„516 Arouca” – najdłuższy na świecie wiszący most kolejną atrakcją Portugalii
Otwarty 2 maja most 516 Arouca ma 516 metrów rozpiętości. Jest zawieszony 175 metrów nad rzeką Paiva i jest nową ikoną turystyczną portugalskiej gminy Arouca. Most jest zawieszony na wysokości 175 m nad poziomem rzeki Paiva, ma rozpiętość 516 m i 1,2 m szerokości. Spacer po moście daje możliwość zobaczenia rzeki Paiva z niesamowitej perspektywy oraz podziwiania naturalnego piękna Geoparku Arouca.
Most 516 Arouca jest położony niedaleko Passadiços do Paiva, górskiej trasy pieszej zbudowanej z drewnianych chodników i schodów, dzięki którym możemy dotrzeć w miejsca trudno dostępne. 516 Arouca został zbudowany w celu skonsolidowania projektu turystyki aktywnej w dolinie Paiva, ułatwiając dostęp do wschodniego obszaru gminy Arouca.
Burmistrz Arouca, Margarida Belém, powiedziała: „516 Arouca ” to niezwykłe dzieło inżynierii portugalskiej, które z pewnością będzie jednym z najbardziej znanych projektów w gminie Arouca oraz w kraju i bez wątpienia stanie się symbolem nowoczesności Jestem przekonana, że podobnie jak w przypadku Passadiços do Paiva, ten most wzmocni gospodarczą i turystyczną konkurencyjność regionu, również dzięki uznaniu UNESCO, umożliwiając tworzenie nowych projektów przez istniejących touroperatorów, a także tworzenie nowych miejsc pracy i przedsiębiorstw, zwłaszcza w lokalnym sektorze turystycznym. Będzie więc ważnym „ atutem ” dla ożywienia gospodarki i turystyki na poziomie lokalnym i regionalnym.
To ambitny projekt, z którego wszyscy jesteśmy bardzo dumni. Niezwykłe dzieło dla gminy naszej wielkości, które w pełni dorównuje wielkiemu duchowi miejscowej ludności, jej wytrwałości i woli walki.”
Most „516 Arouca ” znajduje się w obszarze Natura 2000 i jest położony w samym sercu Arouca UNESCO Global Geopark. Z mostu rozpościera się fascynujący widok na 2 z 41 geostanowisk tworzących park: na wodospad Aguieiras i na przełom rzeki Paiva.
Historia projektu
Inicjatywa połączenia dwóch brzegów rzeki Paiva powstała w 2016 roku w Radzie Miasta Arouca i miała na celu umożliwić przejście między Alvarenga i Canelas. Projekt miał uzupełnić w ten sposób sieć istniejących tras i ułatwić dostęp do nich z Alvarenga, jednocześnie umożliwiając oglądanie wodospadu z wysokości.
Projekt mostu wykonał Itecons – Instytut Badań i Rozwoju Technologicznego Budownictwa, Energii, Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju. Jego zespół był odpowiedzialny za wykonanie pomiarów, analiz numerycznych i eksperymentalnych. Topografia terenu, utrudniony dostęp i warunki geologiczne wymusiły zmianę pierwotnych planów, prowadząc do powstania mostu o rozpiętości między osiami filarów wynoszącej 516,5 metra i wysokości nad rzeką około 175 metrów.
Prace budowlane rozpoczęto w 2018 roku i ukończono jesienią 2020 roku.
Funkcje projektu i bezpieczeństwo
Od początku prac nad projektem 516 Arouca priorytetem było bezpieczeństwo. Przez kilka miesięcy prowadzono rygorystyczne obliczenia dotyczące działania wiatru o różnych prędkościach na most. Rezystancja kabli została szeroko przetestowana przy użyciu modeli numerycznych i prototypów zbudowanych w laboratorium. Skrupulatnie zbadano również różne rozwiązania konstrukcyjne i kotwienia .
Inżynierowie, poprzez pracę laboratorium numerycznego i innowacyjnych technik, starali się znaleźć idealną strukturę, zapewniającą bezpieczeństwo przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiedniego komfortu spaceru po moście.
Zespół „ Itecons ” od początku wybrał projekt profilu o kształcie wklęsłym, podobnym do wiszących mostów Inków, które nie tylko najbardziej odpowiadają naszemu wyobrażeniu mostu wiszącego, ale przede wszystkim ich kontrukcja pozwola zmniejszyć siłę mocowań.
Projekt zakłada, że nawet w przypadku nieprawdopodobnym, kiedy doszłoby do przerwania jednej z lin mocujących, pokłady mostu pozostaną połączone, co gwarantuje bezpieczeństwo.
W projekcie wykorzystano rozwiązanie szeroko stosowane przy budowie mostów drogowych, takich jak most 25 de Abril (Lizbona) – kontrukcje podtrzymują dwa filary na przeciwległych brzegach wąwozu, które wytyczają kąt mocowania głównych lin.
LNEC – Laboratório Nacional de Engenharia Civil było kolejnym partnerem budowy mostu 516 Arouca. Ze względu na innowacyjny charakter projektu, w Laboratório Nacional de Engenharia Civil wdrożono testy w tunelu aerodynamicznym w celu zbadania sił generowanych w różnych prędkościach, z myślą o ocenie stabilności konstrukcji.
Dla Conduril – Engenharia SA , firmy budowlanej, głównym wyzwaniem była koncepcja jak i wykonanie głównych lin i paneli chodnika mostu, zawieszonych między dwoma brzegami rzeki Paiva. Wszystkie materiały stosowane przy budowie wielokrotnie zbadano, minimalizując ryzyko wypadków.
Most „ 516 Arouca ” składa się z 127 elementów z metalowej siatki podłogowej, każdy porusza się niezależnie od innych, co wzmacnia bezpieczeństwo i poczucie komfortu użytkowników. Jednocześnie na moście może przebywać ograniczona liczba osób. W ten sposób każdy zwiedzający może cieszyć się przeprawą w całej jej okazałości , mając możliwość obserwacji krajobrazu, fotografowania lub filmowania bez nadmiaru turystów ingerujących w to idylliczne otoczenie.
Okolice Arouca i plan podróży
Zbudowany w środku Geoparku Arouca i osadzony na granitowych skarpach rzeki Paiva, „ 516 Arouca ” prezentuje swoim gościom wyjątkowy, zapierający dech w piersiach krajobraz. Możemy podziwiać widoki z dwóch z 41 stanowisk Geoparku UNESCO Arouca: wodospadu Aguieiras, utworzonego przez wody strumienia Chieira, wpadające do rzeki Paiva. Drugie stanowisko umożliwia widok na przełom rzeki Paiva. Strome, skaliste ściany wąwozu Paiva są również bogate w ciekawe gatunki roślin. Most budowany w sercu obszaru Natura 2000 daje również możliwość podglądania wielu przedstawicieli świata fauny.
Tutejsze tereny daja możliwość wypoczynku na łonie natury ale również uprawiania sportów, w tym ekstremalnych, np. w wodach rzeki Paiva.
Madera, Lizbona i Algarve z tytułami World’s Leading Destinations
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Startuje nowe połączenie kolejowe z Pragi do Gdyni
Podczas konferencji „Polski Dzień Logistyki 2024” w Pradze ogłoszono uruchomienie Baltic…
0 Komentarzy3 Minuty
19 listopada 2024
Tajlandia numerem jeden na zimowe wakacje. Rezerwacje wzrosły o ponad 43 proc.
W tym roku, według Kiwi.com, kierunki w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej…
0 Komentarzy2 Minuty
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
15 listopada 2024
Marcin Siudy nowym dyrektorem finansowym PHH
Marcin Siudy 4 listopada objął stanowisko dyrektora finansowego Polskiego Holdingu…
0 Komentarzy1 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty
13 listopada 2024
Malta stawia na turystykę militarną
Maltańska Organizacja Turystyczna, we współpracy z Heritage Malta oraz Commonwealth War…
0 Komentarzy2 Minuty
4 listopada 2024
Sieć a&o Hostels otworzyła pierwszy hostel w Belgii
Europejska sieć hosteli a&o Hostels otworzyła pierwszy obiekt w Belgii – a&o Antwerpen…
0 Komentarzy1 Minuty
30 października 2024
Ryanair startuje z 48-godzinną promocją. Wybrane loty taniej o 20 proc.
Ryanair uruchomił wyprzedaż błyskawiczną na podróże od 1 listopada do 18 grudnia z cenami…
0 Komentarzy1 Minuty
30 października 2024
Rezerwacje Ryanair dla firm dostępne na platformie Concur Travel
Ryanair ogłosił dostępność swoich połączeń w systemie Concur Travel, umożliwiając firmom…
0 Komentarzy1 Minuty