PAŻP i Ryanair wspólnie będą szkolić kontrolerów i pilotów

PAŻP i Ryanair, fot. materiały prasowe
PAŻP i Ryanair, fot. materiały prasoweryanair

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Grupa Ryanair (Ryanair Sun i Ryanair DAC) podpisały umowę, której celem jest wymiana doświadczeń szkoleniowych pomiędzy polskimi kontrolerami ruchu lotniczego a załogami samolotów. Inicjatywa ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności zarządzania ruchem lotniczym poprzez lepsze zrozumienie potrzeb obu grup. Program zakłada wspólną wymianę wiedzy, co ma przyczynić się do poprawy komunikacji i optymalizacji działań w polskiej przestrzeni powietrznej.

W ramach współpracy kontrolerzy będą mogli towarzyszyć załogom w kokpitach, a piloci odwiedzą centra operacyjne PAŻP. Po każdym locie (w ciągu roku mają się odbyć cztery) kontrolerzy będą przekazywać informacje zwrotne do Ryanair, co usprawni przepływ informacji i pozwoli wzmocnić komunikację na linii kontroler ruchu–pilot.

„Jako największa linia lotnicza w Polsce doskonale rozumiemy kluczową rolę, jaką polscy kontrolerzy ruchu lotniczego odgrywają w naszych operacjach. Zależy nam na szerokiej wymianie doświadczeń pomiędzy kontrolerami i pilotami, których współpraca i umiejętność komunikacji decydują o bezpieczeństwie lotów. Wierzymy, że program ten zapewni jeszcze lepsze zarządzanie przestrzenią powietrzną, na czym skorzystają nasi pasażerowie” – podkreślił Michał Kaczmarzyk, CEO Buzz (Ryanair Sun).

„Jako największy przewoźnik w Europie, dysponujący najnowocześniejszą i najbardziej rozbudowaną flotą, cieszymy się na współpracę z polskimi kontrolerami ruchu lotniczego. Dzięki temu kontrolerzy lepiej zrozumieją nasze operacje w miarę, jak rozwijamy ruch lotniczy w Polsce i w całej Europie. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa poprawi naszą efektywność oraz naszą punktualność” – dodaje Neal McMahon, chief operation officer Ryanair DAC.

Ze swojej strony PAŻP zorganizuje pilotom Ryanair wizyty w centrach operacyjnych ATC w Polsce, dzięki którym zapoznają się oni z obowiązkami i charakterystyką pracy kontrolerów ruchu lotniczego.

„Podstawowym celem lotów kabinowych jest zwiększanie kompleksowej świadomości kontrolerów ruchu lotniczego w zakresie środowiska i reguł pracy w kokpicie, a także wzajemna wymiana doświadczeń z załogą samolotu. Czasami niepozorne, nawet drobne szczegóły pracy pilotów, potrafią zmienić optykę KRL, dlatego takie szkolenia wymiernie podnoszą efektywność zarządzania ruchem lotniczym” – powiedziała Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP.