Rekompensata za opóźniony lot
Niezależnie czy zakup rejsu został dokonany samodzielnie czy za pośrednictwem biura podróży, poszkodowanemu turyście należy się tzw. odszkodowanie ryczałtowe.
Głośne są sprawy, w których turyści długie godziny zmuszeni są koczować na lotnisku, czekając na odlot samolotu. Jak np. 22 sierpnia br. ponad 150 pasażerów linii Small Planet utknęło na greckim lotnisku w Heraklionie. Powodem prawie 16-godzinnego opóźnienia lotu była usterka samolotu. Z jeszcze większym, bo aż z 24-godzinnym opóźnieniem rejsu mieli do czynienia turyści tego samego przewoźnika lecący z Warszaw na Kretę w połowie sierpnia, a także ci, którzy stamtąd wracali. W takich sytuacjach należy pamiętać, że poszkodowanym turystom przysługuje rekompensata finansowa od przewoźnika.
Marcin Maciejewski, ekspert marki Opoznionysamolot.pl, powiedział: „W przypadku anulowania lub opóźnienia lotu co najmniej o 3 godziny przepisy unijne gwarantują tzw. odszkodowanie ryczałtowe. Jego wysokość waha się od 250 do 600 euro w zależności od długości trasy. Taka rekompensata przysługuje w przypadku lotów każdego typu – rejsowych, czarterowych, jak i tych obsługiwanych przez tanie linie lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że krajem wylotu lub przylotu musi być państwo członkowskie.”
Nawet jeśli lot został zakupiony w ramach wycieczki z biura podróży, to rekompensata za opóźniony lub odwołany lot musi trafić bezpośrednio do pasażera, którego imię
i nazwisko widnieje na bilecie. Ale samego zgłoszenia nie trzeba dokonywać osobiście – można to zrobić za pomocą osoby trzeciej, np. pracownika biura podróży. Sprawą może zająć się również wyspecjalizowana kancelaria prawna. Co ważne – jeśli chcemy starać się o rekompensatę za taki lot, musimy przedstawić umowę z biurem podróży, na której umieszczony jest numer rezerwacji lotniczej.
Marcin Maciejewski podkreślił: „Warto pamiętać, że biuro podróży nie posiada obowiązku poinformowania podróżnego o możliwości otrzymania rekompensaty, dlatego tak ważna jest znajomość praw pasażerów.”
Dobrze mieć na uwadze, że w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu poszkodowani turyści – zgodnie z prawem – muszą mieć także zapewnioną przez linie lotnicze opiekę. W praktyce oznacza to, odpowiednią liczbę posiłków i napojów dostarczoną podczas oczekiwania na alternatywny rejs oraz dwie bezpłatne rozmowy telefoniczne. Jeśli natomiast zastępcze połączenie przypada na kolejny dzień – również transport z i na lotnisko, a także nocleg w hotelu.
Podstawą ochrony praw pasażerów stanowi rozporządzenie (WE) Nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. Wskazuje ono na wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla podróżnych w sytuacji odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Kluczową rolę odgrywa również orzecznictwo, m.in. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dnia 19 listopada 2009 r. w połączonych sprawach C 402/07 i C 432/07 ECR 2009/11/I1092310982. Europejski organ sprawiedliwości orzekł, że na podstawie art. 7 wspomnianego rozporządzenia nr 261/2004 prawo do tzw. odszkodowania ryczałtowego w wysokości od 250 do 600 euro przysługuje poszkodowanemu pasażerowi nie tylko w przypadku anulowania, ale także opóźnienia rejsu powyżej trzech godzin.
POWIĄZANE WPISY
14 listopada 2024
Odkryj uroki Korei Południowej. Co warto zobaczyć w Incheon i Gangwon?
Korea Południowa to kraj, który łączy nowoczesność z głęboką historią, oferując zarówno…
0 Komentarzy4 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
7 listopada 2024
Dlaczego warto kupić technologię Huawei w Black Friday?
Dowiedz się, dlaczego technologia Huawei to najlepszy wybór na zakupy w Black Friday.…
0 Komentarzy6 Minuty
6 listopada 2024
Niemiecka Centrala Turystyki uruchamia interaktywną platformę dla branży turystycznej
Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) odświeża swój format warsztatów turystyki przyjazdowej…
0 Komentarzy3 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
24 października 2024
Promocja Polski przez sport. POT i PZT podpisują umowę o współpracy
Polska Organizacja Turystyczna (POT) oraz Polski Związek Tenisowy (PZT) ogłosiły…
0 Komentarzy2 Minuty
23 października 2024
DZT wprowadza AI-Influencerkę do promocji turystyki
Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) uruchamia swój pierwszy projekt AI-Influencer,…
0 Komentarzy4 Minuty
18 października 2024
W sobotę 19 października rusza Królewski Ogród Światła w Wilanowie
Już po raz trzynasty Królewski Ogród Światła w Wilanowie otworzy swoje bramy dla…
0 Komentarzy2 Minuty
18 października 2024
Polska na targach IMEX America 2024: nowe kontakty i rosnąca pozycja w branży MICE
Targi IMEX America – jedno z ważniejszych wydarzeń dla branży spotkań i eventów na…
0 Komentarzy4 Minuty