Rekordowe półrocze Grupy Emirates: 2,5 mld dolarów zysku netto

Emirates, fot. materiały prasowe
Emirates, fot. materiały prasowe

Grupa Emirates przedstawiła półroczne wyniki finansowe. W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku firma wypracowała zysk przed opodatkowaniem na poziomie 10,4 mld AED (2,8 mld USD), a po uwzględnieniu podatku CIT w wysokości 9 proc., jej zysk netto wyniósł 9,3 mld AED (2,5 mld USD). To rekordowy wynik, który potwierdza stabilność i efektywność modelu biznesowego grupy.

Przychody Grupy wzrosły o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, osiągając wartość 70,8 mld AED (19,3 mld USD). Na dzień 30 września 2024 r. firma zachowała solidny poziom płynności finansowej – 43,7 mld AED (11,9 mld USD). Część środków została przeznaczona na strategiczne inwestycje, w tym spłatę długów, zakup nowych samolotów oraz wypłatę dywidendy w wysokości 2 mld AED. Grupa dynamicznie rozwija swoją flotę i infrastrukturę, co ma kluczowe znaczenie w kontekście dalszego wzrostu.

„Grupa pobiła ubiegłoroczny rekord, osiągając fantastyczny wynik w pierwszym półroczu 2024/25. To kolejny dowód na skuteczność naszego modelu biznesowego, który sprawdza się w połączeniu z rozwojem Dubaju jako atrakcyjnego miejsca do życia, pracy, zwiedzania, tranzytu i interesów” – powiedział szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates.

„Wysoka rentowność grupy umożliwia nam inwestycje, które gwarantują dalszy sukces. Inwestujemy miliardy dolarów w nowe produkty i usługi dla naszych klientów, nowoczesne technologie i innowacyjne projekty z myślą o dalszym rozwoju, a także w dobrostan naszych pracowników, którzy codziennie dbają o bezpieczeństwo i zadowolenie klientów” – dodał szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum.

Linie Emirates: dobre wyniki finansowe pozwalają na rozwój siatki połączeń i modernizację floty

W samych liniach lotniczych Emirates przychody są wyższe o 5 proc. i wynoszą 62,2 mld AED (16,9 mld USD), a zysk netto to 8,7 mld AED (2,4 mld USD). Liczba przewiezionych pasażerów wzrosła o 3 proc. do 26,9 mln, przepływ towarów zwiększył się o 16 proc. do 1,2 mln ton, co wynika m.in. z rosnącego zapotrzebowania na przesyłki e-commerce z Chin oraz przesyłki towarowe do Dubaju.

Linie kontynuują także intensywny rozwój. W pierwszym półroczu zwiększyły liczbę połączeń do ośmiu miast, takich jak Amsterdam, Singapur czy Manila oraz otworzyły nowe trasy m.in. na Madagaskar przez Seszele i do Bogoty przez Miami. Obecnie siatka połączeń obejmuje 148 portów lotniczych w 80 krajach, co umacnia pozycję Dubaju jako kluczowego hubu lotniczego.

Zgodnie z długofalowym programem modernizacji floty o wartości 4 mld USD, linie Emirates wprowadziły do użytku osiem samolotów z odnowionym wnętrzem, w tym Airbusa A380 i Boeinga 777. Zmodernizowane Boeingi 777 już obsługują trasy do Genewy, Tokio i Brukseli, a wkrótce pojawią się na kolejnych dziesięciu trasach.

dnata: Wzrost na wszystkich frontach

Spółka dnata, odpowiadająca za obsługę naziemną, catering i turystykę, zanotowała wzrost przychodów o 11 proc., osiągając 10,4 mld AED (2,8 mld USD). Najwyższe odnotowano w obsłudze lotniskowej (15 proc.) i turystyce (23 proc.). dnata zwiększyła swoją obecność na rynkach międzynarodowych, w tym w USA oraz przeładowała 1,5 mln ton cargo – o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

„Spodziewamy się, że w drugiej połowie roku zapotrzebowanie klientów pozostanie wysokie i liczymy na wzrost przychodów w miarę rozbudowy floty Emirates i otwierania nowych obiektów dnata. Mimo że perspektywy są obiecujące, nie zamierzamy spoczywać na laurach. Zachowamy elastyczność w dysponowaniu zasobami w dynamicznych warunkach rynkowych” – prezes zarządu Grupy Emirates.