Promocja Polski podczas ITB: Igrzyska Europejskie motywem przewodnim

ITB 2019 /fot. archiwum ZOPOT

Na targach ITB w 2023 roku Polska chce zaprezentować się jako organizator Igrzysk Europejskich, które mają odbyć się w na południu Polski około 100 dni po światowych targach turystycznych. Weźmie w nich udział ponad 7 tys. sportowców z prawie 50 krajów.

Oprócz lekkoatletyki, boksu, szermierki, kajakarstwa i kolarstwa w programie znajdują się również bardziej nietypowe dyscypliny, takie jak breakdance, padel tennis czy teqball. Igrzyska Olimpijskie odbędą się nie tylko w Krakowie, ale także w województwie małopolskim i regionach sąsiadujących.

Płetwonurkowie będą rywalizować w Rzeszowie, zawody w kolarstwie górskim i biegi górskie odbędą się w uzdrowisku Krynica-Zdrój, a w Zakopanem będzie można podziwiać letnie skoki narciarskie. W okresie przygotowawczym wydano około 80 mln euro na modernizację obiektów sportowych i poprawę infrastruktury.

„W przeszłości udowodniliśmy, że Polska jest świetnym gospodarzem dla wielkich wydarzeń sportowych, kulturalnych czy biznesowych” – podkreśla Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

POT chce przy okazji igrzysk zaprezentować Polskę jako kierunek dla aktywnych turystów. Na ITB w Berlinie prezentacje skupią się na rosnącej ofercie sportów rowerowych, pieszych, górskich i wodnych. Zaprezentowane zostaną np. nowe długodystansowe trasy rowerowe, takie jak Blue Velo na Odrze, nadmorska trasa Velo Baltica czy Mazurska Pętla Rowerowa.

Dwupoziomowe stoisko i sześć województw

Po raz pierwszy Polska Organizacja Turystyczna będzie prezentować się na targach w nowym HUBie 27. Na wspólnym stoisku 105 znajdzie się sześć województw, w tym Małopolska jako współgospodarz Igrzysk Europejskich, a także województwa warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, wielkopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Ponadto reprezentowanych będzie kilka dużych miast, takich jak Warszawa, Łódź i Gdańsk. Na stoisku polskim wystawią się też touroperatorzy.

Po raz pierwszy też stoisko Polski będzie rozciągało się na dwóch poziomach. Na górnym poziomie znajdą się sale konferencyjne i VIP, a na dolnym powierzchnia wystawiennicza ze stoiskami, stołami i dużym ekranem. W ten sposób Polska chce uwzględnić zmieniony profil ITB, które pierwszy raz mają charakter wyłącznie targowy.

Oprócz promocji turystyki aktywnej, Polska będzie promowała również oferty kulinarne, wycieczki miejskie i kulturalne. Rafał Szmytke ma nadzieję, że ITB Berlin ożywi turystykę przyjazdową po pandemii koronawirusa. Rynek niemiecki jest nadal najważniejszym rynkiem przyjazdowym dla Polski.

POT: chcemy promować turystykę w Polsce wspólnie z branżą. Diagnoza i rekomendacje do 2030 roku