Hydropolis gościło chorwackich dziennikarzy. „Byli zachwyceni”

Przedstawiciele mediów z Chorwacji zwiedzili Hydropolis
Przedstawiciele mediów z Chorwacji zwiedzili Hydropolis / fot. materiały prasowe

Dziennikarze reprezentujący największe i najpopularniejsze media w Chorwacji przyjechali do Wrocławia. Podczas kilkudniowej podróży zwiedzają największe zabytki stolicy Dolnego Śląska, w tym także jedyne w Europie muzeum wiedzy o wodzie, Hydropolis.

12 grudnia CEE Hydropolis odwiedziła delegacja dziennikarzy z największych mediów w Chorwacji i przedstawiciele Stowarzyszenia Chorwackich Biur Podróży.

„Hydropolis to miejsce, którego nie ma w całej Chorwacji” – mówi Branimir Farkaš z państwowej telewizji chorwackiej HRT. „Miejskie wodociągi łączą tutaj walory edukacyjne z nowoczesną i unikatową formą wystawienniczą. Niemalże można poczuć na własnej skórze, o jak cennym zasobie się tutaj opowiada. Niejednokrotnie stare budynki przemysłowe popadają w ruinę, pędzący świat i innowacyjne technologie o nich zapominają. Wrocławskim wodociągom udało się przywrócić świetność tego miejsca w nowej odsłonie, popularnej atrakcji turystycznej. To świetna idea, którą będę z pewnością promował w Chorwacji. Już dziś miałem okazję na żywo opowiadać o Hydropolis i Wrocławiu widzom „Dzień Dobry Chorwacjo” – programu, który ogląda codziennie około 300 tys. osób.”

Kilkudniowa podróż po Dolnym Śląsku

„Cieszymy, się Hydropolis zostało wybrane, jako jedna z atrakcji, którą możemy pochwalić się za granicą, także w Chorwacji” – przyznaje Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław, miejskiej spółki, do której należy Hydropolis. „To miejsce, które edukuje, kształci młode umysły, pokazuje, że na co dzień trzeba dbać o tę życiodajną substancję, jaką jest woda. Robią to ludzie zaangażowani w ratowanie Ziemi przed przyśpieszającymi skutkami globalnego ocieplenia. Tej pasji w przekazywaniu wiedzy w przystępny sposób nie da się zamarkować, tutaj jest ona prawdziwa.”

Hydropolis było jedną z kilku turystycznych atrakcji w planie podróży chorwackich dziennikarzy we Wrocławiu, którzy w stolicy Dolnego Śląska mają być przez cztery dni.

„Do tej pory nasi goście zwiedzali centrum miasta, ulicę Świdnicką, byli na Uniwersytecie Wrocławskim, placu Wolności, Wieży Matematycznej, bożonarodzeniowym jarmarku, w galerii neonów, Sky Tower, Kolejkowie i oczywiście w Hydropolis” – mówi Wiktoria Król-Cieciorowska, prezeska Convention Bureau Wrocław. „Przed nimi jeszcze chociażby Ogród Zoologiczny z Afrykarium, Hala Stulecia i ogród świateł w Zamku Topacz. Chcemy pokazać, że turyści z Chorwacji mogą wybrać się do Wrocławia na niezapomniany city break.”

Jarmark we Wrocławiu nie gorszy niż w Zagrzebiu

„Wszyscy jesteśmy w tym pięknym mieście po raz pierwszy i dopiero je poznajemy” – przyznaje Tomislav Fain, prezes Stowarzyszenia Chorwackich Biur Podróży. „Wrocław ma wyjątkową architekturę, której style przenikały się przez wieki, łączy wiele narodów, kultur, języków i kuchni świata. Do tej pory był znany chorwackim turystom głównie dzięki organizowanym tutaj meczom piłkarskim podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku. Już teraz wiem, że warty jest odwiedzenia o tej porze roku chociażby z powodu cudownego jarmarku bożonarodzeniowego. Jarmark w Zagrzebiu trzykrotnie był uznawany za najpiękniejsze tego typu wydarzenie w Europie. Ten we Wrocławiu w niczym mu nie ustępuje. Myślę, że o stolicy Dolnego Śląska trzeba więcej mówić w Chorwacji, dlatego tutaj jesteśmy.”

„Polska nie jest popularnym celem podróży wśród chorwackich turystów” – opowiada Agnieszka Puszczewicz, członkini Rady Naukowej CEE Hydropolis, była dyrektorka Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. „Jeśli już przyjeżdżają do naszego kraju, wybierają Warszawę lub Kraków. Wrocław w dużej mierze pozostaje nieodkryty. Dlatego Wrocławska Organizacja Turystyczna, Convention Bureau Wrocław oraz CEE Hydropolis zaprosiły delegację dziennikarzy z największych mediów w Chorwacji oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Chorwackich Biur Podróży.”

Wypromować Wrocław w Chorwacji

Polacy chętnie wyjeżdżają na Bałkany – a teraz my czekamy na gości stamtąd.

„Wrocław jest często odwiedzany przez turystów z Niemiec i Czech. Stanowią oni około 45 proc. wszystkich zagranicznych turystów” – mówi Alfred Wagner, prezes Wrocławskiej Organizacji Turystycznej. „To naturalne ze względu na położenie miasta blisko granicy z oboma krajami. Dodatkowo Wrocław był kiedyś częścią zarówno Czech, jak i Niemiec, dlatego niektórzy odwiedzają stolicę Dolnego Śląska, by poznać miasto swoich dawnych przodków. Duży odsetek stanowią także goście z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Tym razem chcemy zintensyfikować przyjazd turystów z Chorwacji, stąd decyzja o zaproszeniu delegacji tamtejszych dziennikarzy i ekspertów z branży turystycznej. Mamy nadzieję, że poznanie przez nich miasta, a w konsekwencji ich materiały, relacje, reportaże i sprawozdania będą powodem do tego, by Wrocław stał się jednym z głównych celów podróży dla Chorwatów. Jeszcze w tym roku Urząd Miejski Wrocławia wraz z Wrocławską Organizacją Turystyczną ogłoszą Program Rozwoju Turystyki na lata 2024-2030, w którym znajdzie się strategia działania turystycznej promocji miasta.”

W 2022 roku Wrocław odwiedziło niemal 6 mln osób – to o ponad milion więcej niż rok wcześniej. Najwięcej gości przyciągnęły Zoo, Hydropolis i Panorama Racławicka.

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu to miejsce, które pozwala poznać tajniki wszystkich stanów skupienia wody z różnych perspektyw. Turyści mogą wejść do repliki batyskafu Trieste, którym badacze zeszli niegdyś na samo dno Rowu Mariańskiego, podziwiać cuda świata natury przemierzające oceaniczne głębiny, czy przekonać się, jakie prawa fizyki wykorzystywały starożytne wynalazki inżynierii wodnej. W ciągu ośmiu lat istnienia do Hydropolis przyjechało około 2,4 mln turystów z całego świata. Przed rokiem amerykańska konsul generalna Erin Nickerson odwiedziła Wrocław, a na jedno z nielicznych miejsc do zwiedzania wybrała właśnie centrum wiedzy o wodzie. Z kolei w kwietniu mijającego roku wyjątkowe eksponaty miejsca podziwiał Virginijus Sinkevičius – unijny komisarz zajmujący się sprawami środowiska, oceanów i rybołówstwa. Tym razem we wtorkowe popołudnie,