Odkrywaj Wrocław na rowerze
Wrocław odkrywać można na wiele sposobów. Jedną z opcji jest… rower. W ramach akcji promocyjnych miasto zachęca do rowerowej rywalizacji, a na uczestników czekają ciekawe nagrody.
Stolica Dolnego Śląska może pochwalić się przeszło tysiącletnią, skomplikowaną czesko-polsko-niemiecką historią. Jej ślady znajdziemy w licznych, godnych odwiedzenia zabytkach. Obfituje w nie szczególnie najstarsza część miasta, czyli Ostrów Tumski z katedrą św. Jana Chrzciciela i kościołem św. Idziego, a także rynek i jego okolice, gdzie do najbardziej wiekowych budowli, oprócz Ratusza, należą Dom Panien Trzebnickich, kościół św. Klary czy Ossolineum.
Współczesny Wrocław również ma wiele do zaoferowania. Miasto rozwija się bardzo dynamicznie, proponując mieszkańcom i turystom coraz więcej atrakcji. Narodowe Forum Muzyki, zoo wraz z unikatowym w skali światowej Afrykarium, fontanna multimedialna przy Hali Stulecia, Hydropolis, Kolejkowo – to miejsca, obok których warto nie tylko przejechać, ale i je odwiedzić. Z całą pewnością na to zasługują!
Wrocław rowerem
Z uwagi na rozbudowaną sieć kanałów wodnych Wrocław bywa nazywany Wenecją Północy lub miastem stu mostów (w rzeczywistości mostów jest tu znacznie więcej). Dla rowerzystów oznacza to kuszące szlaki wiodące przez nadodrzańskie wały, wyspy, mosty i kładki. Urokliwe trasy biegną także przez zielone miejskie promenady i parki pełne placów zabaw, pomników i miejsc pamięci.
Wrocław ugruntował już swoją pozycję jako światowa stolica krasnoludków (czy ktoś poznał je wszystkie?), powoli rośnie w siłę również jako miasto murali. Ich tropem także warto wyruszyć na rowerze.
Jak widać, tajemnic i zakamarków stolicy Dolnego Śląska nie da się odkryć podczas jednej wycieczki. Nowe cele można wyznaczać tu sobie niemal codziennie – zwłaszcza że sezon rowerowy we Wrocławiu trwa przez cały rok.
Udogodnienia dla rowerzystów
We Wrocławiu jest obecnie 1428 km tras przyjaznych rowerzystom (w tym drogi dla rowerów, ciągi pieszo-rowerowe, kontraruch, kontrapasy i strefy uspokojonego ruchu) oraz 19 250 miejsc parkingowych dla rowerów. Prężnie działa system Wrocławski Rower Miejski, który posiada już 230 stacji, 2300 rowerów standardowych i 100 elektrycznych. Pierwsze 20 minut jazdy gratis jest dodatkową zachętą.
Rywalizacje rowerowe
Amatorzy rywalizacji mogą wziąć udział w specjalnych akcjach promocyjnych. Do najważniejszych we Wrocławiu należą „W kółko kręcę” i „Rowerowy maj”. „W kółko kręcę” to akcja organizowana od 2020 roku. Każda jej edycja gromadzi ponad tysiąc uczestników, którzy – wybierając rower jako swój główny środek transportu – rywalizują o cenne nagrody (w tym rowery, bluzy, sprzęt rowerowy i wejściówki do miejskich atrakcji). Konkurs kierowany jest szczególnie do osób aktywnych zawodowo, studentów, młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i seniorów. Jego celem jest promowanie roweru jako całorocznego, niezależnego środka transportu w mieście, a także przedłużenie sezonu rowerowego. Główna rywalizacja odbywa się na przełomie października i listopada, ale dużym powodzeniem cieszy się także edycja marcowa.
Jest jeszcze „Rowerowy Maj” – ogólnopolska kampania, w której Wrocław uczestniczy od kilku lat. Tu grupą docelową są dzieci z przedszkoli i podstawówek, a także nauczyciele i rodzice. Akcja ma ich zachęcić, żeby do swoich placówek oświatowych dojeżdżali na rowerach, hulajnogach czy rolkach. Najaktywniejsze przedszkola i szkoły mogą liczyć na ciekawe nagrody.
Przy tylu atrakcjach, udogodnieniach i akcjach promocyjnych nie pozostaje nic innego, jak przemierzać Wrocław na dwóch kółkach! To najlepszy sposób, by zachwycić się pięknem miasta i poczuć jego niepowtarzalny klimat.
Materiał partnera
POWIĄZANE WPISY
22 listopada 2024
Industrialne Mazowsze: fascynujące dziedzictwo techniki i przemysłu
Mazowsze, mimo swojej przeszłości rolniczej, odgrywało istotną rolę w procesach…
0 Komentarzy4 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty