Amadeus zbadał preferencje podróżujących biznesmenów
Firma Amadeus, opublikowała wyniki badania opinii pracowników polskich firm i instytucji na temat delegacji służbowych. Wskazują one, że pracownicy są gotowi samodzielnie organizować sobie wyjazdy, ale jednocześnie oczekują, że proces ten będzie przebiegać w sposób szybki i prosty.
Jako wyjeżdżający służbowo, którzy wzięli udział w badaniu Amadeus, najczęściej były wskazywane osoby na stanowiskach kierowniczych. Aż 6 na 10 badanych przyznało, że zarządza zespołem. W delegacje najczęściej wyjeżdżają kierownicy (29 proc. respondentów), dyrektorzy (16 proc.) lub prezesi (5 proc.). Pracownicy pełniący inne funkcje – specjaliści, przedstawiciele handlowi czy inspektorzy, znajdują się natomiast w mniejszości, co potwierdza, że osoby znajdujące się wyżej w hierarchii podróżują służbowo relatywnie częściej.
Jeśli chodzi o częstotliwość delegacji, pracownicy deklarują, że podróżują najczęściej kilka razu w roku (53 proc. odpowiedzi). Pracowników wyjeżdżających częściej jest stosunkowo mniej – 17 proc. jest w delegacji średnio raz na miesiąc, a 30 proc. – kilka razy
w miesiącu. Wyjazdy są też najczęściej krótkie – zazwyczaj trwają jeden dzień bez noclegu (39 proc.) lub dwa dni z noclegiem (38 proc.). Zdecydowana większość to podróże krajowe – 82 proc. badanych deklaruje, że wyjeżdża w różne miejsca w Polsce, 30 proc. – że podróżuje na terenie Unii Europejskiej, a zaledwie 6% – że dociera w inne regiony świata.
Badanie Amadeus wskazuje, że osoby wyjeżdżające służbowo wiedzą o istniejącej
w firmie polityce podróży (55 proc. respondentów), choć nie zawsze jej przestrzegają (9 proc. badanych). Najczęściej dotyczy ona rezerwacji hotelu (54 proc.) oraz wyboru środka transportu: zakupu biletów lotniczych (42 proc.) lub kolejowych (38 proc.) czy wynajmu samochodu (28 proc.). Największa część ankietowanych przyznaje przy tym, że polityka podróży w ich instytucji jest kompleksowa i obejmuje zakup wszystkich usług w ramach delegacji (61 proc.).
Polacy najchętniej udają się w delegację samochodem służbowym (63 proc.). Dość często korzystają też z samolotu (35 proc.), rzadziej z pociągu (23 proc.) lub autobusu (9 proc.). Podejmując decyzję, w jaki sposób dojechać na spotkanie biznesowe, pracownicy kierują się możliwością dopasowania harmonogramu podróży do terminów spotkań służbowych (56 proc.) oraz tym, aby czas spędzony w drodze ograniczyć do minimum (52 proc.). Mniej istotnym kryterium wyboru są natomiast: komfort podróży oraz jej koszt (33 proc. odpowiedzi w obu przypadkach).
Podróżujący służbowo Polacy zdecydowanie wolą nocować w hotelu (79 proc. wskazań) niż innych obiektach, takich jak pensjonat, niezależny apartament czy motel. Istotnym kryterium wyboru jest lokalizacja (58 proc.) oraz dojazd (28 proc.), bowiem pracownicy w delegacji chcą bez problemu dotrzeć na umówione spotkanie biznesowe. Bardzo istotna jest też cena (57 proc.), w przeciwieństwie do cech hotelu wpływających na komfort gości, takich jak: liczba gwiazdek (13 proc.), jakość wyżywienia i obsługi (odpowiednio 12 proc. i 9 proc.) czy dostępność udogodnień w postaci sieci Wi-Fi, basenu czy klubu fitness (łącznie 16 proc.).
Co ciekawe, wyjeżdżający w delegację pracownicy chcą organizować ją samodzielnie, najchętniej korzystając z aplikacji internetowej lub mobilnej (39 proc. badanych). Tych, którzy wolą aby wszystkim zajęła się za nich firma jest mniej – tylko 33 proc..
Jako najważniejsze udogodnienia badani wymieniają: prostotę procesu rezerwacji (51 proc.), skrócenie czasu potrzebnego na jej założenie (46 proc.), a także możliwość rezerwowania wszystkich usług w jednym miejscu (24 proc.) oraz porównywania ofert różnych dostawców w jednej aplikacji (22 proc.). Niestety, dziś pracownicy mają dostęp do nowoczesnych technologii stosunkowo rzadko – tylko 7 proc. badanych korzysta przy organizacji wyjazdów z korporacyjnej platformy internetowej.
Paweł Rek, dyrektor generalny Amadeus Polska, powiedział: „Innowacyjne aplikacje do zarządzania delegacjami w firmach i instytucjach pozwalają spełnić oczekiwania zarówno pracowników, jak i pracodawców. Ci pierwsi zyskują możliwość samodzielnego rezerwowania usług turystycznych w prosty i szybki sposób.
Z kolei ci drudzy, dzięki uwzględnieniu polityki podróży w udostępnianych w aplikacji ofertach, mogą być spokojni o to, że pracownicy będą przestrzegać obowiązujących zasad. W efekcie, pracodawca ma większą pewność, że budżet na delegacje nie zostanie przekroczony, a dodatkowe wsparcie pracowników administracyjnych przy organizacji wyjazdu będzie ograniczone do minimum”.
Badanie Amadeus wskazuje również, że podróżujący lubią łączyć służbowe i prywatne cele wyjazdów. Większość respondentów (57 proc.) deklaruje, że podczas delegacji ma do dyspozycji czas wolny, a im wyjazd dłuższy, tym jest go więcej. Najchętniej korzystają z niego zwiedzając okolicę (59 proc.), rzadziej goszczą w lokalnych restauracjach lub klubach (26 proc.), a także w muzeach, teatrach czy kinach (9 proc.). Czas wolny w delegacji poświęcają również na sport (36 proc.) lub na bierny wypoczynek przy książce bądź telewizji (33 proc.), a także przygotowując się do spotkań służbowych (35 proc.). Prawie 1/3 badanych przyznaje, że zdarza im się przedłużyć wyjazd służbowy, żeby mieć czas na zwiedzanie i wypoczynek, łącząc w ten sposób delegację z wyjazdem prywatnym.
POWIĄZANE WPISY
22 listopada 2024
Industrialne Mazowsze: fascynujące dziedzictwo techniki i przemysłu
Mazowsze, mimo swojej przeszłości rolniczej, odgrywało istotną rolę w procesach…
0 Komentarzy4 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty