Muzea na Malcie, które koniecznie trzeba zobaczyć
Będąc na Malcie odkryjesz 7000 lat niesamowitej historii Wyspy. Na każdym kroku, czekają nowe miejsca do odkrycia. Gdziekolwiek się nie udamy, otaczają nas malownicze krajobrazy, urokliwe miasta i przepiękne zabytki. Wyspy Maltańskie można porównać do jednego wielkiego muzeum na świeżym powietrzu. Ich historia i przeszłość jest widoczna również i dziś.
7 tysięcy lat historii w muzeach
Burzliwa i bogata historia kraju sprawiła, że na każdym kroku można dostrzec wpływy wielu kultur, które panowały na wyspie w poprzednich wiekach. Wyspy maltańskie były pod panowaniem m.in. Fenicjan i Kartaginy (800–218 p.n.e.), Starożytnego Rzymu (218 p.n.e. – 870 n.e.), Arabów (870–1091), Hrabstwa i Królestwa Sycylii (1091–1530), Zakonu Maltańskiego (1530–1798) oraz Wielkiej Brytanii (1800–1964/1974). Tak bogatą historię można podziwiać zarówno na maltańskich ulicach jak i dowiadywać się o niej ze zbiorów muzeów i galerii.
Na Malcie znajdziesz zarówno tradycyjne muzea w zaadaptowanych zabytkowych wnętrzach albo w bardziej nowoczesnym budownictwie, jak i muzea na świeżym powietrzu. Muzea ogólnotematyczne albo specjalistyczne, prezentują 7000 lat historii wyspy: od prehistorii do czasów współczesnych.
Rycerze Św. Jana byli wielkimi mecenasami sztuki i podczas 250 lat ich rządów pozostawili dziedzictwo w postaci arcydzieł, które można znaleźć w muzeach, pałacach i kościołach.
Dzięki głębokim kolorom i zróżnicowanemu krajobrazowi Wyspy Maltańskie od dawna inspirowały artystów, fotografów i rzeźbiarzy, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych. Niektóre ich dzieła są wystawione w różnych galeriach, w tym dzieła znakomitych współczesnych artystów.
Wielka różnorodność placówek muzealnych
Według portalu TripAdvisor, na Malcie jest około kilkadziesiąt placówek muzealnych – ogólnych i specjalistycznych. Można wyróżnić następujące:
• 30 muzeów specjalistycznych
• 17 galerii sztuki
• 14 muzeów historycznych
• 12 muzeów militanrych
• 1 muzeum historii naturalnej
• 1 planetarium
Placówki muzealne, których nie możesz przegapić
Konkatedra świętego Jana w Valletcie świątynia wybudowana w latach 1573-1578 jako kościół zakonu joannitów. Została zaprojektowana przez maltańskiego architekta Girolamo Cassara. Katedra posiada osiem kaplic, z których każda poświęcona jest jednemu z „języków” zakonu joannitów. Do katedry przylega Oratorium, czyli obiekt, który swego czasu pełnił funkcję prywatnej kaplicy Wielkich Mistrzów Zakonu. Wchodzi się do niego bezpośrednio z wnętrza katedry. Najważniejszym elementem w Oratorium jest słynny obraz Michelangelo Merisiego, znanego szerzej jako Caravaggio – Ścięcie św. Jana. Ogromnych rozmiarów płótno zajmuje niemal całą ścianę Oratorium. Słynny włoski malarz przez pewien czas przebywał na Malcie, gdzie tworzył, ale też i chronił się przed wyrokami, gdyż oprócz swego talentu malarskiego zasłynął również jako przestępca. Przy wejściu, zwiedzający dostają elektroniczne przewodniki, dzięki czemu mogą w wybranym języku posłuchać o tym co znajduje się w danej kaplicy, co przedstawiają obrazy i rzeźby.
Narodowe Muzeum Archeologiczne, mieszczące się w XVI-wiecznym Auberge de Provence w Valettcie, posiada unikalną kolekcję artefaktów wydobywanych na wyspach maltańskich i obszernie opowiada o prehistorii kraju. Biorąc pod uwagę bogate dziedzictwo Malty, kolekcja prezentuje historię życia na wyspie sięgającą okresu neolitu (5000 r. p.n.e.) do okresu fenickiego (400 r. p.n.e.). Można oglądać wczesne narzędzia, ceramika oraz liczne przedstawienia zwierząt i postaci ludzkich z tego okresu, w tym słynny artefakt gliniany “Śpiąca dama”, uważany za symbol bogini matki okresu świątynnego, 4000 – 2500 r. p.n.e.
Hal-Saflieni Hypogeum w Paola na Malcie to podziemne zagłębienie, jest wyjątkowym pomnikiem i doskonałym przykładem budowli prehistorycznej.
Wykopaliska archeologiczne ujawniły wiele eksponatów z tamtych czasów, w tym ceramiki, kości ludzkich, biżuterii – koralików i amuletów, małych rzeźbionych zwierząt oraz i większych figurek. Hypogeum składa się z sal i korytarzy wykutych w skale, zajmujących około 500 m2. Wyrzeźbione w skale pomieszczenia mają różne kształty i rozmiary oraz różną jakość wykonania. Budowla składa się z 3 poziomów: górnego (który powstał 3600-3300 p.n.e.), środkowego (3300-3000 p.n.e.) i niskiego, tym samym najmłodszego, powstałego pomiędzy 3150-2500 p.n.e. Górny poziom składa się z dużego zagłębienia z centralnym przejściem i komory grobowej. Środkowy – z wielu pomieszczeń bardzo gładko wykończonych. Natomiast, najgłębsze pomieszczenie, umieszczone w najmłodszej części obiektu, znajduje się 10,6 m pod powierzchnią drogi. Aby zachować Hypogeum w stanie niepogorszonym, jego mikroklimat jest ściśle regulowany: między innymi ograniczona jest dzienna liczba zwiedzających. Zwiedzanie rozpoczyna się od krótkiej wystawy wprowadzającej odwiedzających w temat oraz wielojęzycznej audiowizualnej prezentacji poświęconej budowniczym obiektu oraz powiązaniom Hypogeum z innymi świątyniami na Malcie.
Zalecana jest rezerwacja wycieczki, nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Możliwa jest rezerwacja online na stronie Heritage Malta. Bilety można kupić w Hypogeum Visitor Centre w Paola oraz w Narodowym Muzeum Archeologii w Valletcie.
Domvs Romana czyli ruiny domu z czasów rzymskich, znajdujące się na granicy Mdiny i Rabatu.
Dom został zbudowany w I wieku p.n.e. jako arystokratyczny dom miejski (domus) w rzymskim mieście Melite. W XI wieku, na ruinach domus powstał muzułmański cmentarz. Miejsce zostało odkryte w roku 1881, i wykopaliska archeologiczne odsłoniły szereg dobrze zachowanych rzymskich mozaik, statuetek oraz innych przedmiotów, jak również pewną ilość kamieni nagrobnych i innych pozostałości cmentarza. Od roku 1882 miejsce zostało udostępnione publiczności jako muzeum.
Palazzo Falson to XIII-wieczny prywatny pałac w Mdinie, który jest najlepiej zachowanym średniowiecznym budynkiem.
Dawniej był domem artysty i kolekcjonera, kapitana Gollchera (1889-1962). Obecnie znajduje się w nim Muzeum Historyczne z niezwykła kolekcję sztuki i antyków (w tym obrazów, mebli, srebra, zbroi, biżuterii, monet). Kolekcja została zebrana przez ostatniego właściciela i rezydenta Palazzo, kapitana Olofa Fredericka Gollchera, który był artystą, filantropem i zapalonym kolekcjonerem. Ponadto, z tarasu na dachu rozciąga się przepiękny widok.
Mieszczące się w starej piekarni Old Naval, Maltańskie Muzeum Morskie ulokowane jest na nabrzeżu Birgu. Jest to największe muzeum morskie w kraju. Przedstawia morską historię i tradycję Malty z uwzględnieniem śródziemnomorskiego kontekstu. Przedstawia także globalny charakter żeglugi morskiej i jej wpływ na społeczeństwo Malty. W muzeum znajdują się liczne eksponaty przedstawiające różne epoki maltańskiej historii. Muzeum z dumą prezentuje unikatowe artefakty, w tym największą znaną na świecie kotwicę rzymską, największy model okrętu należący do Zakonu św. Jana, największy zbiór armat na wyspie oraz kolekcję ponad 60 łodzi (w tym tradycyjnych łodzi maltańskich).
Fortifications Interpretation Centre to instytucja upowszechniania wiedzy o fortyfikacjach Malty. Mieści się w XVI-wiecznym magazynie, stojącym obok bastionu św. Andrzeja w Valletcie. Centrum zostało otwarte w roku 2013, i ma na celu przekazywanie w sposób interaktywny informacji o architekturze militarnej Malty. Wystawy, oprócz udokumentowanych modeli fortyfikacji, posiadają interaktywne wyświetlacze i krótkie audiowizualne prezentacje. Na samej górze znajduje się taras widokowy z pięknymi widokami na zachodnie bastiony i port w Valletcie. Wejście jest bezpłatne.
Fort Rinella czyli bateria artyleryjska z epoki wiktoriańskiej w Kalkara na Malcie.
Jest powszechnie nazywana Fort Rinella, chociaż w czasie, gdy była używana, nie była klasyfikowana jako fort. Znajduje się tam jedno z dwóch zachowanych 100-tonowych dział Armstronga. W roku 1991 Fort został przekazany pod opiekę maltańskiego zarządu powierniczego Fondazzjoni Wirt Artna, odrestaurowany i od roku 1996 otwarty dla publiczności jako muzeum na wolnym powietrzu. Działo również zostało odnowione, i w dniu 21 listopada 2005 roku, po ponad 100-letniej przerwie, zagrzmiało znowu. Jest odpalane raz do roku, przez ochotników używających jedynie czarnego prochu, aby podtrzymać jego aktywność i uatrakcyjnić zwiedzanie.
Lascaris War Rooms
czyli podziemny kompleks tuneli i pomieszczeń w Valletcie gdzie mieściła się wojenna kwatera główna, z której kierowano obroną wyspy podczas II wojny światowej. Pomieszczenia używane były później przez NATO, dziś są dostępne dla publiczności jako muzeum. Obiekt jest zabytkiem i został wpisany w rejestr dziedzictwa National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands. Kompleks znajduje się głęboko w skale, pod bastionami Saint James Cavalier i Saint John’s Cavalier oraz 45 metrów pod Upper Barrakka Gardens i Saluting Battery.
Esplora Interactive Science Centre jest jedynym interaktywnym centrum nauki na Malcie, dostosowanym do gości w każdym wieku.
Znajduje się w zabytkowych budynkach Villa Bigh w Kalkara, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na majestatyczny Grand Harbour. Centrum oferuje ponad 200 interaktywnych eksponatów naukowych, warsztaty teatralne oraz interaktywne pokazy naukowe.
Muzeum Lotnictwa w Attard jest atrakcją dla wszystkich członków rodziny, niezależnie od wieku.
Prezentuje kolekcję około 18 samolotów, silników lotniczych, sprzętu lotniskowego, mundurów, modeli samolotów i wiele więcej. Wśród jego głównych eksponatów jest brytyjski samolot myśliwski Hawker Hurricane, z czasów II wojny światowej, który został wydobyty z dna morskiego w 1995 roku i całkowicie przywrócony do stanu pierwotnego.
Narodowe Muzeum Historii Naturalnej mieści się w Palazzo Vilhena – barokowym pałacu w Mdinie.
Ekspozycja obejmujące tematy związane z geologią wyspy, paleontologią; przedstawione są egzotyczne ssaki, fauna morska, owady, muszle, ptaki oraz zagadnienia związane z ewolucją człowieka.
Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych zostało założone w Valletcie w 1974 r. i działało października 2016 r.
Otwarcie nowego planowane jest na rok 2018 w Zajeździe Włoskim jako jeden z projektów Valletty jako Europejskiej Stolicy Kultury. Muzeum posiadało w swoich zbiorach kolekcję prac maltańskich i zagranicznych artystów, reprezentujących główne style sztuki europejskiej. Miało swoją siedzibę w Admiralty House, XVIII-wiecznym pałacu, będącym byłą oficjalną rezydencją głównodowodzącego brytyjską Flotą Śródziemnomorską.
{gallery}7881{/gallery}
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Atrakcje południowych Czech
Na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu w Warszawie, Czech Tourism wraz…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty
28 października 2024
Dubaj szykuje się na zakupowe szaleństwo
Rozrywka na żywo, koncerty gwiazd, wyjątkowe oferty i zakupowe szaleństwo w czystej…
0 Komentarzy1 Minuty
23 października 2024
Saksonia zaprasza na jarmarki bożonarodzeniowe
Saksończycy od wieków słyną z kultywowania tradycji bożonarodzeniowych. Nie bez kozery…
0 Komentarzy5 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
9 października 2024
Rekordowy wzrost zainteresowania Austrią wśród polskich turystów
0 Komentarzy3 Minuty
4 października 2024
Tabarka – w poszukiwaniu prawdziwej Tunezji
Położona tuż przy granicy z Algierią Tabarka zachwyca plażami i świetnymi warunkami do…
0 Komentarzy5 Minuty
3 października 2024
Hiszpańskie nowości Rainbow: Costa Blanca i Costa Dorada
Na lato 2025 Rainbow przygotował kilka nowych kierunków w sprawdzonych już przez Polaków…
0 Komentarzy8 Minuty