Biura podróży – Turcja wciąż tańsza niż przed rokiem

AG

Średnie ceny imprez w Turcji, Tunezji, Portugalii i na Majorce są niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia.
Zestawienia bazują na cenach dla wylotów w okresie 1-7 sierpnia 2016 roku zebranych w dniu 3 czerwca. W minionym tygodniu ceny wzrosły o średnio 13 złotych.
W wyniku ostatniego wzrostu, stała się ona ponownie wyższa od poziomu ubiegłorocznego, tym razem o 25 złotych.
Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek już czwarty tydzień z rzędu zajmuje Bułgaria droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 204 złote. Bułgaria stała się liderem wzrostów po tym jak ceny Grecji i Kanarów zanotowały wtedy dość istotne spadki. Ta pierwsza utrzymuje teraz pozycję wicelidera i jest droższa o średnio 120 złotych, przy czym z jej wysp największe średnie wzrosty cen wykazują Rodos i Kreta – o 208 i 150 złotych, a spadki Korfu i Zakintos – o 29 i 17 złotych.
Po jednotygodniowej absencji do kierunków droższych niż przed rokiem powróciły Kanary, które są teraz droższe o średnio 27 złotych. Z tamtejszych wysp nadal kosztowniejsze niż przed rokiem pozostają Fuerteventura i Lanzarote – o 143 i 35 złotych, a niższe ceny do zeszłorocznych prezentują Gran Canaria i Teneryfa – o 36 i 34 złote.

Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie od pięciu miesięcy wiedzie Turcja – tańsza teraz o średnio 182 złote. Ostatnio na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się też pewne symptomy poprawy. Dane z rynku niemieckiego wskazują, że w kwietniu spadki liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery zmniejszyły się do 22 procent, podczas gdy w marcu wynosiły jeszcze około 50 procent.
Kierunkiem, na którym średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny spadły poniżej ubiegłorocznych. W ostatnim tygodniu ceny były niższe – o średnio 37 złotych. Nadal znaczną przecenę wobec sezonu 2015 notuje Marsa Alam – o średnio 72 złote, a nieznaczną Hurghada – o 2 złote.
Na mniejszych kierunkach przeceny wobec ubiegłego roku występują w Tunezji, w Portugalii i na Majorce – o 93, 43 i 28 złotych, a kosztowniejsze niż przed rokiem są teraz Cypr i Maroko – o 82 i 52 złote.

Wśród dużych biur podróży pozycję lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu nadal utrzymuje biuro TUI Poland tańsze teraz o 179 złotych, a pozycję wicelidera zniżek objęło w ostatnim tygodniu biuro Itaka, w którym wycieczki są obecnie tańsze średnio o 17 złotych niż przed rokiem. W niewielkim stopniu przekraczają poziomy zeszłoroczne ceny imprez w biurze Grecos – o niecałe 30 złotych, nieco bardziej w biurach Rainbow oraz Wezyr – o około 60 – 70 złotych. Po zwyżkach z ostatniego tygodnia o blisko 110 złotych wyższe ceny prezentuje teraz biuro Exim Tours, większa jest obecna skala zwyżek w biurze Sun & Fun – o ponad 200 złotych, a największa w biurze Neckermann – o ponad 260 złotych.
W tym, co dla wybierających kierunki ma bardzo istotne znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera zajmuje obecnie biuro Rainbow, które ma 24 takie oferty i wyprzedza pod tym względem biura Itaka (19 ofert) oraz Wezyr i Exim (13 i 14 ofert). Wśród mniejszych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji nadal oferuje biuro Net Holiday (6 ofert) oraz 7islands i Ecco Holiday (po 5 ofert). Na kierunkach greckich przodują Rainbow i Grecos (po 8 ofert) i Net Holiday (6 ofert), na Wyspach Kanaryjskich Itaka i Exim (po 5 ofert), na kierunkach tureckich biura Rainbow (6 ofert) i Wezyr ( 4 oferty), a na kierunkach egipskich biura Wezyr i Sun & Fun (po 3 oferty).

Według Andrzeja Betleja z TravelData, warte zaznaczenia jest, że :
– od końca kwietnia coraz wyraźniej zaznacza się odwrócenie trendu średnich cen wycieczek na Kos, który ostatnio regularnie gości w czołówce najszybciej drożejących kierunków. W tym tygodniu po raz pierwszy od końca lutego jego cena przekroczyła poziom ubiegłoroczny i to od razu o 74 złote, podczas w końcu kwietnia dyskonto cenowe Kos wynosiło jeszcze 141 złotych. Wydaje się, że ma to związek z malejącymi obawami turystów odnośnie występującej tam wcześniej kwestii migrantów.
– w ostatnich czterech tygodniach uwidocznił się wyraźny trend wzrostowy cen Bułgarii w ujęciu bieżącym, jak również na tle ubiegłorocznych cen tego kierunku. Dość długa względna stabilizacji cen tego kierunku była nieco dziwna, gdyż kierunek ten jest tanią alternatywą dla uważanych za bezpieczne kierunków zachodnich. Jednym z czynników tłumaczących ten kilkumiesięczny względny zastój cen Bułgarii może być fakt, że jest to kierunek w dużym stopniu dla klientów z Polski B, która bardzo powoli przystępuje do zakupów wakacji w skali adekwatnej do poprawy jej sytuacji ekonomicznej. Innym istotnym czynnikiem zmian cen na tym kierunku jest znacząca zwyżka cen w TUI, które przez długi czas pozostawały na bardzo atrakcyjnych poziomach.
– zwracają uwagę znacznie atrakcyjniejsze niż niegdyś poziomy cen biura Rainbow w Turcji oraz biur Itaka i Rainbow w Tunezji, choć oferta hoteli nie jest zbyt szeroka. Należy zaznaczyć, że kierunki te mogą być w 2017 roku bardzo atrakcyjne dla klientów z Polski B,
– zwracają też uwagę ostatnie tendencje cenowe na Wyspach Kanaryjskich. Na Fuerteventurze, Gran Canarii i Lanzarote wyraźnie niższe ceny rok do roku oferowane są w hotelach 3*, a wyższe w 4*. Może to mieć pewien związek z tendencjami zmian cen obserwowanych na hotelowych portalach rezerwacyjnych.