Polacy zszokowali Szwajcarów 64 proc. wzrostem noclegów narciarskich
Bardzo ciekawe dane opublikowała Szwajcarska Organizacja Turystyczna. Wynika z nich, iż Polska, jako jedyny z kluczowych rynków osiągnęła szokujący wzrost noclegów (rok do roku) o 64 proc. Jakie wnioski ?
Wyniki przyjazdów narciarskich do Szwajcarii – Polska rodzynkiem
Dane, które udostępniono opierają się na ilościach noclegów zarezerwowanych w styczniu, przez przedstawicieli poszczególnych nacji. Wyliczono też średnie dla rynków strategicznych i tych, na których szwajcarska organizacja działa aktywnie.
Dla tych pierwszych średni wynik wynosi minus 53 proc. i został wyciągnięty w górę przez rynek krajowy (minus 37 proc.) i sąsiada – Francję (minus 47 proc.). Gdyby nie te dwa rynki, średnia byłaby dużo niższa. Na szeregu rynków mamy bowiem spadki o 80-90 proc.. Nie dziwi to szczególnie w przypadku rynków dalekich, które zostały odcięte brakiem połączeń lotniczych.
Bardziej szokuje jednak wynik Polski na tle innych krajów regionu – Czech z wynikiem minus 35 proc. czy Rosji minus 82 proc.. Oczywiście jest wiele argumentów, które wyjaśniają taki wynik Polski, choć wciąż wrażenie robi porównanie do innych krajów, czyż tam nie działały podobne czynniki ?
Szwajcaria jako jedyna była otwarta, pomogły też biura podróży i oferty promocyjne
Oczywiście pierwsze, co się nasuwa to stwierdzenie: cóż Szwajcaria była jako jedyna otwarta, dlatego mamy taki, a nie inny wynik. To tylko częściowe wytłumaczenie, nie odpowiada też na pytanie: dlaczego inne rynki regionu nie notują podobnych wzrostów?
Wydaje się, iż wiele pomogła tu też aktywność biur podróży. Dla przykładu Nekera, jeden z liderów segmentu dojazd własny, bardzo szybko zareagowała na szwajcarską szansę. Otworzono dwie szkoły narciarskiej w Szwajcarii. Mocno promowano też ofertę darmowego ski-passu dla poza-weekendowych rezerwacji. Nekera finalnie zaoferowała prawie 100 obiektów w kraju Helwetów: najwięcej w historii zaoferowanych przez pojedynczego touroperatora z polskiego rynku multiagencyjnego.
Sama Szwajcarska Organizacja Turystyczna też wykazała się dobrym wyczuciem trendu inwestując w reklamę destynacji podczas tej unikalnej szansy, jaka otworzyła się przed tym właśnie rynkiem.
Polacy podejmują większe ryzyko? Przykład Arabska Wiosna i obecny boom na egzotykę
Można też jednak założyć, iż rynek polski posiada swoją unikalną specyfikę. Polegająca na akceptowaniu większego, niż inne nacje ryzyka. Historyczne przykłady szybkiego powrotu polskich turystów w okresie “około” Arabskiej Wiosny, zdają się skłaniać ku takiemu wnioskowi.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku przeżywających obecnie boom kierunków egzotycznych. Dane publikowane przez Malediwy jednoznacznie wskazują na Europę Centralną jako region, który nie poddaje się globalnym trendom.
Uruchomienie przez Itakę a także Rainbow egzotycznych charterów także w lecie zdaje się potwierdzać, iż nawet rosnąca dynamicznie trzecia fala Covid nie przeszkadza Polakom bookować na potęgę wcale nie tanie/promocyjne wyjazdy.
Jakie wnioski dla organizacji turystycznych – w kryzysie inwestuj mocno w rynek Polska
Przykład szwajcarski, jak i te powyższe stanowią bardzo interesujący materiał dla organizacji turystycznych inwestujących w polski rynek.
Widać rosnący potencjał, a co ważniejsze, to także popyt na usługi, które nie są z segmentów tanich. Wskazuje to, iż siła nabywcza polskich klientów zaczyna dorównywać tym z innych uważanych za bardziej atrakcyjne rynków.
Wskazana wyżej skłonność do akceptowania ryzyka może też skłaniać do większej atencji w stronę polskiego rynku. Polacy mogą bowiem szybciej zareagować na działania promocyjne. W czasach post-covidowej walki o normalność może to być bardzo pożądana charakterystyka.
Warto inwestować w Polski rynek, wkrótce szanse przekonania się o tym dostaną kolejni gracze. Biuro w Europie Środkowej otwiera bowiem Arabia Saudyjska. LOT ogłosi też wreszcie/ za moment swoją siatkę regularnych “ciepłych” połączeń na zimę 2021/2, oprócz Dubaju mogą na nas czekać inne ciekawostki z wyczekiwanym Cancun w roli głównej.
Arabia Saudyjska otwiera biuro na Europę Centralną – Warszawa czy Praga ?
Jeżeli zaś chodzi o rynki narciarskie, to szwajcarski casus jest także mocnym zaproszeniem, by powalczyć o polskiego turystę dla rynków takich jak Bułgaria, Bośnia, Gruzja, Czarnogóra, Ukraina, Grecja a nawet Turcja. Nie wspominając o Libanie. Wszystkie z nich mają produkt narciarski, potrzeba jednak mocniej/agresywniej go promować.
Z wulkanu Erciyes pomiędzy skały Kapadocji. Jeśli narty w Turcji, to koniecznie ze zwiedzaniem
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Atrakcje południowych Czech
Podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu w Warszawie, Czech Tourism wraz…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Joanna Wiśniewska nową dyrektorką sprzedaży i marketingu w Exim Tours
Biuro podróży Exim Tours ma nową dyrektorkę sprzedaży i marketingu. Od listopada funkcję…
0 Komentarzy1 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
19 listopada 2024
Gotowy na Wakacje – technologiczny Skok w Przyszłość wielu biur podróży
W świecie, gdzie technologia nieustannie pędzi naprzód, firma Sykon znana z…
0 Komentarzy3 Minuty
19 listopada 2024
Raport GfK i eSky.pl: Polacy stawiają na Azję, Amerykę Północną i Afrykę
Coraz więcej Polaków wybiera podróże poza tradycyjnym sezonem turystycznym, doceniając…
0 Komentarzy6 Minuty
18 listopada 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych na lato 2025 z lekkim wzrostem
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
15 listopada 2024
Wakacje 2025: niższe ceny i wyższe zainteresowanie wczesnymi rezerwacjami
Zeszłoroczny wzrost wczesnych rezerwacji wakacyjnych przyniósł rekordowe zyski dla branży…
0 Komentarzy6 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty
15 listopada 2024
Langkawi czeka na Polaków. Itaka uruchomiła bezpośrednie czartery na egzotyczną wyspę
Pierwszy czarter Itaki na Langkawi, zrealizowany Dreamlinerem PLL LOT, zainaugurowano 28…
0 Komentarzy2 Minuty
[…] Polacy zszokowali Szwajcarów 64 proc. wzrostem noclegów narciarskich […]
[…] Polacy zszokowali Szwajcarów 64 proc. wzrostem noclegów narciarskich […]