Powstaje pierwsze Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie hotelarstwa

Branżowe Centrum Umiejętności w Biedrzychowicach. Fot. materiał partnera

W Biedrzychowicach na Dolnym Śląsku powstaje pierwsze w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie hotelarstwa. Za projekt, finansowany ze środków KPO, odpowiada Samorząd Województwa Dolnośląskiego we współpracy z IGHP.

Hotelarstwo jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki. Na Dolnym Śląsku hotelarze szkolą się od kilkudziesięciu lat w szkołach ponadpodstawowych, m.in. we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Bolesławcu, Polanicy-Zdrój czy Biedrzychowicach.

Czym jest BCU?

Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) to nowa publiczna lub niepubliczna jednostka systemu oświaty o zasięgu ogólnopolskim. Zakresem swojej działalności wykracza poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Jest to silnie wyspecjalizowana, zaawansowana technologicznie placówka kształcenia, szkolenia i egzaminowania w zakresie jednej z dziedzin zawodowych właściwych dla danej branży. Działalność BCU jest nierozerwalnie związana z ogólnopolską organizacją branżową właściwą dla tej dziedziny zawodowej. Publiczne i niepubliczne BCU, jako placówki oświatowe, podlegają nadzorowi pedagogicznemu, sprawowanemu przez kuratora oświaty.

Zakres działalności BCU

Branżowe Centrum Umiejętności będzie prowadzić działania edukacyjne, szkoleniowe, integrujące edukację z branżą i wspierające współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami, a także działania innowacyjne, rozwojowe, doradcze i promocyjne. W BCU młodzież, nauczyciele i osoby zatrudnione w branży hotelarskiej, będą mieć dostęp do najbardziej nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań. W ramach projektu prowadzona będzie:

  • działalność edukacyjno-szkoleniowa, w tym:

– bogata oferta edukacyjno-szkoleniowa z ośrodkiem egzaminacyjnym,
– szkolenia dedykowane uczniom, studentom, doktorantom, nauczycielom, pracownikom w danej branży, osobom dorosłym planującym zmianę zawodu,

  • działalność integrująco-wspierająca, w tym:

– wzmacnianie współpracy pomiędzy kształceniem zawodowym a biznesem w ramach tzw. trójkątów wiedzy: szkoła – uczelnia – pracodawcy w danej dziedzinie,
– wspieranie współpracy jednostek edukacyjnych (m.in. szkół, placówek, uczelni) z pracodawcami,
– aktywizacja pracodawców,
– wspieranie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w danej branży,
– aktywizacja zawodowa studentów, doktorantów i absolwentów szkół wyższych,

  • działalność innowacyjno-rozwojowa, w tym:

– wprowadzanie innowacji,
– zwiększanie transferu wiedzy i nowych technologii do szkół, placówek i uczelni, w tym upowszechnianie innowacji oraz wyników badań i analiz,

  • działalność doradczo-promocyjna, w tym:

– upowszechnianie wiedzy i nowych technologii w tym transformacji ekologicznej i cyfrowej,
– wspieranie realizacji działań z zakresu doradztwa zawodowego,
– inicjowanie kontaktów i budowanie sieci współpracy.

Integracja edukacji z biznesem

Branża hotelarska jest różnorodna i wymaga szerokiego spektrum umiejętności, od profesjonalnej obsługi gości, poprzez zarządzanie personelem, aż po marketing i zarządzanie finansami. Branżowe Centrum Umiejętności w Biedrzychowicach w dziedzinie hotelarstwo ma za zadanie jak najlepiej szkolić i rozwijać pracowników w obszarach innowacji, rozwoju, doradztwa i promocji, co zdecydowanie zwiększy konkurencyjność obiektów hotelowych na rynku. Współpraca z hotelami, ośrodkami turystycznymi oraz firmami usługowymi pozwoli na dostosowanie oferty szkoleniowej do realnych potrzeb rynku.

Artykuł sponsorowany