Śladami szwedzkich kryminałów
Szwedzkie kryminały, seriale telewizyjne i filmy o tematyce sensacyjnej cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Akcja wielu z nich rozgrywa się w sielankowej i spokojnej południowej Szwecji, o czym dobrze wiedzą liczni wielbiciele Larssona, Nesbø, Mankella, Läckberg.
W Skani, warto wybrac się na wycieczkę po miejscach, które zainspirowały pisarzy, reżyserów, stając się tłem mrocznych zagadek i zaskakujących zwrotów akcji.
Ystad – inspektor Wallander na tropie
Ystad jest pięknym miastem, pełnym średniowiecznych, pastelowych domów z muru pruskiego, zbudowanych przy pokrytych brukiem uliczkach i skąpanych w słońcu placach. Ystad urzeka i fascynuje. Miasto, które było kiedyś jednym z najważniejszych ośrodków rybackich regionu, zwane jest dziś szwedzkim Hollywood.
W centrum filmowym Cineteket odwiedzający mogą poznać tajniki produkcji filmowej, technologii blue box, a także stworzyć własną animację. Na miłośników kinematografii czeka wizyta na planie filmowym i kolekcja rekwizytów z planu serialu o Wallanderze oraz wystawa zdjęć z serialu “Most nad Sundem”.
Można wejść za kulisy w Studio Ystad lub wybrać się na wycieczkę śladami Wallandera, podczas której zwiedzający oglądają jego dom, miejsce w którym pił kawę i inne lokalizacje z filmu.
Dla tych, którzy nie są aż tak zapalonymi fanami bohatera i chcą zwiedzić miasto na własną rękę, godnymi polecenia miejscami są Plac Św. Knuta a także Klasztor Franciszkanów z XII wieku i sąsiadujący z nim kościół św. Piotra oraz muzeum. Ystad słynie z dużej ilości kawiarenek i restauracji pełnych szwedzkich przysmaków, więc nie trzeba się martwić o bycie skazanym na pizzę i hamburgery, którymi często żywił się Wallander.
„Most nad Sundem”
Most nad Sundem to duma całej Szwecji – jego monumentalność zapiera dech w piersiach. Jest on najbardziej spektakularnym elementem połączenia drogowo-kolejowego, które od 2000 roku spina obszary metropolitalne Malmö w Szwecji i Kopenhagi w Danii. Trasa wyceiczki rozpoczyna się w pobliżu największego lotniczego hub-u Skandynawii, lotniska Kastrup w Kopenhadze, wjazdem do podmorskiego tunelu Drogdentunnelen, by po ok. 3,5 km kontynuować podróż przez sztuczną wyspę Peberholm. Przejechawszy dokładnie 4 050 m naszym oczom ukazuje się filmowy bohater, most o długości 7 845 m. Warto wybrać się na wycieczkę samochodem lub pociągiem przez tunel pod Bałtykiem i most, by podziwiać nie tylko wspaniałe widoki, ale również wybitne dzieło myśli technicznej i proekologicznych rozwiązań.
Serial telewizyjny „Most nad Sundem“ (po szwedzku „Bron“) jest historią kryminalną napisaną przez szwedzkiego scenarzystę Hansa Rosenfeldta. Tak więc Öresundsbron, tytułowy bohater prowadzi nas ku szwedzkiej Skanii pełnej mrocznych tajemnic. Serial po raz pierwszy został wyemitowany w 2011 roku i zdobył ogromne rzesze fanów. Dziś ma on status serialu kultowego, a jego wielbiciele z całego świata przyjeżdżają do Malmö i Kopenhagi, żeby zobaczyć miejsca, w których był kręcony.
Dzięki serialowi „Most nad Sundem” zwłaszcza Malmö zyskało ogromną popularność wśród miłośników filmów spod znaku skandynawskiego noir. Aby w pełni poczuć ekscytujący świat tego gatunku, warto wybrać się na filmową wycieczkę z przewodnikiem, podczas której uczestnicy odwiedzają najważniejsze lokalizacje z serialu i poznają kontrastujące ze sobą, ponure, ale też i przepiękne, nowoczesne części miasta. Jednym z ważnych elementów wycieczki jest skoordynowany z przystankami pokaz fragmentów serialu – zestawienie ich z prawdziwymi lokalizacjami sprawia, że granica między fikcją i rzeczywistością zaciera się, a emocje rosną.
Trwająca dwie i pół godziny autobusowa wycieczka rozpoczyna się przy Norra Vallgatan przed pomnikiem Fransa Suella (Norra Vallgatan 66 – w pobliżu głównego dworca kolejowego w Malmö, po prawej stronie kanału). Jej cena obejmuje zwiedzanie lokalizacji z różnych sezonów serialu „Most nad Sundem“, przystanki, podczas których uczestnicy mogą sobie zrobić zdjęcia oraz pokaz fragmentów filmów w języku szwedzkim i angielskim. Specjalnie przygotowana mapa zachęca, by poznać Malmo od innej strony podążając śladami Martina Rodhe i Sagi Norén w pogoni za nieuchwytnym zabójcą.
Filmowe plenery – nie tylko kryminały
Most nad Sundem nie jest jedynym, znanym wielbicielom kina miejscem w Skanii, którego plenery są często wykorzystywane przy filmowych produkcjach. Entuzjastom klasycznego, czarnego kina polecamy wędrówkę po plenerach, tak dobrze znanym z historii kinematografii, jak i współczesnych, popularnych kryminałów.
Pisarka Astrid Lindgren, autorka książki dla dzieci o Pippi Pończoszance, umieściła akcję swej powieści “Bracia Lwie Serce” w mitycznej krainie Nangijala, „krainie światła, w której przydarzają się tylko szczęśliwe przygody”. Inspirację dlań stanowiła mała wioska Brösarp, idyllicznie położona wśród sadów, pól i lasów. Tam właśnie rozgrywa się akcja przetłumaczonej na 46 języków książki, na podstawie której w 1977 roku został nakręcony film.
Skańskie wybrzeże na zawsze weszło do historii światowego kina dzięki filmowi Ingmara Bergmana “Siódma pieczęć”. Jedna ze scen, ta najbardziej zapadająca w pamięci, w której Max Von Sydow gra w szachy ze śmiercią, była kręcony właśnie na klifach Hovs Hallar. Dzięki spektakularnym zachodom słońca klify te są marzeniem każdego scenarzysty. Dla mrocznej wyobraźni Bergmana stanowiły naturalną scenerię dla tańca ze śmiercią.
Urlop w Skanii z kryminalną zagadką w tle
Fala zainteresowania szwedzkimi powieściami kryminalnymi nie ominęła również Polski. Ogromną popularnością cieszą się powieści autorstwa Stiega Larssona (trylogia „Millennium”), Henninga Mankella z inspektorem Kurtem Wallanderem w roli głównej, oraz Camilli Läckberg, znanej dzięki takim pozycjom jak „Księżniczka z lodu” i „Kamieniarz”. Dzięki dziesiątkom milionów sprzedanych książek, oraz adaptacjom filmowym i serialom telewizyjnym cały świat wie, gdzie na mapie leży Sztokholm, położone na południu Szwecji miasto Wallandera Ystad, oraz wioska rybacka Fjällbacka znana dzięki Erice, bohaterce powieści C. Lackberg. Miejsca te w sposób oczywisty przyciągają fanów pragnących zobaczyć na własne oczy, gdzie działali ich ulubieni bohaterowie. Jest to możliwe dzięki specjalnie wytyczonym trasom, a także wycieczkom z przewodnikiem, które prowadzą śladami słynnych detektywów.
Szwedzkie kryminały, seriale telewizyjne i filmy o temat
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Atrakcje południowych Czech
Na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu w Warszawie, Czech Tourism wraz…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty
28 października 2024
Dubaj szykuje się na zakupowe szaleństwo
Rozrywka na żywo, koncerty gwiazd, wyjątkowe oferty i zakupowe szaleństwo w czystej…
0 Komentarzy1 Minuty
23 października 2024
Saksonia zaprasza na jarmarki bożonarodzeniowe
Saksończycy od wieków słyną z kultywowania tradycji bożonarodzeniowych. Nie bez kozery…
0 Komentarzy5 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
9 października 2024
Rekordowy wzrost zainteresowania Austrią wśród polskich turystów
0 Komentarzy3 Minuty
4 października 2024
Tabarka – w poszukiwaniu prawdziwej Tunezji
Położona tuż przy granicy z Algierią Tabarka zachwyca plażami i świetnymi warunkami do…
0 Komentarzy5 Minuty
3 października 2024
Hiszpańskie nowości Rainbow: Costa Blanca i Costa Dorada
Na lato 2025 Rainbow przygotował kilka nowych kierunków w sprawdzonych już przez Polaków…
0 Komentarzy8 Minuty