Otwarto Muzeum Fabryki Wódki w Krakowie
Wódka jest wpisana w historię naszego kraju i jest najbardziej rozpoznawalnym polskim produktem na świecie. Nasz narodowy trunek zyskał swoje honorowe miejsce w pierwszym w Krakowie muzeum wódki. Muzeum Fabryka Wódki znajduje się w Krakowie przy ul. Fabrycznej 13 na terenie kompleksu Fabryczna City.
Mieści się w zabytkowym budynku po dawnej Wytwórni Wódek nr 11 wybudowanej w latach 30-tych, późniejszej Destylerni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację dla muzeum, którego mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją i rozlewem wódek kojarzonych do dziś.
“Muzeum podzielone zostało na kilka stref – część wprowadzającą z kinem, ogólną strefę dotyczącą historii wódki, część opisującą procesy produkcji oraz historię zakładów na terenie Fabrycznej 13. Zwiedzanie zakończy degustacja najbardziej szlachetnych trunków i możliwość dokonania pamiątkowych zakupów” – mówi Agnieszka Jabłońska, dyrektor muzeum.
Fabryka Wódki to ponad 1000 m2 przestrzeni do zwiedzania, zarówno indywidualnego, jak również z przewodnikiem. W trakcie półtoragodzinnej wycieczki na zwiedzających czekają interaktywne ekspozycje i stanowiska multimedialne opowiadające historię rozwoju technologii wytwarzania wódki na przestrzeni wieków, dzięki której będzie można dowiedzieć się o dawnych metodach produkcji i recepturach, ale przede wszystkim poznać znaczenie i miejsce wódki w historii, kulturze i gospodarce na przestrzeni wieków.
Będzie to niezwykła podróż w czasie, pełna interesujących, mało znanych i zaskakujących faktów. Co warte podkreślenia, jest to jedyne muzeum tego alkoholu na świecie, które może się poszczycić zbiorem autentycznych urządzeń gorzelniczych tworzących kompletny ciąg technologiczny do produkcji spirytusu.
“Dołożyliśmy wszelkich starań w pracy nad projektem i mamy nadzieję, że muzeum będzie tętnić życiem i stanie się pożądanym punktem na kulturalnej mapie Krakowa” – dodaje Marcelina Miłoś, projektantka i koordynatorka wystawy.
Wycieczkę przez kilka wieków historii polskiego trunku rozpoczyna pokaz filmowy w kameralnej sali kinowej, a dalszej części ekspozycji towarzyszą nie tylko elementy scenograficzne i bogate zbiory eksponatów, ale również nowoczesne instalacje multimedialne.
Muzeum tworzy m.in. siedem galerii tematycznych i jednocześnie siedem głównych opowieści, na które składają się między innymi: prezentacja średniowiecznej aparatury do destylacji gorzałki, uczta w dworze szlacheckim, rewolucja w gorzelnictwie wraz z XIX-wieczną przemysłową aparaturą do produkcji wódki, bar z okresu II RP, plac przed Wytwórnią Wódek nr 11 z lat 30-tych wraz z bocznicą kolejową, rolnicza gorzelnia parowa przedstawiająca kompletny ciąg technologiczny, pomieszczenie rozlewni i załadunku gotowych wyrobów z lat 70-tych, wódki z czasów PRL, zakłady Polmos Kraków do 2010 roku.
Podróż do świata wódki kończy się degustacją, podczas której będzie można spróbować zarówno mocniejszych trunków, jak i koktajli. W barze, oprócz degustacji, odbywać się będą liczne warsztaty tematyczne z wódką w roli głównej.
W ramach inwestycji Fabryczna City, oprócz muzeum, funkcjonuje również pasaż z sześcioma unikatowymi restauracjami, centrum wellness z basenem i grotą solną, designerski, loftowy hotel Mercure Kraków Fabryczna City. W otoczeniu pasażu Fabryczna 13 powstał także nowoczesny budynek mieszkalny oraz prężnie funkcjonuje centrum biurowe.
Za koncepcję architektoniczną, budowę i pomysł na rewitalizację tego miejsca odpowiada krakowski deweloper z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży budowlanej – Grupa INTER-BUD.
“Dla nas jako inwestora cały projekt Fabryczna City, z jego omnifunkcyjnym charakterem łączącym funkcję biurową, usługową i mieszkalną, to nowa przestrzeń w centrum miasta. Chcemy wykorzystać wyjątkowość tego miejsca łącząc jego historyczny charakter z nowoczesnością i oczekiwaniami współczesnego klienta biznesowego i indywidualnego, aby stworzyć swojego rodzaju „miasto w mieście” oraz by upamiętnić jego 100-letnią bogatą historię związaną z wódką i krakowską Destylernią Polmos” – wyjaśnia Stanisław Łukasik, prezes zarządu Grupy INTER-BUD.
Za projekt muzeum odpowiedzialna jest krakowska firma – Fabryka Dekoracji, specjalizująca się m.in. w tworzeniu narracyjnych przestrzeni ekspozycyjnych i wystaw muzealnych.
POWIĄZANE WPISY
22 listopada 2024
Industrialne Mazowsze: fascynujące dziedzictwo techniki i przemysłu
Mazowsze, mimo swojej przeszłości rolniczej, odgrywało istotną rolę w procesach…
0 Komentarzy4 Minuty
21 listopada 2024
Atrakcje południowych Czech
Podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu w Warszawie, Czech Tourism wraz…
0 Komentarzy3 Minuty
20 listopada 2024
Startuje nowe połączenie kolejowe z Pragi do Gdyni
Podczas konferencji „Polski Dzień Logistyki 2024” w Pradze ogłoszono uruchomienie Baltic…
0 Komentarzy3 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Tajlandia numerem jeden na zimowe wakacje. Rezerwacje wzrosły o ponad 43 proc.
W tym roku, według Kiwi.com, kierunki w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej…
0 Komentarzy2 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
15 listopada 2024
Marcin Siudy nowym dyrektorem finansowym PHH
Marcin Siudy 4 listopada objął stanowisko dyrektora finansowego Polskiego Holdingu…
0 Komentarzy1 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty