Starożytna spuścizna w cieniu wojny
Zdjęcia i kopie zabytków pochodzących z wykopalisk polskich archeologów prowadzonych na terenach zajętych obecnie przez tzw. Państwo Islamskie oglądać można na wystawie w warszawskim Pałacu Kazimierzowskim. Wystawa jest czynna do 19 kwietnia.
Jedną z ofiar konfliktu z tzw. Państwem Islamskim, które okupuje tereny północno-wchodniej Syrii i Iraku, jest nauka. W tym znacznej części dotyczy to polskich archeologów zajmujących się badaniem stanowisk położonych na tych terenach. A badań tych w historii polskiej nauki było niemało – o czym przypomina wystawa zaaranżowana przez pracowników Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej w Warszawie.
Zdjęcia prezentowane na wystawie w Pałacu Kazimierzowskim, położonym na terenie campusu Uniwersytetu Warszawskiego robione były podczas odbywających się w ciągu ostatnich 50 lat prac archeologicznych prowadzonych przez CAŚ na licznych stanowiskach w Iraku i północnej Syrii. Największą uwagę zwiedzających przykuwa replika rzeźby lwa chroniącego gazelę, którą odkryto przy okazji eksploracji świątyni Allat w Palmyrze, podczas ekspedycji prowadzonej przez prof. Michała Gawlikowskiego.
Kilkanaście stanowisk przebadanych w przeciągu ostatnich dziesięcioleci to ogromna spuścizna naukowa polskiej szkoły archeologicznej. Wśród przebadanych stanowisk najsłynniejszymi są oczywiście: Palmyra w Syrii, Hatra i Nimrud w Iraku. Nazwy te trafiały ostatnio na czołówki gazet w nienaukowym, lecz wojennym kontekście.
Informacje o barbarzyńskich zniszczeniach dokonywanych przez bojowników ISIS na bezcennych arcydziełach starożytnej sztuki i architektury obiegły cały świat. Wystawa przypomina, że badania, podczas których odkryto część tych zabytków, prowadzili polscy naukowcy. Przypomina też o tym, o czym mniej mówi się w mediach – bieżące wykopaliska na niektórych stanowiskach zostały przerwane ze względu na kryzys na Bliskim Wschodzie. Nie wiadomo, czy i kiedy zostaną one wznowione.
Wystawa, w nowoczesnej, przykuwającej uwagę aranżacji, jest wspólnym dziełem zespołu Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej – ludzi, którzy prowadzili badania archeologiczne przed wybuchem wojny w Syrii. Ich pomysł na stworzenie wystawy powstał już rok temu, ale jej otwarcie zbiegło się w czasie z wyzwoleniem Palmyry spod okupacji ISIS. Dopiero teraz naukowcy będą mogli rozpocząć prace, których zadaniem będzie oszacowanie strat, a następnie przeprowadzenie renowacji tam, gdzie będzie to możliwe.
Już na pierwszy rzut oka widać, że Palmyra, którą znaliśmy przed wybuchem wojny z tzw. Państwem Islamskim, nigdy nie będzie taka sama. Straty poniosła i nauka i turystyka, ucierpiały bowiem najcenniejsze zabytki architektury rzymskiej na Bliskim Wschodzie, wpisane na listę UNESCO. Poza zasięgiem rekonstrukcji znalazły się dwie najlepiej zachowane palmyreńskie świątynie – Bela Marduka i Baalszamina.
„W przypadku świątyni Bela dżihadyści wykorzystali otwory, które w starożytności służyły do zaczepienia metalowych spojeń, łączących bloki kamienne. Nie musieli nawet wiercić otworów w murze świątyni. W związku z tym, że ładunki wybuchowe wysadziły mur od środka, po świątyni pozostał pył i gruz. Niemożliwa jest rekonstrukcja, która mogłaby mieć wartość naukową.” – wyjaśnia prof. Piotr Bieliński, dyrektor Zakładu Archeologii Bliskiego Wschodu UW.
Jak wyjaśnia prof. Piotr Bieliński, który sam uczestniczył w misjach archeologicznych w Palmyrze i prowadził szereg badań na stanowiskach w północno-wschodniej Syrii, świątynia Allat, którą odkopywali polscy archeolodzy nie uległa dewastacji, ponieważ nie była tak dobrze zachowana jak świątynia Bela czy Baalszamina. Dżihadyści uszkodzili jednak posąg Pallas Ateny, który odkryto na terenie tej świątyni, a który znajdował się w Muzeum Archeologicznym. Dzieło to już drugi raz ucierpiało z powodu fanatyzmu religijnego. Uszkodzeniu uległa także jedna z wież grobowych oraz słynny posąg lwa, którego kopię możemy podziwiać na wystawie. Na szczęście zabytek ten jest do zrekonstruowania.
Wystawa jest poświęcona z Khaledowi al-Assadowi, wieloletniemu dyrektorowi Muzeum w Palmyrze, który został zamordowany przez dżihadystów.
POWIĄZANE WPISY
22 listopada 2024
Industrialne Mazowsze: fascynujące dziedzictwo techniki i przemysłu
Mazowsze, mimo swojej przeszłości rolniczej, odgrywało istotną rolę w procesach…
0 Komentarzy4 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty