Antalya: pół miliona odwiedzających w pierwszym kwartale 2022

Kaleici / fot. Go Turkiye

Antalya położona na obszarze Riwiery Tureckiej jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc na świecie. Cała prowincja może pochwalić się bogatą historią i mnogością zabytków. Ten znany ośrodek turystyczny w pierwszym kwartale 2022 roku odwiedziło ponad pół miliona turystów, co stanowi wzrost o 93 proc. w porównaniu z rokiem 2021.

Dzisiejsza Antalya to obszar antycznej krainy Pamfilia, której historia sięga II tysiąclecia p.n.e. Samo miasto Antalya zostało założone jako port morski w II wieku p.n.e. przez króla Pergamonu Attalusa II pod nazwą Attalia. Po śmierci ostatniego pergamońskiego władcy włączono je do Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu Antalya stała się częścią Cesarstwa Wschodniorzymskiego, a później przechodziła pod różne panowania m.in. Turków Seldżuckich czy Imperium Osmańskiego. Dzieje tego obszaru i wpływy wszystkich zamieszkujących go ludów widać w budowlach i zabytkach oraz starożytnych strukturach w całej prowincji.

Dzięki oferowanym atrakcjom, a także zabytkom kultury i zachowanym starożytnym miastom w pierwszym kwartale 2022 roku Antalyę odwiedziło 515 993 turystów. Duże zainteresowanie regionem Antalyi, które wzrosło o 93 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku 2021, jest wynikiem poczynionych przez Turcję działań w zakresie szczepień i Programu Bezpiecznej Turystyki.

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Antalyi

Kaleiçi – jest to dzielnica położona w samym centrum miasta Antalya, otoczona murami w kształcie podkowy, które są wspólnym dziełem epoki hellenistycznej, rzymskiej, wschodniorzymskiej, seldżuckiej i osmańskiej. Do Kaleiçi można wejść przez Bramę Hadriana, wzniesioną w 130 r. na pamiątkę wizyty rzymskiego cesarza. Do dzisiaj pozostaje ona jedną z najlepiej zachowanych historycznych budowli w Antalyi. W Kaleiçi znajduje się również Minaret Yivli – jeden z pierwszych islamskich budynków w tym miejscu.

Antalya Müzesi – Muzeum Antalyi zostało założone w 1922 r. po I wojnie światowej. Inicjatorem powstania tej instytucji był Süleyman Fikri Erten. Chciał on stworzyć miejsce, w którym będzie można zebrać ocalone przed grabieżą wojenną artefakty. W kilkunastu salach eksponowane są artefakty odzwierciedlające historię Antalyi, która rozpoczęła się tysiące lat temu i trwa nieprzerwanie do dziś. Muzeum w Antalyi jest uważane za jedną z najważniejszych instytucji kultury na świecie. Dzięki licznym wykopaliskom w regionie może pochwalić się znaleziskami m.in. rzeźbami z okresu rzymskiego. W 1988 r. muzeum zostało wyróżnione przez Radę Europy nagrodą Muzeum Roku.

Alanya Kalesi – Zamek w Alanyi, mieście położonym w prowincji Antalya, jest jednym z najlepiej zachowanych zamków średniowiecznych w Turcji, na co z pewnością wpłynęło położenie i trudny dostęp od strony morza i lądu. Nieznana jest dokładna data powstania budowli, ale prawdopodobnie nastąpiło to w okresie hellenistycznym, natomiast swój wspaniały i monumentalny wygląd zamek zyskał w okresie Imperium Seldżuckiego.

Perge – początki tej osady pod nazwą „Parha” sięgają aż epoki brązu. W czasach greckich Perge słynęło jako miejsce kultu Artemidy. Zwiedzanie warto rozpocząć od spaceru wzdłuż monumentalnych fortyfikacji zbudowanych przez Aleksandra Wielkiego. Oprócz tego można tam zobaczyć akwedukty, wieżę strażniczą, ulicę kolumnadową, agorę oraz monumentalny teatr mieszczący 12 tys. osób. Do miasta prowadzi brama z czasów rzymskich. W Perge znajdują się też najlepiej zachowane łaźnie rzymskie w całej Turcji.