Wielkie imprezy sportowe najskuteczniejszą kotwicą promocyjną Polski
Czas pandemii wzmocnił zainteresowanie turystyką aktywną, sportem. Turyści będą coraz więcej czasu spędzali na wypoczynku aktywnym. A ten najlepiej promuje się właśnie podczas imprez sportowych gromadzących ludzi aktywnych, kochających sport.
Wszystko wskazuje, że rok 2023 będzie ważnym rokiem pod względem sportowym, ale i promocyjnym w Polsce. W ostatnich dniach Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Będą one się odbywać na przełomie czerwca i lipca na terenie Krakowa i Małopolski, między innym w Tarnowie, Krynicy i Zakopanem. Szacuje się, że weźmie w nich udział nawet do 6 tysięcy sportowców z całej Europy. Zawody w wielu konkurencjach będą eliminacjami do Letnich Igrzysk Olimpijskich. Za sportowcami przyjadą dziesiątki tysięcy kibiców.
Szansa na promocję w mniejszych krajach
Jeśli w 2019 roku podczas Igrzysk Europejskich w Mińsku na Białorusi odnotowano 40 tysięcy, to należy się spodziewać, że do dużo lepiej położonej geograficznie, i lepiej skomunikowanej Polski, przyjedzie ich kilkakrotnie więcej. Umiejętnie skierowana promocja przed Igrzyskami powinna spowodować duże zainteresowanie naszym krajem. Zwłaszcza, że wśród konkurencji są takie, które może są mniej medialne do tej pory w Polsce, to są bardzo popularne w innych krajach. Możemy więc liczyć, że na przykład na zawody w sportach walki przyjadą kibice z krajów, gdzie te konkurencje są masowo uprawiane (np. Francja, Holandia), podobnie ma się sprawa z kajakarstwem górskim i łucznictwem (tu możemy liczyć choćby na kibiców zza południowej naszej granicy). Oczywiście będzie to wymagać od Polskiej Organizacji Turystycznej odpowiedzialnej za promocje turystyczną Polski, zróżnicowanej kampanii, ale spowoduje wzmocnienie naszej pozycji na rynkach mniej do tej pory liczących się.
Jeśli wspomnimy, że również 2023 roku, w Polsce odbędą się Mistrzostwa Świata Mężczyzn w Piłce Ręcznej, to widać, jak wielką okazję będzie miała POT do promocji stosunkowo małym kosztem. Mistrzostwa świata będą miały po polskiej stronie sześciu gospodarzy. To cztery miasta (Katowice, Płock, Kraków) oraz dwa regiony (Śląsk, Małopolska). Skorzysta na tym jednak wizerunkowo cała Polska, bo to jej nazwa będzie się przewijała w mediach sportowych przez cały czas trwania imprezy.
Magnes przyciągający kibiców
Pamiętać bowiem należy, że wielkie imprezy sportowe (ale i te o zasięgu lokalnym) są magnesem przyciągającym zarówno sportowców i trenerów biorących w nich bezpośredni udział, jak i kibiców, turystów. Odpowiednia promocja miejsc, w których odbywają się zawody, przed, w trakcie ich trwania a także po zakończeniu może sprawić, że kibice będą mieli co robić poza zawodami, a i sportowcy oraz kibice będą chcieli wrócić w te miejsca, by je lepiej poznać. Imprezy sportowe na stałe weszły w skład marketingu miejsca. Zresztą, tak naprawdę każde duże wydarzenie, które może spowodować przyjazd turystów z innych krajów do Polski, ma potencjał promocyjny. A Polska ma tych sprawach dobre doświadczenia. Choćby Euro 2012, Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016, liczne wydarzenia na poziomie europejskim i światowym w siatkówce, kajakarstwie, piłce nożnej, skokach narciarskich. Te ostatnie zawody, zwłaszcza odbywane co rocznie w Zakopanem, przyciągają zarówno do samego Zakopanego, jak i przed telewizory rzesze zagorzałych kibiców skoków. A Zakopane zna każdy z tych kibiców.
Toru de Pologne i efekt Barcelony
Inną imprezą, wykorzystywaną bardzo dobrze przez POT, jako kotwicę medialną, jest Tour de Pologne. Jedna z najważniejszych kolarskich na świecie przez kilka dni przyciąga uwagę stacji telewizyjnych z kilkudziesięciu krajów. Co więcej, 70. edycja Tour de Pologne rozpoczęła się we Włoszech (dwa pierwsze etapy), co stanowiło dodatkową promocję naszego kraju w Italii.
Jakie korzyści przynosi zaangażowanie promocyjne przy okazji wielkich imprez sportowych?
Skutki dobrze przeprowadzonej akcji promocyjnej mogą przynieść korzyści odczuwalne od razu w trakcie imprezy (a nawet tuż przed), ale i takie które są długoterminowe. Najlepszym przykładem światowym jest tzw. efekt Barcelony. Po organizacji Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku odnotowano wzrost rozpoznawalności miasta, same Igrzyska spowodowały rozwój infrastruktury oraz powiększenie bazy noclegowej. To z kolei sprawiło, że w latach 1990-2000 liczba turystów wzrosła o 95 proc, a liczby sprzedanych noclegów o 110 proc.
Z kolei Polska po organizacji Euro 2012, odnotowała w najwyższy wzrost wartości marki narodowej ze wszystkich, ponad 100 badanych krajów
Jeśli uda się przekonać mieszkańców danego miasta, regionu, do tego by stali się (poczuli się) współgospodarzami wielkiej imprezy łatwiej będzie o sukces społeczny i wizerunkowy (zwielokrotniony przez pozytywne opinie na social mediach).
Gościnność i wysoki poziom usług
Ważna bowiem jest nie tylko oprawa promocyjna i medialna, ale również to faktycznie mamy dodatkowo do zaoferowania widzowi wokół imprezy: przed, w trakcie i po niej. Wielką zaletą Polaków, podkreślaną przez wszystkich gości jest gościnność. I tę naszą cechę warto wykorzystać coraz lepszą infrastrukturą i coraz wyższą jakości usług oraz uświadamianiem tych zalet innym. Poza tym, wszelkie inwestycje – duże i małe – ponoszone w związku z organizacją imprezy sportowej, procentują w latach następnych. Niezależnie czy to będzie nowy (lub odremontowany) obiekt sportowy, nowe miejsca noclegowe, informacja turystyczna czy poziom usług (np. lepsza znajomość języków obcych). Długofalowe korzyści są często szansą rozwoju i promocji dla mniejszych ośrodków. Warto więc zadbać zarówno o pokazanie potencjału miejsca, jak i wykorzystanie go. Promocja miasta, regionu organizujących wielka imprezę, to szansa na pokazanie różnych sektorów turystyki istniejących w danym miejsce.
Promocja turystyki aktywnej
Podobnie ma się z promocją Polski na wielkich imprezach odbywających się poza granicami naszego kraju. Tak było (i będzie) podczas Igrzysk Olimpijskich. Polska Organizacja Turystyczna prowadziła kampanię o informacyjno-wizerunkową ukazująca Polskę, jako kraj idealny do uprawiania różnych rodzajów turystyki aktywnej. Każdy z komunikatów nawiązywał do dyscyplin, w których w Tokio odbywała się rywalizacja sportowa w danym dniu. Wiodącymi obszarami produktowymi były atrakcje turystyki wodnej i aquaparki, turystyka rowerowa, pola golfowe, aktywny wypoczynek na plaży, turystyka konna, żeglarstwo, trekking i wspinanie oraz jogging i imprezy biegowe.
Czas pandemii wzmocnił zainteresowanie turystyką aktywną, sportem. Turyści będą coraz więcej czasu spędzali na wypoczynku aktywnym. A ten najlepiej promuje się właśnie podczas imprez sportowych gromadzących ludzi aktywnych, kochających sport.
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty