IATA: wreszcie szybszy wzrost ruchu lotniczego

archiwum Boeinga

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło wyniki dotyczące ruchu pasażerskiego we wrześniu tego roku. Wskaźnik popytu RPK (revenue passenger kilometers) był o 7 proc. wyższy niż w maju ubiegłego roku. To najwyższy wzrost od siedmiu miesięcy.

Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK – wskaźnik określający iloczyn ilości dostępnych miejsc w samolotach i długości przelotu w kilometrach) wzrosła we wrześniu o 6,6 proc., dochodząc do 81,1 proc.

Prezes i dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac powiedział: „Wzrost liczby pasażerów we wrześniu był bardzo dobry. Poprawa w porównaniu z sierpniem pokazuje, że ruch lotniczy wraca do normalności po zagrożeniach terrorystycznych. Oczywiście, nadal musimy być czujni wobec zagrożeń terrorem. Przemysł lotniczy jest szczególnie podatny na napięcia geopolityczne i wahania gospodarcze. Jednak ten rok trzeba uznać za dobry dla linii lotniczych.”

W Europie (26,7 proc. całego rynku) popyt wzrósł o 5,2 proc., zaś obłożenie do 84,8 proc (największe wśród regionów).
W rejonie Azji i Pacyfiku (31,5 proc.), popyt wzrósł o 8,6 proc,. a obłożenie osiągnęło 77,9 proc.
W Ameryce Północnej (24,7 proc.), popyt wzrósł o 3,3 proc., obłożenie doszło do 81,5 proc.
Na Bliskim Wschodzie (9,4 proc.), popyt wzrósł o 11,5 proc., a obłożenie osiągnęło 73,9 proc.
W Ameryce Łacińskiej (5,4 proc.), popyt wzrósł o 7,1 proc., obłożenie wyniosło 83,7 proc.
W Afryce (2,2 proc.), popyt wzrósł 8 proc., obłożenie zaś wyniosło 72 proc.
Jeśli chodzi o loty krajowe, to popyt na nie we wrześniu, w porównaniu do września 2015 roku, wzrósł o 7,2 proc. Obłożenie samolotów na rejsach krajowych wyniosło 82,6 proc. Wszystkie rynki odnotowały wzrost popytu, największy wzrost popytu zanotowano w Indiach – o 23,6 proc. oraz Chinach – o 14 proc.