Biura podróży – ceny na lato wyższe niż przed rokiem

KG

Od początku sprzedaży tegorocznej ofert letniej nNajbardziej wzrosły ceny na kierunkach uważanych za relatywnie bezpieczne, a zatem w Portugalii, Grecji oraz na kierunkach hiszpańskich, zaś daleko mniejsze wzrosty notują kraje nadal budzące pewne obawy turystów, a zwłaszcza Egipt, Maroko i Turcja.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się m.in. gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 7-13 sierpnia 2017 roku

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 7 i 13 sierpnia, średnie ceny wzrosły o 2 złote. W analogicznym okresie przed rokiem ceny zwyżkowały również w nieznacznym stopniu, a mianowicie o 5 złotych. Tym razem największy wzrost cen wycieczek odnotowano na Gran Canarii – o 93 złote oraz na Rodos i Lanzarote – o 57 i 56 złotych, a zdecydowanie największy ich spadek wystąpił na Malcie – o 163 złote (przed tygodniem notowano tam najwyższy wzrost), a mniejszy w Tunezji i na Korfu – o 66 i 29 złotych.
Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 125 złotych (w poprzednim tygodniu było to 128 złotych). Jest to sytuacja istotnie różna od notowanej o tej porze w ubiegłym sezonie, gdyż wówczas średnia cena rok do roku spadała o 72 złote.

Odwrotny trend zmian cen wycieczek w obecnym i ubiegłym sezonach może być po części skutkiem generalnie silniejszego bieżącego popytu, jak również lepszych jego perspektyw niż w ubiegłym roku. Słabszy popyt kształtował się wówczas w dużej mierze pod wpływem eskalacji niebezpiecznych wydarzeń w Turcji i w Egipcie, ale również w Europie Zachodniej.
Istotny wpływ na średnie ceny wywierały też notowania złotego względem głównych walut. W tym sezonie średni kurs euro w okresie first minute wzrósł wobec ubiegłego sezonu z 4,27 do 4,37, a amerykańskiego dolara z 3,94 do 4,07 złotego, czyli średnio o około 2,5 procent, co tłumaczy część tegorocznego wzrostu cen. Na spadek średnich cen na razie słabo przekłada się obserwowane ostatnio kilkugroszowe umocnienie złotego wobec walut europejskiej i amerykańskiej. W poprzednim sezonie średni ważony spadek kursów walut w tym okresie wyniósł natomiast około 2 procent, co dobrze koresponduje z uśrednioną zniżką cen wycieczek.

Spośród dużych kierunków najwyższy średni wzrost cen wobec zeszłego sezonu w dalszym ciągu występuje na Wyspach Kanaryjskich, gdzie kształtowały się one o 244 złote powyżej poziomu zeszłorocznego (poprzednio o 203, 288, 212, 224, 254, 213, 184 i 208 złotych). Największy dodatni wpływ na te zwyżkę wywierały znaczące wzrosty cen na Gran Canarii i Teneryfie – o 345 i 305 złotych, podczas gdy kolejny raz zmniejszyła się wielotygodniowa dodatnia różnica średnich cen na Lanzarote, która zmalała już do 199 złotych (poprzednio 218, 365 i 401 złotych). Z Wysp Kanaryjskich najsłabsze tendencje do wzrostu cen nadal wykazuje Fuerteventura, na której w tym roku wzrosły znacznie poniżej ogólnej średniej dla Wysp Kanaryjskich, a mianowicie o 127 złotych.
Pozycję wicelidera zwyżek cen wobec poprzedniego sezonu wśród ważnych dla polskich turystów kierunków nadal zajmuje Grecja, gdzie średnie ceny wzrosły o średnio 195 złotych (poprzednio było to 184, 153, 170, 127, 85, 99, 142 i 116 złotych). Największe średnie zwyżki cen nadal wykazują Kreta i Kos – o 289, 259 złotych, wzrosty bliższe średniej występują są na wyspach Rodos, Korfu i Zakintos – o 219, 209, 205 złotych, natomiast nadal bardzo duży spadek notuje mocno drożejące w ubiegłorocznych first minute Chalkidiki – o 212 złotych.
Trzecią pozycję na liście zwyżek zajmuje Bułgaria, której ceny kształtowały się na poziomie o 93 złotych wyższym niż w sezonie lato 2016 (poprzednio było to 91, 113, 104, 129, 84, 56, 100 i 93 złote). Kierunek ten notował przez kilka ostatnich tygodni pewne osłabienie popytu, które mógł mieć związek z dużym spadkiem nastrojów konsumenckich w tzw. Polsce B, ale sytuacja wydaje się wracać do normy.
Kolejna na liście zwyżek jest Turcja, która jako ostatnia z dużych kierunków osiągnęła w tym sezonie wyższy poziom cen wycieczek rok do roku, a średnie ich ceny były wyższe o średnio 39 złotych (poprzednio były wyższe o 51, 25, 38, 33 złote, ale wcześniej niższe 9, 27, 50 i 56 złotych). Możliwości oferowania mniejszych wzrostów od przeciętnej są teraz dodatkowo wspierane przed dość silnie osłabiającą się turecką walutę. Proces ten mogą pogłębić ostatnie decyzje dotyczące rewizji oceny wiarygodności kredytowej Turcji, a mianowicie obniżka poziomu ratingu z BBB- na BB+ dokonana przez agencję Fitch Ratings oraz zmiana perspektywy (przy ratingu BB) ze stabilnej na negatywna dokonana przez agencję S&P.
Skromny wzrost średnich cen wobec zeszłego sezonu notuje obecnie Egipt – wzrosły one o 47 złotych (poprzednio były wyższe o 37, 15, 77, 87, 19 i 1 złoty, a wcześniej nawet niższe o 3 i 87 złotych). Największa zwyżka cen miała miejsce w Marsa Alam – o 64 złote, a mniejsze na Synaju i w Hurghadzie – o 41 i 32 złotych. Utrzymującym się wyższym rok do roku cenom sprzyja, coraz lepszy popyt i równolegle nieco zbyt skromna podaż wycieczek. W dłuższym terminie znaczący wpływ na korzystniejsze dla klientów ceny na kierunkach egipskich powinna jednak zacząć wywierać bardzo głęboka deprecjacja lokalnej egipskiej waluty.

Z mniejszych kierunków nadal zdecydowanie największe wzrosty cen rok do roku notują Maroko i Majorka – średnio o 321 i 225 złotych, poniżej średniej wzrosły ceny Portugalii i na Malcie – o 109 i 105 złotych, nieznacznie w Tunezji – o 8 złotych, a bardzo istotnie spadły ceny na Cyprze – o 267 złote.
Systematyczne wzrosty średnich cen wycieczek na okres lata 2017 (spadków w tym sezonie jeszcze nie odnotowano) wygenerowały w okresie ostatnich 17 tygodni sprzedaży first minute (od początku października) znaczące skumulowane zmiany. Najbardziej wzrosły ceny na kierunkach uważanych za relatywnie bezpieczne, a zatem w Portugalii, Grecji oraz na kierunkach hiszpańskich, zaś daleko mniejsze wzrosty notują kraje nadal budzące pewne obawy turystów, a zwłaszcza Egipt, Maroko i Turcja.
Generalnie na tendencje do wzrostu cen wpływa kilka przyczyn do których zaliczyć należy słabszego złotego (tendencja ta ostatnio się odwraca), wzrosty bieżących cen pokoi hotelowych (zgłasza na Kanarach), znaczący popyt w relacji do podaży ofert na niektórych kierunkach, a od grudnia również składki na TFG.
Widoczne jest także, że wzrost średnich cen na wielu kierunkach znacznie przekracza wzrost cen niemal wszystkich grup towarów i usług, a także jest wielokrotnie wyższy niż obecne oprocentowanie lokat bankowych, albowiem po przeliczeniu na skalę roczną wynosi średnio około 20 procent.

W obecnym zestawieniu z powodu kompletności ofert i dużej liczby hoteli (już blisko 2900) porównania zmian cen u głównych touroperatorów posiadają już dość reprezentatywny charakter. Średni poziom cen wycieczek rok do roku nadal pozostaje niższy w biurze Exim Tours – o średnio 110 złotych, a wzrost w granicach średniej (średnia to 125 złotych) wykazuje oferta biura Rainbow. W pozostałych biurach tegoroczne zwyżki średnich cen były już większe od przeciętnej i mieściły się w granicach 140-280 złotych.

W tym, co dla turystów ma największe znaczenie, czyli w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach (dołączyły Malta i Albania) oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera niezmiennie zajmuje biuro Itaka, które ma aż 29 takich ofert i wyprzedza biura Wezyr, TUI i Rainbow (19 i po 17 ofert).
W ubiegłym sezonie o tej porze liderem był Wezyr z liczbą 21 najlepszych ofert, przed Itaką i biurem Rainbow (20 i 15 ofert). Spośród mniejszych organizatorów stosunkowo duża liczba atrakcyjnych propozycji oferowana jest teraz przez biura Net Holiday i Ecco Holiday – 6 i 5 takich ofert.