Hamburg – nieodkryta gwiazda city breaks

AG

Hamburg nie jest tłumnie odwiedzany przez polskich turystów, którzy chętniej jeżdżą do Berlina, Frankfurtu czy Monachium. Tymczasem miasto to jest jednym z najważniejszych portów w Europie i potężnym ośrodkiem przemysłowym. Hamburg w 80 proc. został zniszczony podczas II Wojny Światowej i później odbudowany. Zawsze jednak był miastem wyjątkowo ważnym jako ośrodek handlu, rzemiosła, przemysłu, a także kultury.

Od pewnego czasu Hamburg zaczyna nabierać znaczenia jako miejsce atrakcyjne dla turystów. Sprzyja temu przemyślana i dalekowzroczna polityka władz tego miasta. Hamburg jest systematycznie i konsekwentnie poddawany odważnym przeobrażeniom, w których zabytki hanzeatyckiego portu umiejętnie łączy się z awangardową nowoczesnością.

Wspaniałym tego przykładem jest HafenCity, nowa dzielnica ciągle jeszcze rozbudowywana na 155 hektarach dawnych terenów portowych. Powstają apartamentowce, biurowce, przybytki kultury, a stare magazyny poddaje się rewitalizacji. Symbolem HafenCity jest niedawno oddana do użytku Elbphilharmonie czyli Filharmonia nad Łabą, z imponującą szklaną nadbudową starego spichlerza. Koszt budowy tego niezwykłego obiektu, z salą koncertową na 2100 miejsc siedzących, osiągnął astronomiczną kwotę ponad 800 milionów euro /10-krotnie więcej niż planowano/.

Gmach Elbphilharmonie najlepiej prezentuje się z pokładu statku wycieczkowego w czasie rejsu po porcie. To kolejna atrakcja, która stwarza możliwość zobaczenia urządzeń portowych i panoramy miasta z wody. Uzmysławia również, że w rzeczywistości Hamburg to miasto na wodzie – łącznie jest w nim ponad 2,5 tys. mostów, więcej niż w Wenecji!

Arcyciekawych miejsc, które trzeba zwiedzić w Hamburgu jest mnóstwo, m. in.:

* Fischmarkt – organizowany nieprzerwanie od 1703 roku targ rybny, z serwowanym tam słynnym chlebem z rybą
* Miniatur Wunderland czyli park miniatur w Hamburgu
* Ratusz oraz kościoły św. Piotra, św. Katarzyny i św. Jakuba.
* Muzeum Historii Hamburga, a także Muzeum Poczty i Muzeum Sztuki

Rosnące zainteresowanie turystów Hamburgiem w dużym stopniu spowodowane jest również ciekawymi przemianami, które nastąpiły w słynnej dzielnicy czerwonych latarni – St. Pauli.
Jej najsłynniejsza ulica Reeperbahn w latach 60. ub. wieku była przede wszystkim atrakcją dla marynarzy z położonego niedaleko portu. Obecnie to cel dla turystów z całego świata i miejsce, gdzie przychodzą się bawić, oglądać sztukę, słuchać muzyki i obserwować magiczną subkulturę tego miejsca.
Nie wszyscy wiedzą, że w Indra Club przy Grosse Freiheit 58 w sierpniu 1960 roku swoją wielką światową karierę zapoczątkował zespół The Beatles.

Popularność Hamburga, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, potęguje doroczny Reeperbahn Festival – w ostatnim wzięły również udział muzyczne zespoły z Polski.
To największy festiwal muzyki klubowej w Niemczech i jeden z trzech najważniejszych tego rodzaju w Europie: ponad 600 wydarzeń artystycznych w blisko 70 ciekawych miejscach,
łącznie ponad 30 tys. gości. Polscy touroperatorzy dopiero zaczynają odkrywać to miasto. Hamburg powinien jak najszybciej znaleźć się ofercie biur podróży, jako miejsce wyjątkowo urokliwe i klimatyczne.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center