Saksonia zaprasza na jarmarki bożonarodzeniowe

Drezdeński Jarmark Struclowy – Striezelmarkt. Fot. S. Rose

Saksończycy od wieków słyną z kultywowania tradycji bożonarodzeniowych. Nie bez kozery Saksonia nazywana jest w Krainą Bożego Narodzenia. Każdego roku w listopadzie od początku Adwentu saksońskie miasta i miasteczka nabierają świątecznego charakteru.

Rynki i place zapełniają się straganami z wyrobami lokalnego rzemiosła, regionalnymi przysmakami, wypiekami, jak choćby kultowa Christstollen – drezdeńska strucla świąteczna, ozdobami świątecznymi i doskonałym winem i piwem, również tymi wybornymi, produkowanymi w Saksonii.

Pewnie niewielu czytelników wie, że popularne także w Polsce drewniane ozdoby świąteczne, świeczniki, piramidy (te małe do domu i te ogromne, popularne jako atrakcja jarmarkowa), dziadki do orzechów, choinkowe zabawki, gwiazdy morawskie (Herrnhuter Sterne) są od wieków wyrabiane przez saksońskich rzemieślników.
Uroku jarmarkom nadaje ich wyjątkowa atmosfera i otoczenie, bowiem najpiękniejszą scenerią jarmarkową są saksońskie miasta. Te małe i te duże, z ich wspaniałą, wielowiekową architekturą. Jarmarkową sceną stają się również historyczne twierdze oraz pałacowe i miejskie ogrody. Każdy z jarmarków w Saksonii jest unikalny i ma własny charakter sięgający wielowiekowych tradycji regionu.

Terminy saksońskich jarmarków adwentowych są już ustalone, zapraszamy więc do ich odwiedzenia. Jarmarki czynne są w większości codziennie, chociaż najwięcej atrakcji oferują w weekendy. A oto nasze rekomendacje:

Wenzelsmarkt w Budziszynie (29 listopada – 22 grudnia 2024)

Pierwsza wzmianka o jarmarku zamieszczona została w kronice z 1384 roku. Współcześnie jarmark uświetniają koncerty orkiestr dętych, a budziszyńska starówka zapełnia się straganami, ozdobami i feerią świateł. Co więcej – Święty Mikołaj codziennie będzie otwierał z dziećmi okna Wielkiego Kalendarza Adwentowego.

Wenzelsmarkt w Budziszynie. Fot. Philipp_Herfort

Jarmark Bożonarodzeniowy w Chemnitz (29 listopada – 23 grudnia 2024)

Popularny i pełen ciekawostek Jarmark Średniowieczny przy Innere Klosterstraße to blisko 200 stoisk z upominkami rękodzieła lokalnego i świątecznymi przysmakami oraz atrakcjami. Goście poczują tu atmosferę i magię dawnych świąt. Jarmark w Chemnitz słynie również z tradycyjnej parady górniczej, która odbywa się tutaj w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

Drezdeński Jarmark Struclowy „Striezelmarkt Dresden” (27 listopada – 24 grudnia 2024)

To uznawany za najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech. W tym roku odbędzie się już po raz 588. i nieodmiennie zaprasza gości na wiele atrakcji. Wśród nich warto wymienić ogromną, mierzącą 14,61 m, rudawską piętrową piramidę świąteczną, największy na świecie świecznik bożonarodzeniowy (na który nawet można wejść) oraz Pflaumentoffel, małą, wykonywaną ręcznie z suszonych śliwek figurkę o niezwykle ciekawej historii. Miłośnikom regionalnych przysmaków polecamy szczególnie Święto Drezdeńskiej Strucli – „Stollenfest”, w tym roku obchodzone 7 grudnia.

W Dreźnie oprócz Jarmarku Struclowego turyści maja okazję odwiedzić również dziewięć innych jarmarków, z których każdy ma swoją unikalną atmosferę i charakter. Do wyjątkowo barwnych zaliczyć należy Jarmark Średniowieczny w Zamku Rezydencyjnym, który odwiedzać można do 6 stycznia 2025.

Typowe ozdoby bożonarodzeniowe z okolic Rudaw, Saksonia. Fot. D. Stratmann

Pirna „Jarmark Canaletta” (od 26 listopada do 23 grudnia i po świętach Bożego Narodzenia: od 27 grudnia do 30 grudnia)

Jarmark w Pirnie wyróżnia się wyjątkowym charakterem i dekoracjami nawiązującymi do postaci i twórczości Canaletta, który zauroczony miasteczkiem i jego romantyczną okolicą, uwiecznił je na wielu obrazach. Szczególną atrakcją jarmarku w Pirnie jest iluminacja miejskiego rynku, zainspirowana twórczością Canaletta.

Nie tylko w saksońskiej Pirnie atmosfera świąteczna utrzymuje się znacznie dłużej, niż wskazuje kalendarz. Od 21 listopada 2024 do 12 stycznia 2025 w pałacowych ogrodach barokowego zamku w Pillnitz można podziwiać podczas dwukilometrowego spaceru bajkową, świąteczną, iluminację „Christmas Garden Dresden”. Zaś koneserów saksońskiego wina, doskonałej kuchni i przeżyć artystycznych zaprasza winnica i zamek Wackerbarth, w którym w każdy weekend (od piątku do niedzieli) od listopada 2024 do lutego 2025 odbywają się “Wackerbarths Winterzauber”.

Christmas Garden Dresden. Fot. Michael Clemens

Przedstawiliśmy zaledwie kilka pozycji z bogatej oferty saksońskich jarmarków i atrakcji świątecznych. Więcej propozycji znajdą Państwo na stronie TMGS – Organizacji Promocji Turystyki Saksonii i na stronach lokalnych.
https://www.saksonia.pl/poznaj-saksonie/prawdziwie-saksonskie/boze-narodzenie-w-saksonii

Zapraszamy do Saksonii – Krainy Bożego Narodzenia i życzymy wiele radości i doskonałej zabawy na saksońskich jarmarkach świątecznych.

Materiał partnera