trasa, która już dziś przyciąga tysiące zwiedzających do Wielkopolski i na Kujawy, a potencjał jej rozwoju jest ogromny” – dodaje Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

W związku z tak ważną rocznicą, Polska Organizacja Turystyczna objęła swoim patronatem jubileusz „Gniezno 2025”. W ramach kompleksowych działań promocyjnych planowana jest m.in.; intensywna kampania w mediach społecznościowych na platformie Polska.travel, szeroko zakrojona promocję w mediach ogólnopolskich poprzez dedykowane publikacje prasowe. Planowane są także wizyty studyjne i prasowe w Gnieźnie i Wielkopolsce. Promocja wydarzeń jubileuszowych podczas międzynarodowych targów turystycznych oraz udział polskiego stoiska narodowego w lipcowej Koronacji Królewskiej w Gnieźnie.

Zaplanowane eventy wpisują się w obecne trendy rozwoju tj. turystyki doświadczeń, turystyki kulinarnej opartej o produkty lokalne, sieciowania atrakcji w ramach szlaku turystycznego, czy promocję tradycyjnych rzemiosł i ginących zawodów. Jubileusz ma również znaczący potencjał dla przyciągnięcia turystów zagranicznych, szczególnie z Niemiec, Czech, Stanów Zjednoczonych oraz krajów skandynawskich. Zagraniczne Ośrodki Polskiej Organizacji Turystycznej w tych krajach zostały zaangażowane w promocję wydarzeń historycznych i rekonstrukcyjnych w Wielkopolsce.

Wszystkie informacje na bieżąco śledzić na oficjalnej stronie internetowej www.Gniezno2025.pl oraz na profil FB/Gniezno2025, gdzie znajduje się nieustannie aktualizowane kalendarium wszystkich jubileuszowych wydarzeń w Pierwszej Stolicy Polski.