A&o: od 2015 roku zredukowaliśmy emisję CO2e o 77 proc.

fot. a&o

A&o hostels po raz drugi publikuje raport zrównoważonego rozwoju, prezentując znaczącą redukcję emisji CO2e o 77 proc. od 2015 roku. Firma inwestuje w zieloną przyszłość poprzez certyfikacje, szkolenia pracowników i energooszczędne renowacje, dążąc do bycia pierwszą siecią hosteli Net Zero w Europie do 2025 roku.

W zeszłym roku a&o udało się zmniejszyć emisję CO2e o kolejne 410 gramów na nocleg, osiągając średnią wartość 3,32 kilograma (2022: 3,73 kg). Odpowiada to redukcji o ponad 77 proc. od rozpoczęcia pomiarów w 2015 roku.

„W a&o jesteśmy przekonani, że podróżowanie powinno być możliwe dla każdego. Podróże uczą, poszerzają horyzonty i tworzą międzykulturowe zrozumienie” — wyjaśnia założyciel i dyrektor generalny Oliver Winter.

Obecnie z 39 obiektami w dziewięciu krajach a&o jest największą prywatną europejską siecią hosteli z około 26 800 łóżkami w 26 lokalizacjach. Cel firmy, która została założona w Berlinie w 2000 roku, pozostaje niezmienny: w 2025 roku a&o będzie pierwszą siecią hosteli Net Zero w Europie. Zaangażowanie a&o w zrównoważony rozwój będzie kontynuowane: około 20 mln euro przeznaczono na samą energooszczędną modernizację budynków do 2029 roku.

„Nie wolno nam kwestionować podróży”

„Każdy może podróżować – dziś, jutro i w przyszłości” to również motto drugiego raportu zrównoważonego rozwoju a&o, a według Wintera jest to filozofia przewodnia i strategia korporacyjna: „Fascynujące i pozytywne efekty podróży nie mogą być kwestionowane przez negatywne skutki naszej branży”.

Kamienie milowe i inicjatywy w 2023

Ład korporacyjny, ochrona środowiska, zaangażowanie społeczne — wspólnie z pracownikami, dostawcami i gośćmi zespół ESG a&o nadal prowadzi firmę w kierunku zerowej emisji netto w 2025.

  • Ponowna certyfikacja 20 lokalizacji a&o (GreenSign Level 4) – maksymalny poziom GreenSign Level 5 dla a&o Venice Mestre – pierwszego hostelu w Europie, który osiągnął ten standard zrównoważonego rozwoju;
  • 300 tys. euro na dalszą edukację i szkolenia pracowników; wdrożenie szkoleń w zakresie zrównoważonego rozwoju;
  • Opracowanie i wprowadzenie Deklaracji Zasad Praw Człowieka a&o zgodnie z niemiecką ustawą o obowiązku opieki w łańcuchu dostaw;
  • Promocja lokalnych wydarzeń sportowych i kulturalnych (2 tys. noclegów), a&o Kunsthalle Leipzig (ponad 350 artystów od 2018 roku) oraz inicjatywy edukacyjne a&o educare.

Największe wyzwania w zakresie efektywności budynku i zamówień publicznych

Efektywność budynku i zamówienia publiczne będą nadal odgrywać kluczową rolę w strategii zrównoważonego rozwoju a&o w przyszłości.

„Energooszczędna modernizacja nieruchomości i redukcja emisji z zakresu 3 to zdecydowanie największe wyzwania” – powiedział Arben Maliqi, dyrektor ESG w a&o.

90 procent z obecnych 39 hosteli a&o to istniejące nieruchomości, tj. były wcześniej wykorzystywane do innych celów, na przykład jako budynki biurowe, administracyjne lub fabryczne. Kolejne 20 mln euro przeznaczono na energooszczędną modernizację istniejących budynków do 2029 roku. Celem jest osiągnięcie co najmniej klasy efektywności energetycznej C dla każdego budynku. Tylko w 2023 roku a&o Hackerbrücke w Monachium zostało odnowione i zmodernizowane za około 5 mln euro.

Emisje z zakresu 3, tj. pośrednie emisje gazów cieplarnianych spowodowane działaniami w górę i w dół łańcucha dostaw, takimi jak zakup towarów i usług, stanowią znaczną część śladu węglowego i są również jednym z najbardziej złożonych zadań. W roku sprawozdawczym a&o opracowało i wprowadziło „Deklarację zasad dotyczących praw człowieka” zgodnie z niemiecką ustawą o obowiązku opieki w łańcuchu dostaw (LkSG) i w związku z tym zobowiązało się między innymi do poszanowania praw człowieka we własnym obszarze działalności, tj. w hostelach na miejscu, a także w odniesieniu do zakupionych usług i towarów (z krajowymi i międzynarodowymi łańcuchami dostaw).

Cały raport jest dostępny do pobrania tutaj.