W Wolsztynie zadymiło po raz 21.

archiwum PKP Cargo

Blisko 20 tysięcy gości z całego świata odwiedziło w majowy weekend ponad stuletnią parowozownię w Wolsztynie, podczas XXI Parady Parowozów.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była tytułowa Parada Parowozów, w której udział wzięły następujące maszyny: Polska – Ol49-59, Ol49-69, Ty42-107, TKt48-191, Ol12-7, Ty42-24; Słowacja: 498.104 „Albatros”; Czechy: 475.179. Ceremonii otwarcia Parady dokonał Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO w towarzystwie Wojciecha Jankowiaka, wicemarszałka województwa wielkopolskiego i Andrzeja Rogozińskiego, burmistrza Wolsztyna.

Jacek Neska powiedział: „W pogoni za udziałami rynku, za marżami i za zyskiem czasem zapominamy o historii. Dobrze, że są takie miejsca jak Wolsztyn, dobrze że są takie imprezy jak ta, w której mamy okazję i przyjemność uczestniczyć dzisiaj, po aby się zatrzymać i przypomnieć sobie o swojej historii, żeby zobaczyć gdzie są nasze korzenie.”

Oryginalne widowiska „Światło, dźwięk i para” według pomysłu Wojciecha Saramonowicza i w reżyserii Sebastiana Konrada przyciągnęło do wolsztyńskiej parowozowni tłumy gości. Podczas widowiska, wzbogaconego o nowoczesne efekty wizualne oraz grę aktorską ulicznego Teatru Akt, przedstawiona została spersonifikowana historia parowozów, biorących udział w tegorocznej Paradzie. Spektakl miał walory edukacyjne i w przystępny sposób pokazał dzieje starej techniki kolejowej oraz zabrał widzów w sentymentalną podróż w okres dzieciństwa. Oprawę muzyczną spektaklu zapewnił zespół AudioFeels. Niedzielne przedpołudnie także dostarczyło widzom wielu emocji – swoje umiejętności w sprawnościowych zawodach zaprezentowali maszyniści. W tym roku zwyciężyli Czesi (475.179), którzy pokonali drużyny z Wolsztyna (Ol49-59), Chabówki (TKt48-191) i Pyskowic (Ty42-24).

Podczas tegorocznej edycji Parady Parowozów najwięcej uwagi zostało poświęcone edukacji poprzez zabawę. Temu celowi służyły liczne animacje oraz konkursy popularno-naukowe z nagrodami. W ramach Parady przygotowano także biszkoptowy tort parowóz z wagonikami, który miał 10 m, 32 cm i 2 mm długości i ważył ponad 300 kg! Dla starszych dzieci i młodzieży jedną z największych atrakcji była Strefa Eko, gdzie poprzez gry i zabawy, takie jak między innymi budowa lokomotywy z pustych butelek czy tworzenie metodą kolażu eko-pociągów, podkreślano, jak istotne w dzisiejszych czasach jest dbanie o środowisko naturalne oraz korzystanie z najbardziej ekologicznych środków transportu. Dodatkowo, podczas dwóch dni Parady goście mogli odwiedzić miasteczko edukacyjne kampanii „Bezpieczny Przejazd”, zorganizowane przez spółkę PKP PLK S.A. oraz Strefę Bezpieczeństwa, gdzie wykorzystując elementy zabawy, można było poznać zasady bezpiecznego przebywania w pobliżu przejazdów kolejowych.