1400 widzów na „Don Giovannim” w Nieborowie

fot. P. Jamski

Ponad 1400 wielbicieli opery zgromadziło się w sobotni wieczór, 7 września, na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, gdzie wystawiony został spektakl „Don Giovanni” Mozarta. To drugie dzieło operowe, po zeszłorocznym „Fauście”, które zostało zaprezentowane publiczności w Nieborowie.

Po bezapelacyjnym sukcesie „Fausta” wg Antoniego Radziwiłła w 2018 roku, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Fundacja Trzy Trąby oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Warszawski zaprosiły publiczność na kolejne spotkanie z operą w Nieborowie. W tym roku, 7 września, został tam wystawiony „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta, czyli ulubionego artysty Antoniego Radziwiłła. Dzięki wsparciu partnerów wydarzenie miało charakter otwarty, a udział w nim był darmowy.

„Don Giovanni” to opera w dwóch aktach, skomponowana przez Mozarta z librettem Lorenzo Da Ponte na podstawie komedii Moliera. Opowiada historię awanturnika i kobieciarza Don Giovanniego. Po raz pierwszy wykonana została w 1787 r. w Pradze. Kulisy jej powstania przybliżał zgromadzonej w Nieborowie publiczności Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby.

Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby, powiedział: „Już od XVII stulecia włoskie teatry muzyczne chętnie wystawiały „Don Giovanniego”, prześcigając się w kolejnych interpretacjach historii słynnego hiszpańskiego podrywacza. Temat ten zainspirował również Mozarta. Pierwsze wykonanie opery „Don Giovanni” zaplanowano w Pradze na 14 października 1787. Premierą chciano uświetnić pobyt w Pradze arcyksiężniczki Marii Teresy, bratanicy cesarza. Nie udało się jednak Mozartowi ukończyć przygotowań do opery na czas, dlatego zastąpiono ją „Weselem Figara” na wyraźny rozkaz cesarza Józefa II. Ostatecznie do premiery doszło 29 października. Prażanie nie zawiedli Mozarta – „Don Giovanni” wzbudził entuzjazm.”

Równie dobrze spektakl operowy „Don Giovanni” został przyjęty przez publiczność zgromadzoną w Nieborowie. Jego reżyserem była Jitka Stokalska. Kierownictwo muzyczne nad nim sprawowała Marta Kluczyńska, która jednocześnie poprowadziła Orkiestrę Muzeum w Nieborowie i Arkadii „La Scoperta”.

W rolach głównych wystąpili: Marcin Hutek jako Don Giovanni, Łukasz Jakubczak jako II Commendatore, Monika Buczkowska jako Donna Anna, Jacek Szponarski jako Don Ottavio, Agnieszka Grala jako Donna Elwira, Paweł Michalczuk jako Leporello, Marcel Legun jako Masetto i Justyna Gęsicka jako Zerlina.

Na uwagę zasługuje także szczególna oprawa multimedialna spektaklu. Na fasadzie Pałacu Radziwiłłów wyświetlane były specjalne projekcje multimedialne, przygotowane przez Barbarę Szewczyk i Piotra Majewskiego. Stali goście tutejszego muzeum w multimedialnym pokazie z pewnością mogli rozpoznać wiele elementów inspirowanych wnętrzami nieborowskiego pałacu.
Spektakle operowe na stałe zagościły w Nieborowie. Przygotowania do przyszłorocznego wydarzenia już się rozpoczęły.

 

 

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center