Ruch turystyczny w Gdańsku – ponad 3 mln gości w 2021

Gdańska Organizacja Turystyczna zaprezentowała badania ruchu turystycznego w Gdańsku, w roku 2021. Przede wszystkim wskazują one na zdecydowaną poprawę po pandemicznym roku 2020.
W roku 2021 Gdańsk odwiedziło łącznie ponad 3 mln gości. Jest to wzrost aż o 53 proc. w stosunku do roku 2020, kiedy liczba odwiedzających wyniosła niespełna 2 mln osób.
Goście krajowi stanowili blisko 86 proc. ruchu turystycznego. Odwiedzali Gdańsk przyjeżdżając głównie z województwa pomorskiego, a także z kujawsko-pomorskiego (15 proc.) oraz z mazowieckiego (10 proc.). Z kolei turyści zagraniczni to przede wszystkim Niemcy – 41 proc. oraz Skandynawowie – 14 proc. Wśród odwiedzających pojawiła się większa liczba gości z Czech i Hiszpanii – ok. 5 proc.
„Gdańsk jest miastem bezpiecznym i niezmiennie popularnym. Bardzo cieszy wyraźny wzrost liczby turystów w stosunku do roku 2020, który był rokiem trudnym, nie tylko dla turystyki” – zaznaczył podczas briefingu prasowego poświęconego podsumowaniu roku 2021, zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski.
Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukasz Wysocki podkreślał rosnącą liczbę połączeń lotniczych Gdańska oraz awizowanych zawinięć statków turystycznych do portu.
„To znak, że trend covidovy się odwrócił” – zaznaczył Wysocki.
Jeśli chodzi o sposób podróżowania, to najczęściej wybierano samochód (68 proc.), pociąg (blisko 18 proc.) oraz samolot (8 proc.). Turyści, którzy nocowali, decydowali się na hotel (29 proc.), wynajęte mieszkanie (15 proc.) oraz pobyt u znajomych/rodziny (15 proc.).
Miejsca, które cieszyły się największą popularnością to: Westerplatte – 30 proc., molo w Brzeźnie (24 proc.), a także park i katedra w Oliwie (blisko 23 proc.). Z kolei jeśli chodzi o spędzanie czasu, to królowały spacery (52 proc.), zwiedzanie (również 52 proc.) oraz zakupy (27 proc.).
Poniżej grafika przedstawiająca szczegóły dotyczące ruchu turystycznego w Gdańsku w 2021 roku.

POWIĄZANE WPISY
18 grudnia 2025
Costa Cruises stawia na partnerów. Polskie biura podróży wśród nagrodzonych
Costa Cruises zorganizowała dwa wydarzenia skierowane do partnerów i przedstawicieli…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2025
Turystyka bliska naturze. Lubuskie pasieki otwierają się na turystów
Turystyka ewoluuje w kierunku doświadczeń bliższych naturze i lokalnym tradycjom. Jednym…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2025
GTS Poland uruchamia nowe zimowe połączenie z Warszawy do Monastyru
GTS Poland poszerza ofertę czarterów do Tunezji i od 25 grudnia 2025 roku uruchamia nowe…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2025
Egzotyczny obraz Zosi Markowskiej na licytacji charytatywnej Gali Waszej Turystyki 2026
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 9 stycznia 2026 roku,…
0 Komentarzy1 Minuty
16 grudnia 2025
PLL LOT ogłaszają nabór do 4. edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Dyplomową
PLL LOT zapraszają studentów do udziału w 4. edycji Konkursu na Najlepszą Pracę…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2025
Wystartował program Future Professionals dla młodych talentów branży MICE
Wystartował program mentoringowy Future Professionals dla młodych talentów branży MICE. W…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2025
Rankomat: Większość Polaków przywita Nowy Rok w domowym gronie
Większość Polaków planuje powitać Nowy Rok w domowym zaciszu – wynika z badania…
0 Komentarzy3 Minuty
15 grudnia 2025
Polscy turyści na drugim miejscu na Słowacji
Na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Slovakia Travel i Tatry Mountain…
0 Komentarzy2 Minuty
15 grudnia 2025
Travelist: Wysokie zainteresowanie feriami 2026. Ceny nieznacznie wzrosły
Rynek wyjazdów na ferie zimowe 2026 pozostaje stabilny – wynika z analizy Travelist.pl.…
0 Komentarzy4 Minuty










