Zakopiański hotel „Litwor” zamknięty do odwołania.

archiwum Grupy TRIP

O godz. 3 w nocy do pięciogwiazdkowego hotelu”Litwor” w Zakopanem weszło ponad 20 ochroniarzy i zajęło budynek. 100 gości, którzy mieszkali w hotelu po śniadaniu zostali przekwaterowani do innych obiektów.

Jak poinformował Tygodnik Podhalański, obecnie na budynku widnieją napisy „przepraszamy obiekt nieczynny do odwołania”.

Cytowana przez gazetę Małgorzata Chechlińska, właścicielka grupy „Trip”, która wybudowała obiekt i zarządza hotelem oraz współpracownik spółki Centrum Kongresowe Plus, powiedziała: „To działania bezprawne. To była zorganizowana akcja. Część z nich zresztą zakwaterowała się w wolnych pokojach. Mieli psy i broń, nagrywali wszystko na kamery.”

Ochroniarze, którzy weszli do hotelu poinformowali, że ze względów przeciw pożarowych hotel nie nadaje się do użytku. Decyzję o zamknięciu podjął nowy właściciel hotelu.

Poniżej jego oświadczenie:

OŚWIADCZENIE WŁAŚCICIELA HOTELU LITWOR W ZAKOPANEM SPóŁKI MODRZEJEWSKI I WSPóLNICY SP.K.

Aktualny właściciel Hotelu „Litwor” w Zakopanem (Krupówki 40, 34-500 Zakopane) – Spółka Modrzejewski i Wspólnicy spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000296962 („Właściciel”), niniejszym oświadcza, iż ze względu na poważne nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwpożarowej w obiekcie Hotelu „Litwor”, stwierdzone m.in. Protokołem ustaleń z czynności kontrolno-rozpoznawczych Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem z dnia 4 lipca 2017 r. oraz w związku z decyzjami Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem z dnia 19 lipca 2017 r. (znak sprawy PZ.5581.103.2017), powodujące zagrożenie dla życia i zdrowia osób przebywających w budynku Hotelu „Litwor”, zmuszony jest do natychmiastowego zamknięcia hotelu „Litwor”. 

Zamknięcie hotelu „Litwor” jest niezbędne w celu niedopuszczenia do narażenia osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz związanej z tym odpowiedzialności cywilnej i karnej. Jednocześnie, Właściciel pragnie zaznaczyć, iż wzywał dzierżawcę hotelu „Litwor” – spółkę Centrum Kongresowe Plus Sp. z o.o. z siedzibą w Zakopanem (34-500), przy ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 35/14, powiązanej z Grupą TRIP, do doprowadzenia nieruchomości hotelu „Litwor” do stanu niezagrażającego życiu lub zdrowiu ludzkiemu oraz zgodnego z prawem lub do zaprzestania prowadzenia działalności w obiekcie hotelu „Litwor”.

Ponadto, spółka Centrum Kongresowe Plus Sp. z o.o. co najmniej od 2016 roku była świadoma istnienia w budynku Hotelu Litwor nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a mimo to nie podjęła żadnych skutecznych czynności w tej kwestii.

W związku z brakiem podjęcia odpowiednich działań przez Centrum Kongresowe Plus Sp. z o.o., Właściciel wypowiedział zawartą ze spółką Centrum Kongresowe Plus Sp. z o.o. umowę dzierżawy z dnia 31 października 2015 r. oraz wezwał do zwrotu Właścicielowi przedmiotu dzierżawy – hotelu „Litwor”.  Spółka Centrum Kongresowe Plus Sp. z o.o. nie podjęła żadnych działań zmierzających do naprawienia zaistniałych nieprawidłowości i doprowadzenia nieruchomości hotelu „Litwor” do stanu niezagrażającego życiu lub zdrowiu ludzkiemu oraz zgodnego z prawem, jak również nie podjęła żadnych działań w celu dobrowolnego przekazania Właścicielowi hotelu „Litwor” po rozwiązaniu umowy dzierżawy, w związku z czym przymusowe przejęcie obiektu hotelu „Litwor” i jego natychmiastowe zamknięcie w celu doprowadzenia go do stanu zgodnego z prawem było konieczne i niezbędne.