Badanie Nocowanie.pl: Polacy chcą wypoczywać w kraju ze względu na naturę i stosunek jakości do ceny

Mazury
Mazury / fot. materiały prasowe

Łatwy dostęp do natury i atrakcyjny stosunek jakości do ceny – te zalety wypoczynku w kraju wskazał największy odsetek ankietowanych w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Nocowanie.pl. Turyści krajowi w wakacje nadal w przeważającej większości wypoczywają nad Bałtykiem, w góry jeździ niecała jedna trzecia z nich.

Nocowanie.pl zleciło badanie na próbie 700 osób, które zdecydowały się w czasie mijających wakacji na wypoczynek w Polsce. Ponad połowa z nich – 58 proc. – wybrała pobyt nad polskim morzem, a w góry pojechało 29 proc. Kolejne 16 proc. spędziło wakacyjny czas nad jeziorem. W głuszy, wśród natury, wypoczywało 8,3 proc. ankietowanych, a miasta zwiedzało 6,5 proc. badanych.

Wypoczynek w kraju chwalony jest ze względu na łatwy dostęp do natury, na co wskazało 64 proc. respondentów, ale też za atrakcyjny stosunek ceny do jakości (41 proc.). Przyjazna atmosfera jest ważna dla 35 proc. badanych.

Polacy doceniają jakość wakacji w kraju

“To pokazuje jak istotna jest postawa gospodarzy i rola jakości obsługi w obiektach oraz relacji budowanych z gośćmi na lata” – podkreśla Agnieszka Rzeszutek, ekspertka Nocowanie.pl. “Jest nawet ważniejsza niż wysoki standard zakwaterowania, na który uwagę zwróciło 21 proc. badanych” – dodaje.

Turyści doceniają też bliskość atrakcji turystycznych, domowe jedzenie serwowane w wielu obiektach czy udogodnienia, takie jak baseny, strefy wypoczynku czy spa.
Zapytani o to, jak oceniają stosunek jakości do ceny podczas wakacji w Polsce, ankietowani odpowiadali, że jest on wysoki (43 proc.), a nawet bardzo wysoki (11 proc.). Jako „średni” określiło go 40 proc.

Jedna czwarta docenia atrakcyjność cen

Zdaniem uczestników badania, to, co wyróżnia wypoczynek w kraju na tle wyjazdów zagranicznych to różnorodność krajobrazów (76 proc.), kultura i dziedzictwo (43,5 proc.), tradycyjna kuchnia (37,1 proc.), gościnność mieszkańców (35,8 proc.). Co czwarty ankietowany uważa, że atutem wakacji w Polsce jest atrakcyjność cenowa.

“Chwalimy też standard higieny i bezpieczeństwa w miejscach noclegowych, które aż 70 proc. uczestników badania ocenia wysoko. Przy czym na poczucie bezpieczeństwa wpływa też brak bariery językowej czy kulturowej” – zauważa Agnieszka Rzeszutek i dodaje, że wśród turystów rośnie też świadomość, że wybierając wypoczynek w Polsce zasilają lokalne biznesy. 79 proc. ankietowanych stwierdziło, że ważne jest dla nich wspieranie polskiej gospodarki poprzez spędzanie wakacji w kraju.

61 proc. ankietowanych deklaruje, że w przyszłym roku na pewno znów wybierze się na wakacyjny wyjazd w kraju, a kolejne 26 proc. zaznaczyło odpowiedź „raczej tak”.

Oczekiwania: promocje, poprawa infrastruktury i atrakcje

“Oczywiście zawsze można coś poprawić, dlatego zapytaliśmy turystów o to, co zachęciłoby ich do częstszych wyjazdów krajowych” – relacjonuje dalej Agnieszka Rzeszutek. “Najczęstsza odpowiedź to lepsze promocje cenowe, którą wybrało aż 73 proc. badanych. Z kolei co czwarty ankietowany wskazał na poprawę infrastruktury turystycznej, a co piąty na większą liczbę atrakcji turystycznych. Na dalszych pozycjach znalazły się odpowiedzi dotyczące zwiększenia liczby udogodnień w obiektach i oferty kulturalnej w miejscowościach turystycznych.”

Półmetek wakacji: duże hotele w czołówce, małe pensjonaty z problemami