„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025

Chemnitz – Plac Teatralny. Fot. Nasser Hasheni

Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być bardzo prosta: to właśnie Chemnitz. Rok 2025 upłynie tam pod znakiem kultury.

Chemnitz, trzecie co do wielkości miasto w Saksonii, oddalone zaledwie o 80 km od stolicy landu – Drezna, było niegdyś najbogatszym miastem w Niemczech, zwanym Saksońskim Manchesterem. Przez powojenne dziesięciolecia pozostawało w cieniu bardziej znanych i częściej odwiedzanych saksońskich metropolii takich jak Drezno i Lipsk. Rok 2025 będzie przełomowy dla Chemnitz oraz całego regionu Chemnitz-Zwickau. A to dzięki przyznaniu miastu, i całemu regionowi z 38 okolicznymi gminami, tytułu Europejskiej stolicy Kultury 2025.

Intrygujące motto obchodów „C the Unseen” zachęca do poznania tego, co dotychczas było niezauważalne i niedostrzegane…

Chemnitz. Fot. Ernesto Uhlmann

Miasto przemysłu i sztuki

Chemnitz w pełni zasłużyło sobie na tę nominacje dzięki wielowiekowej historii (pierwsza wzmianka o „locus Kamenitz” pochodzi z roku 1143), różnorodnej architekturze, tradycjom przemysłowym i bogactwu zbiorów sztuki. Szczególnie szybki rozkwit miasto zawdzięcza rozwojowi przemysłu maszynowego i włókienniczego. Wieloletni dobrobyt zaowocował inwestycjami w infrastrukturę miejską, kulturę i sztukę, szczególnie tę okresu modernizmu.

Nie tylko sztuka – najciekawsze muzea Chemnitz

Na uwagę zasługuje tu Kunstsammlungen Chemnitz (Zbiory Sztuki w Chemnitz), do których należą jeszcze cztery inne instytucje, które zgromadziły pokaźne zbiory dzieł sztuki z okresu fin de siécle, ekspresjonizmu i powojennego modernizmu a także największą w Europie kolekcję obrazów Otto Dixa.

Bogatą historię przemysłową regionu poznać można w dwóch wyjątkowych muzeach: Muzeum Przemysłu Chemnitz i unikalnym na skalę europejską Saksońskim Muzeum Kolejnictwa. Muzeum jest zabytkiem techniki i jedyną w Europie czynną parowozownią. Na obszarze 26 hektarów prezentowana jest imponująca kolekcja lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych oraz cała – w dalszym ciągu czynna – infrastruktura potrzebna do obsługi parowozów.

Spektakle teatralne i operowe wystawiane w Teatrze Chemnitz dają gwarancję wyjątkowych przeżyć artystycznych. Szczególną popularnością wśród publiczności cieszą się inscenizacje dzieł Wagnera.

Chemnitz. Muzeum Przemysłu. Fot. Wolfgang Gaertner

Rok bogaty w wydarzenia

W roku 2025, w ramach wydarzeń związanych z nadaniem tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, zrealizowanych zostanie 150 projektów i ok. 1000 imprez i innych wydarzeń. Oficjalne rozpoczęcie Roku Europejskiej Stolicy Kultury odbędzie się 18 stycznia 2025 roku. Główne centrum obsługi dla wszystkich gości Europejskiej Stolicy Kultury znajdować się będzie w Hartmannfabrik, w dawnej hali produkcyjnej fabryki lokomotyw Richarda Hartmanna w Chemnitz.

Dzięki licznym festiwalom, koncertom klubowym i plenerowym, występom kabaretowym, targom, galeriom, przedstawieniom teatralnym i projektom artystycznym Chemnitz i cały region zapewni odwiedzającym wyjątkowe i różnorodne przeżycia.

Purple Path

Jednym z najważniejszych projektów realizowanych podczas obchodów jest projekt szlaku sztuki, zatytułowany Purple Path, czyli Purpurowy Szlak. Łączy on Chemnitz i okoliczne gminy partnerskie rzeźbami i instalacjami nawiązującymi do ich wspólnej przeszłości oraz ponad 850-letniej tradycji górnictwa w regionie. Zainstalowano już wiele imponujących dzieł sztuki i cały czas dodawane są nowe. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 11–13 kwietnia 2025 roku.

Stadthalle. Fot, Ernesto Uhlmann

Najciekawsze wydarzenia

  • „Tales of Transformation“, Muzeum Przemysłu: 25.04–16.11.2025
  • Szlak Sztuki i Rzeźby Purple Path: 11–13.04.2025
  • KOSMOS Europe: 13–15.06.2025
  • Makers united – Das Mitmachfestival: 21–22.06.2025
  • Festiwal Sztuki Begehungen: 18.07–17.08.2025
  • „Edvard Munch. Strach“, Zbiory Sztuki: 10.08–02.11.2025
  • European Peace Ride / Sports United: 09–13.09.2025
  • Maker-Advent: 25.11–23.12.2024 / 24.11–30.12.2025

Więcej informacji: https://visitsaxony.com/chemnitz2025 oraz chemnitz2025.de i chemnitz.travel.

Zestawienie całoroczne projektów zaplanowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury znaleźć można tutaj: https://chemnitz2025.de/en/programme/

Materiał partnera