Agenci turystyczni odkrywali zachodniopomorskie. Światowy poziom bazy noclegowej i atrakcje dla rodzin
Podróż studyjna, którą zrealizowano w ramach programu Polskiej Organizacji Turystycznej dla biur podróży, zgromadziła 20 agentów turystycznych biura Nekera. Program opracowany przy współpracy z Zachodniopomorską ROT obejmował nie tylko przegląd różnej klasy obiektów noclegowych, ale również zakładał zapoznanie się z ofertą turystyczną regionu. A ta jest niemała – od skansenu na wyspie Wolin, poprzez rejsy cieśniną Odry aż po ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy.
Program Polskiej Organizacji Turystycznej realizowany wspólnie z touroperatorami ma na celu zwiększenie wiedzy o rodzimym produkcie w branży turystycznej. Dotychczas odbyły się trzy wyjazdy studyjne zorganizowane przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi: Podkarpacką, Zachodniopomorską oraz Lubelską. Celem odbytych już wyjazdów studyjnych było zaprezentowanie uczestnikom aktualnej bazy gastronomiczno-hotelowej regionu, w tym rozmowy biznesowe z zarządcami obiektów/lokalną branżą turystyczną oraz promocja laureatów konkursów Polskiej Organizacji Turystycznej (m.in. Certyfikowanych Produktów Turystycznych, destynacji EDEN, PMT).
Jedną z podróży zrealizowaną we współpracy z Zachodniopomorską Regionalną Organizacją Turystyczną i biurem podróży Nekera była wizyta studyjna w Szczecinie, Świnoujściu, Międzyzdrojach i Kołobrzegu – miastach oferujących zarówno wypoczynkowe, jak i konferencyjne możliwości oraz stanowiących atrakcyjne punkty na mapie regionu.
Szczecin na city break
W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się nie tylko dostępność Zachodniopomorskiego samochodem drogami ekspresowymi S3 i S6, ale również poprawiła się jakość bazy noclegowej – odremontowane, odświeżone hotele można proponować między innymi klientom poszukującym produktu z wyższej półki. Ponadto, zarówno w Szczecinie, jak i na wybrzeżu Bałtyku jest co robić i zwiedzać – to nie tylko region, w którym plażuje się i relaksuje w spa, ale również odpoczywa aktywnie zwiedzając, jeżdżąc rowerami, pływając kajakiem czy biorąc udział w wydarzeniach plenerowych.
Już sama stolica województwa zachodniopomorskiego, będąca nieoczywistym kierunkiem podróży wypoczynkowych, oferuje możliwość zorganizowania city breaku, atrakcyjnego bez względu na warunki pogodowe. Spacer po mieście, zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich, Wałów Chrobrego, czy relaks na bulwarach nad Odrą można śmiało uzupełnić wizytą w charakterystycznym budynku filharmonii, nowo otwartym Morskim Centrum Nauki czy… Browarze Pod Zamkiem.
Szczecin jest miastem, które mocno ucierpiało podczas II wojny światowej, jednak przez długie lata nie mogło doczekać się kompleksowego planu odbudowy. Zainicjowany po wojnie projekt usunięcia staromiejskich gruzowisk i budowy arterii nadodrzańskiej, często porównywany do budowy trasy W-Z w Warszawie, budził wiele kontrowersji ze względu na odcięcie miasta od rzeki. Projekt skupiał się na usprawnieniu komunikacji w samym mieście, nie uwzględniał jednak rekonstrukcji zniszczonej zabytkowej zabudowy miasta. To się na szczęście zmieniło i od lat 90. Ubiegłego wieku trwa proces przywracania miastu przedwojennej architektury dolnego Starego Miasta w rejonie Podzamcza.
Piwo w przedwojennych piwnicach
Jedną z firm, która brała udział w odbudowie tego rejonu Szczecina, był Wonar należący do rodziny Łangowskich, zaangażowany między innymi w rewitalizację kamienic powstałych na obrysie starych murów średniowiecznego miasta, z okresu, gdy Szczecin był jeszcze Stettinem. Łangowscy od lat mieli zamiar zrealizować pomysł stworzenia rzemieślniczego browaru, a odkryte pod jedną z kamienic zachowane murowane piwnice od razu zwróciły ich uwagę jako idealne umiejscowienie dla takiego projektu.
Tak powstał Browar Pod Zamkiem, nowy obowiązkowy punkt na mapie Szczecina, gdzie nie tylko wypijemy doskonałe trunki, ale też skosztujemy polskiej tradycyjnej kuchni. Piwnice, przystosowane do przyjmowania gości, zostały zaadaptowane tak, by zmieścić nie tylko turystów indywidualnych, ale również grupy. Dodatkową atrakcją, towarzyszącą degustacji lokalnych piw, może być opowieść o browarze i zwiedzanie piwnic. Wytwarzane tu piwa nawiązują nazwami do dzielnic Szczecina – można wypić pilsner Warszewo, piwo marcowe Niebuszewo, piwo pszeniczne Słoneczne, koźlak majowy zwany tak od osiedla majowego bądź ciemny lager o nazwie Krzekowo.
Hotel Dana i Hanza Tower
Oferta hotelowa Szczecina jest zróżnicowana – wśród hoteli miejskich warto zwrócić uwagę na czterogwiazdkowy obiekt Dana, znajdujący się w budynku, w którym w XIX wieku znajdowały się zakłady włókiennicze. Nazwa hotelu nawiązuje do historii tego miejsca, zakłady produkujące tutaj odzież nosiły bowiem właśnie nazwę Dana. W obiekcie znajduje się zaplecze konferencyjne w postaci trzech sal, które można połączyć, warto jednak wiedzieć, że wkrótce będą one zlikwidowane – jeszcze tego lata planowane jest utworzenie tutaj kasyna.
W bezpośrednim sąsiedztwie hotelu znajduje się natomiast Hanza Tower, najwyższy budynek w Szczecinie, mieszczący w sobie apartamenty, biura oraz zaplecze konferencyjne i taras widokowy na 27. piętrze. Z tarasu rozpościera się panoramiczny widok na wszystkie charakterystyczne punkty miasta, łącznie z jeziorem Dąbie, Zamkiem Książąt Pomorskich czy białą bryłę filharmonii.
W salach konferencyjnych może zmieścić się do 50 osób w ustawieniu bankietowym i do 120 w ustawieniu teatralnym, lub do 300 osób w ustawieniu koktajlowym.
Marriott Courtyard i Moxy
Wśród miejskich hoteli warto zwrócić również uwagę na dwa funkcjonujące wspólnie, nowe obiekty sieciowe – Marriott Courtyard oraz Moxy, pierwszy otwarty we wrześniu 2021, drugi – w marcu 2022. Oba mają wspólną kuchnię, lecz osobną recepcję bez płynnego przejścia dla gości. Ich standard jest podobny, różnią się jednak charakterem oraz wyposażeniem – w Marriotcie w przeciwieństwie do Moxy do dyspozycji gości znajduje się spa i siłownia. Parking podziemny płatny jest 50 zł za dobę.
Marriott Courtyard to obiekt czterogwiazdkowy, oferujący zakwaterowanie w 134 pokojach, wśród których wyróżnić można typ double standard albo unikatowy na rynku twin z dwoma dużymi łóżkami typu queen. Hotel dysponuje też apartamentem typu junior suite, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto. W hotelu znajduje się duże zaplecze konferencyjne o powierzchni 1 tys. mkw, w którym odbywać się mogą bankiety na 250 osób. Największa sala konferencyjna ma 300 mkw powierzchni i jest wyciszona – imprezy nie przeszkadzają gościom hotelowym. W hotelu znajduje się także kącik jazzowy, gdzie można się zrelaksować i gdzie odbywają się czasem koncerty.
Hotel Moxy jest trzygwiazdkowy, lecz równie nowoczesny, a w dodatku o lifestyle’owym charakterze. Dysponuje wyłącznie pokojami z dużym łóżkiem małżeńskim, o takim samym wystroju – ozdobionymi cytatami z filmów – i różniącymi się jedynie rozmiarem oraz kameralną przestrzenią konferencyjną, wyposażoną w fotele i huśtawki – stworzoną do organizowania spotkań biznesowych w mniej formalnej atmosferze. Śniadania dla gości dostępne są w bufecie samoobsługowym.
Recepcja i bar w tym obiekcie czynne są 24 godziny na dobę – założenie jest takie, aby przyciągnąć do hotelu również mieszkańców Szczecina. Organizowane są tu różne wydarzenia i wieczorki tematyczne, a misją hotelu jest przełamywanie barier i łączenie ze sobą różnych środowisk. Pracownicy zatrudnieni w Moxy wywodzą się z różnych branż, co ma dodawać obiektowi unikalnego charakteru. W misję obiektu wpisane jest również przeciwdziałanie dyskryminacji, dlatego akceptowany jest indywidualny wygląd obsługi i panuje dowolność co do fryzury, ozdób, tatuaży etc.
Ibis Styles
Wyjątkowym obiektem miejskim na mapie Szczecina jest hotel Ibis Styles – zlokalizowany dogodnie w centrum miasta, niedaleko Browaru Zamkowego, nadaje się dobrze zarówno na city break, jak i na wyjazd służbowy.
Wielkim atutem hotelu jest kuchnia, a także wysokiej klasy wystrój zarówno przestrzeni wspólnych, jak i przestronnych pokoi. Wśród nich dostępne są m.in. narożne apartamenty, w których z tarasu roztacza się widok na Zamek Książąt Pomorskich.
Spędzić dzień z Wikingami
Podróżując po zachodnim wybrzeżu polskiej części Morza Bałtyckiego nie sposób nie zahaczyć choć na kilka godzin o wyspę Wolin, która słynie z Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg – Vineta, które stanowi jedną z największych atrakcji w regionie. Polskie wykopaliska były tu prowadzone już od lat 70. (pierwsze badania rozpoczęto już 100 lat temu) i choć do tej pory przebadano zaledwie 1 proc. tego stanowiska, to już dziś rekonstrukcja tutejszej średniowiecznej osady wikińskiej robi ogromne wrażenie.
Skansen ten jest bardzo atrakcyjny dla zwiedzających m.in. dzięki działającym tutaj grupom rekonstrukcyjnym, bardzo aktywnym, organizującym liczne wydarzenia i warsztaty archeologii eksperymentalnej, oprowadzającym turystów i demonstrującym dawny ubiór oraz uzbrojenie Wikingów. Na miejscu można obejrzeć kilkanaście obiektów – replik wczesnośredniowiecznego Wolina: 27 chat, dwie bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nabrzeże portowe. Skansen odwiedza rokrocznie ok. 70 tysięcy turystów z Polski oraz zagranicy. Organizowany tutaj Festiwal Słowian i Wikingów stał się jedną z największych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie, zjeżdżają się na niego uczestnicy z 30 krajów.
Międzyzdroje nie tylko dla gwiazd
Jedną z perełek wybrzeża zachodniego, miejscowością rozsławioną dzięki odbywającemu się tam od 30 lat Festiwalowi Gwiazd, są Międzyzdroje – najbardziej dogodnie położona miejscowość nadmorska dla osób spędzających czas w Szczecinie. Na szeroką, piękną plażę można tu dojechać – w zależności od pory dnia – w niecałą godzinę. Oczywiście w Międzyzdrojach funkcjonuje też bogata baza hotelowa umożliwiająca dłuższe wakacyjne pobyty, klasyczny wypoczynek nad Bałtykiem. Po pandemii ponownie odbywa się tutaj Festiwal Gwiazd – na początku lipca zjeżdżają się tu sławy polskiego kina. Tradycyjnie już kolejne gwiazdy odciskają swoje dłonie w brązie na nadmorskim deptaku – Alei Gwiazd.
Hotel Bagiński
Hotel Bagiński to trzygwiazdkowa propozycja dla osób, które zainteresowane są pobytem w Międzyzdrojach w ośrodku wyposażonym w spa. Jest tutaj basen, łaźnia i sauna parowa, a także gabinety przystosowane do masaży i zabiegów pielęgnacyjnych.
W obiekcie wszystkie pokoje mają ten sam wystrój, mogą występować w wersji double bądź twin, występują też nieco większe pokoje deluxe, które można połączyć w dwa studia za pomocą łącznika. Hotel działa w formule HB.
Hotel Wolin
Jednym z najlepiej sprzedających się w Nekerze hoteli w Międzyzdrojach jest hotel Wolin, który oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny i z uwagi na to bywa wyprzedany w całości przed szczytem sezonu letniego. Jest to obiekt trzygwiazdkowy, oferuje wyżywienie BB, lecz za nieszczególnie wysoką opłatą można wykupić pobyt HB. Pokoje są maksymalnie czteroosobowe, to dobra propozycja dla rodzin z jednym bądź dwójką dzieci. Goście do 12. roku życia przyjmowani są gratis.
W ramach pobytu można bezpłatnie korzystać z kręgielni i cymbergaja. W cenie, do dyspozycji gości jest też grota solna, basen, a także jacuzzi ze słoną i słodką wodą. Do hotelu przylega zielony teren, na którym znajduje się wiata grillowa. Obiekt oddalony jest o 10-15 minut spaceru od morza.
Hotel Vestina
Kolejnym hitem sprzedażowym w Międzyzdrojach jest również trzygwiazdkowy hotel Vestina. Na popularność zarówno jego, jak i hotelu Wolin, z pewnością wpływ ma fakt, że oba obiekty oferują pobyty dla dzieci do 12. roku życia bez opłat. W tym obiekcie również funkcjonuje spa, a do dyspozycji gości jest basen i jacuzzi.
Zaletą Vestiny jest wyżywienie – goście mogą na śniadaniu korzystać z menu w postaci show cooking, na wzór kurortów śródziemnomorskich. W cenie wyżywienia do kolacji można korzystać z napojów bezalkoholowych – w hotelu można jadać w restauracji z tarasem od strony morza. Obiekt znajduje się blisko plaży i zejścia na nią.
Hotel Amber Baltic
Najbardziej znanym, legendarnym już hotele, który od lat gości gwiazdy festiwalu w Międzyzdrojach, jest Amber Baltic – położony w samym centrum, przy promenadzie i Alei Gwiazd. Hotel ten, choć ma wieloletnią renomę, przeszedł renowację i został całościowo odświeżony, lecz jego charakterystyczna schodkowa bryła pozostaje niezmienna od dekad. Amber Baltic znajduje się przy samej plaży, na którą goście mogą schodzić prywatnym wejściem.
Obiekt dysponuje wydzierżawionym dla swoich gości odcinkiem plaży, dostępnym w cenie pobytu – opłaty należy wnieść jedynie za dodatkowe udogodnienia, takie jak leżaki. W hotelu oczywiście funkcjonuje strefa spa z saunami, a także basen zewnętrzny i zewnętrzny. Jest też zaciszny ogród, a także restauracja z tarasem wychodzącym bezpośrednio na plażę.
W obiekcie funkcjonuje sala bankietowa, a także kręgielnia (65 zł za godzinę za jeden tor). W cenie pobytu jest śniadanie. W hotelu oprócz standardowych pokoi i tych o podwyższonym standardzie znajduje się dziesięć apartamentów – wszystkie zlokalizowane są od strony wydm.
Hotel Trofana
Kolejną propozycją dla osób, którym zależy na noclegu w centrum Międzyzdrojów, ale niekoniecznie bezpośrednio przy plaży, jest hotel Trofana – wysoki hotel miejski, z którego do plaży i promenady idzie się kilka minut.
W obiekcie znajdują się zarówno apartamenty, jak i pokoje o podwyższonym standardzie, wyposażone w balkony. Również tutaj dostępny jest dla gości basen, sauny oraz strefa spa.
Świnoujście: katamaranem po krainie 44 wysp
Kolejnym punktem na mapie zachodniopomorskiego, wartym rozważenia na rodzinne wakacje, ale również na wyjazd incentive czy konferencję, jest Świnoujście. Od lata 2023 roku dostępne jest już nie tylko jak dotąd przeprawą promową, ale też drogą wiodącą przez nowo otwarty tunel. Połączenie drogowe może wpłynąć na zwiększenie popularności tamtejszych terenów pod względem inwestycyjnym, a także wpłynąć na zwiększenie ruchu turystycznego. Niewątpliwa przyrodnicza atrakcyjność tych okolic może zyskać nowych entuzjastów wśród osób, które do tej pory wahały się, czy wybierać się do Świnoujścia ze względu na gorszą dostępność komunikacyjną. A zdecydowanie jest co robić w tej okolicy – nie tylko wybrzeże bałtyckie, ale i rozlewiska Delty Świny dają duże możliwości spędzania czasu wolnego.
Jedną z opcji zarówno dla rodzin, jak i dla grup oraz firm, są rejsy katamaranem po wstecznej Delcie Świny. Organizowane przez biuro „Fregata”, dysponujące dwoma katamaranami z napędem hybrydowym, zapewniają możliwość cieszenia się nieskazitelną przyrodą podczas cichej żeglugi pomiędzy wyspami poprzecinanymi cieśninami i kanałami. Oglądanie naturalnych siedlisk ptaków, podziwianie bujnej zieleni, malowniczych widoków i niczym niezakłócony relaks – to jeden z kolejnych pomysłów na spędzenie 1,5 godziny w tej części regionu. Rejsy odbywają się z przystani Świnoujście – wyspa Karsibór (Port Katamaranów). Można wybrać się na niego indywidualnie albo zorganizować imprezę okolicznościową. Na pokładzie dostępna jest toaleta i catering. Dla grup istnieje możliwość ustalenia godzin rejsu.
Hotel Trzy Wyspy
Zakwaterowanie w Świnoujściu to również bogaty wybór obiektów, wśród których wyróżnia się hotel Trzy Wyspy – nie tylko bogatą ofertą medyczną i spa, ale również wysokim standardem. Wybudowany w 2015 roku oferuje 159 pokoi.
Hotel stawia na turystykę medyczną i dysponuje bogatym zapleczem leczniczym, znajduje się tu medyczne spa oraz wewnętrzna plaża sabbia med. Wśród rodzajów zakwaterowania uwagę zwracają narożne apartamenty z tarasami. Hotel położony jest blisko plaży w zacisznym miejscu, niedaleko Parku Zdrojowego.
Rewal i hotel Sunset Spa
Jedną z popularniejszych miejscowości w tej części wybrzeża Bałtyku jest Rewal – agenci Nekery mieli okazję zwiedzić tutaj jeden obiekt, czterogwiazdkowy Sunset Spa. Położony tuż przy plaży, dysponujący restauracją z panoramicznym widokiem na morze i dużym tarasem, nadaje się dobrze dla rodzin.
Recepcja hotelu Sunset Spa w Rewalu / fot. MM
Pokoje rodzinne mogą pomieścić do pięciu osób, najmniejszy z pokoi ma 25 mkw, w obiekcie funkcjonuje kącik malucha, jest też kręgielnia dostępna za opłatą. W hotelu znajduje się kryty basen, jacuzzi, sauna i spa.
Kołobrzeg: pradawna słowiańska osada dzisiejszym uzdrowiskiem
Jednym z najstarszych miast na Pomorzu jest Kołobrzeg, którego historia sięga VIII wieku. Początki osadnictwa związane były z pozyskiwaniem na tych terenach soli ze źródeł solankowych. Należący do przez jakiś czas do państwa pierwszych Piastów gród Cholberg po śmierci Bolesława Chrobrego zyskało niezależność, po czym przez setki lat znajdowało się poza granicami Polski i było pod rządem Duńczyków, książąt pomorskich, Brandenburgii, Prus i Niemiec. W 1945 roku Kołobrzeg znalazł się na powrót w granicach Polski. Dziś atrakcyjna miejscowość uzdrowiskowa przyciąga nie tylko turystów, ale jest też gospodarzem licznych imprez cyklicznych, w tym Światowego Festiwalu Morsowania w styczniu i obchodów zaślubin Polski z morzem w marcu. W szczycie sezonu letniego ciągle można natknąć się tu na wydarzenia kulturalne i sportowe.
Hotel New Skanpol
W Kołobrzegu można poszukać zakwaterowania blisko promenady bądź wśród hoteli miejskich, oddalonych nieco od brzegu morza. Wśród tych ostatnich, położony niedaleko portu, jest hotel New Skanpol, trzygwiazdkowy, ale nowocześnie urządzony i odremontowany obiekt, wyposażony w spa, osobno basen i jacuzzi, a także salę zabaw dla dzieci.
Dysponujący bogatym zapleczem do zabiegów, strefą relaksu i bardzo przyjemny dla oka z pewnością robi wrażenie hotelu o standardzie wyższym niż trzy gwiazdki. Część pokoi standardowych wyposażonych jest w balkon, do dyspozycji gości są też pokoje o podwyższonym standardzie, np. deluxe.
Hotel Solny
Bardzo ciekawą propozycją dla osób szukających dobrego stosunku jakości do ceny jest hotel Solny, położony bliżej plaży niż New Skanpol, ale nadal w pewnym od niej oddaleniu – na wybrzeże idzie się kilkanaście minut. Obiekt ten wyróżnia się tym, że stosuje swoistą formułę all inclusive – w godzinach posiłków, do godz. 19:30 w cenie wyżywienia serwowane jest wino i piwo. W barze w lobby w sezonie organizowane są wieczorki taneczne. Hotel ma też zaplecze konferencyjne w postaci mieszczącej do 200 osób.
W obiekcie znajduje się odkryty sezonowy basen, na sezon 2024 planowana jest budowa nowego zewnętrznego basenu. Ponadto w obiekcie dostępna jest strefa spa i strefa zabiegowa. Wszystkie pokoje mają tarasy bądź balkony, wśród rodzajów zakwaterowania o podwyższonym standardzie warto zwrócić uwagę na dwupiętrowe apartamenty z tarasem.
Hotel Aquarius
Znajdujący się w odległości 150 m od plaży hotel Aquarius to dobra propozycja dla tych, którym zależy na pobycie w obiekcie, który stawia na dobrą kuchnię. Tutejszy szef kuchni może się pochwalić certyfikatem slow food, do dyspozycji gości jest zarówno restauracja bufetowa, jak i a la carte, a do śniadań podawane jest prosecco. W hotelu działa też kawiarnia.
Obiekt wyposażony jest w basen rekreacyjny, centrum spa, siłownię i zewnętrzne podgrzewane jacuzzi, a także kącik zabaw dla dzieci. Dla najmłodszych codziennie dostępny jest program animacji. Pokoje wszystkie są takie same: superior i standard różnią się widokiem na plac zabaw albo na zabudowania.
Hotel Diune
Kolejnym obiektem znajdującym się bardzo blisko plaży jest hotel Diune, mogący się pochwalić największą w Kołobrzegu salą konferencyjną mogącą pomieścić 750 osób. Ponadto jest tutaj spa, sucha sauna i tężnia solankowa, a także klub dziecięcy i kawiarnia z ogródkiem zewnętrznym znajdującym się od strony plaży, tuż przy nadmorskim deptaku. W hotelu można wypożyczyć rower w cenie 80 zł za dzień.
Wybierając pokój warto zwrócić uwagę na to, że co drugi z nich ma balkon francuski – jednak za wybór pokoju z balkonem nie ma dodatkowych opłat.
Fot lux z balkonem od morza
Fot standard od morza
Fot standard nie od morza
Fot standard nie od morza z większym balkonem
Hotel Shuum
Jednym z najwyższej klasy obiektów w Kołobrzegu, ale wartym swej ceny, jest znajdujący się tuż przy nadmorskim deptaku hotel Shuum. Jego nazwa nie jest przypadkowa – to kojące zaciszne miejsce, w którym gości okala szum morza, pozwala prawdziwie się zrelaksować.
Oprócz położenia, ogromnym atutem jest przyjemna, nowoczesna architektura tego obiektu, a także wyśmienita kuchnia. W karcie znajdziemy tutaj polskie wina, w tym te produkowane w słynnej zachodniopomorskiej winnicy Turnau, a na śniadanie, oprócz obszernego wyboru dań z bufetu możemy zamówić na ciepło dania z karty – na przykład jajka po benedyktyńsku z tostem i szpinakiem.
W obiekcie działa wysokiej klasy spa, które otrzymało certyfikat rangi premium od prestiżowej organizacji Deutsche Wellness Verband. Wykorzystując naturalne produkty stawia na holistyczną regenerację organizmu. Do dyspozycji gości, oprócz licznych zabiegów i masaży, jest także prywatne spa, w którym można zamówić masaż dla dwojga, a potem zrelaksować się w prywatnej saunie i strefie relaksu. W hotelu jest też basen, duże jacuzzi i strefa saun.
Labirynt z grabów i kwiaty jadalne, czyli Hortulus Spectabilis
Po zakończeniu pobytu w zachodniej części Pomorza warto zaplanować miły przystanek po drodze do domu, aby powrót nie przebiegał w zbyt przygnębiającej atmosferze. Doskonałym pomysłem, żeby spędzić kilka godzin, a nawet cały dzień, są ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy – atrakcja turystyczna mogąca się pochwalić certyfikatem POT i zyskująca coraz większą popularność. Rocznie przyjeżdża tutaj 250 tys. osób. Podczas organizowanych tutaj latem wydarzeń, takich jak Noc Kupały w czerwcu czy Festiwal Kwiatów Jadalnych w Lipcu, frekwencja potrafi sięgać nawet 10 tys. osób.
Hortulus Spectabilis to tematyczny park czynny całorocznie, jednak część ogrodów dostępna jest do zwiedzania od maja do końca października. Na powierzchni 15 ha stworzono starannie pielęgnowane kompozycje roślinne, w które wkomponowane są wyszukane i oryginalnie elementy architektury i sztuki ogrodowej. Pracowano nad nimi od 2003 roku, zaś do zwiedzania udostępniono je w 2014 roku. Centralnym punktem przestrzeni jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 m, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km.
Od Krynicy po Ustkę. Biuro podróży Nekera zaprezentowała agentom bogatą ofertę Pomorza
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Joanna Wiśniewska nową dyrektorką sprzedaży i marketingu w Exim Tours
Biuro podróży Exim Tours ma nową dyrektorkę sprzedaży i marketingu. Od listopada funkcję…
0 Komentarzy1 Minuty
19 listopada 2024
Gotowy na Wakacje – technologiczny Skok w Przyszłość wielu biur podróży
W świecie, gdzie technologia nieustannie pędzi naprzód, firma Sykon znana z…
0 Komentarzy3 Minuty
19 listopada 2024
Raport GfK i eSky.pl: Polacy stawiają na Azję, Amerykę Północną i Afrykę
Coraz więcej Polaków wybiera podróże poza tradycyjnym sezonem turystycznym, doceniając…
0 Komentarzy6 Minuty
18 listopada 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych na lato 2025 z lekkim wzrostem
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
15 listopada 2024
Wakacje 2025: niższe ceny i wyższe zainteresowanie wczesnymi rezerwacjami
Zeszłoroczny wzrost wczesnych rezerwacji wakacyjnych przyniósł rekordowe zyski dla branży…
0 Komentarzy6 Minuty
15 listopada 2024
Langkawi czeka na Polaków. Itaka uruchomiła bezpośrednie czartery na egzotyczną wyspę
Pierwszy czarter Itaki na Langkawi, zrealizowany Dreamlinerem PLL LOT, zainaugurowano 28…
0 Komentarzy2 Minuty
14 listopada 2024
50 proc. więcej klientów i nowe kierunki w ofercie – biuro podróży Nekera planuje dynamiczny rozwój
Wzrost przychodów, nowe destynacje i innowacyjne usługi – biuro podróży Nekera świętuje…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Rainbow Tours S.A. umacnia swoją pozycję w Grecji. Nowy hotel White Olive z Aquaparkiem na Kos dołącza do oferty
13 listopada 2024 należąca do Rainbow Tours S.A. spółka White Olive A.E. zakupiła 100…
0 Komentarzy4 Minuty
13 listopada 2024
Górna Austria zaprasza Polaków. Atrakcje dla całej rodziny, zimowe szlaki i zabytki UNESCO
Na początku listopada odbyło się spotkanie dla dziennikarzy z przedstawicielami Górnej…
0 Komentarzy5 Minuty