Zagrzebski Festiwal Światła 2022 już do środy
W tym roku, po dwuletniej przerwie od 16 do 20 marca w chorwackiej stolicy, odbędzie się Zagrzebski Festiwal Światła. Impreza organizowana jest przez Wspólnotę Turystyczną Miasta Zagrzeb oraz partnerów przy wsparciu Urzędu Miasta Zagrzeb.
Zagrzeb już w 2017 roku został członkiem Festival of Light International, obok takich miast jak Berlin czy Nowy Jork. Już po raz czwarty wyobraźnia, sztuka i technologia świetlna połączą się, aby wysłać w świat przesłanie nadziei, wspólnoty i pokoju. W tym roku oprócz Górnego Miasta zostaną oświetlone również miejsca na Dolnym Mieście.
Otwarcie Festiwalu zaplanowane jest na środę 16 marca na godzinę 18:00 przy Chorwackim Teatrze Narodowym.
Podobnie jak w latach poprzednich, pokazy świetlne odbywać się będą w godzinach 18.00 – 23.00. Przy planowaniu Festiwalu zwrócono szczególną uwagę na ochronę środowiska. Możliwe zanieczyszczenie świetlne zostało ograniczone w czasie i zredukowane do minimum co zagwarantuje jego minimalny wpływ na odwiedzających i środowisko naturalne jako całość. Wszystkie atrakcje dostępne będą bezpłatnie. Więcej informacji o szczegółach programu, jak również mapę lokalizacji można znaleźć w punktach Informacji Turystycznej oraz na stronie internetowej www.festivalsvjetlazagreb.hrDyrektor Wspólnoty Turystycznej Miasta Zagrzeb, Martina Bienenfeld, powiedziała: „Tegoroczna edycja Zagrzebskiego Festiwalu Światła poprzez kreatywną i inspirującą sztukę niesie przesłanie jedności, tolerancji, a przede wszystkim pokoju. Uwzględniliśmy 16 miejsc w Górnym Mieście i po raz pierwszy 15 miejsc na Dolnym Mieście. Tegoroczną nowością jest współpraca z artystami z Berlina i z Sarajewa.
Goście z Sarajewa umieszczą na Placu Europejskim interaktywną rzeźbę świetlną – Serce Europy. Rzeźba ta poza mapowaniem 3D będzie monitorować również rytm serca. Wszyscy odwiedzający będą mogli także dzięki poszerzonej rzeczywistości napisać bądź przeczytać życzenia dotyczące lepszej przyszłości.
Organizatorzy słynnego Berlińskiego Festiwalu Światła oświetlą fasadę budynku Chorwackiego Teatru Narodowego oraz Muzeum Sztuki i Rzemiosła. Fasada Muzeum Mimara stanie się płótnem, na którym dzięki mapowaniu 3D wyświetlone zostaną impresje związane z historią i kulturą Chorwacji oraz samego Zagrzebia. Berlińscy artyści są również autorami dwóch ponad czterometrowych instalacji Ziemi i Marsa, zlokalizowanych na placu Petra Preradovicia i na ulicy Tkalčićeva.
Ponadto, do naszego Festiwalu po raz pierwszy dołączył teatr, GDK Gavella ze spektaklem, który odbędzie się w Obserwatorium. W Zagrzebskim Centrum Tańca na Gości będzie czekać Muzeum Rzeczywistości UNICEF, a na sobotę 19 marca na godzinę 22:00 planowany jest tematyczny wyścig Glow Run, który rozpocznie się na Placu Marulicia. Nie zapomnieliśmy o atrakcjach dla naszych najmłodszych. W tym roku przygotowaliśmy trzy specjalnie oświetlone na tę okazję place zabaw.
Serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowanie się w ten bardzo wymagający i szeroko zakrojony projekt. Chciałabym szczególnie podziękować wszystkim partnerom i instytucjom, które przyłączyły się do nas i do projektu Zagrzebskiego Festiwalu Światła. Wspólnie staliśmy się swego rodzaju kreatywną platforma kultury.”Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty turystycznej w Polsce, dodała: „Ogromnie się cieszę, że po przerwie wywołanej pandemią Zagrzebski Festiwal Światła wraca z jeszcze większym rozmachem. Zwiększona liczba lokacji, a także współpraca z zagranicznymi artystami z całą pewnością są jego ogromną wartością dodaną. Mam szczera nadzieję, że w tym roku przedsmakiem lata stanie się ustawiony na głównym placu miejskim Pawilon Światła, który symbolizuje 2700 słonecznych godzin w roku na wybrzeżu Adriatyku”.
POWIĄZANE WPISY
22 listopada 2024
Industrialne Mazowsze: fascynujące dziedzictwo techniki i przemysłu
Mazowsze, mimo swojej przeszłości rolniczej, odgrywało istotną rolę w procesach…
0 Komentarzy4 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty