W sobotę startuje XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Festiwal zainauguruje koncert kantorów w Synagodze im. Nożyków. W tym roku wystąpią: Yaakov „Yanky” Lemmer, Yoni Rose oraz Israel Rand. Akompaniował im będzie wybitny pianista Menachem Bristowski. Po raz pierwszy na Festiwalu zagości Naom Vazana z Izraela, a towarzyszyć jej będzie Tomasz Kukurba, lider najbardziej znanej polskiej formacji klezmerskiej Kroke.
Adrienne Haan, niemiecko-luksemburska wokalistka i aktorka o ogromnym temperamencie scenicznym, której szczególnie bliska jest piosenka kabaretowa lat 20- i 30-tych XX wieku wystąpi w koncercie „Tehorah”.
Na miłośników tanga czeka spektakl „Jak za dawnych lat – polskie tango show”, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta. To jedna z niewielu formacji instrumentalnych nawiązujących bezpośrednio do argentyńskich orquesta tipica oraz zespołów tangowych przedwojennej Warszawy. W spektaklu wystąpią Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn.
Rodzime tradycje folkowe przybliży Kapela Brodów, zespół założony przez Witka Brodę, multiinstrumentalistę i eksploratora muzycznych tradycji różnych kultur oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, od 1996 roku wydająca nowe pokolenia interpretatorów muzyki klezmerskiej. Grupa wystąpi podczas Nocy Klezmerów, a wraz z nią Frank London, trębacz i kompozytor, jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków klezmerskich. Trio Marcin Masecki/Marcin Markowicz/Jan Emil Młynarski wystąpi w interpretacjach szlagierów z lat 20-tych ubiegłego stulecia autorstwa wybitnych kompozytorów, takich jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold.
Paweł Szamburski, klarnecista i kompozytor, specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich.
Wielbiciele ekspresji Marka Dyjaka będą mieli okazję zobaczyć go koncercie Jasminum, w którym artysta zaprezentuje aranżacje przedwojennych kompozycji twórców żydowskiego pochodzenia, m. in. Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego. Z kolei jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, Kuba Stankiewicz zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego, genialnego polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w.
Dla miłośników jazzu ciekawą propozycją będzie też „Hammond Summit”, trzecie już wydarzenie w ramach innowacyjnej serii koncertów, w których spotykają się muzycy grający na tym samym instrumencie (w ubiegłym roku były to skrzypce, a jeszcze poprzednio – klarnet). W tej nietypowej konwencji spotkają się w tym roku: Kajetan Galas, Paweł Tomaszewski oraz Kit Downes z Wielkiej Brytanii. Włoska grupa Erodoto Project wystąpi w koncercie „Gods of Sicilia”, przepełnionym atmosferą i melodyką regionu śródziemnomorskiego. Ducha jidysz będzie można z kolei poczuć na koncertach Christiana Dawida, znanego klarnecisty, kompozytora i aranżera, który wystąpi trzykrotnie, z trzema młodymi składami muzyków: z
Rafał Gorzycki Trio, z duetem Michał Górczyński/Buba Badjie Kuyateh oraz z Kostka/Garbowski/ Gradziuk Trio.
Wiele interesujących propozycji znajdą wielbiciele teatru. Między innymi hiszpański spektakl „Kartograf” („El Cartógrafo”) w reż. Juana Mayorgi czy monodram włoskiej aktorki Lucii Vita „To było” („Questo è stato”). Oczywiście zobaczyć będzie można spektakle warszawskiego Teatru Żydowskiego: m. in. tegoroczną premierę: „Śpiewaka Jazzbandu”, musical w reż. Wojciecha Kościelniaka.
Warszawa Singera to również bogata oferta dla dzieci i rodzin. Zarekomendować tu można spektakl muzyczny „Filiżanka”, przygotowany w Centrum Artystycznym SCENA, będący spojrzeniem na wojnę z perspektywy najmłodszych. To sztuka o dzieciach, dla dzieci i z dziećmi w rolach głównych.
Finałem tegorocznej edycji Festiwalu Warszawa Singera będzie tradycyjne plenerowe widowisko na placu Grzybowskim, które zawsze gromadzi tysiące widzów.
Tym razem wystąpi jeden z największych światowych wirtuozów skrzypiec – Nigel Kennedy, w koncercie inspirowanym „Sztukmistrzem z Lublina” Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina. To tylko wybrane festiwalowe propozycje.
Szczegółowy program na www.festiwalsingera.pl i FB www.facebook.com/FestiwalSingera
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty