TravelDATA: touroperatorom grozi ekspansja TUI Poland i spadek nastrojów przed wyborami
Zastanawiając się nad polityką sprzedaży na przyszły sezon touroperatorzy powinni wziąć pod uwagę możliwość załamania się nastrojów konsumenckich na skutek szumu medialnego podczas kampanii wyborczej. A drugiej strony pamiętać o tym, że ograniczając podaż produktu, „oddają pole” walczącemu bez zahamowań TUI Poland – wynika z analizy TravelDATA.
Obecnie skumulowany wzrost sprzedaży ofert biur podróży można oszacować na 15-20 proc., czyli znacznie niżej od występującego o tej porze w poprzednim sezonie (powyżej 45 proc.) – wynika z ekspertyzy Andrzeja Betleja z Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA.
Ostrożne plany na sezon 2019
Według niego, duzi organizatorzy stają przed dylematem dotyczącym polityki sprzedaży i ewentualnych modyfikacji programów w dalszej części sezonu. Z wypowiedzi medialnych ich przedstawicieli wynika, że planują ograniczenie wzrostu do kilku procent, a w niektórych przypadkach nawet zrezygnują z powiększania programów w tym sezonie.
„Takie podejście sprzyja ochronie realizowanych marż ze sprzedaży wycieczek i może wygenerować dodatni wynik finansowy, gdyby polityka zabezpieczeń przyniosła niewielkie lub neutralne rezultaty. Warto w tym miejscu nadmienić, że w sezonie 2018 dodatni wynik z zabezpieczeń w branży jako całości mógł znaleźć się nawet w przedziale plus 100-150 mln złotych, ale marże na sprzedaży imprez turystycznych były często ujemne i per saldo generowały straty” – komentuje Andrzej Betlej.
Z drugiej strony, ograniczenie tempa wzrostu oznacza stworzenie lepszych warunków dla
ekspansji biura TUI Poland. Ponadto, według eksperta, dylemat: „wytrwać w pierwotnych założeniach, czy jednak skorzystać w pewnym stopniu z wyraźnie rosnącego rynku, znacząco komplikuje bardzo nietypowy rok […]”.
Konsumenci mniej skłonni do dużych zakupów
Chodzi o czynniki, które mogą mieć wpływ na nastroje konsumenckie, „które zwykle mają duże przełożenie na artykuły i usługi dalszej potrzeby”. Dotyczy to zwłaszcza grupy turystów wybierających produkty z niższej półki cenowej.
„Słabiej sytuowani turyści, a zwłaszcza ci z blisko 700 tysięcy, którzy w minionym sezonie wyjechali po raz pierwszy, mogą łatwiej rezygnować z wyjazdów niż klienci premiowi, którzy wyjeżdżają od lat, mając dostatecznie korzystną i stabilną sytuację materialną” – zauważa Andrzej Betlej.
Z informacji TravelDATA wynika, że w ostatnim miesiącu nastąpiło rzadko spotykane pogorszenie nastrojów konsumenckich: „W największym skrócie, nastroje obniżyły się do najniższych poziomów od czasu pierwszego kwartału 2017”. Ponadto, konsumenci są mniej optymistyczni co do przyszłości, mogą więc odkładać na później większe decyzje zakupowe (w tym te dotyczące wyjazdów wakacyjnych).
Polityczna wojna zaszkodzi turystyce
Według Andrzeja Betleja, nawet jeśli nastąpi poprawa tych nastrojów, to będzie ona zjawiskiem chwilowym. Wpływ na to będą miały wybory parlamentarne 2019.
„W kolejnych miesiącach nastroje konsumenckie będą się kształtowały pod przemożnym wpływem bezpardonowych kampanii wyborczych do parlamentów europejskiego i krajowego.” – czytamy w analizie.
W opinii eksperta, przedwyborcza strategia medialna obecnej opozycji „na krótką metę może bardzo zaszkodzić koniunkturze w turystyce. Jej istotą jest wywołanie obaw o przyszłą kondycję gospodarstw domowych, która będzie implikowana pogarszającą się sytuacją gospodarczą kraju, a ta z kolei słabnącą koniunkturą w strefie euro.”
„Organizatorzy powinni brać pod uwagę możliwość tak dalece idącego spustoszenia obrazu rzeczywistości w umysłach Polaków, że efektem mogą być duże spadki popytu na zagraniczne wycieczki, nie mówiąc już o wpływie na marże i ogólną kondycję znacznej części touroperatorów” – przestrzega Andrzej Betlej.
Branża skorzysta na podwyżkach płac?
Światełkiem w tunelu może być sytuacja w zakresie zmian tempa wzrostu dochodów gospodarstw domowych. Według TravelDATA istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 2019 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń w budżetówce.
„Z wypowiedzi premiera pośrednio wynika, że w dotychczasowej polityce w tym zakresie mogą nastąpić pewne zmiany (możliwe, że zostaną przedstawione w lutym), a z logiki sytuacji wynika, że mogą to być tylko zmiany na lepsze (lub żadne). Ten ważny czynnik będzie więc mógł zadziałać na plus turystycznej koniunktury” – zauważa Andrzej Betlej.
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Joanna Wiśniewska nową dyrektorką sprzedaży i marketingu w Exim Tours
Biuro podróży Exim Tours ma nową dyrektorkę sprzedaży i marketingu. Od listopada funkcję…
0 Komentarzy1 Minuty
19 listopada 2024
Gotowy na Wakacje – technologiczny Skok w Przyszłość wielu biur podróży
W świecie, gdzie technologia nieustannie pędzi naprzód, firma Sykon znana z…
0 Komentarzy3 Minuty
19 listopada 2024
Raport GfK i eSky.pl: Polacy stawiają na Azję, Amerykę Północną i Afrykę
Coraz więcej Polaków wybiera podróże poza tradycyjnym sezonem turystycznym, doceniając…
0 Komentarzy6 Minuty
18 listopada 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych na lato 2025 z lekkim wzrostem
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
15 listopada 2024
Wakacje 2025: niższe ceny i wyższe zainteresowanie wczesnymi rezerwacjami
Zeszłoroczny wzrost wczesnych rezerwacji wakacyjnych przyniósł rekordowe zyski dla branży…
0 Komentarzy6 Minuty
15 listopada 2024
Langkawi czeka na Polaków. Itaka uruchomiła bezpośrednie czartery na egzotyczną wyspę
Pierwszy czarter Itaki na Langkawi, zrealizowany Dreamlinerem PLL LOT, zainaugurowano 28…
0 Komentarzy2 Minuty
14 listopada 2024
50 proc. więcej klientów i nowe kierunki w ofercie – biuro podróży Nekera planuje dynamiczny rozwój
Wzrost przychodów, nowe destynacje i innowacyjne usługi – biuro podróży Nekera świętuje…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Rainbow Tours S.A. umacnia swoją pozycję w Grecji. Nowy hotel White Olive z Aquaparkiem na Kos dołącza do oferty
13 listopada 2024 należąca do Rainbow Tours S.A. spółka White Olive A.E. zakupiła 100…
0 Komentarzy4 Minuty
13 listopada 2024
Górna Austria zaprasza Polaków. Atrakcje dla całej rodziny, zimowe szlaki i zabytki UNESCO
Na początku listopada odbyło się spotkanie dla dziennikarzy z przedstawicielami Górnej…
0 Komentarzy5 Minuty