Skansen w Sierpcu zaprasza na Niedzielę Palmową
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do poznawania zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową podczas imprezy plenerowej, „Niedziela Palmowa w skansenie”, która odbędzie się 25 marca.
Pokazy zwyczajów wielkanocnych, konkurs na najpiękniejszą palmę, koncert zespołu Mazovia Politechniki Warszawskiej i kiermasz rękodzieła oraz rzemiosła to tylko niektóre z wielu atrakcji wydarzenia.
Kwietna Niedziela dla mieszkańców dawnej mazowieckiej wsi była dniem pełnym radosnego wyczekiwania. Stanowiła nie tylko wstęp do liturgii Wielkiego Tygodnia, ale też rozpoczynała okres wiosenny. Należało się do niego dobrze przygotować.
W odprawianej wtedy mszy świętej i uroczystej procesji uczestniczyli wszyscy bez względu na wiek i status majątkowy, zanosząc przed ołtarz wykonane własnoręcznie wielobarwne palmy. Poświęconą wiązankę umieszczano następnie za świętym obrazem w celu ochrony domostwa przed uderzeniem pioruna i chorobami. Należało także zjeść z niej jednego bazia, a to po to, by głowa i gardło nie bolały. Starej, zeszłorocznej jednak nie wyrzucano, a spalano w piecu chlebowym, jak mówiono „by w chlebie zakalca nie było”. Palemki wkładano w pierwszą zaoraną na wiosnę skibę, żeby ziemia lepiej rodziła, a także uderzano nią wypędzane na łąkę bydło, w celu zapewnienia mu zdrowia. Wyglądały one jednak nieco inaczej, niż współczesne, zrobione z wielobarwnych traw i suszonych kwiatów kropidła. Niegdyś wykonywano je z bukszpanu, barwinka i zielonych wierzbowych witek, ozdabiając kolorowymi bibułowymi bukiecikami. Te właśnie kompozycje są symbolami organizowanej w skansenie imprezy.
Każdy uczestnik będzie miał okazję udać się w termin do jednej z twórczyń ludowych, by poznać tajniki ich wykonywania i znaczenie poszczególnych elementów.
Zwiedzający wezmą udział w uroczystej mszy świętej odprawionej w muzealnym kościele i procesji po terenie ekspozycji.
We wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich obejrzą wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” poświęconą zwyczajom związanym ze Świętami Zmartwychwstania i czasem odrodzenia przyrody. Tradycje te ożywione zostaną dzięki pokazom obrzędowości ludowej.
Malowanie jaj techniką nakładania wosku i zanurzania w barwnikach, wykonywanie lampek do Grobu Pańskiego, tworzenie tzw. korony do dekoracji obrazów, wysypywanie piaskiem ozdobnych wzorów na polepach to tylko niektóre z nich. Uczestnicy dowiedzą się też co znaleźć się musiało w koszach ze święconą, jak wyglądało święcone parobków i rodziny sołtysa, a także na czym polegało dyngusowanie.
Najmłodsi w dawnej izbie lekcyjnej uczestniczyć będą w specjalnych warsztatach, podczas których stworzą własne karty świąteczne.
Na scenie muzealnego amfiteatru odbędzie się koncert folklorystyczny przygotowany przez artystów z zespołu Mazovia Politechniki Warszawskiej.
W ramach imprezy zorganizowany zostanie także wiosenny kiermasz. W ofercie wystawców znajdą się akcesoria wielkanocne, palmy, produkty tradycyjne, wyroby rękodzieła i wiele innych.
Od lat jednym z najważniejszych elementów obchodów Niedzieli Palmowej w sierpeckim muzeum jest konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Bogactwo form i pomysłowość twórców biorących w nim udział potrafią zaskoczyć. Z pewnością nie inaczej będzie w tym roku. Prace wyeksponowane zostaną przed muzealnym kościołem, zaś wyboru najbardziej wyjątkowych z nich w kategoriach indywidualnej i zespołowej dokonają sami zwiedzający, głosując na specjalnych kartach. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi zaraz po mszy świętej, ok. godziny 15.00. Na laureatów czekają cenne nagrody rzeczowe. Palmy dostarczać można do 16 marca do Działu Upowszechniania i Promocji MWM. Regulamin dostępny jest zaś na stronie mwmskansen.pl
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty