Finnlines podsumowuje dziewięć miesięcy działalności na trasie Świnoujście – Malmö

Od lewej strony: Tom Pippingsköld, prezes i dyrektor generalny Finnlines; Jesper Axelsson, kapitan statku M/S Finnfellow; Rafał Zahorski, zarząd portów morskich Szczecin i Świnoujście; Antonio Raimo, kierownik linii Finnlines i dyrektor zarządzający Rederi AB Nordö-Link; oraz Marco Palmu, szef działu usług pasażerskich Finnlines.

14 stycznia 2025 na pokładzie statku M/S Finnfellow Finnlines przy Euroterminalu w Świnoujściu odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące obecność Finnlines w Polsce. W kwietniu 2024 linie promowe uruchomiły swoje pierwsze połączenie między Świnoujściem a Malmö oraz regionem Kopenhagi i Skanii.

Dzięki nowemu połączeniu polskie i zagraniczne firmy oraz turyści mają możliwość dotarcia promem do Malmö, które jest ośrodkiem kulturalnym i trzecim co do wielkości miastem Szwecji, położonym 30 minut jazdy pociągiem od Kopenhagi. W spotkaniu uczestniczyli dziennikarze, goście współpracujący z armatorem a także przedstawiciele władz. Wydarzenie było okazją do rozmów o rozwijaniu polsko-skandynawskich relacji handlowych i turystycznych.

Ze strony Finnlines w wydarzeniu uczestniczyli: prezes i dyrektor generalny firmy Tom Pippingsköld, kierownik linii i dyrektor zarządzający Rederi AB Nordö-Link Antonio Raimo, szef obsługi pasażerów Marco Palmu i kapitan Jesper Axelsson. Goście mieli również wyjątkową okazję odwiedzić prom M/S Finnfellow i uzyskać więcej informacji o połączeniu, które od dziewięciu miesięcy łączy Świnoujście z Malmö.

„Dzięki naszej nowej trasie Polska–Szwecja otworzyliśmy wyjątkowe możliwości dla handlu i turystyki. To połączenie jest niezwykle ważne zarówno dla polskiego jak i szwedzkiego biznesu, a także dla bezpieczeństwa dostaw, które Finnlines zobowiązuje się zapewnić” – powiedział Tom Pippingsköld, prezes i dyrektor generalny Finnlines.

Rafal Zahorski, reprezentujący Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, podkreślił współpracę i silne partnerstwo między stronami, co stanowi ważny kamień milowy.

„Obecnie skupiamy się bardziej na podróżach pasażerskich, a wzrost był niezwykły. W 2023 r. podróżowało z nami około 700 tys. pasażerów, podczas gdy w 2024 r. liczba ta wzrosła do prawie miliona. Szwedzcy podróżni przyjeżdżają do Polski na wakacje letnie, podczas gdy Malmö stanowi ważny pomost do innych części Szwecji, a także Norwegii i Danii. Widzimy ogromny potencjał w tym połączeniu i liczymy na jego dalszy rozwój” – mówi Marco Palmu, szef działu obsługi pasażerów w Finnlines.

Nowa trasa, obsługiwana przez statek typu ro-pax „Finnfellow”, oferuje mieszkańcom Świnoujścia, Pomorza Zachodniego oraz Europy Wschodniej i Środkowej dogodne połączenia z Malmö, Skanią, jak również z Danią i Norwegią. Na pokład Finnfellow może wejść do 440 pasażerów, a pojemność ładunkowa dla pojazdów i towarów wynosi około 3000 metrów bieżących. Rejsy odbywają się codziennie – wieczorami ze Świnoujścia i rano z Malmö.