Część wniosków firm do PFR odrzucana. Przyczyna to najprawdopodobniej błąd w systemie
Prawidłowe PKD kwalifikujące do złożenia wniosku w programie „tarcza finansowa 2.0” dla MŚP, a mimo to wniosek – odrzucony. Firmy między innymi z sektora usług turystycznych borykają się z problemem systemowym. Nie wiadomo, kiedy zostanie on wyeliminowany. PFR nie odnosi się oficjalnie do sprawy.
Część firm, które uprawnione są do uzyskania subwencji z PFR w ramach „tarczy finansowej 2.0” spotyka się z niespodziewaną odmową. W odpowiedzi na złożony wniosek otrzymują informację:
„Zweryfikowane PKD firmy nie kwalifikuje do udziału w programie. Prosimy o sprawdzenie w odpowiednich rejestrach wpisu w zakresie PKD na daty wskazane w warunkach programu.”
Prawidłowe PKD, wniosek odrzucony
Nasi informatorzy zgłaszający problem sprawdzili wszystko w KRS i nie rozumieją sytuacji – mają zarejestrowane prawidłowe PKD, a mimo to nie mogą otrzymać subwencji. Na infolinii PFR słyszą o „błędzie”, nie otrzymują jednak informacji o tym, z czego on wynika i kiedy zostanie wyeliminowany.
„Zgłosiliśmy sprawę do PFR, najprawdopodobniej jest to błąd systemowy. Będzie on naprawiony, ale nie mamy wiedzy o tym, kiedy to nastąpi” – informuje Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.
Do tej pory problem do izby zgłosiło kilkanaście firm. Przeważnie problem dotyczy kodu 79.11.A, czyli agentów turystycznych. Z komentarzy na profilu PFR na Facebooku wynika jednak, że błąd nie dotyczy tylko jednego rodzaju działalności.
„Faktycznie, wygląda na to, że występuje błąd przy pobieraniu PKD z systemu. Na razie wydaje się ze jest rzadki, bo dość dużo firm dostało już subwencje. Trzeba podkreślić, że program wszedł w życie „bezboleśnie”. Na tle innych pomocy jest najlepiej przeprowadzony organizacyjnie” – mówi Łukasz Adamowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel.
Błąd systemowy to nie jedyny problem firm
Podkreśla, że dla branży MICE, m.in. organizatorów i agencji incentive, nadal największym problemem jest limit dotacji przysługującej w przeliczeniu na jednego pracownika. Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń nadal próbuje oszacować jego skalę, co utrudnione jest przez fakt, że firmy, które wyczerpały ten limit w ramach „tarczy 1.0” nie mogą w ogóle złożyć wniosku w „tarczy 2.0”
Łukasz Adamowicz zwraca też uwagę na inny problem dotyczący kodów PKD, które stanowią główny wskaźnik kwalifikujący firmy do pomocy. Od 1 stycznia nastąpiła zmiana niektórych kodów PKD, a stare przestały istnieć. Część firm zdążyła wprowadzić już zmianę, ale ci, którzy tego nie zrobili – mogą mieć problem z uzyskaniem subwencji. Dotyczy to na przykład części firm z branży transportowej.
PKD w CEiDG można zmienić wstecznie
„Mamy świadomość, że może wystąpić taki problem. Nie dlatego, że znamy już przypadek firmy, którą to dotknęło, ale dlatego, że wiemy o zmianie w kodach PKD od 1 stycznia. Obecnie sprawdzamy, czy to w negatywny sposób wpływa na przedsiębiorców” – mówi Paweł Niewiadomski, prezes PIT.
Zwraca też uwagę na to, że być może istnieje rozwiązanie dla firm, które z powodu braku aktualizacji kodu PKD mają problem z uzyskaniem wsparcia.
„Zmiany w PKD można dokonać w CEiDG wstecznie. W KRS jest to przetwarzane na bieżąco, ale w CEiDG wygląda to inaczej. A więc teoretycznie, jeśli ktoś jest pewien, że ma inną przeważającą inną działalność, to może tę informację uzupełnić z datą wsteczną. Jeśli może to wykazać w razie kontroli – która będzie wtedy bardzo prawdopodobna, to czemu miałby tego nie zrobić?” – zauważa Paweł Niewiadomski.
„Ale jaka będzie opinia ostateczna administracji w tej sprawie i czy taka zamiana będzie akceptowana przez PFR i inne podmioty udzielające wsparcia – jeszcze nie wiemy. Na pewno mamy w tej chwili w tej sprawie bardzo dużo pytań od przedsiębiorców” – dodaje.
PFR nie odniósł się do momentu publikacji do naszego pytania o to, kiedy można spodziewać się wyeliminowania błędu.
POWIĄZANE WPISY
2 stycznia 2025
Patryk Niewiadomski nowym dyrektorem sprzedaży i rozwoju w Anex Tour
Od stycznia do zespołu Anex Tour dołączył Patryk Niewiadomski. Dyrektor z długoletnim…
0 Komentarzy2 Minuty
28 grudnia 2024
100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2024
Po raz dziewiąty ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce –…
0 Komentarzy87 Minuty
23 grudnia 2024
Właściciel Wakacje.pl przejmuje Travelplanet.pl. Wirtualna Polska zostanie właścicielem Invia Group za 239,7 mln euro
Wirtualna Polska Holding podpisała ramową umowę zakupu 100 proc. akcji Invia Group do…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
NKAR Travel & Tours ze Sri Lanki dołącza do Polhotrep
Polhotrep Travel Representation, firma specjalizująca się w reprezentacji DMC na polskim…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Tydzień w Kolumbii z Rainbow do zdobycia podczas licytacji na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2024
Nekera otworzyła sezon narciarski. Ponad 200 uczestników na „Ski Opening” w Dolomitach
Podczas „Ski Opening z Nekera” ponad 200 klientów i agentów świętowało zimowy początek na…
0 Komentarzy3 Minuty
13 grudnia 2024
Gotowy na Wakacje – łatwy i szybki kontakt z klientem
Szkolenia będą podzielone na dwie grupy: dla firm posiadających system rezerwacyjny…
0 Komentarzy2 Minuty
9 grudnia 2024
Wakacje.pl: pierwszy milion klientów w jednym roku
Po raz pierwszy w historii Wakacje.pl przekroczyły barierę miliona obsłużonych klientów w…
0 Komentarzy1 Minuta
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty