W Wiśle powstanie wieża widokowa w koronach drzew. Budowa rusza wiosną
Wiosną 2023 roku rozpoczną się prace budowlane wieży widokowej ze ścieżką w koronach drzew w Wiśle, w Skolnity Ski&Bike Park. W Grupie Pingwina to już trzecia wieża widokowa – pierwsza w województwie śląskim.
Goście odwiedzający ośrodki Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju oraz Kurzą Górę w Kurzętniku (Warmia i Mazury) od kilku lat mają możliwość korzystania z podobnych konstrukcji. Obie wieże widokowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
„Jesteśmy przygotowani do budowy wieży widokowej ze ścieżką w koronach drzew. Została ona zaprojektowana tak, aby wkomponowała się w istniejące już drzewa, nie naruszając ich korzeni. Udało się uzyskać wszystkie potrzebne dokumenty oraz pozwolenia, aby tego typu konstrukcja mogła stanąć na zboczu Wierchu Skolnity w centrum Wisły. Jesteśmy przekonani, że wieża będzie cieszyć się dużym powodzeniem i znacznie podniesie walor turystyczny Perły Beskidów. To atrakcja dla osób w każdym wieku” – mówi Janusz Tyszkowski, prezes Skolnitego.
Realizację tego projektu powierzona została polskim fachowcom, z którymi grupa od lat współpracuje i ma do nich pełne zaufanie. Są to konstruktorzy, inżynierowie, architekci i cieśle z doświadczeniem przy tak odpowiedzialnych i wymagających budowlach. Wysokość wieży będzie wynosić 35 m, długość ścieżek ogółem to prawie 1000 m. Konstrukcję będzie wspierać 13 wież podporowych.
„W Grupie Pingwina to już trzecia wieża widokowa zaprojektowana i wykonana przez tych samych specjalistów, jesteśmy przekonani, że prace budowlane pójdą sprawnie” – dodaje Rafał Barański, wiceprezes Skolnitego.
Punkty edukacyjne na wieżach dla każdego
Na sześciu platformach widokowych będą zlokalizowane punkty edukacyjne zawierające informacje z dziedziny przyrody, geografii, historii, etnografii. Architektura i konstrukcja obiektu stanowią nowatorskie rozwiązania, nawiązujące do drewnianej architektury regionu i najlepszych rozwiązań architektury światowej.
„Wieżom widokowym Grupy Pingwina zawsze przyświeca dodatkowy cel: edukacja. Wieża w Krynicy-Zdroju opowiada o wierzeniach łemków, wieża z Kurzętnika tłumaczy gościom, dlaczego Kurza Góra to niedoszły Grunwald. Nasz wieża również będzie uczyć i interesować małych i dużych. Choć jeszcze nie chcemy zdradzać szczegółów, jesteśmy pewni, że tematyka instalacji edukacyjnych, którą przygotowała Anna Machacz odpowiedzialna w Grupie Pingwina za edukację, przypadnie do gustu zwiedzającym” – relacjonuje Karolina Cieślar.
Budowla wykonana będzie z drewna robinii akacjowej i modrzewia i zachowa naturalny kolor drewna. Zestawienie wież, ścieżek i podpór stworzy niepowtarzalny układ przestrzenny, wpisujący się w otoczenie i okoliczny krajobraz.
Obiekt będzie z poziomu terenu dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, spadek ścieżek wynosił będzie 3-6 proc., co da możliwość poruszania się po nich na wózku inwalidzkim. Konstrukcja wieży będzie również przychylna rodzinom z małymi dziećmi (przyjazna dla wózków). Zakończenie prac przewidziane jest do końca roku 2024.
WorldSkitest 2023 – prestiżowe narciarskie wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy w Polsce
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Joanna Wiśniewska nową dyrektorką sprzedaży i marketingu w Exim Tours
Biuro podróży Exim Tours ma nową dyrektorkę sprzedaży i marketingu. Od listopada funkcję…
0 Komentarzy1 Minuty
20 listopada 2024
Ryanair uruchamia promocje na Cyber Week 2024
Od 25 listopada do 2 grudnia Ryanair zaprasza na największą wyprzedaż roku w ramach Cyber…
0 Komentarzy1 Minuty
20 listopada 2024
Katowice Airport: Wizz Air uruchamia loty do Madrytu, Agadiru, Pizy i Kiszyniowa
Wizz Air ogłosił cztery nowe kierunki, które będzie realizował w 2025 roku z lotniska w…
0 Komentarzy2 Minuty
20 listopada 2024
Hotel HP Park Plaza we Wrocławiu świętuje swoje 25-lecie
Hotel HP Park Plaza we Wrocławiu świętował jubileusz 25-lecia swojej działalności.…
0 Komentarzy1 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
Podróż w rytmie slow – Mołdawia na Targach ITTF Warsaw
Mołdawianie mówią, że gościnność to ich drugie imię, dlatego każdy, kto odwiedzi ten…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
19 listopada 2024
Raport GfK i eSky.pl: Polacy stawiają na Azję, Amerykę Północną i Afrykę
Coraz więcej Polaków wybiera podróże poza tradycyjnym sezonem turystycznym, doceniając…
0 Komentarzy6 Minuty