Dolny Śląsk odbudowuje się po powodzi i czeka na turystów

Twierdza Srebrna Góra /fot. DOT

Choć powódź dotknęła część regionów Dolnego Śląska, zdecydowana większość atrakcji turystycznych jest już gotowa na powrót turystów. Mimo panujących obaw, region ten szybko odbudowuje się po kataklizmie i zachęca do odwiedzin, by wesprzeć lokalną gospodarkę.

Dolnośląskie atrakcje turystyczne są w stanie wypełnić każdemu z nas więcej niż dwa tygodnie urlopu. Obecnie niektóre gminy walczą jeszcze ze skutkami powodzi jaka w dalszym ciągu przechodzi przez nasze województwo, a kilka z tych gmin będzie potrzebowało jeszcze wsparcia przez wiele tygodni.

„Większość regionu już czeka na gości. Słońce znów świeci, kończy się porządkowanie terenów i to czego potrzebują to praca, aby przedsiębiorcy turystyczni i zatrudnieni u nich mieszkańcy Dolnego Śląska mieli środki do mierzenia się ze skutkami wielkiej wody. Wszyscy oni zapraszają Państwa na Dolny Śląsk” – mówi Ela Szumska z Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Nie ma formalnych przeciwwskazań do organizacji wycieczek szkolnych w regionach tam, gdzie infrastruktura funkcjonuje bez problemów, a takich gmin jest wiele również na ziemi kłodzkiej i w Karkonoszach. Również turyści indywidualni i grupowi mogą realizować swoje plany na Dolnym Śląsku.

W środę 18 września zakończyła się w tym regionie wizyta studyjna 30 reprezentantów biur podróży zrzeszonych w Polskiej Izbie Turystyki.

„Cieszę się, że nie odwołałam przyjazdu i na własne oczy przekonałam się jak wygląda sytuacja w regionie. Teraz wiem, że w zdecydowanej większości miejsc nie ma powodu do odwoływania rezerwacji” – dodaje Elżbieta Rawa z biura podróży Wolff.

Dolnośląska Organizacja Turystyczna przygotowała i stale aktualizuje listę dostępności dolnośląskich atrakcji turystycznych w tym trudnym czasie po powodzi. Jest ona dostępna w aktualnościach na stronie www.dolnyslask.travel

„Branża turystyczna Dolnego Śląska, która ucierpiała z powodu powodzi, potrzebuje ogromnego wsparcia. Naszego wsparcia. To właśnie turystyka stanowi fundament gospodarczy zalanych terenów. Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Bystrzyca i wiele innych to główne atrakcje tej części regionu. Nie skreślajmy tych terenów z naszych urlopowych planów” – komentuje Magdalena Piasecka, wiceprezes DOT.

Region czeka na gości

Regionalne Punkty Informacji Turystycznej są gotowe, by pomóc turystom w planowaniu podróży na Dolny Śląsk, szczególnie w kontekście dostępności atrakcji turystycznych oraz informacji o dojeździe do wybranych miejsc.

Punkt Informacji Turystycznej w Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu
ul. Graniczna 190, 54-530 Wrocław
[email protected] tel: 519 509 336
Otwarte: codziennie 8.00 – 20.00

Punkt Informacji Turystycznej na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu
ul. Piłsudskiego 105, 50-085 Wrocław
[email protected] tel: 519 509 337
Otwarte: codziennie 8.00 – 20.00

Wśród atrakcji, które znajdują się na ziemi kłodzkiej i już zapraszają gości są m.in.: unikatowy młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju czy Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju. W Karkonoszach i Górach Izerskich działają m.in.: Sky Walk Ścieżka w chmurach w Świeradowie Zdroju, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, czy Huta Szkła Julia w Piechowicach. Na pozostałych obszarach występowały głównie mniejsze podtopienia i dziś już nie ma żadnych problemów ze zwiedzaniem okolic Wałbrzycha, Borów Dolnośląskich, czy Doliny Baryczy.