Martyna Krochmal wyjaśnia: jak skutecznie inwestować w condohotele?
Martyna Krochmal – CEO Investa Martyna Krochmal. Ekspert w zakresie finansowania firm, współzałożycielka Fundacji Motyle oraz autorka podcastu Finansowe Fale. Od 15 lat zajmuje się pośrednictwem i doradztwem biznesowym. Dla swoich klientów, pomogła uzyskać finansowanie opiewające na łączną kwotę powyżej 700 mln złotych. Właścicielka Spółki Uniflat, która specjalizuje się w sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych, w tym apartamentów condohotelowych. Jako ekspertka doskonale znająca ten sektor inwestycji, podzieli się dzisiaj z nami swoją wiedzą nt. Finansowania condohoteli.
Condohotele w ostatnim czasie coraz bardziej zyskują na popularności w naszym kraju. Wiele osób nadal jednak nie zdaje sobie sprawy na czym to dokładnie polega. Wyjaśnię to więc w pierwszej kolejności: jest to model, w którym inwestorzy nabywają indywidualne jednostki hotelowe(może to być pokój lub apartament), a następnie oddają je w zarządzanie profesjonalnemu operatorowi hotelowemu. Inwestorzy uzyskują zyski z wynajmu, podczas gdy operator odpowiada za codzienne prowadzenie hotelu. System ten kusi atrakcyjnymi stopami zwrotu i stosunkowo pasywnym dochodem, ale finansowanie condohoteli może być wyzwaniem.
W Polsce condohotele wciąż są stosunkowo nowym zjawiskiem, a regulacje prawne i podatkowe nie są jeszcze w pełni dostosowane do specyfiki tej formy inwestycji. Inwestorzy muszą być świadomi różnic w regulacjach dotyczących opodatkowania czy zasad zarządzania condohotelem w porównaniu z tradycyjnymi nieruchomościami na wynajem. Atutem tej formy inwestowania jest jednak to, że inwestorzy czerpią korzyści zarówno z wynajmu, jak i potencjalnego wzrostu wartości nieruchomości, jednocześnie nie musząc samodzielnie zarządzać obiektem.
Finansowanie condohoteli odbywa się zazwyczaj na dwa sposoby. Pierwszy z nich to kredyt hipoteczny – najbardziej popularny sposób, w którym inwestorzy indywidualni zaciągają kredyt hipoteczny na zakup jednostki w condohotelu. Banki patrzą na tego typu inwestycje podobnie jak na inne nieruchomości komercyjne, jednak oceniają ryzyko z większą ostrożnością. Drugi, to kapitał własny – część inwestorów decyduje się na zakup jednostki za gotówkę, co eliminuje ryzyko związane z kredytem, ale wymaga większych środków początkowych.
Choć condohotele wydają się atrakcyjną formą inwestycji, istnieją pewne trudności związane z ich finansowaniem. Banki z ostrożnością podchodzą do kredytowania inwestycji w condohotele. Wynika to z faktu, że zyski z takich nieruchomości mogą być niestabilne, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej lub niskiego popytu turystycznego. Dodatkowo, brak standardowych zabezpieczeń finansowych, jak w przypadku tradycyjnych nieruchomości mieszkalnych, może odstraszać banki od udzielania kredytów hipotecznych na condohotele.
Operatorzy condohoteli często gwarantują minimalny poziom dochodów dla inwestorów,jednak ryzyko związane z turystyką i rynkiem hotelarskim jest nadal obecne. Pandemia COVID-19 pokazała, jak dynamicznie zmieniają się warunki na rynku, co może wpłynąć na rentowność takiej inwestycji. Dlatego najczęściej, przy udzielaniu finansowania, brane są pod uwagę: lokalizacja nieruchomości ( czy jest to miejscowość atrakcyjna turystycznie), powierzchnia lokali (teoretycznie im większa, tym wyższa stopa zwortu), infrastruktura towarzysząca (np. SPA, baseny, wyciąg narciarski w pobliżu – wszystko, co może wpływać na atrakcyjność inwestycji) oraz wybór operatora obiektu.
Mimo trudności w finansowaniu condohotele oferują pewne atrakcyjne perspektywy dla inwestorów.
Inwestorzy nie muszą zarządzać nieruchomościami osobiście, co pozwala na czerpanie dochodów bez konieczności angażowania się w codzienne obowiązki związane z prowadzeniem hotelu. Długoterminowo, wartość nieruchomości w dobrych lokalizacjach, takich jak kurorty turystyczne czy centra miast, może rosnąć, co może przynieść dodatkowe zyski przy ewentualnej sprzedaży jednostki hotelowej. W sezonie turystycznym obłożenie w takich obiektach jest wysokie, co pozwala na uzyskanie atrakcyjnych przychodów z wynajmu.
Finansowanie condohoteli w Polsce to zarówno szansa, jak i wyzwanie. Model ten oferuje inwestorom atrakcyjne możliwości, zwłaszcza dla tych, którzy szukają pasywnego dochodu i dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego. Mimo pewnych wyzwań, takich jak ostrożniejsze podejście banków, rynek condohoteli stale rośnie, a dobrze zlokalizowane nieruchomości mogą przynieść stabilne i regularne zyski.
Artykuł sponsorowany
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Targi turystyczne ITTF Warsaw 2024 – trzy dni spotkań i inspiracji
Już za dwa dni odbędzie się druga edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITTF…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
6 najczęstszych wyzwań w turystyce e-commerce – i jak Resabee E-commerce pomaga je wyeliminować?
Branża turystyczna, szczególnie w obszarze e-commerce, stoi przed wieloma wyzwaniami,…
0 Komentarzy5 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
12 listopada 2024
Bot telefoniczny numer – jak automatyzować obsługę klienta
Czy kiedyś zastanawialiście się, jak wyglądałaby przyszłość, gdyby ktoś za Was odbierał…
0 Komentarzy8 Minuty
6 listopada 2024
PLL LOT były Srebrnym Partnerem XV Forum Promocji Turystycznej
Za nami jubileuszowa XV edycja Forum Promocji Turystycznej. Srebrnym Partnerem…
0 Komentarzy6 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty
26 października 2024
Jak odzyskać zdjęcia z usługi iCloud
Zdjęcia pomagają nam uchwycić i zachować wspomnienia do udostępnienia w przyszłości.…
0 Komentarzy7 Minuty