Piloci i przewodnicy obradowali i uczyli się razem
Blisko 100 uczestników, 5 prezentacji, 16 warsztatów doskonalących kompetencje zawodowe i wspólna integracja podczas uroczystej kolacji – tak wyglądał pierwszy Polski Kongres Pilotażu i Przewodnictwa, który odbył się 15-16 października w Nadarzynie k/Warszawy.
Kongres został zorganizowany przez Polską Izbę Turystyki i był wydarzeniem towarzyszącym międzynarodowym targom turystycznym World Travel Show. Niestety wiązało się także z koniecznością dopasowania się do niezbyt dogodnego terminu, bowiem w połowie października jeszcze wielu pilotów i przewodników obsługuje imprezy turystyczne.
Radosław Szafranowicz-Małozięć organizator Kongresu powiedział: “W przyszłym roku termin będzie dogodniejszy, aby jeszcze więcej osób mogło wziąć udział w wydarzeniu. Najważniejsze, że po raz pierwszy polscy piloci i przewodnicy mogli się spotkać z przedstawicielami dwóch międzynarodowych federacji zrzeszających przewodników turystycznych. Do Polski, na zaproszenie Polskiej Izby Turystyki, przyjechała Ivana Curuvija z World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA) i Efi Kalampoukidou z European Federation of Tourist Guide Associations (FEG). Panie zaprezentowały działalność federacji, które reprezentują. Aktualnie Polska nie ma swojej reprezentacji w strukturach WFTGA (o przyjęcie stara się Polskie Stowarzyszenie Trenerów Pilotażu i Przewodnictwa EduGuides), z kolei kilka miesięcy temu do FEG została przyjęta Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich z Krakowa.”
Podczas Kongresu zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 1145 osób (pilotów, przewodników, przedstawicieli biur podróży) prezentujące skutki „uwolnienia” zawodu pilota i przewodnika. Większość respondentów negatywnie oceniła deregulację twierdząc, iż m.in. doprowadziła ona do obniżenia standardu świadczonych usług; otworzyła polski rynek pracy dla osób z zagranicy, pozwoliła na niesprawiedliwe traktowanie polskich pilotów w innych krajach; sprawiła, iż zawód pilota i przewodnika zaczęły wykonywać osoby bez przygotowania zawodowego; zdeprecjonowania statusu zawodowego pilota i przewodnika. Mimo powyższych spostrzeżeń byli respondenci, którzy pozytywnie ocenili deregulację twierdząc, iż sprawiła ona, iż zwiększyła się jakość świadczonych usług, umożliwiono wykonywanie pracy osobom specjalizującym się w wąskiej tematyce, wreszcie biura podróży mogą zatrudniać fachowców a nie tylko osoby z uprawnieniami a deregulacja nie stanowi zagrożenia dla dobrych pilotów i przewodników, którzy zawsze znajdą zatrudnienie.
Bardzo ważnym elementem Kongresu były warsztaty tematyczne prowadzone przez trenerów Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Pilotażu i Przewodnictwa EduGuides oraz trenerów umiejętności psychologicznych. Tematy warsztatów: „Mów tak, aby ludzie słuchali – sposób budowania komentarza pilocko-przewodnickiego”, „Pilot Incentive Travel – w obliczu wyzwania obsługi klienta korporacyjnego”, „Współczesna turystyka miejsca – w jaki sposób znajdować nowe tematy w przestrzeni miejskiej i przekazywać je turystom?”, „Żyrafy i szakale na wycieczkach”, „Proces grupowy w grupie turystycznej”, „Jadę na Bałkany!”.
Radosław Szafranowicz-Małozięć podkreślił: “Przed Kongresem, na branżowych forach internetowych, niektórzy poddawali pod wątpliwość szansę na sukces wydarzenia. Negowano termin, mówiono, że wydarzenie przeznaczone jest tylko dla tzw. działaczy, co także okazało się nieprawdą; twierdzono, iż PIT narzuci swój projekt certyfikacji pilotów wycieczek, co także nie nastąpiło; myślano, iż będzie dążenie do powrotu do regulacji zawodów a nie było. Blisko 100 pilotów i przewodników, którzy przyjechali na Kongres udowodniło, iż takie wydarzenie jest potrzebne.”
POWIĄZANE WPISY
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
W promocji Mazowsza staramy się być o „krok przed”. Punktem odniesienia są najlepsze regiony turystyczne na świecie
Mazowsze z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, także…
0 Komentarzy9 Minuty
12 grudnia 2024
W tych muzeach Mazowsza dzieci się nie nudzą
Mazowsze to region pełen wyjątkowych atrakcji dla dzieci. To wiele miejsc, gdzie…
0 Komentarzy7 Minuty
11 grudnia 2024
Laboratorium Inicjatyw Turystycznych – świeże spojrzenie na tworzenie produktów turystycznych
Laboratorium Inicjatyw Turystycznych to długofalowy projekt Mazowieckiej Regionalnej…
0 Komentarzy4 Minuty
9 grudnia 2024
10 lat z Modą na Mazowsze
Moda na Mazowsze obchodzi 10 urodziny. W tym czasie projekt realizowany przez MROT…
0 Komentarzy5 Minuty
9 grudnia 2024
Aktywna zima na Mazowszu
Oto trzy wybrane propozycje na aktywne spędzenie zimowych dni w Warszawie i na Mazowszu.
0 Komentarzy3 Minuty
6 grudnia 2024
Świąteczna iluminacja Warszawy
Jak zwykle w okolicach Mikołajek Warszawa rozbłyska świąteczną iluminacją. To znak, że…
0 Komentarzy3 Minuty