Agenci Nekera sprawdzają tureckie hotele przed sezonem. Część I – Alanya

Grupa agentów Nekera Alanya
Grupa agentów Nekera w Alanyi / fot. Piotr Kołodziej

Turcja otworzy się szerzej na turystów najprawdopodobniej w czerwcu. Na razie czynne są niektóre hotele, pozwolenia na działalność w weekendy wyczekują restauratorzy i sklepikarze. Agenci Nekera odwiedzili Turecką Riwierę i sprawdzili, jak wygląda sytuacja w tutejszych hotelach. Na początek odwiedzili Alanyę.

Obostrzenia dla Turków zaplanowane są do 31 maja – branża turystyczna ma nadzieję, że nie zostaną przedłużone. Obecnie obowiązujący zakaz przemieszczania się w weekendy i godzina policyjna nie dotyczą co prawda turystów. Turystyczna Alanya pozbawiona w weekendy czynnych sklepików i restauracji wygląda na nieco wymarłą. Niektóre hotele już tętnią życiem, część czeka do końca maja albo i do lipca, by wznowić działalność. Turcy jednego są jednak pewni: chcą, by ich kurorty znów zaroiły się od turystów z Polski i liczą na to, że lato 2021 będzie bardziej udane niż ubiegłoroczne.

Touroperator Nekera zabrał grupę swoich agentów do kilku miast położonych na Tureckiej Riwierze. Wszyscy liczą na to, że sprawdzą się zapowiedzi i Turcja od czerwca wpuści do siebie osoby zaszczepione bez testów. Na razie turyści muszą wykonać przed wylotem test PCR na 72 godziny przed przylotem, a także wypełnić elektroniczną deklarację wjazdową i wygenerować kod QR, który sprawdzamy jest na lotnisku jeszcze w Polsce. Na miejscu należy go również mieć przy sobie, gdyż uprawnia turystów do poruszania się np. komunikacją miejską.

Na lotnisku w Antalyi widać już grupy turystyczne, momentami widok ten przypomina prawdziwy sezon turystyczny – wiele języków, kolejki po odbiór bagażu… Jest to jednak na razie namiastka powrotu do normalności. W Alanyi nadal ulice są puste, a wiele miejsc – zamkniętych. Turcy są jednak przekonani o rychłym zniesieniu lockdownu i wyczekują wzmożenia ruchu turystycznego. Spośród odwiedzonych przez agentów hoteli część już działa, a część zamierza wznowić działalność jeszcze przed czerwcem.

Fakt, że w Alanyi nie ma jeszcze tłumu turystów ma swoje zalety – można cieszyć się atrakcją, taką jak swobodne i samotne zwiedzanie przepięknie położonego zamku, na wzgórzu z widokiem na port. Na cytadelę prowadzi kręta droga, którą ciężko pokonać większemu pojazdowi, ale trzy lata temu Turcy uruchomili kolejkę, która zawozi grupy na szczyt. Widok zdecydowanie wart jest fatygi – otoczony wzgórzami port i lazurowe morze tworzą kompozycję krajobrazową jak z pocztówki.

Widok z zamku w Alanyi na port
Widok z zamku w Alanyi na port / fot. MM

Alanya – hotele miejskie dla dorosłych

Sunprime C-Lounge

Jedna z dawnych marek hotelowych Thomasa Cooka, dziś należąca do chińskiego Fosuna, ma się dobrze w Alanyi. Hotel Sunprime C-Lounge wita przyjezdnych rozpoznawalnym pomarańczowym serduszkiem, już działa i przyjmuje gości – ale tylko tych w wieku 16 plus. Położony ok 400 metrów od starego miasta, zbudowany w 2015 roku, jest hotelem miejskim i – jak na Turcję – dość kameralnym. Ma 160 pokoi, salę konferencyjną, restaurację a la carte (goście mogą skorzystać z niej raz na tydzień w ramach pakietu all-inclusive), cukiernię-kawiarnię dla gości hotelowych ich przyjaciół.

Sunprime C-Lounge Antalya
Sunprime C-Lounge widok z basenu na hotel / fot. MM

Jest także siłownia i sala gimnastyczna, sala konferencyjna na 80 osób, dzielona ścianką na dwie mniejsze, a także spa, hammam i basen kryty. W strefie wellness oprócz sauny wszystko działa, goście mogą korzystać z niej w podstawowym zakresie, dodatkowe zabiegi kosztują 30 euro. Na plażę schodzi się tunelem pod ulicą. Nad morzem znajduje się część wydzielona dla gości hotelu, z ratownikiem, barem i molo.

Pokój standard w Sunprime C Lounge Antalya
Pokój standard w Sunprime C Lounge

Michell

Zbudowany w 2014 roku obiekt ten również przeznaczony jest dla gości 16 plus. Na razie jest zamknięty. Dysponuje 200 pokojami w standardzie: economy, standard i „sea view”. W pokojach oprócz widoku na morze wszystko jest jednakowe, jedyna różnica jest taka, że te ekonomiczne są położone najniżej. Z hotelu idzie się około 5-6 min na plażę, goście mogą korzystać z darmowego transferu hotelowego. Na plaży jest bar all-inclusive, działa też darmowe wifi hotelowe, dostępne na terenie obiektu.

Hotel Michell Antalya
Hotel Michell / fot. MM

W pokojach znajdują się lodówki z minibarem z wodą i napojami bezalkoholowymi, można z nich korzystać bezpłatnie. Latem bar basenowy działa 24 godziny na dobę. Sauna i siłownia są w cenie, goście mogą też w cenie pakietu raz na tydzień zjeść posiłek w restauracji a la carte (kuchnia turecka albo rybna).

Pokój twin standard w hotelu Michell
Pokój twin standard w hotelu Michell / fot. MM

Cook’s Club

Gdy Thomas Cook ogłosił upadłość, obiekt ten przez jakiś czas działał pod własną marką. Dziś ma podpisaną umowę franczyzową z chińskim Fosunem i kontynuuje tradycje konceptu Cook’s Club – młodzieżowego, klimatycznego miejsca, któremu udaje się być hotelem „fajnym”. Goście czują się tu jak w plażowym hipsterskim klubie – zarówno wystrój jak i niektóre nowinki mają sprawić, że młodzi goście poczują się tu jak u siebie.

Uliczka wiodąca do hotelu Cook's Club Alanya
Uliczka wiodąca do hotelu Cook’s Club w Alanyi / fot. MM

Epidemia covid to wyjątkowa okazja, by do Cook’s Club w Alanyi pojechać z dzieckiem młodszym niż 16 lat. W normalnych czasach obiekt ma regułę 16 plus, jednak teraz ze względu na małe obłożenie przyjmuje wszystkich. Hotel działa pod marką Cook’s Club od 2019 roku.

Bar przy basenie w Cook's Club Alanya
Bar przy basenie w Cook’s Club Alanya / fot. MM

W hotelu zapewniona jest rozrywka – codziennie wieczorem można liczyć na inny rodzaj aktywności i muzykę z DJ-em. Obiady i kolacje w formule all-inclusive serwowane są do stołu, jedynie śniadanie ma formę bufetu. Lokalne drinki i piwo są w cenie pobytu, wifi jest za darmo, tak samo sejfy. W hotelu w części położonej pod ziemią znajduje się sala gier i imprez i tzw. rage room – pokój, w którym można w bezpiecznych warunkach wyładować negatywne emocje. Leżaki dla gości są za darmo, wymiana ręcznika plażowego kosztuje 1 euro. W hotelu jest sauna i hammam, korzystać można z nich po dokonaniu rezerwacji. Jest też wewnętrzny basen i siłownia. Większość dostępnych pokoi ma na wyposażeniu kuchnię, poza tymi z kategorii „eko”.

Sypialnia double w apartamencie czteroosobowym w Cook's Club Alanya
Sypialnia double w apartamencie czteroosobowym w Cook’s Club Alanya / fot. MM

Sunprime Alanya Beach

Naprzeciwko Cook’s Club znajduje się kolejny obiekt działający pod marką Sunprime. Jest już otwarty, ale goście korzystają z posiłków i infrastruktury w Cook’s Club. Właściciele planują za tydzień otworzyć hotel całkowicie. Również ten obiekt przeznaczony jest dla osób 16 plus.

Jeden z basenów w Sunprime Beach Alanya / fot. MM
Jeden z basenów w Sunprime Alanya Beach / fot. MM

Jest to pierwszy hotel w Alanyi przyjazny rowerzystom – korzysta z programu Ministerstwa Turystyki wspierającego turystykę rowerorą. Na miejscu jest wypożyczalnia, garaż na rowery, serwis i pralnia z suszarnią.

Pokój standard w Sunprime Alanya Beach
Pokój standard w Sunprime Alanya Beach / fot. MM

Rowerownia w Sunprime Alanya BeachRowerownia w Sunprime Alanya Beach / fot. MM

Alanya – hotele miejskie bez ograniczeń wiekowych

Grand Kaptan

W nieco niższym standardzie, czterogwiazdkowy hotel wybudowany w 1991 i ostatnio odświeżany w 2011 roku. Na razie pozostaje zamknięty, ale za dwa tygodnie zamierza już przyjmować gości.

Widok z tarasu w hotelu Grand Kaptan
Widok z tarasu w hotelu Grand Kaptan / fot. MM

Ma pięć pięter, na których znajdują się 334 pokoje. Położony jest 4km od centrum Alanyi, dla gości zorganizowany jest sześć razy dziennie transfer autobusem. W hotelu jest wifi, dostępne za darmo w lobby i przy basenie. Opcja korzystania z internetu w w pokojach płatna jest 10 euro za tydzień. W hotelu znajdują się trzy baseny, w tym jeden ze zjeżdżalniami, mini klub dla dzieci w wieku 4-12 lat. Aby dojść na plażę trzeba przejść pod ulicą tunelem na wydzieloną część dla gości. Piwo, woda i napoje „soft” w minibarze w pokojach są za darmo, barek jest codziennie uzupełniany.

Pokój 2+1 z widokiem na morze w hotelu Grand Kaptan
Pokój 2+1 z widokiem na morze w hotelu Grand Kaptan / fot. MM

Grand Atilla

Kolejny obiekt czterogwiazdkowy, nieco młodszy, bo zbudowany w 2001 roku i remontowany pięć lat temu.

Wejście do hotelu Grand Atilla
Wejście do hotelu Grand Atilla / fot. MM

Podobnie jak większość zwiedzanych przez grupę obiektów w Alanyi (wyjątkiem są resorty przy Eftalia Island), jest to hotel typowo miejski. Pięć lat temu remontowany, dysponuje czterema pokojami rodzinnymi, jednym dla osób niepełnosprawnych (na pierwszym piętrze). W hotelu znajduje się strefa spa z łaźnią turecką.

Pokój 2+2 w hotelu Grand Atilla
Pokój 2+2 w hotelu Grand Atilla / fot. MM

Pokój 2+2 w hotelu Grand AtillaPokój 2+2 w hotelu Grand Atilla / fot. MM

Mesut

Atutem tego obiektu jest przyjemnie położony taras restauracyjny z widokiem na plażę, do której trzeba przejść przez ulicę. W hotelu Mesut w 2020 roku odbył się remont pokojów. Choć obiekt powstał 35 lat temu, co roku prowadzone są w nim prace renowacyjne.

Hotel Mesut Alanya
Hotel Mesut w Alanyi / fot. MM

Hotel składa się z głównego sześciopiętrowego budynku i pięciopiętrowego aneksu. 90 proc pokoi ma widok na morze, jeśli klient nie dostanie takiego przydziału, jest przenoszony, gdy tylko „sea view” się zwolni. Wifi w lobby dostępne jest za darmo, w pokoju płatne od 2 dolarów za godzinę do 10 dolarów za 10 dni.

Pokój 2+1 w hotelu Mesut
Pokój 2+1 w hotelu Mesut / fot. MM

Eftalia Aytur

Obiekt ten otwarty będzie od 1 lipca. Obiekt nastawiony na gości ekonomicznych i nie planujących całego pobytu spędzić na terenie hotelu.

Wejście do hotelu Eftalia Aytur / fot. MM
Wejście do hotelu Eftalia Aytur / fot. MM

Dysponuje opcjami wyżywienia typu bed and breakfast i half board. Za dodatkowe udogodnienia pobierane są opłaty: 7 euro za minibar na tydzień, 14 euro za tydzień za sejf, leżaki za 2 euro za osobę dziennie. Posiłki w restauracji a la carte są dodatkowo płatne. Internet działa w lobby i recepcji za darmo, w pokojach nie jest dostępny. W obiekcie znajduje się sauna i hammam, a także salka konferencyjna. Wieczorne animacje – „turecka noc” – organizowane są raz na tydzień.

Duży pokój 2+1 w Eftalia Aytur
Duży pokój 2+1 w Eftalia Aytur / fot. MM

Azak

Hotel ten planuje otwarcie 28 maja i położony jest bezpośrednio przy piaszczystej Plaży Kleopatry, na którą z obiektu można zejść bezpośrednio. Jest to kolejny kompaktowy hotel miejski dla par bez dzieci.

Basen w hotelu Azak
Basen w hotelu Azak / fot. MM

Zbudowano go 32 lata temu, osiem lat temu przeszedł renowację. Dysponuje 62 pokojami, oferuje wyżywienie typu half board. W całym hotelu internet działą za darmo. Wynajęcie zestawu parasola z dwoma leżakami kosztuje 2 euro.

Double w hotelu Azak
Double w hotelu Azak / fot. MM

Alanya – hotele wypoczynkowe i rodzinne

Mirabell

Hotel od 2020 działa pod marką Fun&Sun Smart i wtedy też przeszedł renowację. Zlokalizowany jest 7 km od centrum Alanyi, 900 m od plaży, na którą dostać się można tunelem. Położony nieco na uboczu, nastawiony jest raczej na wypoczynek rodzinny.

Pokój "large" w hotelu Mirabell
Pokój „large” w hotelu Mirabell / fot. MM

Ma dwa baseny zewnętrzne, centrum spa, sklepy. Znajduje się tu 170 pokoi, działa w formule ultra all-inclusive. Dostępne są animacje i wieczorne imprezy, klub dla dzieci w wieku lat 4-12 oraz plac zabaw.

Lobby w hotelu Mirabell
Lobby w hotelu Mirabell / fot. MM

Eftalia Ocean

Cały kompleks hoteli Eftalia oraz Eftalia Island to ogromny, położony na rozległym terenie resort dla rodzin. Zbudowany w 2017 roku ma aż 750 pokoi. Życie w hotelu jest więc dość głośne, a pora posiłków – ruchliwa. Hotel jest już otwarty i ma duże obłożenie.

Widok na baseny i aquapark w Eftalia Ocean
Widok na baseny i aquapark w Eftalia Ocean / fot. MM

Wypoczynek rodzinny koncentruje się wokół hotelowego aquaparku oraz na Eftalia Island – atrakcjach przy plaży, do których trzeba dojść tunelem. Są tam restauracje a la carte, sklepy, bary, kolejne baseny i zjeżdżalnie. Mogą z nich korzystać wszyscy goście hoteli kompleksu Eftalia, a formule all inclusive dostępne są drinki i przekąski również na Eftalia Island. Z restauracji a la carte można korzystać za darmo raz na tydzień. W Każdym hotelu Eftalia minibar z napojami bezalkoholowymi dostępny jest za darmo i codziennie wymieniany. Wifi jest za darmo, ale aby działało szybciej, trzeba wykupić opcję premium.

Pokój 2+2 w hotelu Eftalia Ocean
Pokój 2+2 w hotelu Eftalia Ocean / fot. MM

Eftalia Marine Residence

Hotel zbudowano w 2012 są tu 492 pokoje. Część z nich tzw. swim up mają piętro i bezpośrednie dojście do basenu z balkonu. Są też pokoje swim up standard bez piętra. W budynku głównym na parterze wszystkie pokoje mają własny basen.

Swim up w Eftalia Matin
Pokój swim up w hotelu Eftalia Marin / fot. MM

Pokój swim up w hotelu Eftalia Marin / fot. MMPokój swim up w hotelu Eftalia Marin / fot. MM

Hotel działa wyłącznie w opcji ultra all-inclusive. Na razie jest zamknięty, otwarcie zaplanowane jest na czwartek 27 maja.

Eftalia Holiday Village

Hotel ma 12 lat i 425 pokojów w 12 trzypiętrowych budynkach. Z racji tego, że pokoje rozłożone są w niższych budynkach na rozległym terenie, jest nieco bardziej zaciszny niż pozostałe obiekty kompleksu Eftalia. Jego otwarcie planowane jest na lipiec. Największym dostępnym tutaj rozmiarem pokoju jest pokój rodzinny z trzema sypialniami, ale można też wybrać opcję z dwiema.

Pokój rodzinny w Eftalia Holiday Village
Pokój rodzinny w Eftalia Holiday Village / fot. MM

Udogodnienia są takie same jak w całym resorcie, leżaki są dostępne dla gości za darmo w hotelu i na Eftalia Island.

Zjeżdżalnie w Eftalia Island
Zjeżdżalnie w Eftalia Island / fot. MM
Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center