Jak wybrać kołdrę, która zapewnia optymalny komfort w zimowe noce?

Wybór kołdry lub poszwy na kołdrę jest tak samo ważny jak wybór materaca, lub poduszek. Prawidłowo dobrana kołdra zapewnia zarówno ciepło komfort, jak i zdrowy i nieprzerwany sen. Oto kilka cech kołder, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru.

Jak wybrać kołdrę? Zwróć uwagę na wypełnienie, rozmiar i poszycie

Istnieją dwa rodzaje wypełnienia kołder: naturalne i syntetyczne.

Pierwsze z nich jest zwykle wykonane z naturalnego ptasiego puchu, czyli szlachetnego materiału używanego od wieków, który idealnie nadaje się do pikowania kołdry i jest pod tym względem bezkonkurencyjny. Można znaleźć między innymi kołdry, których wypełnienie to 100 % puchu, oraz kołdry, których wypełnienie wykonane jest w 80 % z puchu, oraz w 20 % z miękkich piór. W obu wersjach dostępne są renomowane kołdry zimowe Ludwika. Istnieją również naturalne wypełnienia na bazie wełny lub jedwabiu, ale są one mniej powszechne na rynku.

Naturalne wypełnienie jest najlepsze, ponieważ tego typu kołdry są lżejsze, miękkie i cieplejsze. Ich właściwości odprowadzania wilgoci są lepsze niż w przypadku kołder syntetycznych. Jedyną wadą jest cena. Kołdry naturalne są droższe niż kołdry syntetyczne, ale z drugiej strony ich średnia żywotność wynosi od 10 do 15 lat, dlatego warto myśleć o tej inwestycji w perspektywie długoterminowej.

Z drugiej strony, wypełnienia syntetyczne, z których wykonana jest kołdra 160×200 antyalergiczna, polecane są dla alergików, którzy mają uczulenie na puch. Istnieje kilka rodzajów włókien syntetycznych o różnych kształtach i właściwościach, między innymi:

  • Wypełnienie silikonowe: nie przepuszcza powietrza, co pozwala na optymalną izolację termiczną.
  • Włóknina syntetyczna: zapewnia kołdrze amortyzację, podobną do włókien naturalnych. Jest również cieplejsza i wygodniejsza niż inne włókna syntetyczne.

Warto zaznaczyć, że chociaż prawdą jest, że kołdry syntetyczne mają lepszy stosunek jakości do ceny niż kołdry naturalne, ale ich żywotność jest znacznie krótsza: średnio wynosi 5 lat.

Zwróć także uwagę na wysokiej jakości materiał poszycia

Poszycie kołdry również ma znaczenie. Najlepsza w tym przypadku, będzie gęsto tkana bawełna, która doskonale przepuszcza powietrze. Dzięki temu zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i utrzymuje komfortową temperaturę podczas snu (zapobiega poceniu się). Bawełniane poszycie zapewnia także wyjątkową miękkość, łatwość w pielęgnacji i trwałość.

Jakie wymiary powinna mieć kołdra?

Aby mieć pewność, że nie będziesz “walczyć” z partnerem/ partnerką w nocy o kołdrę, lub aby po prostu nie okazało się, że kołdra jest za mała i nie zakrywa np. stóp, kołdra powinna być nieco większa niż materac. Na przykład, w przypadku materaca dwuosobowego o szerokości 150 cm, sprawdzi się kołdra 200×220 puchowa – pod taką kołdrą bez problemu zmieszczą się dwie osoby. Na łóżka pojedyncze polecany jest rozmiar 160×200.

Pranie i przechowywanie kołdry

Kołdrę należy prać raz lub dwa razy w roku. Zasadniczo wszystkie kołdry można prać w pralce, ale należy uważać, aby nie używać zbyt dużej ilości detergentu i płynu do zmiękczania tkanin.

Jeśli chodzi o przechowywanie kołder, pod tym względem króluje kołdra Ludwika, która jest wykonana z naturalnego wypełnienia, ponieważ jej cechą jest wysoka sprężystość, dzięki czemu można ją bez problemu skompresować i upchać w szafie, bez obaw, że po wyciągnięciu straci ona swój oryginalny kształt i formę.

Podsumowując

Jakie kołdry wybierają Polacy? Okazuje się, że największą renomą cieszą się kołdry z naturalnego ptasiego puchu marki Ludwika, które są niezwykle przyjemne w dotyku, są łatwe w konserwacji, mają żywotność prawie 10 lat i zapewniają optymalny komfort, ciepło i odprowadzanie wilgoci.

Artykuł sponsorowany