Wizz Air rozpoczyna testy zrównoważonego paliwa lotniczego we współpracy z Airbusem

 

fot. Wizz Air

Wizz Air wyróżniona przez CAPA tytułem globalnej grupy lotniczej roku za zrównoważony rozwój, ogłosiła współpracę z Airbusem nad testowymi operacjami z wykorzystaniem zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Inicjatywa ta przygotowuje linię do spełnienia unijnych regulacji RefuelEU, które zaczną obowiązywać w 2025 roku.

W ramach unijnego pakietu „Fit for 55”, regulacje RefuelEU nakładają na dostawców paliw lotniczych obowiązek zwiększenia udziału SAF w mieszankach paliwowych. Linie lotnicze oferujące usługi w Europie będą musiały tankować co najmniej 90 proc. paliwa na wybranych lotniskach w UE. Airbus będzie wspierać Wizz Air, dostarczając wiedzę techniczną i ekspertyzę, aby maksymalnie zwiększyć efektywność integracji Zrównoważonego Paliwa Lotniczego (SAF) w operacjach lotniczych.

Testy Wizz Air z Airbusem obejmą loty na dwóch głównych trasach: z Barcelony do Budapesztu (BCN-BUD) oraz z Brukseli Charleroi do Budapesztu (CRL-BUD). Paliwo SAF będzie dostarczane przez firmę Cepsa, a dystrybucją zajmie się World Fuel Services, należąca do World Kinect Company, odpowiedzialna za każde lotnisko wylotowe. Projekt zostanie zakończony do końca roku. Wizz Air zakupi do 16 ton metrycznych czystego SAF z mieszanką do 5 proc. na lotnisku Barcelona-El Prat oraz do 18 ton metrycznych czystego SAF z mieszanką do 10 proc. na lotnisku Bruksela Charleroi.

„Ta międzybranżowa współpraca z firmą Airbus pokazuje zaangażowanie społeczności lotniczej w redukcję intensywności emisji. Kluczowe jest, aby wszyscy uczestnicy ekosystemu lotniczego odegrali swoją rolę i połączyli siły, aby osiągnąć cel branży, jakim jest zerowa emisja netto do 2050 roku. SAF jest głównym czynnikiem umożliwiającym to osiągnięcie, dlatego linia Wizz Air wspiera tę pionierską politykę UE i dokonała znaczących inwestycji strategicznych w SAF” – powiedziała Yvonne Moynihan, chief corporate and esg officer w Wizz Air.

„Jako przewoźnik z UE, świętujący w tym roku 20 lat transformacyjnych podróży, zobowiązujemy się do zmniejszania naszego śladu węglowego i przewodzenia branży, stawiając za cel, aby do 2030 roku 10 proc. naszych lotów było zasilanych SAF. Poprzez ten projekt nie tylko testujemy operacje z SAF, ale także zbieramy informacje od naszych pasażerów na temat ich świadomości w kwestii dekarbonizacji lotnictwa, a ich opinie odegrają kluczową rolę w kształtowaniu naszych przyszłych inicjatyw zrównoważonego rozwoju” – dodaje.

Testy będą również obejmowały ankietę dla pasażerów Wizz Air, w której zostaną oni zaproszeni do podzielenia się swoimi opiniami na temat ich zrozumienia i postrzegania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) oraz inicjatyw zrównoważonego rozwoju w lotnictwie. Jej wyniki zostaną udostępnione publicznie, podkreślając zmieniające się oczekiwania pasażerów, co pozwoli Wizz Air i całej branży wzmocnić prace na rzecz zrównoważonego rozwoju.

„W Airbus jesteśmy zaangażowani w promowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) jako kluczowego elementu naszej strategii dekarbonizacji. Samoloty o wysokiej efektywności paliwowej oraz SAF będą odpowiadać za większość redukcji emisji, jaką nasza branża musi osiągnąć do 2050 roku, dlatego współpraca – z partnerami takimi jak Wizz Air – nad efektywną integracją SAF w operacjach linii lotniczych jest tak ważnym krokiem. Z niecierpliwością czekamy również na wyniki ankiety pasażerskiej Wizz Air. Zrozumienie, jak pasażerowie postrzegają dekarbonizację, może wspierać wdrażanie SAF w branży lotniczej. Cieszymy się z partnerstwa z Wizz Air podczas tego testu” – mówi Julie Kitcher, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju i komunikacji w Airbus.