Szlak Dantego – przebój turystyczny Emilii Romagnii

Szlak Dantego można zwiedzać na różne sposoby/fot. materiały prasowe

Trasa Vie di Dante jest wynikiem współpracy dwóch włoskich regionów – Emilii Romagni i Toskanii oraz ich głównych miast – Rawenny i Florencji. Na trasie znajduje się 7 miast (Florencja, Scarperia e San Piero, Borgo San Lorenzo, Marradi, Brisighella, Faenza i Ravenna). Trasa liczy 395 km.

Podróż trasą Dantego rozpoczyna się w regionie Emilia Romagna w Rawennie przy grobie Dantego. Kolejnym punktem jest Faenza, która słynie z wyrobów ceramicznych, a następnie Brisighella, w której produkowana jest słynna oliwa DOP. Miasteczko posiada urokliwe średniowieczne centrum, w którym warto zatrzymać się na dłużej.
Więcej informacji: https://www.viedidante.it/en/from-florence-to-ravenna/

Pociąg Dante/fot. materiały prasowe

Pieszo lub pociągiem

Trasa Vie di Dante jest bezpłatna dla zwiedzających. Szlak prowadzi przez leśne, górskie i miejskie ścieżki. Trasę można odbyć pieszo, spacerując śladami wielkiego mistrza. Turyści, którzy chcą przejść trasę z przewodnikiem, mogą zakupić pakiet all-inclusive na stronie: www.viedidante.it/en.

Innym rozwiązaniem jest przejazd pociągiem z Rawenny przez Feanzę, Brisighellę do Florencji. Od 3 lipca do 10 października 2021 roku w weekendy będzie kursował specjalny pociąg, dedykowany osobom, które przemierzają trasę Dantego.
https://www.terredidante.it/en/treno-dante.jsp

Korzystnie z pakietami

Turyści mają możliwość zakupienia specjalnych pakietów z noclegami, wyżywieniem i wycieczkami z przewodnikiem, które obowiązują w całym regionie Emilia Romagna. Wśród dostępnych pakietów znajduje się m.in. oferta trasy Dantego.

Więcej informacji na stronie: https://www.viedidante.it/en/offers-packages/

Ponadto, na stronie internetowej szlaku Dantego znajduje się specjalny przewodnik w formie broszury z możliwością pobrania. Przewodnik dostępny jest w języku angielskim na stronie: https://www.viedidante.it/brochure/

Brisighilarocca/fot. materiały prasowe

Dante przybył do Ravenny w 1318 roku i pozostał w mieście aż do swojej śmierci we wrześniu 1321 roku. Wielki poeta uznał Ravennę za odpowiednie miasto, w którym dokończyć swoje arcydzieło – “Boską Komedię”. To właśnie tu dokończył szkic Raju. W 1519 roku rozpoczęła się słynna diatryba między Ravenną a Florencją, o to, w którym mieście miały spocząć szczątki poety. Otrzymawszy pozwolenie od papieża Leona X aby przenieść kości poety, Florentczycy udali się do Ravenny, tam jednak spotkała ich gorzka niespodzianka, grób był pusty. Bracia Franciszkanie przez wykutą od środka konwentu dziurę, przenieśli i ukryli kości na terenie pobliskiego klasztoru.

Grób Dantego

Grób, na planie kwadratu, ma formę neoklasycznej świątyni, zwieńczonej maleńką kopułą. Fasada zewnętrzna jest bardzo skromna i prosta, na drzwiach umieszczono herb kardynała Gonzaga, a na architawie widnieje napis łaciński “Dantis poetae sepulcrum”. Tuż ponad grobem – niemal niezmiennym od XV wieku – znajduje się płaskorzeźba z 1483 roku, autorstwa Pietra Lombardo, przedstawiająca Dantego stojącego przed mównicą. U stóp sarkofagu znajduje się girlanda z brązu, ofiarowana w 1921 roku przez weteranów wielkiej wojny. Na suficie płonie nieprzerwanie osiemnastowieczna lampa wotywna, do której oliwa z toskańskich wzgórz jest darem od miasta Florencji, przekazywanym co roku dnia 14 września (w dniu śmierci poety).

Muzeum Dantego

Wejście do muzeum znajduje się z tyłu za grobem, prowadzą do niego zewnętrzne schody. Muzeum składa się z 5 pomieszczeń, w których zgromadzono różnorodne pamiątki i prezenty, jak reprodukcja pomnika Dantego w Trento, tablice, korony, pergaminy, maski poety, szkatułka ojca Antonia Santi i urna szklana, w której szkielet Dantego był wystawiony w 1865 roku. Uzupełniają wystawę portrety, szkice i popiersia.

Bazylika św. Franciszka

Kościół został zbudowany przez biskupa Neona i nazwany Bazyliką bądź kościołem Apostołów (Piotra i Pawła) Później została nazwana bazyliką Świętego Franciszka, gdyż w 1261 roku Franciszkanie otrzymali ją w koncesji. Kościół podzielony jest wewnątrz na trzy nawy przez dwa rzędy okrągłych łuków, wspartych po każdej stronie na dwunastu kolumnach nośnych. Aktualna posadzka znajduje się około 3,5 metra powyżej posadzki oryginalnej, co jest najbardziej widoczne w prezbiterium. Poniżej prezbiterium znajduje się krypta z IX –X wieku, do której prowadzą dwie kondygnacje schodów a jako wejście służy małe okno zwieńczone łukiem, przez które można zajrzeć do środka i zobaczyć kryptę, nie wchodząc do niej.

Podłogę pokrywają starożytne mozaiki, odrestaurowane w 1977 roku, wśród nich napis, przypominający o pierwotnym przeznaczeniu krypty jako miejsca spoczynku biskupa Neona. Znajdując się poniżej poziomu morza, krypta napełnia się wodą jak mały basen, pływają w niej różnorodne ryby, tworząc piękny, sugestywny efekt.

Quadrarco di Braccioforte

Po prawej stronie grobowca Dantego znajduje się to starożytne oratorium, niegdyś połączone z kościołem poprzez portyk. Pod quadrarco (nazwa budynku oznacza kwadrat z czterech łuków) znajdują się dwa sarkofagi, jeden Eliseo Profety, drugi Pietro Traversari. Z przodu pierwszego sarkofagu, pochodzącego z początku V wieku, przedstawiono Chrystusa na tronie, który depcze lwa i smoka, obrazując Jego zwycięstwo nad siłami zła. Na drugim sarkofagu z końca V wieku znajduje się tabula ansata (marmurowa płyta o prostokątnej formie zakończona z obu stron trapezem, mającym przypominać ogon jaskółki) i dwa krzyże po obu stronach. W maleńkim ogrodzie zachowane są resztki starożytnego muru, w którym została ukryta skrzyneczka zawierająca kości poety.

Liczymy na gości z Polski

O tym, jak promowany jest Szlak Dantego, mówi specjalnie dla portalu WaszaTurystyka.pl, Giacomo Costantini, radnym ds. turystyki w Rawennie.

Giacomo Constantini/fot. materiały prasowe

W tym roku, aby zachęcić turystów do odwiedzenia regionu, wspólnie z Regionalną Izbą Turystyczną Emili Romagni rozpoczęliśmy serię warsztatów organizowanych w regionie, które promują ofertę kulturalną Emilia Romagna.

Co więcej, od początku kwietnia region Emilia Romagna bierze udział w kampanii prowadzonej na rzecz rynków niemieckich. Z kolei pod koniec maja region rozpoczął działania promocyjne w Social Mediach na rynku polskim. Kampanii na obu rynkach towarzyszy video, które w Polsce promowane jest za pośrednictwem oficjalnego profilu regionu Emilia Romagna na Facebooku, z kolei w Niemczech w telewizji i w Internecie.

Ponadto, uważamy, że doskonałe warunki pogodowe oraz coraz lepsza sytuacja związana z trwającą pandemią szczególnie zachęcają turystów do planowania wyjazdów zagranicznych w tym do naszego regionu. Dotyczy to zarówno turystów z kraju, jak i z zagranicy w tym gości z Polski. Możliwość podróży do regionu autem oraz bezpośrednie połączenia lotnicze dla turystów z Polski (Rynair i LOT) dodatkowo skłaniają ich do planowania podróży do regionu Emilia Romagna.

Jeśli chodzi o aktywności, które wybierają turyści w naszym regionie, widzimy, że coraz chętniej decydują się na aktywne wakacje i wybierają szlak Dantego podczas pobytu w Emilia Romagna. Szereg obostrzeń, oraz zasad obowiązujących w miastach oraz na plażach i w kurortach regionu sprawiają, że turyści mogą czuć się u nas bezpiecznie.

Co więcej, w tym roku szczególnie zachęcamy turystów do odbycia trasy Vie di Dante, ponieważ została uznana za jedną z 30 najlepszych destynacji na 2021 rok w zestawieniu Lonely Planet, w kategorii „zrównoważony rozwój”. To bardzo ważne dla nas wyróżnienie – możemy mówić o ciekawych miejscach związanych z wielkim mistrzem, jednocześnie promując region i Rawennę, która jest kolebką włoskiej kultury i sercem mozaik.

To jednak nie wszystko, co skrywa Rawenna. Miasto może poszczycić się 36 km pięknych plaż otoczonych zielenią. Wokół miasta znajdują się urokliwe laguny, lasy z wielowiekowymi lasami sosnowymi ze ścieżkami rowerowymi i trekkingowymi. To właśnie w otoczeniu lasu sosnowego Classe, wielki poeta Dante czerpał inspiracje do tworzenia swoich utworów.

Jeśli chodzi o najważniejsze obiekty w tym mieście – Rawenna oferuje 8 zabytków UNESCO, grób Dantego Alighieri, starożytne i współczesne mozaiki, stanowiska archeologiczne, architekturę wenecką i pałace z różnych epok. Ponadto można tam również docenić specjały kuchni opartej na lokalnych składnikach i rzemiośle, kulturę stołu zarówno morskiego, jak i śródlądowego.

Te wszystkie elementy sprawiają, że pobyt w regionie Emilia Romagna i w Rawennie może być niezwykłym przeżyciem, dlatego zachęcamy wszystkich turystów – szczególnie z Polski do wizyty w Rawennie i poznania szlaku Dantego. Zarówno rodziny z dziećmi, osoby aktywne fizycznie, jak i turyści poszukujący relaksu znajdą w naszym regionie oraz na trasie Vie di Dante coś dla siebie. Doskonałe warunki pogodowe, szereg atrakcji, trasy trekkingowe, piaszczyste plaże a wszystko to przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności.

https://www.turismo.ra.it/en/
https://www.facebook.com/EmiliaRomagnaTourismPL