6 powodów, by odwiedzić Tylicz latem

AG

Tylicz, położony tuż obok Krynicy Zdrój, jest dobrze znanym narciarzom odwiedzającym Sądecczyznę. Poniżej przedstawiamy kilka argumentów za tym, że warto go odwiedzić również w inne pory roku.

1. Tylicz bardzo blisko Krynicy Zdrój, najpopularniejszego uzdrowiska Ziemi Sądeckiej. Grzechem byłoby nocować w Krynicy i nie zajrzeć do Tylicza. Dostać się można tutaj na kilka sposobów. Najbanalniejszy – autem lub autobusem. To tylko kilka minut jazdy (7 kilometrów)i chyba nie ma co marnować czasu na tak krótką jazdę. Lepiej spróbować bardziej aktywnych form wypoczynku. Pieszo można dostać się szlakiem czarnym prowadzącym przez wzgórze Huzary (864 m). To także popularna trasa dla zwolenników nordic walking. Trasa powinna nam zająć 1,5 godziny a nagrodą będą niebanalne widoki.
Rowerem można wybrać kilka wariantów. Najpopularniejszy to trasa: Deptak- Krynica Dolna- Powroźnik 8km Tylicz (14km ).

2. Mofeta. Tajemniczy wyraz? Żeby przekonać co to jest wystarczy killka minut spaceru od centrum Tylicza. W niewielkiej rozpadlinie ujęta w kilka kręgów woda bulgocze, świszcze, dyszy. Jej powierzchnia pęcznieje od bąbli, które pękają jeden po drugim. Niewielkie zagłębienie ogrodzone płotem, w nim w kilku betonowych kręgach bulgocząca woda. To właśnie mofeta czyli miejsce, w którym wydobywa się dwutlenek węgla. Według Łemków w tym miejscu oddychało piekło. W latach 60. ubiegłego roku próbowano tutaj produkować żywność dla… kosmonautów. Naukowcy bowiem wymyślili kosmiczną dietę oparta na słodkowodnych algach bogatych w białko. Mofeta miała w produkcji alg pomóc. Stąd betonowe kręgi, mofetą próbowano ograniczyć, rurki dostarczały dwutlenek węgla do donic z algami, proces fotosyntezy był dużo szybszy. Tajny projeky zakończono po kilku latach, algi okazały się nieidealne, miały jednak za dużo białka. Mofetę zasypano i został odkryta, odkopana i udostępniona turystom dopiero kilka lat temu (w 2011). Obecnie w sezonie mofetę odwiedza kilkaset osób dziennie.

3. Muzeum Dziejów Tylicza. Kolejna “nowa” atrakcja Tylicza, placówka powstała w 2014 roku. Mieści się na piętrze dawnego ratusza. W kilku salach można obejrzeć m.in. rzeźby tylickich artystów, stroje regionalne, skrzypce autorstwa tylickiego lutnika Marcina Kozickego, słynne rajtki męskie, szafę tylicką, ślubanek, skrzynię wianową wykonaną bez użycia gwoździa. Ważną częścią ekspozycji jest sala poświęcona konfederatom barskim (m.in.kula armatnia z niedalekich okopów św. Trójcy, pistolet kurkowy). W gablotach znajdują się także mszały polskie i łemkowskie, kopie ksiąg miasta Tylicza i księgi sądowe. Zwiedzanie nie zajmie dużo czasu, ale wpaść tu naprawdę warto.

4. Kościoły przy rynku. Dwie świątynie znajdują się kilkadziesiąt metrów od siebie. Ten starszy, znany turystom i wiernym od lat, to drewniany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W prezbiterium znajdują się trzy ołtarze z drugiej połowy XVIII wieku – w głównym widoczny jest kopia obrazu Matki Bożej Tylickiej, a w bocznych obrazy Św. Anny Samotrzeć z XVII wieku i Veraicon z XVIII wieku. W kościele znajduje się również chrzcielnica drewniana wykonana najprawdopodobniej przez jednego z uczniów Wita Stwosza. Cudowny obraz Matki Bożej Tylickiej przeniesiony został do nowego kościoła pw. Imienia Maryi. Matka Boża trzyma Dzieciątko Jezus na prawej ręce, a nie jak na ogół na lewej. Dzieciątko nie siedzi, a stoi i lekko tuli się do matki. Obraz jest zasłonięty a odsłonięcie odbywa się przy muzyce elektronicznych organów.

5. Tylicka Golgota. Położona jest na lekkim na wzniesieniu tuż za nowym kościołem. Kapliczki Drogi Krzyżowej połączone są ścieżkami, wzdłuż których znajdują się sentencje i mądrości ludowe. Przy jednej z alejek stoją małe pomniki Jana Pawła II, Kardynała Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, biskupa Piotra Tylickiego, króla Kazimierza Wielkiego. Na końcu wyrasta kilkumetrowa wieża Golgoty przypominająca kształtem nieco Wieżę Babel. Spiralna ścieżka prowadzi na szczyt Golgoty, wzdłuż co kilkanaście kroków znajdują się małe groty z symbolami religijnymi i patriotycznymi (m.in. z postaciami historycznymi i polskimi wielkimi bitwami). Na szczycie znajduje się punkt widokowy i wyłożone są kamienie z wielu krajów świata. Sam widok jest wart trudu wejścia na Golgotę – panorama wzgórz otaczających Tylicz i sam Tylicz.

6. Cerkiew pw. Kosmy i Damiana. Pochodzi z połowy XVIII wieku, jest świątynią jednonawową, drewnianą z późnobarokowaym ikonostasem.

www.odkryjtylicz.pl
www.krynica.org.pl

{gallery}5283{/gallery}