XI GREMIUM TURYSTYKI: branża, nauka i samorząd razem w Toruniu

Za nami XI GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę 328 uczestników, co oznacza wzrost o 28 proc. w stosunku do roku 2022. Tematem przewodnim była „Turystyka w warunkach niepewności i ryzyka”.

Gremia, organizowane co dwa lata przez Forum Turystyki Regionów od 2003 roku, są znane z otwartej wymiany opinii oraz burzliwych dyskusji na temat wyzwań i kierunków rozwoju polskiej turystyki. Głównym organizatorem i twarzą wydarzenia jest Marek Migdal – działacz branżowy, wykładowca akademicki i autor podręczników o turystyce.

Partnerem naukowym XI GREMIUM był Uniwersytet WSB MERITO we współpracy z Federacją Naukową WSB-DSW MERITO. Współorganizatorem regionalnym było Województwo Kujawsko-Pomorskie wraz z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną, a rolę gospodarza pełniło Miasto Toruń oraz Lokalna Organizacja Turystyczna.

Program i nowości

Tegoroczna edycja była pod każdym względem największa w historii Gremium i obejmowała:

  •  cztery plenarne Debaty Eksperckie – podczas których omawiano najważniejsze wyzwania branży: panel organizacyjno-prawny, ekonomiczny, informatyczno-techniczny, strategiczno-planistyczny.
  • sześć sesji naukowych – w tym cztery sesje referatowe, podczas których zaprezentowano 16 referatów, dotyczących m.in. nowoczesnych technologii, marketingu turystycznego i potencjału regionów oraz 2 warsztaty naukowe, które odbyły się po raz pierwszy i cieszyły dużym zainteresowaniem.
  • 30 warsztatów szkoleniowych, w tym 18 branżowych stacjonarnych, które skupiały się na kluczowych dla sektora turystyki tematach oraz 12 w formule praktycznych zajęć terenowych, które pozwoliły uczestnikom zapoznać się z atrakcjami Torunia oraz
    porozmawiać o sposobach identyfikacji zasobów oraz ich efektywnego wykorzystania w promocji turystyki.
  •  Nowością XI GREMIUM były również specjalne warsztaty przygotowane przez organizacje branżowe: POT, IT RP, Forum ROT, PIT oraz ZPT Lewiatan.

Warsztaty poprowadzili znani specjaliści:

  • Prof. dr hab. Grzegorz Gołembski wspólnie z dr hab. Justyną Majewską prof. UEP i dr Marcinem Olszewskim, którzy skupili się na tematyce relacji między nauką a praktyką w kontekście rozwoju turystyki.
  • Prof. dr hab. Elżbieta Grzelak-Kostulska, która wraz z uczestnikami rozważała zagadnienia aktualnego stanu i przyszłość badań.

Wydarzenia towarzyszące

Wieczorami odbywały się spotkania integracyjne połączone z kolacją. Gospodarzem pierwszego wieczoru w hotelu Filmar był Prezydent Torunia Paweł Gulewski. Drugiego dnia Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Paweł Całbecki zaprosił uczestników na spotkanie networkingowe do Sali Weneckiej Teatru Muzycznego, gdzie szczególną uwagę gości przyciągnęły weneckie żyrandole oraz niezwykły dostojny charakter tego obiektu.

Ostatniego dnia wydarzenia odbyło się podsumowanie. W wyniku intensywnych debat, warsztatów oraz sesji naukowych przygotowano zestaw wniosków i rekomendacji, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość polskiej turystyki. Po szczegółowym opracowaniu zostaną opublikowane i przekazane do wszystkich podmiotów i instytucji, mających wpływ na kreowanie polityki turystycznej Polski.

Trochę zastanawiający był fakt, że po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii konferencji nikt z kierownictwa Ministerstwa Sportu i Turystyki nie wziął udziału w tak istotnym spotkaniu branżowym. Obecność sekretarza stanu Piotra Borysa była uwzględniona w programie, co wzbudziło w uczestnikach nadzieję na możliwość podjęcia dyskusji na najbardziej kluczowe tematy dotyczące turystyki. W ostatnim czasie, szczególnie po kilku kontrowersyjnych wypowiedziach ministra Sławomira Nitrasa, pojawiło się wiele wątpliwości i pytań dotyczących polityki resortu. Tego rodzaju konferencja mogła być doskonałą okazją do ich rozwiania.

Kolejna, XII edycja GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI odbędzie się w roku 2026 i tradycyjnie współgospodarzem będzie jeden z regionów.