Albena – prywatny kurort w Bułgarii
Ponad 15 tysięcy łóżek w 30 hotelach, żadnej dyskoteki, tylko dwa bary nocne, strefa zielona, długa na sześć kilometrów oraz szeroka na sto metrów i czysta plaża – to tylko kilka zalet Albeny w Bułgarii nad Morzem Czarnym.
Historia Albeny, jako miejscowości wypoczynkowej, nie jest długa. Kurort otwarto oficjalnie w 1969 roku. Nazwa wzięta została od Ałbeny, bohaterki opowiadania bułgarskiego pisarza Jordana Jowkowa. Kurort położony jest 14 kilometrów na pólnoc od Złotych Piasków i 32 kilometry na północ od Warny.
Obecnie to kompleks 30 zmodernizowanych lub nowych hoteli przygotowanych na przyjęcie ponad 15 tysięcy gości.
Albena jest kurortem zamkniętym, w zasadzie przypominającym prywatne miasteczko. Ma swoje sklepy, pocztę, restauracje, parkingi policję. Samochody i autokary parkują przed szlabanami (w trzech strefach parkingowych), dalej po wewnętrznych uliczkach można poruszać się jedynie elektrycznymi wózkami, elektrycznymi busami (darmowymi) lub na rowerach.
Co ciekawe w hotelach pięciogwiazdkowych nie ma opcji all inclusive. Gospodarze doszli do wniosku, że klienci przyjeżdzający do tego typu hoteli chcą zjeść posiłek poza hotelem. All incusive można zamówić w obiektach 4 i 3 gwiazdkowych.
Większość hoteli i restauracji w Albenie działa w formule dine around, goście hotelowi mogą jadać więc nie tylko w swoim hotelu, ale i w innych miejscach.
Gospodarze Albeny bardzo dużą wagę przywiązują do zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska. To nie tylko wspomniany zakaz poruszania się w pobliżu hotel samochodami. Tutaj nie ma dyskotek, w cenie jest cisza i spokój. Strefę plażową i hoteli w pierwszej linii brzegowej od reszty oddziela rezerwat przyrody Bałtata, częściowo bagnisty teren zielony, w którym rośnie 350 gatunków drzew i roślin oraz żyje ponad 250 gatunków przedstawicieli fauny.
Miejscowa plaża przypomina najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem – czysty piasek, szerokość dochodząca nawet do 100 metrów. Co ważne, goście hotelowi nie muszą płacić za parasole i leżaki plażowe – uwaga – z wyjątkiem chcących zająć dwa pierwsze rzędy parasoli (te są płatne – 3,5 euro za parasol za dzień). Parasole rozstawione są od siebie o pięć metrów, tak więc każde stanowisko (parasol i dwa leżaki) ma powierzchnię 25 metrów kwadratowych. Na długości sześciu kilometrów rozmieszczono 23 stanowiska ratowników. Plaża posiada certyfikat Błękitnej Flagi.
Wszystko w Albenie jest własnością Towarzystwa Akcyjnego Grupa Albena składającego się z 18 firm, m.in. dwóch touroperatorów, firmy autobusowej, firm lotniczych, samochodowych, produkujących żywność. Te ostatnie dostarczają 50 proc. zapotrzebowania na żywność dla resortu. Resort produkuje swoje wino – Geranium.
Jeśli komuś brak wodnych atrakcji związanych z kąpielą morską, może wybrać się do Aquamanii – aquaparku wybudowanego osiem lat temu i znajdującego się na liście 10 najpopularniejszych w Europie.
Albenę upodobali sobie również sportowcy, na terenie resortu znajduje się kilka boisk piłkarskich, korty tenisowe – w ostatnich czterech latach Albena regularnie otrzymywała tytuł European resort of sport.
W 2029 roku miejscowość odwiedziło 1,1 mln turystów.
W tym roku na razie najwięcej jest Bułgarów, Rumunów, Niemców, Polaków. Gospodarze liczą, że tegoroczny wynik będzie równy 65 proc. tego z 2019 roku.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Zima na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nadzieja na turystyczny renesans
W zimowym sezonie Dolny Śląsk i Opolszczyzna stanowią wręcz idealne miejsca dla turystów.…
0 Komentarzy20 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty
29 listopada 2024
Członkowie zarządu LOT odwołani. Michał Fijoł pozostaje na stanowisku prezesa?
PLL LOT oficjalnie poinformował o zmianach w zarządzie i radzie nadzorczej spółki.…
1 Komentarz2 Minuty